Dodaj do ulubionych

Przedszkole

06.11.20, 09:25
W przedszkolu mojego starszaka grupa 3-latkow ma od lipca 5 panią. Pierwszą przenieśli do starszej grupy na stałe, nastepną do innego oddziału, trzecia zrezygnowała, a w zeszłym tygodniu 2 panie z innej grupy poszły na zwolnienie i 3-latkom zabrano wychowawczynię - przeniesiono ją do innej grupy, a maluchy dostały nową nauczycielkę.

Czy to normalna praktyka? Mam wrażenie, że najmłodsze dzieci są jakoś przez to wszystko najbardziej poszkodowane.

Dziś mój syn wszedł do przedszkola, zobaczył nową nauczycielkę, wpadł w histerię, że nie ma pani Ani, nie ma pani Kasi, on nie chce tu zostać.

Warto w ogóle z kimś na ten temat rozmawiać waszym zdaniem? Czy przeczekać tydzień, aż pozamykają przedszkola i zobaczyć jak będzie po otwarciu?
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Przedszkole 06.11.20, 09:31
      Normalna, jak jest problem z liczbą pracowników/nie zapewnia im się warunków, które skłaniaja do dłuższej współpracy. Możesz napisać do dyrekcji, ale raczej niczego to nie zmieni.
      • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 10:19
        W przedszkolach brakuje nauczycieli. Są na kwarantannach, chorują. U nas w przedszkolu jest podobnie w tym roku a nigdy tak nie było. Ale skoro przedszkola nadal są otwarte "bo dzieci nie zarażają" to trzeba się przygotować na ciagłe zastępstwa.
        • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 10:41
          U nas przedszkole na 400 dzieci, 80 pracowników. Działa od połowy maja, od wakacji pelna obsada. Przypadki covid- 3 (2 w kuchni, 1 pracownik dydaktyczny)... Nie w każdym dzieci powodują masowe wymieranie nauczycieli. A w powiecie od dwóch tygodni średnio 1500 przypadków dziennie.
          • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 10:48
            Jesteś tego pewna? Jesteś nauczycielką tego przedszkola? Nie wierzę w to że jako rodzic masz takie informacje bo to jest nie możliwe! Chyba że stoisz pod przedszkolem i zaznaczasz jaki nauczyciel jest w pracy😀
            • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 11:42
              Ale o co ci chodzi? Napisałam tylko o przypadkach covid, napisałam o frekwencji, którą widać na przedszkolnym placu zabaw czy po ilości kurtek w szatni. Dyrekcja informuje o przypadkach covid wszystkich rodziców, nie mam powodu by przypuszczać że pozostałe 200 ukrywa.
              • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 12:26
                Cku - napisałaś że od maja w przedszkolu twojego dziecka jest pełna obsada więc zastanawiałam się skąd wiesz. Przecież dyrektorka nie informuje rodziców o brakach kadrowych więc nie możesz o tym wiedzieć. Oczywiście że napisze info o covidzi ale innych chorób i zwolnień nie podaje. A ilosć kurtek w szatni? Wchodzisz do środka do przedszkola? Dziwne!
                  • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 12:43
                    Oczywiście spotkałam się z tym bo w każdym przedszkolu rodzice z najmłodszych grup mogą wchodzić ale ze starszych już nie bo jest to złamanie zasad wyznaczonych przez sanepid. I tak jest w całej Polsce.
                    I co wchodzisz z dzieckiem do szatni i jesteś w stanie zobaczyć ile jest kurtek w przedszkolu z chyba 9 grupami (skoro jest 400 dzieci) ???Twoja opwieśc brzmi nielogicznie😀
            • nimaletko Re: Przedszkole 06.11.20, 11:54
              A Ty skąd wiesz, że "w przedszkolach brakuje nauczycieli"? Tak samo jak Ty wiesz, tak samo może wiedzieć cku, a właściwie to ona może wiedzieć więcej, bo pisze o "swoim" przedszkolu, a Ty o przedszkolach ogólnie.
              No chyba, że masz dostęp do oficjalnych danych z przedszkoli, wtedy zwracam honor.
              • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 12:10
                Pracuję w przedszkolu jako wychowawca i mam koleżanki, które pracują w różnych przedszkolach.🙂
                Nigdy wcześniej nie było takich braków kadrowych jak w tym roku. Nauczyciele są na zwolnieniach, kwarantannach, biorą opiekę nad dziećmi.
                Rodzice nie wiedzą o tym bo niby jak mieliby o tym wiedzieć więc zapytałam cku skąd o tym wie?
                • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 12:54
                  Bo znam innych rodziców, bo mówią czy są zastępstwa czy nie i generalnie nie ma. Zdarza się że jakiejś pani nie ma tydzień , jak zwykle w sezonie grypowym. Więc łaskawie przyjmij do wiadomości, ze nie każde przedszkole działa tak jak Twoje i nie wszędzie jest problem z kadrą.
                  • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 12:58
                    No i dopiero teraz napisałaś to o czym nie wspomniałaś w swoim pierwszym poście gdzie kategoryczmie zapewnialaś że "od wakacj pełna obsada". Rodzice nie wiedzą nawet że brakuje nauczycieli.
                    • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 13:09
                      Wiedzą, bo dzieci wszystko mówią. Dziś nie było pani Kasi tylko pani Zosia, albo dziś byliśmy w sali Biedronek a nie w naszej. Jeśli wierzysz, ze dzieci nie opowiadają co się dzieje w przedszkolu to lepiej zmień do nich podejście bo mozesz się zdziwić wink
                    • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 13:10
                      I żeby dodać pikanterii nawet teatrzyki i warsztaty się u nas odbywają. Na innych zasadach niz wcześniej ale się da. Wystarczy chcieć a to jest podstawowy problem większości placówek edukacyjnych- że się nie chce i zasłania covidem.
                      • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 13:28
                        A świstak zawija papierki😀
                        Jeśli teraz twoja dyrektorka organizuje przedstawienia to łamie zasady narzucone przez sanepid a wątpię że chciałaby się narażać. Za to grozi mandat.
                        Jeśli dzieci były w sali biedronek to najpewniej doszło do połączenia grup z powodu braku kadrowych a zapewniałaś że w przedszkolu twojego dziecka od maja jest pełna obsada kadrowa. Nie brnij dalej bo piszesz opowieści fantastyczne!
                        • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 13:31
                          Nie chcesz to nie wierz. Pokaz mi gdzue w przepisach masz zakaz teatrzyków i wycieczek?
                          Zreszta jak ciebie czytam, to tym bardziej dziękuję nuebiosom, ze moje dzieci trafiły na takue fajne przedszkoke, które świetnie funkcjonuje mimo pandemii i nie zasłania się covidem przy kazdej okazji. Przykro, ze u was tak nie umiecie.
                          • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 13:41
                            Słuchaj na początku września byłam na wycieczce autokarowej z moją grupą w lesie ale teraz jest zakaz. TaK samo jest z teatrzykami. Co misiąc mieliśmy teatrzyki i grupy muzyczne przez wszystkie lata i od marca nie można ich organizować. Żaden dyrektor nie zaryzykowałby złamania przepisów. Nie chce mi się wierzyć w twoje opowieści.
                            • ela.dzi Re: Przedszkole 06.11.20, 13:55
                              oceandream napisał(a):

> Słuchaj na początku września byłam na wycieczce autokarowej z moją grupą w lesi
                              > e ale teraz jest zakaz. TaK samo jest z teatrzykami. Co misiąc mieliśmy teatrzy
                              > ki i grupy muzyczne przez wszystkie lata i od marca nie można ich organizować.
                              > Żaden dyrektor nie zaryzykowałby złamania przepisów. Nie chce mi się wierzyć w
                              > twoje opowieści.

W wytycznych sanepidu nie ma słowa o zakazie organizacji teatrzyków czy innych wydarzeń. U nas nie ma ich w tym roku, ale dyrektorka powiedziała, że to jej własna decyzja. Są za to w innych znanych mi przedszkolach. U nas kadra jest w pełni. Jeśli jakiejś pani nie ma, to dzieci są porozdzielane po pozostałych grupach i wtedy jest taka informacja w holu. W tym roku moje dziecko 2 razy odebrałam z innej grupy. Owszem słyszałam o przypadkach zakażonych rodziców (a od nich też dzieci), ale odpukać jakoś się to bardziej nie roznosi.
                            • szmytka1 Re: Przedszkole 06.11.20, 13:56
                              kochana, w moim przedszkolu jest w grupie ponad 40 dzieci, jak ta dyrektorka to robi jak chyba moze byc 25 max? W tamtym tygodniu był listonosz w ramach poznawania zawodów, byli w lesie ze 2 tygodnie temu, a rodzice normlanie mogą włazic po dzieci i z rana też się pałętamy po przedszkolu. Odbywają się zajęcia karate i tance, cały czas można zapisac się kto w danym miesiacu uczestniczy, teraz wisi lista na listopad. Założę się, ze w papierach moja dyrektorka ma wszystko super. Przedszkole prywatne, oczywiscie dotacje z miasta biorą również. Aha, w sierpniu były dni adaptacyjne, gdzie ponoc mało kto organizował.
                              • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 14:02
                                U naz tez była normalna adaptacja, trzylatki obecnie sa odprowadzane i odbierane przez rodziców z sali. Starsze dzieci już wędrują same. Od początku roku mieli koncert, teatrzyk i warsztaty o kosmosie, mają normalnie zajęcia dodatkowe bezpłatne i jak ktoś chce płatne - balet, karate, piłka nożna, angielski, robotyka. A i wycieczkę autokarową mieli w październiku.
                                Przedszkole państwowe. U grupie syna 27 osób.
                              • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 14:09
                                Może to jest klucz do organizowania zajęć dodatkowych że jest to przedszkole prywatne. Ale masz rację że w papierach może sobie dyrektorka dowolnie tworzyć. W państwowym żaden dyr. nie zorganizuje teraz teatrzyków nawet jeśli nie ma zakazu.
                                Dzieci są łączone w grupy w wielu przedszlolach choć też jest zakaz ale skoro brakuje kadry to łączy się grupy a dzieci myślą że poszły w odwiedziny do innej grupy. 😀Przecież nie powiem moim dzieciom: "kończę zmianę i idziemy do Smyków bo nie ma kto z wami zostać" tylko mówię że będą w innej grupie z inną Panią żeby się razem pobawiły.
                                • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 14:10
                                  Nie ma zakazu łączenia, zakazu teatrzyków czy wycieczek tez nie. Pokaz gdzie niby masz ten zakaz.
                                  Ja piszę o przedszkolu państwowym.
                                • szmytka1 Re: Przedszkole 06.11.20, 17:02
                                  u nas we włąsnych salach są od 8, wczesniej siedzą u żłobkowiczów i stamtąd się rozchodzą do własnych sal. To samo po południu, jak ejst już mało dzieci to łączą grupy
    • szmytka1 Re: Przedszkole 06.11.20, 10:28
      W niektóych przedszkolach tak, u mnie też ciągle zmiany, jak moj nastolatek był rpzedszkolakiem, tez tak było. MOje nie histeryzują z tego powodu. A taka praktyka, co rusz zmiana pani bdb sie rpzydała jak w szkole był problem kadrowy i też co chwila inna pani na zastępstwo, nie miał potem też problemu ze zmianą oani jak przyszło zmienić szkołę.Zatem ja uważam za pozytywny aspekt życia przedszkolnego czeste zmiany pan wink
    • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 10:39
      Słabo bardzo. U nas te same panie 3 rok. Zdarza się czasem, ze kilka dni jest inna pani, ale to sporadycznie. Rozmawiać zawsze warto, ale pewnie i tak za tydzień przedszkola też zawieszą działalność.
      • szmytka1 Re: Przedszkole 06.11.20, 10:44
        no ale jak ma wyglądac i co ma dać rozmowa? Przepraszam pani dyrektor, czy mogłaby pani zmusic pracownice niech nie chorują, niech się nie zwalniają i w ogole jak musi pani łatac braki kadrowe, to aby nie kosztem mego dziubdziusia? Na początku tez mnie to irytowało, poźniej zobaczyłam, że to nie ma takieg wpływu na dziecko jak się spodziewałam
        • leni6 Re: Przedszkole 06.11.20, 11:22
          Przecież nie chodzi o choroby tylko o to że jak choruje pani w starszej grupie to na jej miejsce idzie ta z młodszej, a na jej miejsce nowa, jakby nowa nie mogła iść do grupy starszej.
          • ga-ti Re: Przedszkole 06.11.20, 11:31
            Może zakładają, że w razie nauki zdalnej, pani z doświadczeniem, którą dyrekcja zna, poradzi sobie dobrze z zajęciami online, które w starszej grupie mają większą zasadność, a jeśli to zerówka to nauka się dzieciom należy. A pani nowa, niesprawdzona, maluchów zdalnie jakoś bardzo uczyć nie musi.
            W dzisiejszych czasach dyrekcja kalkuluje jak może.
          • szmytka1 Re: Przedszkole 06.11.20, 11:39
            przecież w młodszych grupach przedszkola zapewnia głownie funkcję opiekunczą, w starszych dochodzą elementy edukacji, pani od maluchów zapewne nie raz była już w takiej sytuacji dyrekcja ją zna
        • cku Re: Przedszkole 06.11.20, 11:43
          Mozesz porozmawiać, ze niepokoi cię ta sytuacja i co dyrekcja na to? Moze ma jakiś plan czy pomysł. Nie każę lecieć z pretensjami od razu.
    • iwoniaw Re: Przedszkole 06.11.20, 10:51
      Normalne, nienormalne... - tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Rozmawiać można (zawsze to jakiś sygnał dla dyrekcji, że ktoś widzi problem, inaczej mogłaby to zinterpretować, że nikomu to nie przeszkadza), ale jak napisały wyżej dziewczyny - nie ma co oczekiwać, że coś się zmieni, bo jak? Jeśli ktoś jest chory, to jest chory, jeśli się zwalnia z pracy, to też ma do tego prawo - obowiązkiem dyrekcji jest zapewnić dzieciom opiekę i realizację podstawy programowej i to robi. A że przy pomocy ciągle innych zastępstw? No bo jak w pierwszym zdaniu...

I oczywiście zrozumiałe, że patrzysz z punktu widzenia "waszej grupy", ale pewnie w innych wcale to nie jest lepsza sytuacja - ta pani przechodząca od Was do starszych dzieci to też jest dla nich zmiana, kolejna któraś tam w ciągu roku, zapewne konieczna, żeby np. zerówkę przygotować do szkoły i nie zdziwiłabym się, gdyby tamci rodzice też uważali, że ich dzieci są "najbardziej" poszkodowane. Generalnie edukacja publiczna się sypie na wszystkich poziomach a będzie jeszcze gorzej.
    • molik28 Re: Przedszkole 06.11.20, 10:56
      Nienormalne. Pewnie panie wolą pracować ze starszymi dziećmi więc przeniesienie to dla nich taki pseudoawans i tu widać, że dyrekcja kieruje się dobrem pracowników ale zapomina o dzieciach, dla których zmiany pań co chwilę są traumatyczne. Na tym etapie rozwojowym taka pani w przedszkolu to dla dziecka opoka mająca w pewnym sensie zastąpić mamę. Nie dziwię się że twoje dziecko było przestraszone. Nie powinno tak być.
      • oceandream Re: Przedszkole 06.11.20, 11:03
        Molik co za bzdury piszesz! Myślisz że pani Basia idzie sobie do dyrektorki i mówi: wolę pracować ze starszakami proszę mnie przeniesć! To dyrekcja przenosi nauczyciela ale tylko w najbardziej pilnym przypadku czyli np.nauczyciel prowadzący daną grupę idzie na bardzo długie zwolnienie.
        • molik28 Re: Przedszkole 06.11.20, 13:07
          To skąd te przeniesienia? Czym się kierowała dyrekcja? Jeżeli z grupy A odchodzi nauczyciel to nowy powinien być zatrudniony na jego miejsce, a nie przsuwany z innej grupy? Tu tak nie jest. Tu jedna grupa jest polem eksperymentalnym cały czas
    • ga-ti Re: Przedszkole 06.11.20, 11:19
      Naszą przygodę z przedszkolem zaczęliśmy od prywatnej placówki. Po miesiącu zmieniła się nam pani, która na szczęście została do końca roku (ale nie dłużej), najmłodsza grupa (2-3 latki) miała panie zmieniające się średnio co 2 miesiące. No cóż warunki pracy i płacy nie były fajne.

Miej na uwadze, że covid, nauczycielki mogą chorować (nie tylko na koronę, pewnie są bardziej wyczulone i z katarem między dzieci nie przychodzą), mogą mieć chore dzieci, mogą mieć kwarantannę, a dyrekcja musi sobie jakoś radzić i opiekę dzieciom zapewnić.
      Już niedługo, niestety uncertain
    • disco-ball Re: Przedszkole 06.11.20, 12:31
      W przedszkolu starszego syna tak bylo, al nie przez covid, tylko przez ciąze. Zatrudniano same młode dziewczyny, naprawde świetne i pełne pasji, ale wszystkie miały ciśnienie na szybkie macierzyństwo. odetchnęłam z ulgą, jak wychowawcą w zerówce został pan smile
    • nammkha Re: Przedszkole 06.11.20, 17:21
      Nie to jest nienormalne i destrukcyjne dla dzieci. Powoduje że dziecko nie może nawiązać bliskiej relacji z nauczycielem i ucztować się jak to robić. A to wg mnie jeden z celów chodzenia do przedszkola. Nie mówiąc o tym, że dzieci potrzebują stałości w życiu, rutyny i poczucia bezpieczeństwa aby móc odważyć się „poznawać świat”. Jeśli te warunki nie są spełnione nie może być mowy o rozwoju emocjonalnym, poznawczym intelektualnym.
      Szukając przedszkola warto zwrócić uwagę jakie warunki stwarza dyrekcja kadrze, jeśli ładna czuje się niepewnie, nie ma dobrych warunków zatrudnienia i pracy to tym bardziej dzieci nie będą czuły się w takim miejscu komfortowo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka