Dodaj do ulubionych

dlaczego wybieracie prywatne przedszkola?

24.11.05, 11:47
Niebawm stanę przed decyzja o wyborze przedszkola. Namierzyłam dwa bardzo
fajne (i kosztowne) przedszkola prywatne. I mam wytypowane przedszkole
publiczne (grupa integracyjna), które przynajmniej jeśli chodzi o ofertę
wygląda skromniej, ale jest pod samym domem, integruje dzieci zdrowe i
niepełnosprawne (a za tym idzie mniejsza grupa, wiecej opiekunów, troche
lepsza opieka logopedyczno-psychologiczna niż w zwykłych przedszkoalch.
No i waham się.
Co Wami kierowało, że wybrałyście niepubliczne placówki. Czy tylko brak
miejsc w tych publicznych?

pozdrawiam
Dorota i Kuba&Bartek
Obserwuj wątek
    • aluc Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.11.05, 11:59
      bo jest zaledwie dwa razy droższe od publicznego
      bo opiekunki pracują w dzinsach i bluzach, a nie spódnicach i butach na
      wysokich obcasach
      bo nie śmierdzi w nim ścierą
      bo jest czysto
      bo nie zmuszają do leżakowania
      bo są zajęcia adaptacyjne
      bo zajęcia dydaktyczne zaczynają się o 9.30, a nie po ósmej
      bo wreszcie wszyscy ludzie z niepublicznego byli do przyjęcia, w odróżnieniu od
      tych z publicznego
      • aluc Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.11.05, 22:24
        dodam tylko, że porównuję przedszkole, do którego starszy chodzi, do
        przedszkoli publicznych (dwóch), które były w okolicy i jako takie były brane
        pod uwagę

byłam również w takich dwóch niepublicznych, które były zdecydowanie gorsze na
        pierwszy rzut oka od tych skreślonych przeze mnie publicznych
      • grzalka Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 25.11.05, 12:35
        aluc napisała:

> bo jest zaledwie dwa razy droższe od publicznego
        > bo opiekunki pracują w dzinsach i bluzach, a nie spódnicach i butach na
        > wysokich obcasach
        > bo nie śmierdzi w nim ścierą
        > bo jest czysto
        > bo nie zmuszają do leżakowania
        > bo są zajęcia adaptacyjne
        > bo zajęcia dydaktyczne zaczynają się o 9.30, a nie po ósmej
        > bo wreszcie wszyscy ludzie z niepublicznego byli do przyjęcia, w odróżnieniu
        od
        >
        > tych z publicznego

alez mam szczęście, mam to wszystko w publicznym i to dwa razy taniej smile)

moje czynne do 17.30, nieźle jak na publiczne

• joma24 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 25.11.05, 13:33
          no własnie smile)) ja tez !!! smile
          przed posłaniem synka do przedszkola obeszlam i te państwowe i te prywatne,
          wybrałam państwowe, które ma lepszy program i pani dyr wydała mis ie
          sympatyczniejsza i jestem mega zadowolona !!!!!! wg mnie nie ma podziału na
          państwowe i prywatne - wszystkoz alezy od atmosfery, ludzi itp. ! pochodx
          troszkę i sprawdż kilka opcji ~!
          • moler1 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 07.09.06, 09:32
            joma24 napisała:

> no własnie smile)) ja tez !!! smile
            > przed posłaniem synka do przedszkola obeszlam i te państwowe i te prywatne,
            > wybrałam państwowe, które ma lepszy program i pani dyr wydała mis ie
            > sympatyczniejsza i jestem mega zadowolona !!!!!! wg mnie nie ma podziału na
            > państwowe i prywatne - wszystkoz alezy od atmosfery, ludzi itp. ! pochodx
            > troszkę i sprawdż kilka opcji ~!

zgadzam się z tym, nie dzieliłbym przedszkoli na prywatne i państwowe, a raczej
            na dobre i złe. Inna sprawą jest to, że więcej tych dobrych to ciągle widziałem
            wśród przedszkoli państwowych...
            Oczywiście nie zawsze tak musi być.
        • moler1 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 07.09.06, 09:29
          grzalka napisała:

> aluc napisała:
          >
          > > bo jest zaledwie dwa razy droższe od publicznego
          > > bo opiekunki pracują w dzinsach i bluzach, a nie spódnicach i butach na
          > > wysokich obcasach
          > > bo nie śmierdzi w nim ścierą
          > > bo jest czysto
          > > bo nie zmuszają do leżakowania
          > > bo są zajęcia adaptacyjne
          > > bo zajęcia dydaktyczne zaczynają się o 9.30, a nie po ósmej
          > > bo wreszcie wszyscy ludzie z niepublicznego byli do przyjęcia, w odróżnie
          > niu
          > od
          > >
          > > tych z publicznego
          >
          > alez mam szczęście, mam to wszystko w publicznym i to dwa razy taniej smile)
          >
          > moje czynne do 17.30, nieźle jak na publiczne

Na Ochocie publicznych przedszkoli o powyższych parametrach jest co najmniej
          kilka, w przeciwieństwie do prywatnych, które owszem są, ale raczej daleko w
          tyle za publicznymi przedszkolami z Korotyńskiego, 1-go sierpnia, czy nawet
          Grzegorczyka...a do tego, jak koleżanka słusznie zauważyła, są o połowę tańsze
          (i lepsze)
          smile

pozdrawiam
      • grazia31 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 20.03.06, 10:51
        a ja byłam w prywatnym i państwowym. jednak wybiore prywatne. o niebo lepsze,
        ciekawszy program (niemiecki, logopedia, chór, zajęcia z komputerem, rytmika,
        religia, dodatkowo płatny jest angielski i gimastyka artystyczna) lepsza opieka.
        ankietę wypisywałam chyba pół dnia. były pytania szczegółowe na temat dziecka,
        propozycje moje w stosunku do przedszkola itp. w przedszkolu państwowym
        wystarczyło imie nazwisko , wiek i pytanie czy dziecko ma alergię. na moje
        pytanie co przedszkole oferuje dziecku pani rozłożyła ręce i stwierdziła że ona
        preferuje wychowanie bezstresowe a dzieci i tak nie zmusi sie do nauki jak nie
        chcą.na korytarzu dwie panie stały i po przekątnej gadały ze sobą obserwując
        przez drzwi wrzeszczący, skaczący bałagan w sali. koszmarrr.
        bezpłatna była tylko religia. angielski i rytmika płatna. i nic wiecej!
    • cubus1 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.11.05, 12:39
      Ja jeszcze dodam:
      -bo ubieraja mi dziecko na spacer tak jak poprosze
      -bo zaloza mu rekawiczki
      -bo dziecko jest najedzone
      -bo bawia sie z dziecmi na spacerze
      -bo dziecko zje wszystko
      -bo codziennie dostaje prace dziecka i szeroki opis co zjadlo i co robilo
      -bo nie slysze samych negatywnych rzeczy o moim dziecku
      -bo Panie zwracaja uwage na agresje i nie ma mozliwosci aby dziecko mialo
      siniaka,bylo pogryzione przez inne dziecko
      -bo nie przyjmuja dzieci z katarem
      -bo sa swietne zajecia dobrze prowadzone i nie musimy popoludniu chodzic na
      dodatkowe
      -bo Maly baaardzo chce tam chodzic

Dodam ze moje dziecko chodzilo do przedszkola panstwowego przez 2 miesiace
      (stosowniejsze byloby napisanie bylo zapisane gdyz non stop chorowalo lacznie z
      pobytami w szpitalu).

• gosia_grabosia do cubus 24.11.05, 12:43
        to dobrze trafiłaś smile

ja znam niestety przedszkola prywatne z tej gorszej strony. Miedzy innymi, ze
        przyjmuja dzieci chore i nawet podaja im leki (w tym antybiotyki), a mamy tych
        dzieci są z tego powodu bardzo zadowolone. Szkoda tylko, że nie myślą o innych
        mamach i ich dzieciach.
    • pacynka27 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.11.05, 14:11
      To jakie jest przedszkole zależy od ludzi jacy tam pracuja. Przecież ktos kto pracuje w przedszkolu robi to tak samo niezależnie od tego czy jest w prywatnym czy państwowym
      Moje dwie koleżanki (pracują w przedszkolu prywatnym) mówiły ostatnio że poślą swoje dzieci do sprawdzonych państwowych przedszkoli bo taniej a nie ma żadnej róznicy.
      • cubus1 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.11.05, 19:23
        Moze to kwestia wymagan? Sama nie wiem,ja poslalam dziecko do rekomendowanego
        Panstwowego przedszkola gdzie bardzo trudno o miejsce.
        No coz, dla mnie nie jest to wina wychowawczyn bo nie oszukujmy sie 26 dzieci
        na 2 Panie w grupie 3 latkow??? Trudno sie dziwic ze dziecko nie dojadlo,ze
        zapomnialy mu czegos tam zalozyc,cos tam zdjac itp.
        Troszeczke inaczej jest tez jak posylasz dziecko do 3 czy 5 latkow,wtedy
        patrzysz na inne rzeczy.
        • pacynka27 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.11.05, 19:47
          Mój trzylatek chodzi do państwowego. 17 dzieci zapisanych (a do tego zawsze kilkoro nie ma), dwie fantastyczne panie. Jak małego odbieram zawsze pani mówi jak było, czy zjadł. Jak któregos dnia nie bardzo chciał jeść to mi zaproponowała że może wejdę i go pokarmię (bo może od mamy zje). Przedszkole super, mały zachwycony a ja płacę tylko ok. 100 zł miesięcznie (nie płacimy opłaty stałej bo jest tylko 4 godziny).
          Mój pieszczoch, synuś mamusi mówił ostatnio że chce być w przedszkolu dłużej i leżakować!!! To chyba o czymś świadczy.
        • jolmar Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.03.06, 18:19
          moje dziecko juz jakis czas chodzi do prywatnego (Warszawa, EPD) i jestem bardzo
          zadowolona, poniewaz:
          - dziecko jest szczesliwe,
          - nawiazało przyjaznie,
          - uwielbia swoje panie wychowawczynie i innych nauczycieli prowadzacych zajecia,
          - uwielbia pania kucharke, i sprzataczke (wszystkie osoby pracujace w
          przedszkolu znaja dzieci z imienia i rozmawiaja z nimi przy kazdej okazji np
          "czesc słoneczko, jak sie za toba stesknilam" "czy juz jestes zdrowa Madziu,
          dobrze ze juz z nami jestes" itp)
          - jest zadbane - czyste, ubrane odpowiednio - tak jak sobie zycza rodzice,
          - szanuje sie zdanie dzieci - nie sa dzieci do niczego zmuszane - jedynie zachecane,
          - nie ma agresji wsrod dzieci (kopanie, gryzienie- nie znaja tego - jesli nawwet
          sie zdarzylo to musialo byc stlumione w zarodku, bo nic nie wiemy),
          - mamy podglad internetowy,
          - jestesmy wyczerpujaco informowani o wszystkim (manu, program zajec
          dydaktycznych, zajec z angielskiego - co tydzien, plan mieszieczny z atrakcjami
          - wycieczki, kino, teatr, muzea, wizyty psów, policji, strazy, stomatologa itp)
          - codzienie nowe prace plastyczne przynosi, albo piosenki, wierszyki,po polsku
          lub po angieslku
          - angieslki codziennie 1,5 godz.
          - szeroka oferta zajec dodatkowych,
          - zawsze panie maja czas dla rodzica - informacje wyczerpujace,
          - przyprowadzamy kiedy chcemy i odbieramy o ktorej chcemy,
          - czysto, estetycznie,
          - plac zabaw dobrze wyposazony i spory jak na prywatne przedszkole,
          - smaczne posiłki (zdaniem dziecka) - pomoc przy jedzeniu gdy ma gorszy dzien,
          - organizacja urodzin z całym rytuałem - dzieci to uwielbiaja i zawsze sa
          "przejete" taka chwila,
          - brak kar upokarzajacych dzieci- najwyzej tłumaczenie, rozmowa z pania i
          przemyslenie zachowania podczas kilku minut na krzesełku przy stoliku,
          - w sali sa zdjecia dzieci - indywidualne i z przedszkola - dzieci uwielbiaja je
          ogladac i opowiadac sobie nawzajem o tym,
          - rodzice moga wejsc do sali i bawic sie z dziecmi, moga posiedziec i popatrzec
          jesli chca,
          - sa zaj adaptacyjne,
          - czynne caly rok,
          - dostosowane dla małych dzieci (schody, łazienki, wyposazenie),
          - super materiały edukacyjne (najwyzszej jakosci mat plastyczne, dzieci duzo
          pomocy dydaktycznych wykonuja sanmodzielnie)
          .... nie mam juz sily pisac, ale jest naprawde OK.
          Polecam
          Olga
          -
          -
          • breeya Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 31.07.06, 12:09
            jolmar napisała:

> moje dziecko juz jakis czas chodzi do prywatnego (Warszawa, EPD) i jestem
            bardz
            > o
            > zadowolona, poniewaz:
            > - dziecko jest szczesliwe,
            Moze w innym przedszolu tez by było?
            > - nawiazało przyjaznie,
            jw
            > - uwielbia swoje panie wychowawczynie i innych nauczycieli prowadzacych
            zajecia
            > ,
            > - uwielbia pania kucharke
            Pani kucharki to raczej w EPD nie ma, bo jedzenie jest z cateringu

(wszystkie osoby pracujace w
            > przedszkolu znaja dzieci z imienia
            a w innych przedszkolach personel nie zna imion dzieci?
            i rozmawiaja z nimi przy kazdej okazji np
            > "czesc słoneczko, jak sie za toba stesknilam" "czy juz jestes zdrowa Madziu,
            > dobrze ze juz z nami jestes" itp)

> cane,
            > - nie ma agresji wsrod dzieci (kopanie, gryzienie- nie znaja tego - jesli
            nawwe
            > t
            > sie zdarzylo to musialo byc stlumione w zarodku, bo nic nie wiemy),
            moje dziecko i kilka innych zostało ugryzionych przez kolege z grupy.
            Oczywiście moze to sie zdarzyc w kazdym przedszkolu
            > - jestesmy wyczerpujaco informowani o wszystkim
            mam inne zdanie na ten temat,
            informacje, ze moje dziecko jak zwykle pieknie zjadlo sa dla mnie malo
            wyczerpujace
            z infromacji od otrzymanych od pan wynika, ze moje dziecko jest idealem -
            grzeczne, kolezenskie, zdyscypinowane. Troche malo fachowych informacji np. jak
            sobie radzi w grupie, malo informacji na temat rozwoju psychoruchowego

> - angieslki codziennie 1,5 godz.
            w praktyce 1 godz. angielskiego dziennie
            > - szeroka oferta zajec dodatkowych,
            oferta zajec dodatkowych przecietna, podobna jak w innych przedszolach
            bardzo mało urozmaicone zajecia w ramach czesnego - plastyka 4 razy w tygodniu
            + gimnastyka

> - zawsze panie maja czas dla rodzica - informacje wyczerpujace,
            > - przyprowadzamy kiedy chcemy i odbieramy o ktorej chcemy,
            > - czysto, estetycznie,
            to prawda
            > - plac zabaw dobrze wyposazony i spory jak na prywatne przedszkole,
            prawda

Z grupy mojego dziecka w ciagu roku została wypisana czworka dzieci, to duzo
            daje do myslenia...
            • jolmar Re: do breeya vel minkapinka 31.07.06, 16:23
              z grupy mojego dziecka zadne nie zostało wypisane - jedno wyjechalo za granice z
              rodzicami na stale.

kucharka w EPD jest i owszem - pani Alicja - jak nazwiesz kogos kto przygotowuje
              sniadania, i podwieczorki, piecze ciasta itp.?!

