28.03.21, 09:01
Objawy i męża w środę (choć we wtorek po południu pojawił się ból głowy), w czwartek test, w piątek dobre samopoczucie, w sobotę wynik i po dobrym samopoczuciu🤨, cały dzień słabość, dziś mierzę saturację i niska 90,91, 93 (w czasie snu, nie wiem, czy ma to znaczenie), temp. 37,5 (taka od początku się utrzymuje) . Nie chcę panikować, ale zaczynam się bać.
Obserwuj wątek
    • asiairma Re: Saturacja 28.03.21, 09:09
      Nie panikuj a po prostu kontrolujcie, najpierw mówili że saturacja poniżej 95 to już mało (a niektórzy mają taką na stałe, szczególnie starsi), teraz że poniżej 90. Jak ja zaczęłam panikować jak bliski się źle czuł, to ktoś mi zadał pytanie, czy jakbym nie wiedziała, że to covid to przy tych objawach też bym panikowała. Tyle, że to była jesień, teraz odmiana jest podobno trochę szybsza. Ile ma mąż lat?
    • slonko1335 Re: Saturacja 28.03.21, 09:14
      Skontaktuj się z lekarzem 90% to niska sytuacja. W międzyczasie sprawdzaj i notki wyniki. Ustalcie z lekarzem kiedy i od jakich wartości reagować i wzywać pomoc. Trzymajcie się.
    • mia_mia Re: Saturacja 28.03.21, 09:15
      W czasie snu teoretycznie powinna być wyższa niż przy jakiejś aktywności, choćby wizycie w toalecie. Panika nie pomoże, ale obserwować trzeba.
    • kozica111 Re: Saturacja 28.03.21, 09:15
      Ja jak zasypiam mam saturacje ok 80, szczególnie kiedy jestem przymarźnieta no po całym dniu na zewnatrz.Zmierz jak sie obudzi i porusza.
    • pani_tau Re: Saturacja 28.03.21, 09:38
      Przed badaniem zrobić kilka wdechów przy otwartym oknie.
      Mojemu tacie raz pokazało poniżej normy, nie pamiętam ile - pulsometr darł się jak opętany. Przypomniałam sobie, że ktoś tu pisał aby kilka razy odetchnąć przed badaniem. I pomogło, saturacja wyszła w normie co oznacza, że płuca funkcjonują jak należy.
        • milka_milka Re: Saturacja 28.03.21, 10:34
          Na brzuchu tak i niech robi gimnastykę oddechowa. Przez słomkę niech dmucha do butelki z wodą, o robi wdech na 1-2-3, chwila przerwy i wydech 1-2-3-4-5-6.
            • milka_milka Re: Saturacja 28.03.21, 11:14
              Jeszcze może się położyć na boku i próbować oddychać stroną, na której leży. To trudne, najpierw czasem trzeba drugiej osoby, żeby kontrolowała, którą stroną oddycha.
            • wapaha Re: Saturacja 28.03.21, 11:23
              W szpitalu mają inny sprzęt niż domowe często made in china za kilkadziesiąt zł-dlatego jesli pomiar ma być miarodajny dobrze jest przestrzegać tych zasad
              • b.bujak Re: Saturacja 28.03.21, 12:23
                wapaha napisała:

> W szpitalu mają inny sprzęt niż domowe często made in china za kilkadziesiąt zł

wapaha, ty jesteś w jakiejś bańce opieki medycznej wink
                • wapaha Re: Saturacja 28.03.21, 15:33
                  b.bujak napisała:

> wapaha napisała:
                  >
                  > > W szpitalu mają inny sprzęt niż domowe często made in china za kilkadzies
                  > iąt zł
                  >
                  > wapaha, ty jesteś w jakiejś bańce opieki medycznej wink
                  >
                  chcesz powiedzieć, że na oddziałach mają pulsoksymetry bez atestu ?
                  • b.bujak Re: Saturacja 28.03.21, 16:45
                    wapaha napisała:

> chcesz powiedzieć, że na oddziałach mają pulsoksymetry bez atestu ?

chcesz powiedzieć, że atest cokolwiek znaczy? w naszym kraju?
                    myślisz, że chińska fabryka ma dwie linie produkcyjne - do pulsoksymetrów atestowanych do placówek medycznych i tych, co idą do marketów?
                    • wapaha Re: Saturacja 28.03.21, 17:10
                      Ale wiesz, że atest to nie słowo-wytrych ale idą za nim pewne parametry techniczne ?
                      Tak mogą być różne linie produkcyjne- zarowno żywności, jak równiez innych przedmiotów ( agd,mat.budowlanych,elektronicznych itp)

Pomijając wszystko - personel szpitala potrafi profesjonalnie ocenic wynik saturacji w połączeniu ze stanem ogólnym pacjenta. Pomijając wiedzę, stała obserwację -jest jeszcze element obiektywizmu
                      • b.bujak Re: Saturacja 28.03.21, 18:00
                        wapaha napisała:

> Ale wiesz, że atest to nie słowo-wytrych ale idą za nim pewne parametry technic
                        > zne ?

nie wierzę za grosz w atesty

> Tak mogą być różne linie produkcyjne- zarowno żywności, jak równiez innych prze
                        > dmiotów ( agd,mat.budowlanych,elektronicznych itp)
                        >
                        tak, wiem, widziałam z swoim życiu zawodowym dziesiątki różnych linii produkcyjnych i wierz mi, że każdy technolog będzie dążył do tego, zeby maksymalnie ograniczyć zmienność produkcji - w większości przypadków zmienność polega tylko na naklejeniu innej etykietki

> Pomijając wszystko - personel szpitala potrafi profesjonalnie ocenic wynik satu
                        > racji w połączeniu ze stanem ogólnym pacjenta. Pomijając wiedzę, stała obserwac
                        > ję -jest jeszcze element obiektywizmu

lubię Cię, więc właśnie skasowałam to co tu przed chwilą napisałam smile
                        napiszę tylko, ze po covidowych doświadczeniach w mojej rodzinie, łącznie z pobytem szpitalnym męża - nie mogę się zgodzić z Twoją opinią dotyczącą opieki medycznej
                        • wapaha Re: Saturacja 30.03.21, 08:00
                          Ja też cie lubię więc napiszę tak : to nie jest kwestia twojej wiary. Jak najbardziej są linie produkcyjne A i B. A szpital w dobie pandemii to długi temat co nie zmienia faktu że w domu. U nie ma szans na podłączenie wąsów czy respi
                    • snajper55 Re: Saturacja 29.03.21, 23:54
                      b.bujak napisała:

> chcesz powiedzieć, że atest cokolwiek znaczy? w naszym kraju?
                      > myślisz, że chińska fabryka ma dwie linie produkcyjne - do pulsoksymetrów atest
                      > owanych do placówek medycznych i tych, co idą do marketów?

Tak. Są po prostu robione z innych części. Podobnie jak części komputerowe. Gdy kupujesz kontener np dysków HDD, to kupiec ustala cenę, a dostawca do ceny dobiera jakość.

Pracowałem za PRL w firmie robiącej półprzewodniki. Każda partia, w zależności od wadliwości, trafiała do jednej z 4 klas: dla wojska, na eksport, do zakładów sprzętu i na rynek.

S.
    • ga-ti Re: Saturacja 28.03.21, 12:09
      Spokojnie. Ćwiczcie płuca, serio. Niech mąż nie leży cały czas, jak tylko może niech siedzi, postoi, przejdzie się kilka kroków, poćwiczy tak jak na wf, ręce w bok, ręce do góry, żeby rozciągać mięśnie klatki piersiowej (nie fachowo piszę, bo się na tym nie znam, ale tak poradziła mi znajoma fizjoterapeutka), oddechy wdech nosem i powolny wydech ustami (będzie ciężko), dmuchanie słomką do wody w butelce, dmuchanie piórek, piłeczki pingpongowej (chodzi o to, żeby był powolny wydech).
      Czy swój pulsoksymetr można połączyć z aplikacją? Ja miałam wypożyczony i aplikację, która kazała co 3 godziny mierzyć saturację, puls, temp. oddechy, i inne objawy, gdy mi saturacja spadła do 88 to zadzwoniła do mnie pani i kazała powtórzyć badanie, była jakaś kontrola.
      Mąż kazał mi porządnie oddychać, dychałam aż miałam gwiazdki przed oczami, byleby tylko wynik był ok, żeby uniknąć szpitala wink
      Więc bez paniki, ale bądźcie czujni.
    • b.bujak Re: Saturacja 28.03.21, 12:17
      warto mierzyć saturację od poczatku a nawet przećwiczyc jeszcze przed chorobą; wtedy można się zorientować jaki jest dla nas normalny poziom i można ocenić, czy wartosci w czasie choroby są niższe, czy nie;
      po drugie - przed pomiarem trzeba rozruszac tez palce, żeby ukrwienie było dobre;
      czasem wystarczy po prostu wyczyścić okienko pomiarowe w pulsoksymetrze ...

jako kryteria dodatkowe możesz też policzyc oddech - u zdrowego dorosłego częstość oddechów w spoczynku wynosi mniej więcej od 16 do 20 na minutę; przy niewłaściwej pracy płuc i dusznościach bedzie oddechow bedzie wiecej i beda płytsze

oprócz tego słuchaj jak mówi - jeśli chory jest w stanie wypowiedzieć długie zdanie bez przerwy dla nabrania powietrza, to jest to dobry znak. Jeśli musi kilka razy przerywać zdanie, ponieważ brakuje mu tchu, to znaczy, że jest źle, cokolwiek by pokazywał pulsoksymetr. W kolejnym etapie pogorszenia mówienie jest juz znacznie utrudnione a kontakt z nim zaczyna być utrudniony (chory "odpływa" lub nawet traci traci przytomność)
    • piataziuta Re: Saturacja 28.03.21, 12:30
      Spokojnie.
      W czasie snu saturacja zawsze jest ciut niższa, dlatego leżących cały czas chorych zaleca się obracać.
      90% saturacji to niska, ale przyjęło się, że dopiero jeśli spada poniżej, trzeba podjąć alarm. Niech mąż się przejdzie po domu i zmierz mu znowu.

Dodatkowo, bywają ludzie, którzy mają niższą saturację od dawna i adaptowali do niej organizm (zdarza się nawet w okolicach 85), a dowiadują się o tym dopiero przez kowid/po kowidzie (tak jest w przypadku mojego ojca, jego standard to 93, przy kowidzie spadało do 90, raz do 89, obeszło się bez szpitala).

I jeszcze - ludzie z problemami krążeniowymi będą mieli fałszywie zaniżone pomiary pulsoksymetrem z palca - spróbuj zmierzyć mu saturację używając do tego płatka ucha.

Gdy saturacja spada niebezpiecznie, pacjent czuje, że potrzebuje pomocy.
      Dla swojego spokoju, oglądaj mu paznokcie u rąk i nóg - jeśli zaczną sinieć, to od razu karetka. Jeśli nie, zachowaj spokój.
    • alfa36 Re: Saturacja 28.03.21, 22:22
      Po inhalacji, po ćwiczeniach ze słomką, po obiedzie ustabilizował się i póki co tak jest. Do tego słabość i ból kości. Mam taki zwykły pulsoksymetr. Przed codvidem saturacja 97 (rzadko mniej czy więcej).
      • milka_milka Re: Saturacja 28.03.21, 22:28
        W czasie COVIDU miałam tak do 91, ale krótko, spadała i ciut rosła. Na ogół 93-95. Po paru dniach wzrosła i teraz mam między 96-99. Poczekaj chwilę, ale do lekarza możesz na wszelki wypadek zadzwonić.
    • alfa36 Re: Saturacja 29.03.21, 13:33
      Dziś kiepsko, temperatura wzrosła 38,4, saturacja 95, ciśnienie spadło 114/74. Nie ma kaszlu ani duszności, ale jest bardzo słaby. Zamówiłam koncentrator tlenu i teleporadę. Mogę spróbować wezwać lekarza na osłuchanie. Sama myślę, że to najlepsze wyjście.
      • ponis1990 Re: Saturacja 30.03.21, 17:08
        A to ciekawe jest. Ja mam syna z przewleklą niewydolnością (mamy od kilku lat na stanie osławiony koncentrator i CPAP) i saturacje ma zawsze wyższa, gdy śpi na boku nieco wyżej. na płasko na plecach i na brzuchu masakra, saturacja natychmiast niższa.
    • princesswhitewolf Re: Saturacja 29.03.21, 15:24
      ale tego sie nie mierzy jednego dnia tylko powiedzmy tydzien. Tak samo z cisnieniem, mierzy sie przez iles dni by wyciagnac srednia. Pij duzo

Poza tym czy ten oxymeter uzywalas juz kiedys wczesniej i pokazywal normalne wyniki/ Bo ja sobie kupilam taki za 40 zl i kazdemu w rodzinie pokazywal 90-91 proc.
      Chinski badziew to byl. Kupilam potem porzadny i na dwoch palcach inne wyniki kazdy mial wiec wiesz...

twoja temp natomiast jest interesujaca. Cos jakby....

• alfa36 Re: Saturacja 29.03.21, 16:46
        Rzeczywiście mam dwa. Jeden podaje różne wyniki, drugi wciąż ten sam (i już wiem, ze ten jest do niczego). Zdaję sobie sprawę, ze to jak z elektronicznymi termometrami (nie znam takiego, który jest jak rtęciowy), aczkolwiek wierzę w ten mój tani sprzęt. Dziś rano wynik również 90, ale po wstaniu, pochodzeniu, śniadaniu, saturacja wzrosła do 96. Niestety, nie wiedziałam jeszcze wczoraj, jak sprawy się mają. Stąd ten wątek i raz jeszcze dzięki. Ematka nie zawiodłasmile
    • alfa36 Re: Saturacja 29.03.21, 23:38
      Był lekarz. Początki zapalenia płuc. Dwa dożylne antybiotyki, steryd, inhalacje. Napiszcie, proszę, czy w takiej sytuacji, jeśli wizyta prywatna, mogę dzwonić do przychodni, do której mąż jest zapisany i prosić o podanie zastrzyków? Czy muszę cos prywatnie znaleźć? Nie ukrywam, ze w szoku jestem po tej wizycie.
      • milka_milka Re: Saturacja 30.03.21, 08:00
        Świetnie, że w ogóle znalazłaś. Jeśli masz zlecenie od lekarza, zadzwonić możesz, ale sukcesu nie wróżę. Raczej nastaw się na wizyty prywatne.
      • wapaha Re: Saturacja 30.03.21, 08:05
        A lekarz ma kontrakt z NFZ? Jeśli tak to zlecenie można wykonać na NFZ. Kciukam, covid często przebiega pod postacią zapalenia płuc. Jeśli mąż współpracuje - niech robi ćwiczenia oddechowe, wietrz mieszkanie, nawadniaj.
        • alfa36 Re: Saturacja 30.03.21, 12:32
          Tak, zastrzyki w brzuch.
          Lekarz ma kontrakt z NFZ, ale mąż nie należy do jego przychodni. Póki co prywatnie przyjedzie ktoś z jego właśnie przychodni. Czekamy od rana, ale ponoć mnóstwo zleceń...
          • schiraz Re: Saturacja 30.03.21, 13:30
            Trzymam kciuki za szybkie wyzdrowienie męża. To dobrze, że dostał lek przeciwzakrzepowy, jest bardzo ważny zarówno w samym przebiegu covid jak i w rekonwalescencji. Mam nadzieję, że niebawem zjawi się osoba do podania leków. Trzymaj się ciepło!
            • alfa36 Re: Saturacja 30.03.21, 22:54
              Dostał po południu m.in kroplówkę z pylarginą. I teraz trzeci raz zmieniałam pościel. Jakby z wody wyszedł. Wcześniej się tak nie pocił. To po tej pyralginie?
    • alfa36 Re: Saturacja 02.04.21, 20:24
      Przeczytałam dziś, ze lekarze znawcy covida, nie zalecają inhalacji przy covidzie. Ktoś z Was się z tym spotkał? Rozbudowuje to stan zapalny płuc i spada saturacja. Ktoś z Was może wie na temat.... Mężowi inhalacje ze sterydu zapisał lekarz.
      • piataziuta Re: Saturacja 03.04.21, 00:01
        U mojego ojca było zapalenie płuc (bardzo ciężki, duszący kaszel). Dostał antybiotyk (o średniej mocy, ale szerokim spektrum) w tabletkach i zalecenie ćwiczeń oddechowych, w postaci dmuchania przez rurkę (rurka najlepiej tak z 40 cm długości i o szerszej średnicy od słomki). Żadnych inhalacji nie było.
        Po takim leczeniu, po drugim rentgenie (miesiąc po wyleczeniu), obraz płuc czysty.

• alfa36 Re: Saturacja 03.04.21, 00:30
            Twiedzi, że lepiej ale lekarz dziś go badał i zlecil rtg (właśnie w innym wątku pytałam, czy mogę go zawieźć). Sama zastanawiam się, czy jednak jeśli tak obstawiony jest lekami, to czy nie powinno być zdecydowanej poprawy. Może antybiotyk nie jest trafiony? Być może jutro będzie decyzja o szpitalu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka