Dodaj do ulubionych

Pandemia - podsumowanie statystyk

21.10.20, 15:15
businessinsider.com.pl/biznesvscovid/koronawirus-szwecja-bez-restrykcji-a-wzrost-zgonow-prawie-jak-w-polsce-jak-walczyc-z/lv0kxh4
Zrobił to Business Insider na podstawie danych Eurostatu - pewnie jak ktoś jest mocno zainteresowany to dotrze do tych danych. Bardzo ciekawy artykuł i pewnie będzie mocno tutaj krytykowany bo nieprawomyślny wink

Szwecja kontra reszta świata
Z naszą liczbą zgonów w tym roku w czasie pandemii o 5,6 proc. wyższą względem tego samego okresu w czterech poprzednich latach okazuje się, że jesteśmy w europejskiej niechlubnej czołówce. A konkretnie na trzynastym miejscu na 36 badanych krajów.

Najwyższy wzrost śmiertelności odnotowała Hiszpania, gdzie liczba zgonów wzrosła o aż 26,2 proc. względem średniej z lat 2016-2019. Kolejne miejsca zajmują Włochy, Wielka Brytania i Belgia. Kraje o różnym klimacie i położeniu, które łączy być może tylko to, że przyjeżdża tam ciągle wielu ludzi z całego świata.


Ciekawy jest w tym wszystkim przypadek Szwecji, która jak wiadomo żadnych większych obostrzeń nie wprowadzała. Nie trzeba chodzić w maseczkach, restauracje, szkoły i baseny są otwarte, a obostrzenia dotyczyły głównie domów spokojnej starości. I okazuje się, że liczba zgonów wzrosła rok do roku o 10,3 proc. w porównaniu czteroletnią średnią, co jest ósmym najgorszym wynikiem w Europie, ale jest to zarazem statystyka niemal równa tej, którą odnotowała stosująca ostre restrykcje Francja.

Polska ma co prawda lepszy od Szwecji wynik - 5,6 proc. wzrostu liczby zgonów - ale nie można zapominać, że statystyki zgonów na COVID-19 dzień po dniu coraz bardziej przemawiają na naszą niekorzyść. Od dwóch tygodni umiera u nas dziennie z tego powodu od 40 do nawet 130 osób, podczas gdy w Szwecji są to liczby od 0 do 10. To pewnie będzie wiadome dopiero za jakiś czas, ale może się okazać, że efekt naszych lockdownów i noszenia maseczek będzie podobny do efektu minimum restrykcji w Szwecji.


Co więcej, jest grono państw w Europie, w których statystyki zgonów są niższe w okresie pandemii niż rok wcześniej. Jest takich krajów aż 10 na 36, których dane zaprezentował Eurostat. Ze Słowenią na czele, gdzie zmarło o 13,2 proc. mniej osób w porównaniu z czteroletnią średnią w podobnym okresie roku. Na drugim miejscu jest Gruzja (-7,9 proc.), a na trzecim Czarnogóra (-5,5 proc). Są w tym "klubie" blisko położone nam geograficznie, Słowacja, Łotwa, Rumunia i Węgry.

to ostatnie też ciekawe wink
Obserwuj wątek
  • madami Re: Pandemia - podsumowanie statystyk 21.10.20, 16:40
   polskatimes.pl/szwecja-nikt-juz-nie-umiera-od-koronawirusa-zakazonych-jest-malo-jak-szwedzi-to-zrobili/ar/c1-15182654

   – W końcu zobaczymy, jak dużą różnicę przyniesie strategia, która jest bardziej zrównoważona i którą można utrzymać przez długi czas, zamiast strategii, która oznacza: ​​blokujesz, otwierasz i blokujesz i jeszcze raz – dodał Tegnell.

   W przeciwieństwie do wielu krajów Szwecja zamknęła szkoły dla osób powyżej 16 roku życia, ale zostawiła otwarte placówki dla młodszych uczniów, nalegając na pełną frekwencję. Szkoły i uniwersytety są teraz ponownie otwarte.
  • wapaha Re: Pandemia - podsumowanie statystyk 21.10.20, 16:58
   Szkoda , że nie napisali nic na temat odpowiedzialnego społeczestwa,- bo dlatego nie było restrykcji. Społeczeństwu zalecono- i społeczeństwo wzięło na siebie przestrzeganie zasad , nie trzeba było zmuszac. No ale Polak przyzwyczajony do buta, wolności sobie odebrac nie ma
   - jak wygląda opieka zdrowotna w Szwecji,
   -o tym że jest 6/7 różnych szczepów wirusa ( różny przebieg i zakończenie )
   -oraz że główny epidemiolog szwecji wspomina o czekajacych szwecje kolejnych 3 latach z pandemia

   A w Słoweniu to jest tak zajebiście i tak mało zgonów że aż im sie chce wydawac kasę żeby testować wszystkich po 10 rż..


   p.s. dane na temat smiertelności w 2020 będa rzetelne i do dyskusji- chętnie wrócę- w marcu 2021r

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka