Dodaj do ulubionych

Promocja dwa w jednym

04.09.22, 14:15
W szkole mojego dziecka rodzice maturzystów dostali wiadomość na Librusie od nauczycieli religii. Nauczyciele zachęcają do uczestnictwa w zajęciach, obiecują skupienie się na Biblii jako tekście kultury, który jest w stanie obsłużyć każde odniesienie w tematach maturalnych (racja), a w promocji dodają... kwit potwierdzający zaliczenie nauk przedmałżeńskich, który przyda się jak znalazł przy chęci zawarcia małżeństwa sakramentalnego. Każdy może się zapisać, nawet jeśli dotąd nie chodził.
Obserwuj wątek
    • liliawodna222 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:18
      Desperacja. Boją się, że stracą pracę.
    • brzoza100 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:33
      Ale to zawsze tak było że w czwartej klasie liceum na religii miało się zaliczony kurs przedmałżeński. Nie dawano co prawda kwitów wystarczyło że na świadectwie była wpisana religia.
      • memphis90 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:37
        Eeeee, nie...? Moze jakaś pojedyncza parafia postanowiła odpuścić nauki, bo proboszczowi się nie chciało organizować, ale wszyscy moi znajomi tudzież członkowie rodziny zmuszeni byli robić kursy i wszyscy chodziliśmy na religię aż do 4 klasy (takie były czasy wink ).
        • brzoza100 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:52
          Ale parafia organizowała kursy przedmałżeńskie dla tych którzy nie mieli jej w szkołach a chodzili na nie ci którzy przeważnie szkół ponadpodstawowych nie ukończyli. Ale to były kursy przedmałżeńskie bo na nauki przed samym ślubem to narzeczeni wszyscy musieli iść i zebrać 3 pieczątki. Tak było u nas 20 lat temu.
          • memphis90 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:03
            No a u nas inaczej, więc bynajmniej nie "zawsze tak było"
        • arwena_11 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:55
          Oczywiście, że ocena z religii w klasie maturalnej zaliczała nauki przedmałżeńskie.
        • arwena_11 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:55
          Który jesteś rocznik?
        • daniela34 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:56
          memphis90 napisała:

> Eeeee, nie...?

Eeee...tak. Ja też miałam w LO kurs i nawet zaświadczenie dostałam smile
          • memphis90 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:01
            No nie, jednak nie. Może w niektórych parafiach, ale nie zawsze i nie wszędzie. W Wielkopolsce trzeba było chodzić, ja robiłam akurat w Krakowie i żadne świadectwo z religii nie zwalniało.
            • arwena_11 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:07
              No to może kwestia diecezji - ale Daniela też z Krakowa
              • daniela34 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:08
                Nie, w liceum mieszkałam na obszarze innej diecezji.
                • arwena_11 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:15
                  aaa, ok smile
            • daniela34 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:12
              memphis90 napisała:

> No nie, jednak nie. Może w niektórych parafiach, ale nie zawsze i nie wszędzie.

Tu odpowiedź

bobola.church/pl/bop/faq/57-faq/kurs-przedma%C5%82%C5%BCe%C5%84ski/207-czy-%C5%9Bwiadectwa-uko%C5%84czenia-takiego-kursu-w-szkole-%C5%9Bredniej-s%C4%85-wa%C5%BCne
            • sylwianna2018 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 22:33
              Pierwszę słyszę, maturę zdawałam w 1993 r. w Zachodniej Małopolsce. Ślub brałam 1998 r. Chodziłam na jakiś przyspieszony kurs na 5 roku studiów z 30 innymi studentami - na Panewnikach w Katowicach. Nawet nie znam nikogo kto by miał takie zaświadczenie w Małopolsce i na Śląsku.
              Może jakieś parafie tak robiły ale na pewni nie wszędzie.
            • karme-lowa Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 07:35
              U mnie tez tego nie było. Musiałam nauki robić, żadne świadectwo szkolne z tego nie zwalniało. U męża podobnie.
          • spirit_of_africa Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 22:23
            Na spotkaniu pt.”20lat po maturze” akurat nasunął się ten temat dyskusji i okazało się, ze nikt absolutnie nie był zwolniony i ten papierek to pic na wodę.
          • borsuczyca.klusek Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 00:24
            Cholera, ja to miała nawet 6 z reli na świadectwie maturalnym a żadnego kwita nie dostałam 😭😭😭
      • 35wcieniu Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:55
        Pierwsze słyszę. A niestety chodziłam na religię.
        • 35wcieniu Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 14:56
          Wszystkie koleżanki, które brały slub kościelny musiały chodzić na kursy przedmałżeńskie. Więc może niektóre szkoły miały taki system ale wątpię żeby to było powszechne.
          • arwena_11 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:08
            Bo warunkiem zwolnienia było, że oboje mają ocenę z religii. I 3 były obowiązkowe i tak ( chyba te w poradni )
            • karme-lowa Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 07:37
              arwena_11 napisała:

> Bo warunkiem zwolnienia było, że oboje mają ocenę z religii. I 3 były obowiązko
              > we i tak ( chyba te w poradni )
              Oboje mieliśmy ocenę z religii. Nie zwalniało z nauk.
      • slonko1335 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:05
        Chodziłam na religie. Musiałam zaliczyć kurs przedmałżeński.
      • mamkotanagoracymdachu Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:06
        Tez tak pamietam, ze zaswiadczenie z nauk albo świadectwo maturalne z religii załatwiało sprawę.
      • mia_mia Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:08
        Na religię nie chodziłam w tym wieku, ale nigdy nie słyszałam o takiej praktyce u nikogo. Kursy musieli zaliczać.
      • matacznik Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:57
        brzoza100 napisał(a):

> Ale to zawsze tak było że w czwartej klasie liceum na religii miało się zaliczo
        > ny kurs przedmałżeński.
        >
        Tego nie wiedziałem (raz, żem bezbożnik, dwa, że z komentarzy wnoszę, że jednak nie zawsze lub nie wszędzie). Ja jestem łasy na promocje, więc pomyślałem, że fajnie to wymyślili. Moje dziecko z kolei zauważyło, że i tak nie ma chrztu ani komunii, więc taki kwit niewielu mu załatwia.
        • mamkotanagoracymdachu Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 22:25
          matacznik napisał:

>
          Moje dziecko z kolei zauważyło, że i tak nie ma chrztu ani
          > komunii, więc taki kwit niewielu mu załatwia.

I mimo tego interesuje je ślub kościelny?
          • matacznik Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 07:45
            mamkotanagoracymdachu napisała:

> I mimo tego interesuje je ślub kościelny?
            >
            Nie. To ja pytałem, czy taka promocja jest dla niego kusząca.
      • thea19 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 18:00
        Za moich czasów (matura 2000) w warszawskim liceum dostaliśmy propozycje zdawania matury z religii, która pozwalała na całe dwa lata zaliczenie kursu przedmałżeńskiego. Potem już była nieważna. Nikt nie zdawał.
        • jowita771 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 18:16
          Na dwa lata, czyli ślub musiałby się odbyć do dwóch lat po maturze?
          • thea19 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 19:12
            tak
      • eriu Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 09:07
        Ale się nie możesz przyznać, że w szkole robiłeś, bo każą jeszcze raz robić 😉
    • gama2003 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:00
      Talon na chrzciny dorzucą to pójdę.
      • jowita771 Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:58
        Talon na darmową posługę przy jednym pogrzebie. Za piątkę na świadectwie jeszcze zwolnienie z opłaty 10% od wartości pomnika.
    • mia_mia Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 15:06
      Gdyby któryś rzeczywiście się wzniósł na taki poziom, że tylko omawiana byłaby Biblia, najlepiej jeszcze z elementami ksiąg innych religii to nawet warte rozważenia, natomiast nie wierzę, że są tacy katecheci i to jeszcze z wiedzą i przygotowaniem, żeby takie lekcje poprowadzić.
    • woman_in_love Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 18:21
      Powinna być taka promocja, że jak ktoś chodził, to by dostawał rozwód* kościelny od ręki.

* nie ma czegoś takiego jak unieważnienie małżeństwa w KK - to zwykły rozwód, tylko nazwany tak inaczej dla ściemy
    • jasnoklarowna Re: Promocja dwa w jednym 04.09.22, 22:40
      Ja liceum kończyłam w 1996.
      Ślub brałam kilka ładnych lat później, już sporo po studiach.
      I w mojej parafii ocena z religii na świadectwie zwalniała z kursu.
      Więc to dla mnie żadna nowość, od zawsze tak było.
      Małe miasto w świętokrzyskim, diecezja chyba sandomiersko radomska to była, więc nie tylko kraków się łapał.
      Co ciekawsze mój M z Lublina, też pokazał u naszych księży świadectwo i też go zwolnili.
      • jammer1974 Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 01:13
        Mnie zwolnil pobyt za granica. Nie bylo mowy o religii na swiadectwie. Nikt o to nie pytal.
    • bcde Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 00:07
      Zapytam z ciekawości - czego uczą na naukach przedmałżeńskich?
      • shellyanna Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 07:15
        Obserwacji śluzu, kalendarzyka i wyrozumiałości dla wad małżonka.
        • bcde Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 11:44
          Dzięki.
    • shellyanna Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 07:14
      Haha smile to akurat jest zachęcający argument
    • buldog2 Re: Promocja dwa w jednym 05.09.22, 08:45
      Lepiej poczekać, będą dawać dodatkowe kartki na mięso, dla wegetarian przydziały oleju i węgla.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka