22.09.19, 00:44
Jak określić centyle mała 12 mc i 8500 wagi czy wszystko ok?
Obserwuj wątek
    • magdamajak Re: Centyle 22.09.19, 07:11
      Mała jest na 15. centylu, czyli średnio 15% dziewczynek w jej wieku na taką wagę. 15 centyl to nisko, ale chyba należy się sugerować tym czy mała odpowiednio przybiera tygodniowo/miesięcznie, a nie centylami. Siatki centylowe to tylko statystyka, a wiadomo jak to ze stastystykami bywa. Sprawdź w necie ile mała powinna przybierać i raczej tym się sugeruj.
    • born_to_sea Re: Centyle 23.09.19, 10:39
      W internecie jest dużo kalkulatorów, możesz wpisać w google np. who percentile calculator.
      Moja doradczyni laktacyjna używa tego:
      www.childgrowthcalculator.com/
      Pamiętaj tylko, żeby zawsze ustawiać polskie jednostki miary (kg i cm), bo inaczej głupoty wychodzą. No i płeć female ustaw sobie.
      Twoja córka jest na 34 centylu. Magdamajak trochę się pomyliła - to nię będzie znaczyło, że tyle procent dzieci tyle waży - w każdym razie nie tyle samo. 34% zdrowych dziewczynek w wieku 12 miesięcy waży mniej niż Twoja córka. Każdy człowiek jest inny, i jako dziecko też inaczej się rozwija. Zakładamy, że od 3 do 97 centyla jest norma dla zdrowych dzieci (co nie znaczy jeszcze, że jak ktoś poza siatką, to na pewno chory). Dziecko może zmieniać centyle, np. urodzić się w okolicach 97 i potem cały czas zdrowo przyrastać, ale powoli, przez co w centylach przesunie się np. w okolice 50 w wieku 6 mies., 30 w wieku roku i już tak sobie zostać w okolicach tego 30 centyla na kilka lat.
      Jeżeli wygląda i zachowuje się zdrowo i rośnie, to wszystko jest ok.
      Są nawet tabele pokazujące, że zdrowe dzieci mogą w pewnym momencie stracić na wadze, i to też jest ok.
      Takie tabele można znaleźć na stronie who.
      Tu masz link do podstrony who z siatkami centylowymi wg wagi www.who.int/childgrowth/standards/chts_wfa_girls_p/en/
        • born_to_sea Re: Centyle 23.09.19, 15:51
          Spoko. To zwykła statystyka. Niestety niektórzy lekarze zupełnie tego nie ogarniają, jakby nigdy nie słyszeli o rozkładzie normalnym i krzywej Gaussa, a powinni...
          Mam trójkę dzieci i marne lekarki w POZ. Pierwsze dziecko stale w okolicach 25 centyla - dokarmiać, bo za chude. Drugie dziecko stale w okolicach 75 centyla - odchudzać! nie może tyle jeść, pokarmy stałe ważyć i podawać wg tabeli od pani doktor. Trzecie dziecko... Urodziło się w okolicach 90 centyla i przez chwilę w miarę się go trzymało, z lekką tendencją ku spadkowi. A potem żeśmy w okolicach 3-4 miesiąca zachorowali i nagle okazało się, że w jeden miesiąc mała spadła na 50 centyl. Byłam przekonana, że lekarka się przejmie takim nagłym spadkiem, a tu niespodzianka... Pani dr nawet nie zerknęła na poprzednie pomiary, tylko zachwyciła się tym, że dziecko dokładnie na 50 centylu, więc wg niej idealne!
          Porażka zupełna, ale ja się tymi wszystkimi poradami nie przejmuję, wpuszczam jednym uchem, wypuszczam drugim. Na szczęście tylko na szczepienia tam chodzimy, od chorób mamy prywatną opiekę, znacznie lepszą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka