bardoszka 05.03.24, 18:58 Skąd wziął się ten zwyczaj, aby dzieci w przedszkolu obchodzące urodziny dawały prezenty całej grupie, która uczestniczy w uroczystości? Gdy moje dziecko chodziło do przedszkola, ten zwyczaj jeszcze nie istniał. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
chococaffe Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:02 Piewrsze słyszę. Za 'naszych czasów" to byla po prostu torba cukierków do poczęstowania koleżanek i kolegów Odpowiedz Link Zgłoś
turbinkamalinka Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:05 Nie znam takiego zwyczaju. Jedyne "prezenty" z tej okazji to poczęstowanie grupy jakimiś cukierkami Odpowiedz Link Zgłoś
kubek0802 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:06 Nie wiem skąd się wziął, ale mądry nie jest żeby nie napisać więcej. Ot taka idea prezentowania gości. Na weselach pakiety z cukierkami czy inną gumą do żucia, i wypasione paczki dla rodziców chrzestnych, bezy na komuniach, stópki na chrzcinach. Odpowiedz Link Zgłoś
pseudo_stokrotka Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:49 Jakie stópki? 😳 Odpowiedz Link Zgłoś
kira_03 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:57 Ale że dla gości? Po co? Odpowiedz Link Zgłoś
pseudo_stokrotka Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:59 No właśnie, po co gościom odcisk stopki czyjegoś dziecka? 🤔 Odpowiedz Link Zgłoś
marta.graca Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 20:00 Mniej więcej po to samo, po co gościom weselnym słoiczek miodu,świeczka czy jedna sztuka Raffaello. Odpowiedz Link Zgłoś
35wcieniu Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 20:09 Nie no jednak mogę sobie wyobrazić że robię użytek z Rafaello, miodu albo świeczki, albo z łatwością znajduje kogoś kto chętnie przygarnie, ale odcisk stopy obcego dziecka to jednak jakieś kuriozum. Pierwszy raz słyszę o czymś takim. Odpowiedz Link Zgłoś
kubek0802 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 20:45 Ematka nieocenionym źródłem wiedzy jak zawsze, ale skoro jesteś na chrzcinach to dziecko nie całkiem obce a z rodziny i taka stópka na półeczce w salonie jak znalazl. Odpowiedz Link Zgłoś
kira_03 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 22:14 Zadzieram kiecę i lecę zbierać kolejne durnostojki. Odpowiedz Link Zgłoś
homohominilupus Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 22:14 kubek0802 napisała: > Ematka nieocenionym źródłem wiedzy jak zawsze, ale skoro jesteś na chrzcinach t > o dziecko nie całkiem obce a z rodziny i taka stópka na półeczce w salonie jak > znalazl. Źartujesz, prawda? Odpowiedz Link Zgłoś
imponderabilia22 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 11:47 kubek0802 napisała: > Ematka nieocenionym źródłem wiedzy jak zawsze, ale skoro jesteś na chrzcinach t > o dziecko nie całkiem obce a z rodziny i taka stópka na półeczce w salonie jak > znalazl. Niech zgadnę, jestes z tych wstawiających wszędzie gdzie się da zdjęcia umorusanego kaszką dziecka? Bo to takie słodkie? Nie,nie jest ..🤦 Odpowiedz Link Zgłoś
kubek0802 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 12:17 imponderabilia22 napisała: > kubek0802 napisała: > > > Ematka nieocenionym źródłem wiedzy jak zawsze, ale skoro jesteś na chrzci > nach t > > o dziecko nie całkiem obce a z rodziny i taka stópka na półeczce w saloni > e jak > > znalazl. > > > Niech zgadnę, jestes z tych wstawiających wszędzie gdzie się da zdjęcia umorusa > nego kaszką dziecka? Bo to takie słodkie? Nie,nie jest ..🤦 No ba, takie stópki to prawdziwy rarytas. Dobrze, że małe to nie zajmują dużo miejsca i całą kolekcję można eksponować. I kolorystycznie salon dopasować bo one mogą być niebieskie, różowe albo białe. Niestety czasy umorusanej buzi potomka dawno minęły i to nie był czas smartfonów. I to niespełnienie jest chyba we mnie. Stąd te stópki. No chyba kto miał zrozumieć to przekaz zrozumiał. Odpowiedz Link Zgłoś
hosta_73 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 11:51 i taka stópka na półeczce w salonie jak znalazl. Ja jednak podziękuję. Odpowiedz Link Zgłoś
szarmszejk123 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 11:56 Ja też podziękuję, ale mam różne takie z różnych okazji:p o, na przykład to. Wisi, bo wisi, bo akurat miałam w rękach i był wolny haczyk, ale to jest ani do wieszania ani do nie wiem czego właściwie. Niby nie jest brzydkie ale jakieś bardzo ładne też nie, wywalić niecwyeale, trzymać nie wiem gdzie... Jedynie sympatią to trzymam:p Odpowiedz Link Zgłoś
hanusinamama Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 10:27 Aby wywalić do kosza... Odpowiedz Link Zgłoś
kira_03 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 11:43 Produkcja smieci bez sensu.Juz predzej bym przygarnęła mini sloiczek miodu czy cukierka. Odpowiedz Link Zgłoś
35wcieniu Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:07 Gdzie jest taki zwyczaj? Znam tylko przynoszenie cukierków, późniejszym odpowiednikiem jest przynoszenie ciasta do pracy. Obdarowywanie z okazji własnych urodzin kojarzy mi się że było w jakiejś książce dla dzieci - chyba w Pippi. Odpowiedz Link Zgłoś
mika_p Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:10 To chyba wyewoluowało z tych cukierków - ten nie może tego, tamten tego i będzie mu przykro, jak nie będzie mógł zjeść przyniesionego cukierka - no to trzeba cukierki zastąpić jakimiś drobiazgami. Były chyba wątki na ten temat - tu albo na Małym dziecku - co zamiast cukierków do przedszkola Odpowiedz Link Zgłoś
heca7 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:16 Pamiętam To były prawdziwe szitsztormy. Poczynając od tego, że jubilat przyniósł do przedszkola cukierki a jakaś inna matka sobie nie życzy bo ona dziecku słodyczy w ogóle nie daje. Albo daje ale tylko bez żelatyny bo są weganami albo cukierki były z Biedronki albo dziecko się nażarło i nie chciało jeść w domu obiadu Albo grożenie, że za następną dziurę w zębie obarczą rachunkiem rodziców jubilata. Ach to były czasy! Odpowiedz Link Zgłoś
turbinkamalinka Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:26 heca7 napisała: > Pamiętam To były prawdziwe szitsztormy. Poczynając od tego, że jubilat przy > niósł do przedszkola cukierki a jakaś inna matka sobie nie życzy bo ona dziecku > słodyczy w ogóle nie daje. Albo daje ale tylko bez żelatyny bo są weganami alb > o cukierki były z Biedronki albo dziecko się nażarło i nie chciało jeść w domu > obiadu Albo grożenie, że za następną dziurę w zębie obarczą rachunkiem rodzi > ców jubilata. Ach to były czasy! > Były, były. Mnie to tak tylko zastanawia co dziecko ma z zębami że nawet jak zje 26 (tyle dzieci w grupie) w roku cukierki że mu się zęby psują I jak taka matka miałaby wyegzekwować ode mnie pieniądze na leczenie dziur😁Względy zdrowotne, alergie pomijam bo to zupełnie co innego Odpowiedz Link Zgłoś
bardoszka Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:20 Nie, to nie ma nic wspólnego z cukierkami. Poczęstunek jak najbardziej jest - suszone owoce, chrupki itp. A oprócz tego prezenciki. Skłaniam się do tego, że to może być jakiś ukraiński zwyczaj, bo zaczęły to właśnie dwie matki Ukrainki. Recz dzieje się w Warszawie. Odpowiedz Link Zgłoś
semihora Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:54 Zdecydowanie nie ukraiński, bo zaczęło się parę lat temu. I tak, chodziło o cukierki i wszelkie dramy z nimi związane, więc żeby dziecko coś wzięło do przedszkola z okazji swojego święta, to się szykuje paczuszki z kolorowankami, puzzlami albo innymi głupotkami. Odpowiedz Link Zgłoś
mika_p Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 20:03 Diabli wiedzą, ale tak na szybko znalazłam dwa wątki z tym motywem, 2019: forum.gazeta.pl/forum/w,567,168860861,168860861,Urodzinki_imieninki_imprezki.html?p=168861128 2016: forum.gazeta.pl/forum/w,567,161143495,161143495,dzieci_bezcukrowe_i_urodziny.html?p=161144490 Odpowiedz Link Zgłoś
heca7 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 21:41 Do przedszkola to jubilat nie nosił prezencików dla reszty dzieci (tylko cukierki). Ale już z kinderbali organizowanych w salach zabaw albo nawet w domach często tak. Np były to miniaturowe paczki haribo, gumki do włosów, naklejki itd. To z czasów kiedy moja 22 letnia córka na takich urodzinkach bywała Odpowiedz Link Zgłoś
sandy_cheeks Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:34 Jedyne z czym się spotykam, to ewentualnie dzieciaki biorą słodycze, które zostają po imprezie, albo cuksy pozbierane z piniaty. Jakieś prezenciki od gospodarzy, czy inne pierdolety dostawaliśmy tylko po weselach… Odpowiedz Link Zgłoś
jammer1974 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 19:47 W Holandii tez jest taki zwyczaj. W Polsce pewnie przyszedl z zachodu. Odpowiedz Link Zgłoś
szarmszejk123 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 10:22 Weź, u mnie matki robią cyrki z tymi prezentami, prześcigają się kto napchać więcej goofna do paczek, szlag człowieka trafia jak mu dzieciak znów przynosi ze szkoły reklamówkę słodyczy i jakichś gównianych zabaweczki za 50 centów z action. No ludzie, ileż można tego wyrzucać... Najlepsze, że sami pewnie też wyrzucają ale torba goffna na urodziny musi być! Ja się wylamalam, na urodziny córki dzieci dostały po kolorowance i paczce kredek:o Odpowiedz Link Zgłoś
mylove23 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 14:41 Ja się wylamalam, na urodziny córki dzieci dostały po kolorowance i paczce kredek:o to faktycznie się wyłamałaś Odpowiedz Link Zgłoś
szarmszejk123 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 14:59 Noo, wylamalam się, bo normalnie, to jest to kolorowanka, trzy paczki żelków, dwie paczki chipsów i czekolada :p Odpowiedz Link Zgłoś
szarmszejk123 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 15:01 A oprócz tego duperele typu robak na żyłce, mini -memory, że oczy wyłupisz, żeby to zobaczyć + 10 piłeczek kauczukowych itp Odpowiedz Link Zgłoś
derka1 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 14:54 jammer1974 napisała: > W Holandii tez jest taki zwyczaj. W Polsce pewnie przyszedl z zachodu. W Anglii tez praktykowany. Odpowiedz Link Zgłoś
smoczy_plomien Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 20:00 Nie znam, u nas nie było. Odpowiedz Link Zgłoś
kk345 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 20:08 Ja pamiętam, że pierwsze pakieciki dla małych gości widziałam na kinderbalach w końcu lat 90tych, więc zwyczaj ma już kilka ładnych lat... Odpowiedz Link Zgłoś
stasi1 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 10:06 Ale to były bale. Tu chodziło o prezenty dla dzieci z przedszkola. Moje dziecko w podstawówce daje dzieciom tylko cukierki Odpowiedz Link Zgłoś
kk345 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 16:11 Może sprawdź znaczenie słowa kinderbal? Odpowiedz Link Zgłoś
ichi51e Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 20:56 Przyszli z zachodu. Wspominam z dzieciństwa jakąś książkę w której 4 przyjaciółki nastolatki miały firmę która organizowała urodziny dla maluchów. Pamiętam że mnie zdziwiło bo tam był opisany zwyczaj dawania drobnych prezentów gościom (naklejek gum do rzucić) Odpowiedz Link Zgłoś
mgla_jedwabna Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 21:04 Zwyczaj ma dwie podstawy: 1. Wypasione imprezy, na których goście dają bogate prezenty, natomiast sami niekoniecznie są tak super ugoszczeni. Dostają zatem drobiazgi jako podziękowanie za swój prezent i obecność. Np. takie anglosaskie śluby i przyjęcia weselne, na których goście sami płacą za swoje drinki. U nas nie do pomyślenia, ale tam bywa to częste. 2. Urodzinki, na których rozwydrzone kilkulatki wybuchają histerią, że ktoś dostał prezent, a one nie. Jak się organizuje kinderbal dla dziesięciorga aniołków, z których dwoje zrobi taką awanturę na pewno, a dalsze troje być może też, to łatwiej jest kupić dziesięć zabawek niż patrzeć, jak twoje dziecko ma zepsute urodziny. Zjawisko występuje w środowiskach ludzi z większą ilością pieniędzy i mniejszą chęcią do tłumaczenia własnym dzieciom zasad życia społecznego. Odpowiedz Link Zgłoś
sagutxiki Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 21:50 W Hiszpanii jest taki zwyczaj, takie rożki ze słodyczami się daje albo jakieś takie drobnostki. Po "przyjęciu" każde z dzieci otwiera swój rożek i zajada słodycze po uprzednjm zjedzeniu wcześniejszych. Sponsorem rożków jest lokalny dentysta Odpowiedz Link Zgłoś
koronka2012 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 21:51 I nadal nie istnieje 🤦🏻♀️ solenizant przynosi cukierki dla całej grupy i tyle Odpowiedz Link Zgłoś
lauren6 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 22:24 > solenizant przynosi cukierki dla całej grupy i tyle Gdybym nie musiała taszczyć 4 toreb bananów z biedronki, bo słodycze to samo zło, uwierzyłabym w te cukierki. W przypadku średniego dziecka w przedszkolu poszedł update, że owoce też są słodkie i już niczego nie było można przynosić Odpowiedz Link Zgłoś
sloneczna_paraolka1 Re: Urodziny i prezenty dla gości 05.03.24, 22:21 Dawało sie torbę z cukierami. Coś jak poczestunek w domu ,jak zapraszasz gości na urodziny. Odpowiedz Link Zgłoś
volta2 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 09:55 przyszło z hameryki, może ogólnei z krajów anglosaskich, też zaliczylam zdziwienie gdy syn po urodzinach u amerykańskich dzieci wracał z prezentem tzw. goodies. nie wiedziałam czy też mam się dostosować i rozdawać te torebki na urodzinach naszych dzieci, na początku na pewno nie dawaliśmy, nie wiem czy po dwóch, trzech latach się nie zaczęliśmy cywilizować bo jednak trochę czasu upłynęło. Odpowiedz Link Zgłoś
mamaafg Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 10:17 Z zachodu. W uk tak jest. Nazywa sie to Goody bag i jest pelne plastikowych malych glupot plus kilka cukierkow czy lizakow. Ja tez robie dla gosci moich dzieci. Bzdura prawde mowiac ale dzieci maja radoche. Zwlaszcza u maluchow sie to przydaje. Nie ma scen przy wychodzeniu z urodzin bo dzieci sa podekscytowane tymi paczuszkami. Odpowiedz Link Zgłoś
mamaafg Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 10:19 Zapomnialam dopisac ze te prezenty sa tylko dawane podczas organizowanych urodzin, nie w szkole/przedszkolu. Odpowiedz Link Zgłoś
healios Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 10:54 W Jukeju bardzo popularny zwyczaj, wrecz powiedzialaby nie do pomyslenia by bylo zeby maluch bedacy na imprezie nie dostal woreczka z duperelami. Odpowiedz Link Zgłoś
mrs.solis Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 14:34 W USA jest to praktykowane. Po urodzinach kazde dziecko dostaje goodie bag, w ktorej najczesciej sa jakies nikomu nie potrzebne badziewne drobiazgi. Odpowiedz Link Zgłoś
paszczakowna1 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 19:22 Hobbici często dawali ekologiczne prezenty przechodnie. Wyjątkiem Bilbo na swoje 111 urodziny, ale on miał forsy jak lodu i dał rzeczy przemyślane i przydatne, nie torbę badziewia. Odpowiedz Link Zgłoś
nunia01 Re: Urodziny i prezenty dla gości 06.03.24, 15:53 U nas przedszkole integracyjne. Dzieci z poważnymi alergiami i dietami. Stąd brak cukierków i przynoszenie drobiazgów. Fajnie było, jakieś ciekawe ołówki, mini układanki. Nikt nie narzekał. Odpowiedz Link Zgłoś