Dodaj do ulubionych

800 tyś rodzin

17.07.22, 13:02
www.o2.pl/informacje/porazajace-dane-ze-spisu-powszechnego-ten-problem-ma-800-tys-rodzin-6790304698579712a
W głowie się nie mieści, XXI wiek!
Jestem bardzo ciekawa pozostałych danych ze spisu powszechnego, wiecie gdzie i kiedy będą dostępne?
Obserwuj wątek
    • andaba Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:04
      Co 800 tysięcy rodzin?
      • ichi51e Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:50
        Nie ma dostępu do wc w domu
        • andaba Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:14
          A, dzięki, bo mi blokowało te stronę.
          • livia.kalina Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:31
            dane z artykułu:
            Zauważono, że przeszło 800 tys. lokali nie miało w ogóle dostępu do łazienki i toalety, natomiast aż 445 tys. pozbawionych było bieżącej wody.
            • kamin Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:27
              Jak to w ogóle? To gdzie za przeproszeniem defekują? Na ulicy?
              Widywałam mieszkania ze wspólną toaletą na korytarzu, ale tak zupełnie bez dostępu to sobie nie wyobrażam.
              • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 17:54
                W wychodkach za domem na przykład.
            • wkswks Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:34
              Bieżąca woda może być odłączona za niepłacenie rachunkow. Ale przeraża mnie, że az tyle osob nie ma ubikacji w domu.
              • kokosowy15 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 18:02
                Bieżącą wodą może być także nie dostarczana, podać lokalozacje w moim mieście? Nie na dalekich przedmieściach, dla jasności. Toalety w podwórzu to prawie centrum. Taki kraj, tylko ematka tam nie bywa. Za to ważniejszym tematem jest praca zdalna (10% zatrudnionych).
                • taki-sobie-nick Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 01:07
                  No, ja nie bywam w Łodzi, niezależnie od dzielnicy. A jest jakiś obowiązek?
                • taki-sobie-nick Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 01:37
                  Kokosowiutki, weź może stwórz jakieś resum łódzkich bolączek, wrzuć gdzieś i daj linka na forum. Naprawdę, nie każdy niezależnie od zainteresowań ma obowiązek orientować się w tym, co CIEBIE interesuje.
                  • taki-sobie-nick Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 01:37
                    resume
                    • kokosowy15 Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 05:35
                      W innych wątkach dowiedziałeś się już, że to co ciebie otacza nie jest powszechne w aktualnej Polsce. Możesz się tym nie interesować, ale ma to też (lub będzie miało) wpływ także a Twoje życie. Na poszerzenie wiedzy nigdy nie jest za późno.
                      • taki-sobie-nick Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 22:57
                        To niewiele. Zwłaszcza że tyle wiedziałAM (jestem kobietą!) już przed twoimi cennymi wpisami, wyobraź sobie.

Poza tym w dyskusji z tobą to nic nie daje, bo i tak wiecznie zarzucasz ematkom, że nie wiedzą o konkretnej kwestii A albo o kwestii B.
                        • taki-sobie-nick Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 22:58
                          Poza tym przeproś mnie za NIESŁUSZNE zarzuty, jakobym pisała po ulicach "j... P...".
                      • taki-sobie-nick Re: 800 tyś rodzin 20.07.22, 00:29
                        Tak że mniej arogancji, kokosowiutki. Twoje cenne wątki NIE SĄ jedynym źródłem wiedzy o świecie.
              • langsam Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 20:40
                Ba. To jeszcze nawet nie sto lat jak oszlały Sławoj Składkowski (stąd przecież "sławojki") usiłował przekonać lud żeby defekował w wygódkach a nie pod płotem.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 20:41
                  Wtedy wprowadzono obowiązek instalacji sławojek, by nie chodzić za stodołę..
                • vivi86 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 20:46
                  A nawóz dla roślinek suspicious ? Nie była eko czy nawóz pochodzenia ludzkiego się nie nadaje suspicious ?
                  • vivi86 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 20:47
                    nie był
                  • ichi51e Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 20:50
                    Jak najbardziej się nadaje. zwłaszcza mocz.
            • beata985 Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 11:23
              livia.kalina napisała:

> dane z artykułu:
              > Zauważono, że przeszło 800 tys. lokali nie miało w ogóle dostępu do łazienki i
              > toalety, natomiast aż 445 tys. pozbawionych było bieżącej wody.
              >
              Biorąc pod uwagę jakie ludzie mieli podejście do tego spisu to może zrobili sobie jaja...? 🤔
    • slonko1335 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:09
      Witamy w Polsce poza ematką...
      .
    • trut_u Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:09
      Nie dziwi mnie to wcale, mieszkam w okolicy starych kamienic.
    • cegehana Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:12
      Oczywiście gdybyś sama za swoje pieniądze chciała sobie wybudować dom bez ustępu to jest to zakazane z bardzo ważnych powodów, które sa jednak bardzo nieważne kiedy idzie o ludzi na opiece panstwa. Problem mieszkaniowy jest w Polsce ogromny. Do tych 800 tys. dolicz te wszystkie sloiki które mają co prawda jakiś sraczyk ale dzielony na spółkę z innymi słoikami (a i to dopóki są młodzi i sprawni), osoby w różnego typu toksycznych relacjach, w których trzyma je m. in. dostęp do sraczyka, ukraińską mniejszość czy to wojenna czy zarobkową w hotelach robotniczych z jednym sraczykiem na dwudziestu chłopa (no w sumie zawsze to lepsze niż być rodziną bez sraczyka). Masz sraczyk - jesteś elitą.
      • ichi51e Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:54
        Przypomina się to osiedle które jakiś czas temu wypłynęło na forum. Może nie środek Warszawy ale do centrum w prostej linii blisko. Ukończone 1994. Umyślnie bez cieplej wody bo po co ludzi zachęcać do zagnieżdżania sie
        • kropkaa Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:08
          Eksperyment, który się nie udał. Ciekawe dlaczego 🤔
          • jednoraz0w0 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 18:43
            To znaczy jak się skończył, skórkozjady się jednak zagnieździły?
            • ichi51e Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 18:46
              Został zakończony - ludzie zostali przesiedleni gdzie indziej.
        • jak_zwykle_wszystko_zajete Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 10:57
          Dudziarska
      • potworia116 Re: 800 tyś rodzin 18.07.22, 12:36
        "Te wszystkie słoiki" to, jak rozumiem, ludzie wynajmujący mieszkania? 🤦
        • volta2 Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 10:38
          bardziej pokoje, wykrojone z przedpokoi, które dzielisz z obcymi ludźmi
          pełno jematek takie tu wynajmuje ludziom i jest zachwycona kręceniem takiego biznesu.
          • stephanie_harper2 Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 21:49
            Bez przesady też będę wynajmować pokoje, nie wykrojone z przedpokoju, tylko bardzo ładne. No ale kibel i łazienka są.
    • eliszka25 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:23
      W starych kamienicach najczęściej była jedna wspólna ubikacja na piętrze. W wielu nadal tak jest. Poza tym statystyka niekoniecznie dokładnie oddaje faktyczny stan rzeczy. Jeszcze kilka lat temu dom moich rodziców nie był podłączony do wodociągu, ale to nie oznaczało braku bieżącej wody i łazienki. Zainstalowana była pompa głębinowa i warunki sanitarne w domu były normalne odkąd pamiętam.
      • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:26
        No czyli dom twoich rodziców by statystyki nie zaburzał, bo woda była i toaleta również.
        • eliszka25 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:34
          Ale nie był podłączony do wodociągu, a o tym też jest w artykule. Ja tylko podałam przykład, że niepodłączenie do wodociągu niekoniecznie oznacza brak wody.
          • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:37
            W odpowiedziach na pytanie o źródło wody było do wyboru czy wodociągi miejskie czy studnia. Brak wody to kolejna odpowiedź.
            • eliszka25 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:53
              Odniosłam się do tego fragmentu tekstu:
              Główny Urząd Statystyczny zaprezentował już wyniki zeszłorocznego spisu powszechnego. Z raportu wynika, że z końcem marca 2021 roku liczba mieszkań wyposażonych w instalacje sanitarne (wodociąg, ustęp, łazienka) wyniosła przeszło 14,5 mln i stanowiła 94,8 proc. wszystkich mieszkań w Polsce.

Stąd moje stwierdzenie, że brak wodociągu nie jest równoznaczny z brakiem łazienki. A wodociągi nie są tylko miejskie. Ludzie na wsi też je mają.
              • ichi51e Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:55
                Ale tu pytają o instalacje sanitarna - wodociąg/ustęp/lazienke a nie wyłącznie o to czy jesteś podłączony do wodociagu
              • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:57
                Bez różnicy, masz niżej pytania. Nikt w tym spisie nie klasyfikował domów takich jak ten, który opisalas, jako domów bez wody.
                • eliszka25 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:59
                  Ostatni raz - nigdzie nie odnoszę się do spisu tylko do tego fragmentu tekstu.
                  • arthwen Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 19:05
                    Ale ten fragment tekstu odnosił się do spisu.
                    Wodociąg w sensie własnej studni i pompy też się liczy jako dostęp do wody.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:30
      Pytam się:
      Gdzie jest pytanie o toaletę?
      spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/
      Specjalnie przeczytałam, bo ja mieszkam w domu i nie odpowiadałam na takie pytanie, czy mam wc - przecież mogę mieć na zewnątrz, chociaż rok bydowy to wyklucza.
      Odpowiadala któras z was na pytanie czy macie łazienkę w domu/mieszkaniu?
      • profes79 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:32
        Sekcja "kwestionariusz budynku".
        • kryzys_wieku_sredniego Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:44
          Gdzie?
          Czy interpretacja, że wody ktos w budynku nie ma, to łazienki nie ma?
          • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:48
            Być może. Zasadniczo słuszna, bo posiadanie łazienki przy braku jakiegokolwiek źródła wody jest sytuacją powiedzmy że dość rzadką.
            • snajper55 Re: 800 tyś rodzin 18.07.22, 12:59
              35wcieniu napisał(a):

> Być może. Zasadniczo słuszna, bo posiadanie łazienki przy braku jakiegokolwiek
              > źródła wody jest sytuacją powiedzmy że dość rzadką.

Albo przy braku odprowadzania ścieków.

S.
          • profes79 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:48
            No jest to interpretacja samonarzucająca się, podobnie jak informacja, że nie ma odprowadzania ścieków z budynku.
            • kryzys_wieku_sredniego Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:10
              To jest durna interpretacja, bo w moim rodzinnym domu, mamy wodę, mamy podpięcie do kanalizacji.
              Łazienkę mamy od 40 lat i nigdy nie była zglaszana przebudowa czy remont.
              Jest to poniemiecki budynek zabytkowy, bez "kibla" w papierach urzędowych. A łazienki są zrobione 2.
              A woda i kanalizacja W domu jest od poczatku, czyli gdzies tak od 1900 roku
              • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:17
                No czyli bardzo dobra interpretacja. Macie wodę, macie łazienkę. Akurat to że pytają w ten sposób to dobrze, bo masa jest właśnie takich domów- z łazienką chociaż projekt nie zakładał. Ale w drugą stronę- bez wody ale z łazienką, raczej się nie zdarza.
                Więc pytają o wodę i o kanalizację.
                • kryzys_wieku_sredniego Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:23
                  Czyli lidzie w kamienicach gdzie jest woda i szambo mają łazienki powpisywane, ale moga ich nie mieć.
                  To jes durna interpretacja, bo i nas na wsi jest jeden dom obok mnie z mediami a kibelek na zewnatrz i sąsiadka myje się w misce.
                  • kryzys_wieku_sredniego Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:28
                    A chodzi o to, że ten artykuł jest kłamliwy. Bo dane o budynku gus ma z innych źródeł nie ze spisu.
      • raczek47 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:41
        Nie mają łazienek,bo nie chcą. Inne priorytety są ważniejsze- wypasiony telewizor, nowedziary, powiększanie ust-na to idą zasiłki z mopsów,gopsów i 500plusy. Na zrobienie łazienki nie ma z czego odłożyć,nie starcza.

• profes79 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:42
          Jesteś taka głupia, czy tylko udajesz?
          • kloi0505 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:54
            No nie wiem. Jakoś niektórzy budują domy i kupują nowe mieszkania chociaż nikt nic im nie dał. A inni nawet nie potrafią zarobić na byle jakie mieszkanie z łazienką.
            • wbka1 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 18:13
              A to prawda, znam dwoje dzieci że wsi, bez wyższego wykształcenia, które bez żadnej pomocy od rodziny ( jeszcze pomagaly niezamożnym rodzicom) kupiły mieszkania w Warszawie i sobie radzą. Kredyty spłacają, a jakże, czyli jeśli się chce, to się da!
            • angazetka Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 19:36
              Taki na przykład nauczyciel z pielęgniarką, nieroby jedne.
        • lily_evans011 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:45
          Raczek, ostatnio odpływasz...
          • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:48
            Ostatnio...
        • stephanie_harper2 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:59
          Chyba Cię powaliło. Ja ostatnio zmieniałam umywalkę w łazience i baterię w wannie . Poszło, uwierz mi kupę kasy. Nie mam powiększonych ust ani plazmy na pół salonu.
          • balbina1710 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:39
            stephanie_harper2 napisał(a):

> Chyba Cię powaliło. Ja ostatnio zmieniałam umywalkę w łazience i baterię w wann
            > ie . Poszło, uwierz mi kupę kasy. Nie mam powiększonych ust ani plazmy na pół s
            > alonu.

Nowe kupisz w markecie za jakies 200 zl komplet. Uzywane na OLX, w bardzo dobrym stanie, za 50-100 zl komplet
            • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:54
              To fantastycznie.
              Na tanie wydzielenie i wykonanie całej łazienki i podprowadzenie wody też masz takie patenty?
              • balbina1710 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:40
                35wcieniu napisał(a):

> To fantastycznie.
                > Na tanie wydzielenie i wykonanie całej łazienki i podprowadzenie wody też masz
                > takie patenty?
                >

Uwazam, ze pierdzielenie o tym, jak strasznie droga jest umywalka i bateria nikomu nie pomaga.
                Natomiast, jesli sie nie ma lazienki w mieszkaniu ale wspolna w korytarzu/na klatce schodowej, to korzysta sie z tej w korytarzu. Wazne jest, zeby miec dach nad glowa, jakis materac do spania, kat do pracy/nauki i dostep do lazienki i kuchni. I tyle od panstwa, jesli nie potrafimy sami sobie zapewnic komfortowych warunkow. Godnosci to czlowiekowi nie odbiera.
                • jednoraz0w0 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 17:56
                  Tanimi można opędzić jakąś nową, wybudowaną w standardzie łazienkę. Jak się chce ją wydzielić w istniejącym mieszkaniu czy domu i trzeba sie dopasować do istniejących warunków (czyli na ogół na coś będzie za mało miejsca albo coś trzeba jakoś nietypowo podłączyć) to tanimi, standardowymi sprzętami to nie wyjdzie.
                • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 17:56
                  Ale mówimy o budynkach BEZ łazienki. Nie z łazienką wspólna z sąsiadem. Bez. Rozumiesz? I te twoje rady o tanich bateriach możesz sobie wsadzić nos.
                  • balbina1710 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 19:33
                    35wcieniu napisał(a):

> Ale mówimy o budynkach BEZ łazienki. Nie z łazienką wspólna z sąsiadem. Bez. Ro
                    > zumiesz? I te twoje rady o tanich bateriach możesz sobie wsadzić nos.
                    >

Mowimy o budynkach BEZ lazienki, ale z biezaca woda. Zeby mowic o budynkach BEZ lazienki, trzeba najpierw przeanalizowac konkretne sytuacje. Wyciagane wnioskow przez socjologa na podstawie suchych danych ze spisu, nie wnosi nic. U mnie w najblizszej wsi sa dwa takie zamieszkale budynki. Wies niewielka. W obu mieszkaja alkoholicy. Ten ktory mieszka w pierwszym regularnie siedzi w wiezieniu za znecanie sie nad rodzina. W tej chwili posadzili go na rok. Jak wychodzi sprowadza sie do domu, w ktorym mieszka matka i siostra. Kuzyni przezornie silowo wywalaja go do budynku, ktory kiedys byl kurnikiem. Ma kran z biezaca woda na zewnetrznej scianie budynku. I wychodek. Po kilku tygodniach zaczyna tluc matke i siostre, wymuszac od nich emeryture na akohol. Po kilku miesiacach znowu go sadzaja. Spis trafil sie akurat jak byl na wolnosci. Drugi to tez alkoholik. Jak bylam dzieckiem zaadoptowalo go juz bardzo starsze malzenstwo - byl ich jakas dalsza rodzina, szczegolow nie znam. Pic i awanturowac sie zaczal juz w podstawowce. Rodzice adopcyjni zmarli wieki temu. Zostal sam w ich starej chatce i chla dalej - domek niszczeje. Nigdy sie nie skalal ani jednym dniem pracy. Gmina mu ostatnio wymienila okna, bo sie rozpadly i wegiel mu dowiezli, zeby nie zamarzl. W sumie to jeszcze powinni mu przydzielic kogos, kto mu codziennie napali w zimie, bo predzej czy pozniej tego nie zrobi jak wroci nachlany.
                    Procentowo to sie nawet zgadza, jak na tak mala wies, ta statystyka.

W budynku BEZ lazienki mieszka tez moj przyjaciel w Berlinie. Kamienica w centrum miasta. W kuchni zainstalowal sobie wanne z zaslonka. Lazienki wiec nie ma. Nie przeszkadza mu to w codziennej kapieli. Toalete ma w korytarzu na polpietrze. Nie ma zamiaru sie stamtad wyprowadzac, bo mu to zupelnie wystarcza i prefeuje klimatyczna kamienice z sufitami na 4 metry i oknami wychodzacymi na rynek w stosunku do jakiegos badziewnego bloku niewiadomogdzie.
                    • balbina1710 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 19:47
                      Eh, zapomialam o trzecim. Tez chla od zawsze. Kiedys chlal i tlukl rodzicow i siostry. Rodzice zmarli, siostry uciekly z domu. Teraz jest kolo 70-tki. Wode ma ze studni i wychodek przed domem. Zawsze tak mial, wiec nie narzeka. Po rodzicach zostalo mu troche ziemi, ktora oddal dla panstwa, wiec ma jakas tam emeryture, na ziemniaki i wodke wystarcza. Siostry oplacaja mu prad. Tez nie przepracowal ani jednego dnia w zyciu. Ktoras chetna wynajac mu mieszkanie z lazienka?
                  • balbina1710 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 19:36
                    35wcieniu napisał(a):

> I te twoje rady o tanich bateriach możesz sobie wsadzić nos.
                    >

Moje "rady" o tanich bateriach nie sa radami, tylko sprostowaniem jakichs idiotyzmow. Nie da sie powaznie rozmawiac z kims, kto wychodzi z tekstem, ze bateria i umywalka sa strasznie drogie, a jak sie je dorzuca gdzies, gdzie nie byly przewidziane, to wiadomo, tylko Hans Grohe moze byc....
                    • kokosowy15 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 20:43
                      Bateria łazienkowa najdroższa nie jest, wybudowanie łazienki, oczywiście gdy w domu jest dostęp do bieżącej wody i kanalizacji to już duży wydatek. Konieczne też jest miejsce, odpowiedni przekrój rur kanalizacyjnych. Sprawa dodatkowa - gdy na własny koszt zrobi się ten "luksus", podniesiony zostanie czynsz, oczywiście w mieszkaniu komunalnym.
            • stephanie_harper2 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 17:53
              Nie kupuje na olx. Poza tym remontuje stare mieszkanie, kasy idzie tyle, , że 5000+ nie wystarczy
        • jednoraz0w0 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:11
          Na zrobienie łazienki (zwłaszcza jak się ma jednopokojowy apartament w starej kamienicy, czyli nic nie można zrobić bez konserwatora, ze wspólną łazienką na korytarzu) można odłożyć z zasiłków z MOPSu?
        • turbinkamalinka Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:19
          Raczek nie wiem z czego spadłaś, ale chyba wysoko było. Do Wydzielenia łazienki jest potrzeba trochę więcej niż odłożenie 500+ na remont. Taki drobiazg. Gdzie ma spływać woda, jeśli nie ma dostępu do pionów. Nie mówiąc już o tym, że na takie podpięcie potrzebne są jakieś zgody.
        • sumire Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:41
          Taa, bo łazienka to koszt porównywalny z dziarą czy telewizorem.
          Trzy lata temu robiłam remont mojej, blokowej, w całkiem niezłym stanie wyjściowym - parę moich pensji na to poszło, a zarabiam powyżej średniej krajowej.
          A byłaś kiedyś na przykład w takim tradycyjnym śląskim familoku? Zrobienie łazienki w takim mieszkaniu, choć nie niemożliwe, jest bardzo trudne, poczynając od względów administracyjnych (nie daj bór, jak budynek jest już w tym wieku, że o byle wbicie gwoździka w ścianę musisz pytać konserwatora zabytków), przez techniczne (szkoda byłoby rozwalić cały budynek, próbując zamontować kibel), po finansowe wreszcie.
          Tak że tego.
          • kloi0505 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:58
            Nie ma obowiązku mieszkać w familoku. Może jak ludzie będą więcej pracować a mniej pić i palić to na normalne mieszkanie starczy.
            • ichi51e Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:01
              I niech jedzą ciastka…
              • stephanie_harper2 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 17:54
                Z kremem koniecznie te ciastka xd
            • sumire Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:02
              I jak będą mniej jeść. A w ogóle to niech wezmą kredyt i przeprowadzą się na zamknięte osiedle. A sorki, zapomniałam, teraz prawie nikt w Polsce nie ma zdolności kredytowej, bo złotówka szoruje po dnie. Ale generalnie świetnie radzisz.
              • jednoraz0w0 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:05
                O właśnie. Jak będą mniej jeść to będą mniej srać i łazienka nie będzie takim priorytetem.
            • profes79 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:02
              Kobieto, tak potrafią wyglądać kamienice w dużych miastach - kibel i łazienka na korytarzu a z kamienicą gdzie kibel był na podwórku tez miałem okazję się spotkać. Jedno z największych miast w Polsce; pominę już fakt, że takie kwiatki pewnie da się spotkać i w Warszawie na starej Woli czy Pradze.
              • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:04
                Wrocław na przykład ma tego od cholery. Ale generalnie większość miast.
              • kamin Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:32
                Ale kibel na korytarzu to w dalszym ciągu jest dostęp do WC.
              • kochamruskieileniwe Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 07:58
                Warszawa. ul Kazimierzowska. Czyli dobre miejsce wink na Mokotowie. Kamienica przedwojenna. Zrobienie łazienki w małym mieszkaniu (wydzielonym po rozparcelowaniu przez kwaterunek dużego mieszkania) już jakieś 10 lat temu kosztowało krocie. Nie wiem ile lat tych 500+ trzeba byłoby zberac, bo po drodze z tych 500+ trzeba kupic dziecku komputer, opłacić ortodontę, korepetycje/zajęcia poza szkolne oraz wyjazdy wakacyjne - zarówno zimowe, jak i letnie. Przeciez na to własnie jest 500+
                Wczesniej nie dało rady zrobic tego z powodoww formalno prawnych. (Ta część mieszkań nie miała pionu suspicious)
    • geoardzica_z_mlodymi Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:34
      "Nasz nowy dom" na Polsacie - tam większość rodzin żyje w walących się chałupach i ma wiadro lub wygódkę.
      Jeszcze 20 lat temu sama odwiedzałam osoby tak mieszkające, sama tak żyłam bez łazienki ponad 40 lat temu.
      Często pomoc ludziom przez program w wyremontowaniu domu, otwiera ich w ogóle i jest kopem do poradzenia sobie w życiu. Tyle, ze taki mógłby być program rządowy a nie telewizyjny.
      • zwyczajnamatka Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:09
        Właśnie o tym programie myślałam czytając ten artykuł. Nasz nowy dom wyremontował ponad 200 mieszkań i domów, czyli pomógł ponad 200 rodzinom. Jednak 200 w porównaniu do 800 tysięcy (!!!) to jest nie kropla ale kropeleczka w morzu!
        Jak tym draniom z rządu jest nie wstyd?! Czemu nie powstaje program łazienka +? Zamiast 500+?
        Przyznam, że skala zjawiska mnie zaskoczyła, miałam, że to będzie 80 tysięcy, a nie 800.
        Fakt, żyję w bańce, na nowym osiedlu w mieście wojewódzkim, ale po pierwsze to biedny region, a po drugie przejeżdżając przez okoliczne wsie nie mogę się napatrzeć na piękne nowe domy! Tej biedy nie widać, widać piękne domki, wypielęgnowane podwórka.
        • berdebul Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:40
          Wstyd big_grin
          500+ do łapki daje więcej głosów, niż jakieś inwestycje w tfu, wygody.
        • kokosowy15 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 20:46
          Zamoznosc łatwiej zauważyć, bieda raczej się kryje. Przechodząc obok stuletnich kamienic nie widzisz, w jakich warunkach mieszkają lokatorzy.
    • eriu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:51
      Ja bym spytała tak mało? No to już postęp w porównaniu do tego co było.
      • 35wcieniu Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:52
        Biorąc pod uwagę pytania to chyba uwzględnili tylko te rodziny, które nie mają dostępu do wody w budynku. Niekoniecznie te które mają dostęp do łazienki ale dzielonej z innymi rodzinami. Gdyby i to uwzględnić nie ma siły, byłoby więcej i to dużo więcej.
        • eliszka25 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 13:57
          A to całkiem możliwe. Jest jeszcze całe mnóstwo starych kamienic, w których tak to działa.
          • kochamruskieileniwe Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 08:00
            oraz jeszcze więcej domów wiejskichsuspicious Serio...
    • lot_w_kosmos Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:24
      Serio? To nie jest jakaś manipulacja?
      • andaba Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 14:27
        Jeszcze mogli trafić na żartownisiów, albo na osoby pokroju mojego syna, który naopowiadał takich głupot, że mąż sie bał, że go zamkną, jak to zweryfikują. Nie żeby specjalnie nazmyślał, tylko pan budowlaniec policzył powierzchnię chyba wszystkiego łącznie z piwnicą, strychem i stodołą, wyszło, że w hangarze mieszkamy tongue_out

A le myślę, że to może być prawda i wbrew pozorom to nie wsie robią te liczby, tylko stare kamienice.
        • kamin Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:38
          Ale w starych kamienicach zwykle jest dostęp do toalety na korytarzu. Tam gdzie bywałam ludzie sobie wstawiali kabinę prysznicową wewnątrz mieszkania - choćby w kącie kuchni, za parawanem czy zasłonka.
          W artykule piszą, że 800 tys. nie ma dostępu do toalety W OGÓLE. W głowie się nie mieści
          • balbina1710 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:44
            kamin napisał(a):

> Ale w starych kamienicach zwykle jest dostęp do toalety na korytarzu. Tam gdzie
            > bywałam ludzie sobie wstawiali kabinę prysznicową wewnątrz mieszkania - choćby
            > w kącie kuchni, za parawanem czy zasłonka.
            > W artykule piszą, że 800 tys. nie ma dostępu do toalety W OGÓLE. W głowie się n
            > ie mieści

Znam dokladnie takie kamienice, bajkowo piekne, w centrum miasta, w tej wychwalanej tutaj i cywilizowanej Europie Zachodniej. W kacie kuchni wstawiona wanna z zaslonka. Toaleta wspolna na korytarzu. Jakos zyja wszyscy...
            • profes79 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:46
              No żyją. Tylko co to za życie?
          • andaba Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 15:47
            Tak "w ogóle" to nigdzie nie ma, bo wygódka to też toaleta, dziś już nikt nie s.a w krzaki.
          • manon.lescaut4 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 16:21
            No i te stare kamienice robią te 800 tys rodzin. Większość z nich dostęp do toalety ma, ale nie w granicach swojego mieszkania. Nie wierze, ze kilka milionów Polaków załatwia się do wiadra.
            • trut_u Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 16:36
              Nie wiem, jak to jest liczone, ale ja mam w sąsiedztwie kamienice z wychodkami w podwórzu i gdzie po wodę ludzie chodzą z baniakami do pompy na ulicy.
              • wkswks Re: 800 tyś rodzin 18.07.22, 11:23
                Przygnębiające.
    • chococaffe Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 21:00
      Kiedyś wiele mieszkań kwaterunkowych powstało z podziału dawnych wielkich mieszkań w kamienicach na mniejsze mieszkania. Łazienka, ta oryginalna, pozostawała wspólna dla wszystkich mieszkańców tych pomniejszonych mieszkań. Co ciekawe, nawet te pomniejszone mieszkania bywały całkiem spore i ja teoretycznie znalazłabym miejsce na własną łazienkę - nie wiem czy jej brak wynikał z zakazu ingerencji tego kalibru w mieszkania kwaterunkowe lub stare kamienice czy z braku zainteresowania lokatorów. Koleżanka z klasy mieszkała w takim mieszkaniu - było ono większe niż nasze, z łazienką (o wysokości nawet nie wspominam)
      • kokosowy15 Re: 800 tyś rodzin 17.07.22, 21:20
        Są miasta, w których kamienice były budowane w celu wynajmowania mieszkań, dlatego właśnie są w nich lokale o powierzchni 12 - 15 m kw, z kranem i zlewem na korytarzu i ubikacja na podwórku. Ta nie ma mozliwosci przebudowy w takich domach.
        • ichi51e Re: 800 tyś rodzin 18.07.22, 07:23
          Kamienice to chyba z definicji miały mieszkania na wynajem. 🤔
    • purchawka2020 Re: 800 tyś rodzin 18.07.22, 13:05
      Myślę, że więcej.
      W mojej wsi wodociąg założono dopiero jakieś 20 lat temu. Skanalizowano mi chałupę dwa lata temu ( wcześniej było szambo).
      Nie wszyscy we wsi podpieli się pod wodociąg i kanalizację, jest jeszcze kilka czynnych sławojek.
      Lokalizacja - Polska wschodnia na wymarciu.
      • kochamruskieileniwe Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 17:08
        Warszawa. Dzielnice tzw peryferyjne jeszcze nie wszedzie jest kanalizacja i wodociag.
        Wawer
        Wesola
        Rembertow...
        U mnie wodociag od jakis 4 lat. Kanalizacja ok 12 lat 😂
    • maly_fiolek Re: 800 tyś rodzin 18.07.22, 13:17
      Moi dziadkowie 30 lat temu mieli wygódkę za domem, i to była raczej reguła niż wyjątek.
    • sueellen Re: 800 tyś rodzin 19.07.22, 15:44
      Jestem w stanie sobie wyobrazić że istnieją jeszcze domy przedwojenne bez kanalizacji.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka