Dodaj do ulubionych

Zasilek chorobowy

04.01.21, 23:23
Jaki jest sposob wyliczenia,w sytuacji.
Praca na etacie do dnia x potem przejscie na dg w ciagu na miesiąca od zakonczenia pracy na etacie.przerwa miedzy praca 1 i dg np miesiąc.
Pidczas pracy na dg choroba- wypadek i wylaczenie z pracy na min 2 mies. Czy fakt ze na dg jest sie od miesiaca ma wpływ na wys.zasiłku .zakładając ze stawki wynagrodzenia podobne
Obserwuj wątek
  • mamtrzykotyidwa Re: Zasilek chorobowy 05.01.21, 01:54
   Zasiłek chorobowy nie zależy od wynagrodzenia, tylko od płaconych składek. Na etacie płaciłaś przymusowo pełną składkę tzn. od całej pensji, a na dg mogłaś nie płacić w ogóle, albo tylko najniższą z możliwych - trzeba to zadeklarować, że się chce dobrowolnie płacić. Kontynuowałaś płacenie dobrowolnej składki? Przy kontynuacji przerwa nie może być dłuższa niż 30 dni i składka musi być opłacona na czas, bo inaczej przepada. Jeśli minęło więcej niż 30 dni, to zasiłek należy się dopiero po 90 dniach dg.
   Zasiłek z etatu należy się jeśli choroba powstała w ciągu 14 dni od zakończenia pracy, jeśli minął miesiąc, to się już nie należy.
   Ale zapytaj specjalisty w Zusie, bo to tylko ogólne informacje. Zadzwoń, to ci wszystko powiedzą, jak podasz konkretne daty i wysokości składek.
   • marinette.wue Re: Zasilek chorobowy 05.01.21, 08:53
    Dzięki to nie dot.mnie a znajomej.grozi jej zwolnienie bo już teraz jest na dlugomiesiecznym z powodu depresji.
    Gdyby ją zwonili i przeszlaby na swoją dg to moze ( oplacajac te dobrowolne składki), przejsc na zasiłek chorobowy z dg?
    • alicia033 Re: Zasilek chorobowy 05.01.21, 11:50
     marinette.wue napisała:

     > Gdyby ją zwonili i przeszlaby na swoją dg to moze ( oplacajac te dobrowolne składki), przejsc na zasiłek chorobowy z dg?

     tak, ale dopiero po 90 dniach opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka