01.05.20, 12:33
- Pyszne! - skomplementował mój anglojęzyczny mąż.
- Jak to ciasto nazywa się po polsku?
Ja: no, murzynek...to po angielsku jakby....(aaah..i co mam powiedzieć?....)

2. Rozmawiam z kolezanka,Niemka, o chłopakach, komentując ich wygląd. (Za czasów młodości)

Ja: O matko, jaki chudy! Wygląda jak z Auschwitz, ha ha ha

Ona: .....( Konsternacja) ....... Dlaczego TAK powiedziałaś?

U mnie na "podwórku" w Polsce mówiło się, że " jest ciemno jak dudzie u Mur.z.y.na" . Kiedyś uzytam ręki z automatu, jak kalki językowej i.....cholernie się zawstydziłam . Ach ten nasz jezyk...

--
Why be racist, sexist, homophobic, transphobic, when you could be just quiet?
Obserwuj wątek
    • bywalec.hoteli Re: Murzynek 01.05.20, 12:41
      1. Small negro smile Albo nowocześnie "small Afroamerican". A na poważnie u nas "Murzyn" nie ma znaczenia pejoratywnego, bo my nie mieliśmy niewolników ani kolonii. Dzięki temu nie mamy teraz np. terroryzmu islamskiego.
      Znam kilku Murzynów i są spoko. W sumie to nigdy nie przyszłoby mi ich pytać jak mam na nich mówić czy Murzyn czy czarny gdyż mówię po prostu po imieniu i nie rozkminiam koloru ich skóry.

2. Nie dziwię się konsternacji koleżanki, może jej dziadek Hans sam to organizował.
      U mnie raczej mówiło się że wygląda jak z Etiopii.

--
      shell troll
      • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 12:54
        Tu, gdzie mieszkam, określenie Murzyn jest politycznie niepoprawne. Dla mnie to normalne słowo określające osobę czarnoskóra. Znajomi z Etiopii nie są aż tak uwrażliwieni jak Niemcy czy Brytyjczycy.

--
        • bywalec.hoteli Re: Murzynek 01.05.20, 12:58
          Bo ważne jest jak odnosisz się do tych ludzi - czy traktujesz ich jak innych czy nie. Możesz być szowinistyczną pełną wyższości, ale politycznie poprawną świnią a możesz być niepoprawną politycznie spoko osobą, która szanuje Murzynów a Murzyni ją.

--
          pani-nick jest moim stalkerem - dalsze przypadki będą zgłaszane organom ścigania.
          • fitfood1664 Re: Murzynek 01.05.20, 15:41
            Zmieniając perspektywę, ktoś kto żartuje z blondynek nie może być niepoprawną politycznie spoko osobą. Zazwyczaj zawsze jest to głąb, który tylko sobie i innym głąbom wydaje się śmieszny. Czas to zrozumieć. Wspominanie o cechach fizycznych danej osoby ma sens tylko w kontekscie modowym lub medycznym, inaczej często jest to bezpodstawna krytyka, tzw przyp ... dalanie się.
    • qwirkle Re: Murzynek 01.05.20, 12:41
      Ech, ja też kiedyś znajomym Niemcom opowiadałam, że jak byłam mała, byłam chuda jak dziecko z Auschwitz... Też wprowadziłam konsternację... No, faktycznie chuda byłam, nóżki jak patyki, kolanka jak supelki na sznurku
      • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 13:00
        Jest dużo tematów tabu w Niemczech. W GB chyba też. Dopiero z wiekiem zrozumiałam, że pewne tematy tabu wynikają z historii. Pozycja ofiary daje jakieś przywileje.

--
          • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 15:57
            Ciekawe...bo ja o wlasnym kraju pochodzenia nauczylam sie wlasnie na obczyznie i jak najbardziej na fakultetach hisorycznych czy slawistyce w Polska ma wlasnie taka pozycje (chodzi o wojny) . Ciekawi mnie, gdzie Polacy sa widziani inaczej? Pewnie na Ukrainie? Pytam bez zlosliwosci...

--
      • potworia116 Re: Murzynek 01.05.20, 18:50
        Kiedy ja byłam mała, mówiono raczej Oświęcim. Czule - ”Oświęcimek”.
        Auschwitz spopularyzowało się w polskim piśmiennictwie, a w nadtępstwie we frazeologii już w tym stuleciu, po „Sąsiadach”.
        • rinoa_woman Re: Murzynek 01.05.20, 13:04
          Serio muszę Ci to tłumaczyć?
          Sama przyznajesz się do stosowania rasistowski powiedzonek, a w sygmaturze masz napisane, że lepiej milczeć niż być rasistą więc chyba wnioski można wyciągnąć.
          • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 13:10
            Ja o cieście a ta o rasizmie... 🤭 Cóż, głodnemu chleb ( murzynek) na myśli...

--
            • asia.sthm Re: Murzynek 01.05.20, 13:22
              Nadal nie rozumiesz - you could be just quiet.
              Sa takie momenty ze najlepiej sie zamknac, ty nie umiesz skorzystac z okazji.

--
              Gdyby nos Kleopatry był trochę krótszy, cały świat wyglądałby inaczej.
              • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 13:26
                Sorry ale moim zdaniem rasiści widzą rasizm wszędzie gdzie popadnie.

Nie mam powodów by milczeć, nie żywię nienawiści do nikogo. Lingwistyka się klania...

--
                • cauliflowerpl Re: Murzynek 01.05.20, 14:02
                  Lingwistyka, wzrost świadomości, ewolucja języka ale również czasem przesadzona polityczna poprawność, które sprawiają, że dane słowo staje się nieodpowiednie.
                  A czasem odwrotnie, oswaja się i staje się coraz bardziej powszechne (jak niektóre wulgaryzmy).

Fajny temat, ale najpierw trzeba zrozumieć, że sam fakt, że dostrzegasz zjawisko, nie czyni Cię jeszcze zwolennikiem jednej czy drugiej opcji wink

Ja się lubuję w stereotypach. W zjawisku ich istnienia, nie to, że im przyklaskuję (tak dodaję, dla jasności)
                  • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 14:12
                    No popatrz, dlaczego ja nie potrafię tego tak sformułować.

--
                    • cauliflowerpl Re: Murzynek 01.05.20, 14:23
                      Bo w języku pisanym trzeba objaśnić wszystko z detalami wink Forum się nie domyśli z mimiki i tonu głosu o co chodzi, a im więcej osób tym więcej interpretacji i zanim objaśnisz to wątek żyje własnym życiem.
          • 45rtg Re: Murzynek 01.05.20, 18:17
            rinoa_woman napisał(a):

> Serio muszę Ci to tłumaczyć?
            > Sama przyznajesz się do stosowania rasistowski powiedzonek, a w sygmaturze masz
            > napisane, że lepiej milczeć niż być rasistą więc chyba wnioski można wyciągnąć

Gdzie ona tych rasistowskich powiedzonek używa?
          • livia.kalina Re: Murzynek 01.05.20, 14:33
            A ty wolisz jak się do ciebie mówi konus czy niskorosły?

--
            super_hetero_dyna:
            "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
              • livia.kalina Re: Murzynek 01.05.20, 15:42
                No widzisz. Zdenerwowałeś się i nadąłeś. A jak ja ci powiem: ale ja nie używam "konusa" jako sformułowanie obraźliwe, dla mnie jest całkowicie neutralne. To co? Wtedy "konus" przestanie ci przeszkadzać? Czy wciąż jednak wolisz inne sformułowania? Może zauważ, że inni tez mogą wolec inne sformułowania, nawet jak się będziesz zarzekać, że one takie niewinne i neutralne.

--
                super_hetero_dyna:
                • bywalec.hoteli Re: Murzynek 01.05.20, 17:33
                  Ale ja przecież nie jestem niski tylko średni smile konus to twój stary smile

--
                  pani-nick jest moim stalkerem - dalsze przypadki będą zgłaszane organom ścigania.
                  • livia.kalina Re: Murzynek 01.05.20, 18:06
                    Nie wiem, co to „twój stary”. Co patologia z blokowisk w ten sposób nazywa? Męża? Mojemu dwumetrowymi mężowi to ty pewnie do pasa sięgasz. Konus z ciebie przede wszystkim mentalny. To że jesteś bardzo niski, to twój najmniejszy problem.

--
                    super_hetero_dyna:
                        • livia.kalina Re: Murzynek 01.05.20, 18:56
                          No jest. I na dodatek jest takim głupolem, że myśli, że na forum to ma jakieś znaczenie.

--
                          super_hetero_dyna:
                      • livia.kalina Re: Murzynek 01.05.20, 18:33
                        Jesteś bardzo niski, tylko jakie to ma znaczenie? Szczególnie na forum? Znaczenie ma, że jesteś ekstremalnym prostakiem, nieukiem i kreaturą bez odrobiny godności i honoru, z gatunku, że jak ci PiS pluje w twarz to gadasz, ze deszcz pada. To ma znaczenie. Z tego powodu dziewczyny cię tu wyśmiewają i tobą gardzą. Zresztą podobnie jak w realu. Ty jednak wolisz się użalać, że to dlatego, że jesteś wzrostu siedzącego psa. Zupełnie jak józek ze swoją łysiną.

--
                        super_hetero_dyna:
                • fitfood1664 Re: Murzynek 01.05.20, 17:37
                  słwo konus w żadnym kontekscie nie jest neutralne, lecz głęboko pejoratywne
                  ze słowem czarny jest jednak inaczej, jest wiele sytuacji, gdzie co do neutralności nie ma najmniejszej wątpliwości
                  • livia.kalina Re: Murzynek 01.05.20, 18:08
                    Jeśli kogoś takie określenie uraża to nie jest ono neutralne. Nawet jak się napisze, że „dla mnie to nie jest określenie obraźliwe”. Sęk w tym, że nie wystarcza się kierować własną wrażliwością w kontaktach z innymi.

--
                    super_hetero_dyna:
                    • fitfood1664 Re: Murzynek 01.05.20, 19:04
                      Oczywiście. Poza tym nie widzę powodu by oznajmiać czarnoskórej osobie że jest czarna. Przecież wie o tym big_grin i nie jest to też cecha która określa jej wartość jako człowieka.
                      Można tym nie mniej bez obrazy podyskutować na temat koloru skóry w pewnych kontekstach z osobą o odmiennym kolorze. Tym nie mniej nie jest to temat z którym wyskakuje się do świeżo poznanej osoby.
                      • leanne_paul_piper Re: Murzynek 01.05.20, 19:16
                        Mnie to w ogóle strasznie irytuje, takie wartościowanie na podstawie koloru skóry. Dla mnie to kompletnie nie ma znaczenia, i jakbym miała wymienić 10 cech najbliższej mi osoby, to kwestia jej koloru skóry na pewno się tam nie pojawi.
                        Powiem więcej, to że np. Xavier Naidoo jest ciemnoskóry, nie zaprzatało mi w ogóle głowy przez ostatnie 20 lat, ba, ja w ogóle tego nie zauważyłam. Dla mnie on nie miał koloru. Był i jest po prostu genialnym muzykiem, fajnym człowiekiem, najlepszym albo jednym z najlepszych głosów Niemiec.
                        Dlaczego inni nie moga tak myśleć? Czy Polak byłby zadowolony, gdyby zawsze pierwszym określeniem na niego był Biały albo Białas?

--
                        https://fotoforum.gazeta.pl/photo/9/sf/he/nft5/z3nIP934l65li4AiZA.jpg
                        • livia.kalina Re: Murzynek 01.05.20, 19:22
                          Są ludzie, którzy mają tak niewiele zalet, że muszą być dumni z niewielkiej ilości pigmentu w skórze. Smutne ale co zrobisz?

--
                          super_hetero_dyna:
                        • chatgris01 Re: Murzynek 01.05.20, 19:25
                          No, nigeryjska pisarka Chimamanda Ngozi Adichie opisuje w swojej książce "Amerykaana", że z tego, że jest czarnoskóra, zdała sobie pierwszy raz sprawę dopiero po przyjeździe do USA, bo wcześniej (ani w Afryce, ani w UK) nie miało to znaczenia... (ani dla niej, ani dla jej otoczenia).

--
                          http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
                          • potworia116 Re: Murzynek 01.05.20, 20:02
                            Natomiast Zadie Smith, Brytyjka, zagadnieniu rasy w kontekście społecznym poświęca sporo miejsca i w jej prozie nie wygląda ta GB tak niewinnie. Pisarka jednak o klasę lepsza niż. ChNA ( żeby nie było - Americaanę lubię, a przy Fioletowym Hibiskusie zalewałam się łzami).
      • memphis90 Re: Murzynek 01.05.20, 14:33
        A od kiedy to Murzyn ma takie znaczenie, jak "ciemny polaczek"?

--
        "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń"
          • memphis90 Re: Murzynek 01.05.20, 16:54
            "Polaczek" jest nacechowany obraźliwe od kilkudziesięciu lat, w tym kontekście używano go chociażby w West Side Story. Murzyn nigdy nie miał w Polsce negatywnego znaczenia. Ale widzę, że nie dociera....

--
            "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń"
            • leanne_paul_piper Re: Murzynek 01.05.20, 16:57
              Murzyn, Czarny, Czarnuch, Nigga, to sa bardzo rasistowskie określenia i każdemu rozsadnemu człowiekowi zgrzytaja niczym piasek w zębach.
              Ale jest korzyść z tego watku, rozpowszechnię od teraz Ciemnego Polaczka, może nawet sama upiekęwink.

--
              https://fotoforum.gazeta.pl/photo/9/sf/he/nft5/uhhuijxFP5BODu8cOA.jpg
              • bywalec.hoteli Re: Murzynek 01.05.20, 17:37
                Niestety nie masz relacji Leanne a Memphis ma. Poza Polska Murzyn jest obraźliwy - choćby Ameryka przez wieki porywała Murzynów z Afryki a potem ich niewolniczo eksploatowała. Do lat 60tych a nawet może później istniały u nich rasowe ograniczenia - vide film „Green Book”
                Twój czarny mąż jest w Polsce Murzynem i to nie jest negatywnie.

--
              • 45rtg Re: Murzynek 01.05.20, 18:11
                leanne_paul_piper napisała:

> Murzyn, Czarny, Czarnuch, Nigga, to sa bardzo rasistowskie określenia i każdemu

Czarnuch jest obraźliwy, Nigga użyty w Polsce nie jest, bo nie jest używany inaczej, niż w rozmyślnej stylizacji wypowiedzi na slang murzyński. Czarny i Murzyn w ogóle nie są obraźliwe, tylko są po prostu słowami określającymi człowieka rasy negroidalnej.
              • umi Re: Murzynek 01.05.20, 21:30
                Murzyn i Czarny nie jest obrazliwe. Slowo Murzyn wywodzi sie z czasow, kiedy osoba czarnoskora byla w Polsce rowna bialemu pojawiajacemu sie na jakiejs tropikalnej wyspie zamieszkanej przez ludnosc czarna. I tez "tubylcy" czyli Polacy zbiegali sie obejrzec "atrakcje". Jako dzieciak mialam czarnoskora kolezanke, na kilka dni wakacji w Polsce. W czasach kiedy nie bylo jeszcze zbyt wielu czarnoskorych, aczkolwiek juz sie wtedy pojawiali. Zrobilam furore i wszystkie dzieci chcialy mi ja zabrac suspicious Takze juz bez kija w tylku. Nikt nie kazde uzywac angielskich, pejoratywnych okreslen wobec ludzi o czarnej skorze. Wtedy to jest chamstwo. Ale polskie nie wszystkie sa negatywne. Polskim negatywnym odpowiednikiem jest Czarnuch, ale tak nikt normalny nie nazywa zarcia suspicious
            • woman_in_love Re: Murzynek 01.05.20, 17:11
              ""Polaczek" jest nacechowany obraźliwe od kilkudziesięciu lat"

Nie mam pojęcia o czym piszesz. Nie jeżdżę na West Side Story, ani tym bardziej tam nie chodzę.
              Polaczek to dla mnie mały Polak i nie jest nacechowany obraźliwie.
            • 45rtg Re: Murzynek 01.05.20, 18:09
              memphis90 napisała:

> "Polaczek" jest nacechowany obraźliwe od kilkudziesięciu lat, w tym kontekście
              > używano go chociażby w West Side Story. Murzyn nigdy nie miał w Polsce negatywn

Jak "Polaczek" w "Westi Side Story", przecież to chyba po angielsku jest, więc skąd tam to słowo?
    • ira_08 Re: Murzynek 01.05.20, 13:00
      1. Mówisz, że to ciasto "murzynek". Chyba nie ma po angielsku odpowiednika tego słowa, bo jednak "nigger" jest obraźliwe i ma inny wydźwięk.

2. "Wygląda jak z Auschwitz, ha ha ha" - no śmieszne, doprawdy... Też bym wpadła w konsternację i raczej nie chciałabym kontynuować rozmowy. Równie dobrze mogłaś powiedzieć: haha, wygląda jak w ostatnim stadium raka!
      • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 13:03
        Co do nr. 2 to masz rację. Ta są powiedzonka z mojej młodości, że szkoly, podwórka... Tak kiedyś dzieci do siebie mówiły - wyglądasz jak z Oświęcimia...Nikt z nas się nie zastanawiał nad etymologia. Słyszałam również to powiedzenie u starszych osób.

--
        • chatgris01 Re: Murzynek 01.05.20, 19:04
          lucerka napisała:

> Co do nr. 2 to masz rację. Ta są powiedzonka z mojej młodości, że szkoly, podwó
          > rka... Tak kiedyś dzieci do siebie mówiły - wyglądasz jak z Oświęcimia...Nikt z
          > nas się nie zastanawiał nad etymologia. Słyszałam również to powiedzenie u sta
          > rszych osób.
          >

Nigdy się z tym nie zetknęłam w moim dzieciństwie/młodości w PRL, serio. Na wybitnie chudych mówiło się co najwyżej "chudy jak szkielet"/"chudy jak kościotrup" (vide "rudy kościotrup" w "Idzie sierpniowej" Musierowicz z 1979 roku), a przeważnie "chudzielec" i tyle.

--
          http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
      • bywalec.hoteli Re: Murzynek 01.05.20, 13:13
        nigger nie znaczy "Murzyn" i jest słowem znacznie bardziej obraźliwym. Murzyn to o ile dobrze kojarzę "negro".

--
      • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 13:19
        Dziękuję za podpowiedź, też na to wpadlam. Mąż interesuje się językiem polskim dlatego próbowałam oddać znaczenie polskiej nazwy ciasta.

--
        • cauliflowerpl Re: Murzynek 01.05.20, 14:54
          Jesli sie interesuje to ja bym mu wyjasnila od poczatku do konca wlasnie przez pryzmat ewolucji jezyka. Przeciez to nie Ty wymyslilas te nazwe.
          Podobnie jest z tytulem "10 malych murzynków" u Agaty Christie. Jak mówi Wiki: "Morderca wszystkie zgony układał w rytm piosenki o murzynkach, wyjątkiem był jednak Lombard. Piosenka mówi o przypieczeniu przez słońce, zaś on zginął zastrzelony przez Verę Claythorne.".
          Tytuł zostal zmieniony, ale gdyby pójść dalej i usunąć z tresci fakt istnienia takiej piosenki to już w ogóle nie wiadomo by bylo o co chodzi. Trzeba by piosenke wymyslic od nowa.

O, podobne choc "nieideologiczne" zjawiska wystepuja przy okazji dubbingu - na przyklad hiszpanskojezyczny Terminator mówi "sayonara" zamiast "hasta la vista", ale nigdy mi sie nie chcialo wnikac w scene samej lekcji i kim zastapiono Meksykanina, ktory nauczyl tego wyrazenia malego Amerykanina. Zaraz sie doksztalce jak jest na YT.
    • bywalec.hoteli Re: Murzynek 01.05.20, 13:17
      Za wiktionary "określenie „Murzyn”, zasadniczo mające neutralne znaczenie i pochodzenie, jest przez niektórych uznawane za obraźliwe z powodu związanej z nim frazeologii[5] (zobacz sekcję związki frazeologiczne)"
      pl.wiktionary.org/wiki/Murzyn
      --
      • 45rtg Re: Murzynek 01.05.20, 18:14
        bywalec.hoteli napisał:

> Za wiktionary "określenie „Murzyn”, zasadniczo mające neutralne znaczenie i poc
        > hodzenie, jest przez niektórych uznawane za obraźliwe z powodu związanej z nim
        > frazeologii[5] (zobacz sekcję związki frazeologiczne)"

Czekam, aż ci ludzie zaczną się domagać od Naczelnego Rabina, żeby zaprzestano używać nazwy "gmina żydowska", bo ze słowem "żyd" też jest związana frazeologia.
        • bywalec.hoteli Re: Murzynek 01.05.20, 13:49
          w sumie mógłby to być "Ambasador Kenii" albo "Ambasador Senegalu" big_grin

--
      • memphis90 Re: Murzynek 01.05.20, 14:37
        Niemożliwe, Gabrysia Borejko piekła w 1979r murzynka, a nie ambasadora!

--
      • spirit_of_africa Re: Murzynek 01.05.20, 14:43
        czarna9610 napisała:

> W latach osiemdziesiątych to ciasto nazywało się ambasador , mamy więc wyjście
        W życiu! Murzynek to kakaowe ciasto z polewa. Ambasador to ciastoz kremem i na biszkoptach
      • aerra Re: Murzynek 01.05.20, 19:20
        A skąd, już pomijąjąc krem, to do ambasadora piecze się po prostu ciemny, kakaowy biszkopt, a nie murzynka.

--
        józek (we wcieleniu i_m.norwood.3): Śmierci to nikomu nie życzę, ale marzy mi się taki kryzys, który uderzy tylko w bogatych. A jeśli jakaś władza sprawi, że bogatym będzie gorzej, ale biedni będą mieli lepiej, kosztem bogatych, to będzie moją władzą.
      • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 13:54
        Brownie mają inną konsystencję. Mąż się interesował mniej ciastem (sic!) a bardziej etymologia nazwy ciasta.

--
        • umi Re: Murzynek 01.05.20, 21:13
          No to trzeba bylo powiedziec jak sie nazywa i tyle. Polska nie zakladala kolonii i nie byla tak nietolerancyjna wobec innych nacji jak zachodnie kraje. Trezba bylo zwyczajnei wyjasnic, ze Polska nie ma w tradycji najezdzania innych krajow i niszczenia innych kultur, wiec takie nazwy nie maja po polsku wydzwieku negatywnego i tyle. Kazdy narod ma swoja specyfike - u jednego swinia bedzie symolem zwierzecia nieczystego, u innego domowym zwierzakiem jak w Europie pies. Chyba kazdy dorosly czlowiek jest to w stanie ogarnac umyslowo.

BTW, Swiadomosc wlasnej kultury nie jest powodem do wstydu czy konsternacji, o ile ktos nie zamierza byc dumny z czarnych kart historii wlasnego narodu.
                    • umi Re: Murzynek 01.05.20, 22:31
                      I to jest ten sam kaliber co kolonie hiszpanskie, angielskie, francuskei czy niemieckie? Albo ta sama skala ludobojstwa co chinskie w Tybecie?
                      I Litwini byli podludzmi, Ukraincy czy Rosjanie tez, a polscy chlopi mieszkajacy obok nich byli klase lepszi? Czy jednak moze nie? suspicious
                      I wczesniej ci dobrze Litwini, Ukraincy czy Rosjanie w zaden sposob Polakom nie wadzili, zyli sobie spokojnie nic o nich nie wiedzac, mieli swoja kulture i swoje zycie? Czy moze jednak przelazili przez granice, zeby sobie co nieco drapnac dla siebie?
                      • nickbezznaczenia Re: Murzynek 01.05.20, 22:37
                        A czy ja gdzieś napisałam,że dokładnie taki sam?
                        Uważaj na słowa. A przez granice to jedni i drudzy przełazili. Vide: Grody Czerwieńskie.

'Trezba bylo zwyczajnei wyjasnic, ze Polska nie ma w tradycji najezdzania innych krajow i niszczenia innych kultur'
                        • alavedah Re: Murzynek 01.05.20, 23:23
                          Litwin został naszym królem, a związek z Litwą przekierował naszą politykę na wschód i uwikłał nas w rywalizację z Moskwą.

Grody Czerwieńskie zostały dynastycznie i pokojowo przekazane Polsce.
                        • umi Re: Murzynek 02.05.20, 06:49
                          A czy ja gdzieś napisałam,że dokładnie taki sam? - Porownujesz wyniesienie ze sklepu paczki kielbasy wartej ok. 60 zl z kradzieza samochodu naftowego szejka.

Jak na standardy tamtych czasow - czyli sasiednie narody zarly sie miedzy soba, to bylo calkiem cywilizowane rozwiazanie. Popatrz sobie na to co robili inni w tym samym czasie. I popatrz na to, co robili inni stulecia pozniej - czyli teoretycznie powinni byc bardziej cywilizowani, bo mowimy o tym samym, wciaz rozwijajacym sie kregu kulturowym. Np. popatrz na dzialania Ukraincow w czasie rzezi wolynskiej. Takiego anty-humanitaryzmu to nawet wielu Niemcow w czasie II swiatowej nie odp.rdalalo. Jakkolwiek strasznie to zabrzmi - moderacjo, nie wycinaj - ale juz lepiej bylo zginac w komorze gazowej niz umierac torturowanym godzinami. Zwlaszcza jak sie bylo dzieckiem.
                          Wiec lepiej Ty uwazaj na slowa. Ja wiem, ze najtrudniej wybaczyc komus jego zalety, ale juz bez przesady. W przestrzeni publicznej jednak wszyscy mamy wspolny "interes" w tym, zeby ogolna swiadomosc rownala w gore, nie w dol. I zeby jednak pozytywne przyklady naglasniac i chwalic, nie zaklamywac i zamiatac pod dywan. Czepiac sie nalezy tych zlych, a te wlasnie jakos sa przez potomkow ich sprawcow bardzo wybielane suspicious
                            • umi Re: Murzynek 02.05.20, 07:12
                              Nie przesadzilam. U jednego widzisz mala ryse, u drugiego nie zauwazasz rozbitego okna.
                              Polska byc moze teraz sie zmienia negatywnie (nie wiem na pewno, bo wiele ta opinie wplywaja wypowiedzi z sieci, a one jednak nie sa miarodajne i dotycza sepcyficznych ludzi), ale przed II swiatowa ten kraj na prawde wyroznial sie kulturowo i cywilizacyjnie. Potem juz duzo mniej, ale to i tak cud, ze przy takiej zagladzie inteligencji plus wplywie komunistycznej Rosjii cokolwiek z tego zostalo. ALbo jestes trollem, albo malo znasz historie Polski w odniesieniu do historii innych krajow.

Jesli Ci sie bedzie chcialo, mozesz zrobic eksperyment i w wolnym czasie przeczytac najpierw o tych czarnych kartach polskich, a potem o czarnych kartach kilku innych, wiodacych na arenie miedzynarodowej krajow z dluga tradycja (czyli np. USA odpadaja, tez kraje afrykanskie, bo im biali nie dali przejsc normalnej drogi rozwoju i w XXI w nadal umyslowo sa na poziomie kamienia lupanego itd.). A potem zastanow sie, czy nadal historie Polski uwazasz za tak czarna.
                              • umi Re: Murzynek 02.05.20, 07:15
                                * USA w kontekscie ich dzialan po uzyskaniu niepodleglosci od WB, bo mnie pewnie zlapiesz za slowka. Chociaz w sumie mozesz ich sobie tez porownac suspicious
                                • umi Re: Murzynek 02.05.20, 12:06
                                  Moze jednak wyjasnisz? Bo jak na razie nie podajesz zadnych konkretow. Masz pretensje, ze Polacy w przeszlosci nie byli absolutnymi pacyfistami? Jesli chce sie przetrwac wsrod innych nie-pacyfistow, to sie raczej nie ma zbyt duzego pola wyboru. Zwlaszcza, kiedy sie nie chce patrzec jak Ci pala dom i morduja bliskich.
                                  Innego powodu do czepiania nie widze. Chyba, ze trolling.
                                    • umi Re: Murzynek 02.05.20, 12:41
                                      No wlasnie nie bardzo widze, zebys mi wytlumaczyla. Widze tylko zarzut o brak pacyfizmu. Te narody ktore wymienilas tez nie byly pacyfistyczne i nie byly bardziej humanitarne. Samych siebie nawzajem tez nie szanowali bardziej.
                                      Takze przykro mi, ale nie moge sie z Toba zgodzic. Czym innym jest bronic sie przed agresja w sposob chociaz w miare normalny (w ramach swojej epoki) a czym innym bezmyslne okrucienstwo albo niszenie kultur, ktore nawet nie mialy pojecia o czyims istnieniu.
                              • kokosowy15 Re: Murzynek 02.05.20, 08:50
                                Pisząc o wyróżnieniu kulturowym i cywilizacyjnym masz na myśli warszawskie teatry, uniwersytety Wilnie i Lwowie, krakowskie mieszczaństwo czy analfabetyzm na polskiej wsi, zależności od Pana dziedzica, nędzę lodzkich robotników, liczbę samochodów, mniejsza niż w Rumunii czy rozwój techniki? Polskie władze niosly kulturę na wschód, np w 1938 niszcząc cerkwie i represjonujac kler. Od czasów powstań kozackich aż po powstanie OUN działania Rusinów można potraktować jak walkę z okupantem, który najpierw uczynił chłopów niewolnikami a później nie pozwolił na samostanowienie obcego narodu.
                                • umi Re: Murzynek 02.05.20, 12:12
                                  A w angielskich warunkach to bylo lepiej? Chlopi byli zaopiekowani, szerzono oswiate i dano o ich zdrowie? We Francji tez pewnie cud miod i orzeszki?

A walka z okupantem to torturowanie kobiet i dzieci? Fajnie suspicious Za to nielicznym w skali wszyskich innych polskim szmalcownikom, ktorzy chcieli ratowac zycie wytyka sie, ze wydawali Zydow. Ktorych nikt nie torturowal godzinami na zywca, "tylko" byli stopniowo zagladzani, a potem "humanitarnie" gazowani... Ale macie podwojne standardy suspicious
                                  • kokosowy15 Re: Murzynek 02.05.20, 13:07
                                    Porownujesz sytuację polskiego chłopa panszczyznianego i angielskiego dzierżawcy z tego samego okresu? Polskiego robotnika u Poznańskiego i niemieckiego z Hamburga? Polskiego Górnika z Katowic i francuskiego? A z okupantem, szczególnie takim który od pokoleń męczy podległych ludzi, walczy się wszystkimi sposobami, niehumanitarny i też. Podobnie walczyli chopi Jakuba Szeli, teki urok powstań. Zdobywcy zresztą jak np Wisniowiecki, też wbijali na znak przyjaźni Kozaków na pal.
      • lucerka Re: Murzynek 01.05.20, 14:31
        Coś kiedyś było...ale to chyba lata temu 🤔

--