W waszej grupie dzieci miały wyjatkowego pecha - sala fatalna, wychowawczyni
              zmieniala sie jak w kalejdoskopie, dzieci ze sporymi roznicami wieku (niektore
              nawet mowic nie umiały we grudniu),dziwne ze Rodzice sie na to zgadzali - my
              mamy bardzo czesty kontakt z wlascicielkami i biurem EPD i jesli cokolwiek budzi
              nasze zastrzezenia natychmiast interweniujemy - do tej pory skutecznie!

angielski u mojego dziecka w grupie codziennie trwa 1,5 godz: 0,5 godziny w
              małej grupie, 0,5 godz dla całej grupy i 0,5 godz. słuchanie płyty

zajecia dydaktyczne codzienneie 0,5 godz w tym plastyka z wychowawca i zajecia
              ruchowe

zajecia plastyczne raz w tygodniu 0,5 godz z dochodzaca pania

zajecia umuzykalniajace raz w tygodniu 0,5 godz z dochodzaca pania

logopeda uczestniczy w zajeciach dzieci raz w miesiacu

pani psycholog uczestniczy dwa razy w miesiacu

Z Pani opisu wynika że nie wie Pani sposro otym co tam naprawde sie dzieje i co
              oferuje przedszkole - my skonczylismy drugi rok edukacji i dziecko umie
              porozumiewac sie z anglojezycznymi znajomymi ktorych widuje tylko w wakacje
              (wczesniej chodzila przez rok na zaj metoda HDoron), o rozwoju na spotkaniach
              podsumowujach dowiadujemy sie co pol roku - przeciez na co dzien nie ma na to
              czasu - chyba ze wydazy sie cos waznego - poza tym z dnia na dzien postepow i
              zmian nie widac - potrzebna jest dluzsza perspektywa.
              Moze w Bajkowej Krainie poszczesci Wam sie bardziej - tego zycze!
              Jolmar

• jolmar Re: do breeya vel minkapinka 01.08.06, 14:12
                w poprzednim poscie z rozpedu podalam zla informacje dot zaj. muzycznych. oto
                poprawne info:
                zajecia umuzykalniajace dwa razy w tygodniu 0,5 godz z dochodzaca pania
                Przepraszam.
                Oczywiscie sa tez zajecia gimnastyczne dwa razy w tygodniu 0,5 godz z dochodzaca
                pania.

Pozdrawiam
                Jolmar
    • minmi Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.11.05, 22:20
      Moje dziecko chodzi do państwowego przedszkola do grupy integracyjnej. Jest ono
      po prostu świetne. Panie chętnie opowiadają co dziecko robiło, ile zjadło itp.
      Na spacerach dzieci zawsze są kompletnie ubrane. Grupa nie jest duża. Mają
      bardzo ciekawy program i fantastyczne opiekunki. Myślę, że powinnaś dokładnie
      przyjrzeć się tej publicznej placówce, a przede wszystkim porozmawiać z
      rodzicami, którzy przyprowadzają tam swoje dzieci. Od nich uzyskasz najbardziej
      pełny obraz przedszkola. Bliskość miejsca zamieszkania - moim zdaniem - jest
      dużą zaletą, ale najważniejsza jest atmosfera panująca w placówce.
      • dorek3 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 25.11.05, 09:35
        Masz rację. Mam właśnie problem z pozyskaniem opinii. Nie mam jak spotkać
        rodziców bo pracuję więc w tygodniu nie chadzam tam na spacery. Z internetu
        pojedyncze opinie, ale pozytywne. Rozmawiałam z P.Dyrektor-wrażenia przeciętne,
        ale juz jej zastępczyni bardzo ciepła i życzliwa.
        Poprostu nie wiem jak ocenić to przedszkole.
    • mim288 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 25.11.05, 14:15
      Posłałam do prywatnego bo:
      - w państwowych nie przyjmują poniżej 2 roku życia,
      - codziennie ma angielski,
      -są małe grupy i po 2 panie w danej grupie,
      -panuje serdeczna atmosfera, panie zajmują się dziećmi a nie sobą
      -lubi tam chodzić
      -co miesięc są wycieczki i
      -są ciekawe zajęcia dodatkowe
      -były zajęcia adaptacyjne,
      - na miejscu jest opieka pediatryczna, logopedyczna i psychologiczna,
      - co tydzień dostajemy plan zajęć na dany tydzień (szczegółowy z opisem co
      dzieci robią i czego się w wten sposób uczą) i widać że rzeczywiście jest to
      realizowane, raz na jakić czas dostajemy informację czego dziecko sie nauczyło,
      jak sobie radzi w przedszkolu, jakie czyni postepy w różnych dziedzinach -
      mowa, zabawa z innymi dziećmi itd.
      - rodzice nie są traktowani jak czepiający sie intruzi - zawsze można coś
      zasugerować, poprosić, dowiedzieć się itd.
      - z kontaktów z paniami widać, że o dzieciach myslą, obserwują je, starają sie.

Może i w państwowym da się zrealizować choć nie wszystko bo np. grupy są takie
      jak norma przewiduje czyli duże, angielski nie jest codziennie bo kwestia
      finansowa, jedzenie takie jak stawka żywieniowa przewiduje a w prywatnym jest
      wyższa itd.
        • jolbs Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 26.03.06, 22:13
          jestem dyrektorem publicznego przedszkola gdzie dzieci
          - nie lezakują
          - jedzą tyle ile chcą
          - są 4 posiłki za 3,50zł/dziennie
          - lista zajęć dodatkowych jest długa (j. angielski - 2 razy w tygodniu i
          rodzic płaci tylko za odbyte przez dziecko zajęcia; rytmika za 8 zł/m-c;
          plastyka prowadzona profesjonalnie; zajęcia logopedyczne za darmo w ramach
          kontraktu z NFZ;kółko taneczne; audycje filharmoniczne 1/m-c za 2 zł no i
          oczywiście religia . Wszystko dla chętnych, dla tych których nie stać tez jest.
          A w moim przedszkolu dzieje się ciągle coś ciekawego. Cały personel dba o
          dzieci a jest ich w 5 grupach prawie 120. Ale jeżeli maluchy idą na spacer to
          do pomocy w ubieraniu pędzi nawet intendentka. Nauczycielki też mają czas dla
          rodziców - tylko nie w czasie pracy z dziećmi, bo ten jest tylko dla nich.
          Rodzice mogą codziennie i o każdej porze wchodzić do placówki - i to robią. Nie
          ogłaszamy jakichś ekstra drzwi otwartych - są non stop. Dla dzieci, które mają
          przyjść do przedszkola np. od września już od czerwca prowadzone są zajęcia
          adaptacyjne. Te, które przychodzą w trakcie roku mają je w bezpośrednio przed
          przyjęciem do przedszkola, tylko popołudniami tak by nie naruszało to
          organizacji pracy w grupie. Nie uważam że pracujemy gorzej, metody które
          stosuję w swoim przedszkolu nie odbiegają w niczym od metod pracy w placówkach
          prywatnych. A to, że w grupie jest 25 dzieci to tylko z korzyścią dla dziecka,
          gdyż od małego doświadcza wielości zachowań rówieśniczych. Nie żyjemy na
          pustyni i im więcej doświadczeń tym lepiej. Pozdrawiam wszystkie mamy, które
          szukają przedszkola dla swojego dziecka - nie bądźcie snobami
    • dg77 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 28.11.05, 08:56
      Wybrałam prywatne ponieważ:
      Grupy są 10 osobowe, dużo zajęć (co dziennie dziecko przynosi nowe piosenki,
      rysunki), smaczne posiłki i Panie, które nakarmią mojego niejadka, piękny duży
      dom i fajne zabawki w ogródku, Godziny otwarcia do 18:00(w państwowym w rejonie
      czynne do 16:30-ja pracuję do 17:00)Panie mające zawsze czas dla mnie i
      informujące mnie o każdym incydencie typu płacz, złe samopoczucie, nie
      przyjmowanie chorych dzieci - mój sym jeszcze w przedszkolu nie chorował. Nie
      wątpię, że istnieją państwowe przedszkola, w których jest równie fajnie, ale ja
      mieszkam w Warszawie(Białołęka) i niestety tutaj takich przedszkoli państwowych
      nie ma - jak jest fajnie to grupy są tak liczne, że nie wiem czy moje dziecko
      zostałoby zauważone i nakarmione i nie jest to wina Pań, tylko ograniczeń
      nałożonych przez Państwo (zamykanie przedszkoli).Dlatego prywatne przedszkola
      rosnąjak grzyby po deszczu i też ciężko się do nich dostać.
          • darwina Re: do dg77 21.03.06, 12:40
            Cześć!
            Mój synek też chodzi do Krasnala w Ząbkach -na Szwoleżerów. Jest w 4-latkach.
            Wcześniej cały rok był zapisany do przedszkola publicznego w Ząbkach na
            Westreplatte, ale strasznie chorował a poza tym nie miałam możliwości
            porozmawiania z nauczycielkami o synku -jak mu minął dzień, co robił, jak się
            zachowywał. Nie miały dla mnie czasu.
            W tym przedszkolu synek przechodził aż 3 tygodnie non stop zanim zachorował
            (dla porównania w publicznym chodził na 3 dni po czym 2 tygodnie choroby).Poza
            tym zawsze można porozmawiać o synku z wychowawczynią co uważam za niezwykle
            cenne.
            Do dg7: do której grupy chodzi twój synek?
            pozdrawiam
    • tato35 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 29.11.05, 21:17
      Witam!

> Co Wami kierowało, że wybrałyście niepubliczne placówki.
      > Czy tylko brak miejsc w tych publicznych?

Nie tylko. Bo przeciętne przedszkole prywatne jest lepsze
      od przeciętnego publicznego. Zerknij sobie np.:
      www.klubkrasnoludka.pl
      Bardzo tanio tam może nie jest, ale dzieciaki mają naprawdę
      dobra opiekę, całą masę dodatkowych zajęć, pedagogikę Montessori.
      Poza tym nigdy (no, może prawie nigdy) dyrektorce przedszkola
      publicznego nie będzie zależało tak na klientach (=ich dzieciach)
      jak właścicielce przedszkola prywatnego. Podobnie jak w piekarni
      państwowej nigdy nie będą piekli tak tanio i smacznie jak
      w piekarni prywatnej. Gdyby tak nie było - komunizm działałby
      do dzisiaj. Naprawdę.

Pozdrawiam,

- jerry
        • kate8025 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 15.03.06, 07:59
          A ja chciałam, żeby moja córka chodziła do państwewgo, bo ma bardzo dobrą opinię, tradycje wieloletnią, doświadczona panią dyrektor, jest zadbane, dobrze wyposażone itd... rzeczywistość okazała się taka, że jest właśnie bardzo oblegane i nasze szanse są marne sad żeby się dostać, dlatego też zapisałam do prywatnego, ktore też mi sie spodobało i to bardzo, a co najważniejsze mojemu dziecku. Zapisałam jeszcze przed ogłoszeniem wyników, bo potem szanse też byłyby marne, a nie chce zostać na lodzie, bez opieki dla córeczki.
          A co do opłaty to jak dla mnie wysoka, ale to jedno z tańszych prywatnych chyba.
    • miciamicia Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 15.03.06, 07:52
      Chce aby moje dziecko bylo w przedszkolu prywatnym, nie dlatego, ze sie
      snobuje, ale bo znalazlam takie, gdzie jest bardzo ciekawa , mila, mloda kadra,
      w kazdej grupie pani pedagog i pani psycholog, autorski program nastawiony na
      rozwoj tworczy, oczywiscie mniejsze grupy... ale przede wszystkim dobra
      komunikacja miedzy dyrekcja a rodzicem (dobrze sie z pania dyrektor rozmawia) a
      takze a moze przedwe wszystkim SPACERY codziennie wpisane w UMOWE z rodzicem
      (oprocz dni, kiedy warunki sa ekstremalne).
    • medcom Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 15.03.06, 10:00
      Swego czasu też myslałam o prywatnym przedszkolu, małe grupy, serdencza
      atmosfera, dużo zajęć dla maluchów, ale poźniej tak wyszło ze dziecko chodzi do
      państwowego i powiem tak... uważam że to był jednak dobry wybór bo...
      dziecko jest szczęśliwe w sojej grupie, mówi że jest fajnie, ma dużo kolegów,
      lubi swoje Ciocie,
      z drugiej strony jak sobie pomyśle, że w takim prywatnym jest mniej dzieci, może
      i fajnie ale jak sie tak dziecko przywyczai do kameralnej ilości dzieci co
      bedzie kiedy przyjdzie czas na szkołe?? tez prywatna ( droga), a nasz swiat czy
      tez jest kameralny!! chronimi dzieciaki przed wileka ilościa ludzi, a gdzie sie
      nie pojdzie to tłumy...
      a zajecia: to angileki,( niektóre dzieci w wieku 2-3 lat jeszcze dobrze nie
      mówia, a rodzice z ambicją posyłaja na angielski!!!) to wyjazdy, to tance,
      wyjazdy na basen, wiecie co może dajmy dzieciom byc dziecmi, a na basen czy zoo
      to niech sie rodzice rusza z dziecmi, a nie z wygody robia to za was obcy ludzi
      bo co im za to płacicie!!!!
      Pozdrawiam i bez urazy dla prywatynych czy państwowych :-}
      • agnieszka_gk Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 15.03.06, 10:55
        Jestem przekonana, że są dobre prywatne i państwowe przedszkola, tak jak i
        niektóre prywatne i państwowe są kompletnie beznadziejne.
        To co mnie się nie podoba w państwowym to:
        - duże grupy (na Tarchominie nawet 30 osobowe),
        - przerwa wakacyjna,
        - z reguły krótsze godziny pracy,
        - atmosfera "administracyjna" rodem z PRL (personel z reguły
        starszy, "wychowujący" troszkę stereotypowo, panie woźne w obleśnych
        fartuchach, sekretariat maks. zbiurokratyzowany przyjmujacy tylko wpłaty
        gotówkowe itp.), czyli trochę taka róznica jak między przychodnią zdrowia
        państwową i prywatną.
        Państwowe przedszkola mają z reguły trochę lepsze zaplecze lokalowe - duży plac
        zabaw, czasem większe sale itp.
        Co do liczby dzieci, w prywatnych przedszkolach jest różnie. Moja córka będzie
        chodzić do przedszkola z grupami 20-osobowymi, czyli tylko minimalnie
        mniejszymi niż w przedszkolach publicznych, za wyjatkiem tych na Tarchominie
        (30! dzieci w 3-latkach to naprawdę przesada).
        • olik7 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 15.03.06, 15:05
          I dokładnie masz rację, jak i wszystkie mamy, które nie myślą stereotypami,
          prywatne-lepsze, publiczne-gorsze.
          Poza tym myślę, że ogromne znaczenie ma wielkość miasta. Małe miasto - kilka
          przedszkoli, wszyscy się znają, często rodzice mają korzenie w tymże
          przedszkolu, spotykając dyrektorkę w warzywniaku możesz dowiedzieć się co u
          Twego dziecka słychać etc. Małe grupy, 3-latki - 22 osoby i trzy panie, do
          podkarmiania zostaje na jadalni jeszcze pani kucharka, dobry kontakt z paniami,
          wpływ na prawie wszystko co w przedszkolu się dzieje...
      • edytek1 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 15.03.06, 22:29
        Zgodzę sie z medcom, ale zanim gdziekolowiek zapisze zobacz porozmawiaj z
        dyrekcją. W naszym pubicznym nie smierdzi scierą, panie są zwykle w jansach
        bawia sie z dziećmi skaczą spiewają i ubierają na spacer jak trzeba. A czy
        młode czy stare dla mnie nie ma znaczenia czy drogie mamy pracujące
        chciałybyście być zwolnione, bo już nie jesteście młode? A gdzie doświadczenie,
        obycie z zawodem? Iskrę Bożą do danej pracy się ma lub nie. Coby nie było nam
        się trafiła młoda pani i jedyne co nam grozi to jej ewentualna ciażą ( a w
        zwiazku z tym rozstanie). W prywatnych placówkach częściej zmieniają się
        nauczyciele ( w publicznych mają korzystniejsze warunki pracy)
      • siborki_mi Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 01.08.06, 14:01
        Popieram! Uważam, że nie ma sensu stwarzać dziecku sterylnych warunkow za
        ogromne pieniądze, bo sie potem biedak w świecie nie odnajdzie.
        I mimo wielu krytycznych głosów zaręczam Wam, że pani w grupie 27 osobowej też
        może nad wszystkim panować i znać dzieci bardzo dobrze, wiedzieć i zwrócić
        uwagę rodzicom z czym dziecko sobie radzi lepiej lub gorzej, znaleźć czas żeby
        przytulić, dokarmić, porozmawiać z rodzicem i wiele wiele innych. To naprawdę
        zależy WYŁĄCZNIE od dobrych chęci pani. A w prywatnym jest jej po prostu
        łatwiej bo ma więcej czasu!
        Co do zajęć, to drogie mamy: po co to wszystko???? Anigielski, francuski,
        basen, karate, judo i co jeszcze? W moi państwowym przedszkolu jest 5 zajęć
        dodatkowych i uważam, że to bardzo dużo i wystarczająco. Od małego fundować
        dzieciom "wyścig szczurów"?! W końcu na basen naprawdę można chodzić samemu w
        ramach spędzenia z dzieckiem wolnego czasu...
        A po naszej państwowej "zerówce" dzieci idą świetnie przygotowane do szkoły i
        panie nadziwić się nie mogą.
        Czyli jednak jest możliwe, żeby przedszkole państwowe było po prostu dobre i
        wiem, że nasze nie jest wyjątkiem. Jest jeszcze dużo złych przedszkoli, ale
        drogie mamy nie wierzcie w to, że prywatne jest z założenia lepsze, bo to
        bzdura! Za dużo złych opinii się słyszy o prywatnych przedszkolach. U mnie w
        bliskiej rodzinie dziecko chodzi do prywatnego przedszkola i ma ona naprawdę
        wiele wad. WIele rzeczy nigdy nie miało miejsca w moim przedszkolu - mówię tu o
        wadach i niewłaściwym podejściu. Pozdrawiam i życzę owocnych decyzji smile
      • agafia77 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 06.09.06, 11:06
        Ja uważam ze oddawanie dziecka 2 letniego do przedszkola gdzie jest 30 dzieci w
        grupie jest kiepskim pomysłem. Jasne że świat jest pełen tłumów ludzi, ale
        dziecko które przyzwyczajone jest do domowej atmosfery nagle wrzucone na "
        głęboką wodę" trudniej się przystosuje i będzie bardziej zestresowane. Wszystko
        musi odbywać się stopniowo wtedy będzie łatwiej i rodzicom i dzieciom.
        Ja wybrałam przedszkole prywatne, głównie z tego względu że mniej dzieci w
        grupie i 2 panie, która mają mozliwość lepiej zaopiekować się moim dzieckiem.
        Synek chodzi od poniedziałku i przez te 2 dni zdążyłam posiedzieć z nim trochę
        i poopserwować jak to jest w tym przedszkolu i uważam że Panie są w stanie
        przytulić tylko po 2 płaczących dzieci. Na początku jest ich sporo.
        Gdyby snek mój trafił do grupy 30 dzieci z 2 opiekunkami to miałby nikłe szanse
        ze go ktoś przytuli i wytłumaczy ze mama przyjdzie po zupce.
        Są oczywiście dzieci które w ogóle nie płaczą i od razu się przyzwyczajają do
        przedszkola ale moje do takich nie należy i gdybym oddała go do takiego
        przedszkola nie mogłabym usiedzieć w pracy wiedząc że moje dziecko pozostawione
        jest same sobie.
    • izabela_741 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 16.03.06, 13:27
      Co mna kierowalo? Trudno wszystko wymienic ale oprocz braku miejsc w
      publicznych (w moim rejonie nie ma zadnych a dowozenie nawet 10km w godzinach
      szczytu odpada) byla tez mozliwosc doprowadzenia/przyprowadzenia dziecka
      rowniez pieszo,
      - mniejsze grupy (moje dziecko nie lubi tlumu - chce dac mu czas na
      przyzwyczajenie sie do wiekszej ilosci dzieci w szkole),
      - opieka i zainteresowanie dzieckiem (w trakcie rozmowy/zajec/ a takze opieka
      specjalistow dostepna na biezaco),
      - dostepnosc i jakosc wykorzystywanych do nauczania przedszkolnego materialow,
      - ogolny wyglad przedszkola i ogrodka przedszkolnego,
      - oferta edukacyjna- dotyczacyca rowniez zajec dodatkowych (na przyszlosc).
      No i najwazniejsze - nie ma przerwy wakacyjnej, minimalne kilka dni na swieta i
      otwarte jest tak, ze jestem w stanie odebrac dziecko.
    • mama007 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 16.03.06, 21:56
      podobnie jak dziewczyny wyzej - mialam problem z przyjeciem Mlodej (nie miala
      skonczone nawet dwa i pol,a mimo tego ja przyjeli do prywatnego), poza tym to
      przedszkole ma swietna opinie, mi sie spodobalo, Mlodej tez, wiec....

no i jest 2 kroki od mojej pracy smile

ja chcialam zwrocic tlyko uwage na jedna sprawe. wszyscy pisza o pieniazkach...
      co prawda moja Mloda chodzi tlyko na 5 godz, czyli tzw "pol etatu", ale ja za
      to przedszkole place mniej niz poprzednio za panstowwy zlobek.... wiem, ze
      roznica glowna to taka, ze teraz meiszkam w nieduzym miescie na wschodzie
      polski, a wczesniej mieszkalysmy w krakowie, ale zwroccie uwage na to prosze,
      ze prywatne nie zawsze = DROGIE!! nawet placac calosc za te 8 czy iles tam
      godzin nie zaplace wiecej niz za zwykly zlobek panstowy w krak, na 4 godz
      dziennie...

i tak na koniec - jakbym miala w okolicy dobre przedszkole panstowowe to na
      pewno nie wyslalabym Malej do prywatnego tylko dlatego , ze jest przedszkolem
      prywatnym...
      pozdrawiam
      aga

przepraszam za literowki... padam juz ze zmeczenia ...
          • izabela_741 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.03.06, 10:18
            Kurcze, ja ogladnelam wiecej niz 2-3 przedszkola prywatne i panstwowe.
            I gdybym miala dostep do panstwowego to napewno moje dziecko po roku, dwoch w
            prywatnym poszloby do takiego. Ale jak juz pisalam ta wersja odpada. Jezeli juz
            teraz w panstwowych jest 25-30 dzieci w grupie + listy rezerwowych + odleglosc
            to nie mam zludzen, ze za rok czy dwa przeniesienie tez nie bedzie wchodzic w
            gre.
            Przedszkola panstwowe, ktore widzialam mialy lepsze zaplecza lokalowe (wieksze
            sale, zazwyczaj na jednym poziomie dla dzieci 3-4 letnich, dostosowane
            lazienki, wlasna kuchnie, wykwalifikowana kadre itd). Z ogrodkami bylo juz
            roznie ale zazwyczaj lepiej niz w prywatnych.
            Przedszkola prywatne czesto sa w domach jednorodzinnych, w pomieszczeniach
            zupelnie niedostosowanych dla tej dzialalnosci (niewielkie sale, duzo schodow,
            lazienki dla doroslych, kuchnia czasem na miejscu ale czesto catering). Jakby
            zamierzaly sie za sezon zwinac. A ogrodki - czesto mikroskopijne/przy
            ruchliwych drogach, furtki nie zabezpieczone przed wejsciem obcych pomimo
            miliona sloganow o bezpieczenstwie.
            Za to trzeba im oddac, ze grupy sa zazwyczaj mniejsze, pan wiecej no i panie
            bawia sie z dziecmi rowniez na spacerach. Atrakcji dla dzieci jest tez duzo
            (teatrzyki, kina, koncerty).
            Czesto zarowno panstwowe jak i prywatne przedszkola oszczedzaja na materialach
            edukacyjnych.
            Na plus prywatnych moge powiedziec, ze chetniej dziela sie informacjami co do
            programu edukacyjnego, ktory realizuja. Chetniej tez pokazuja ksiazke czy
            omawiaja materialy/formy zabaw wykorzystywane w zajeciach dodatkowych.
            W publicznych mialam wrazenie, ze co dodatkowe to nie ich interes - dzieci sa
            zachwycone, duzo poznaja i jest gut.
            No i dla mnie najwazniejsze - godziny pracy przedszkola i przerwy wakacyjne.
            Tutaj w naszym przypadku pracujacych na caly etat rodzicow przedszkole
            panstwowe musi przegrac. sad
            Ale sie rozpisalam! big_grin
            Przepraszam Szanownych Czytelnikow.
            Pzdr
            • antidotumm Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 24.03.06, 12:36
              Bo to trzeba rozpatrywac indywidualnie: w Poznaniu sa dobre i fatalne prywatne.
              W 'moim' jest ogrodek, a poza tym - kilkadziesiat metrow do ogromnego, pieknego
              parku, w ktorym mieszcza sie dwa piekne place zabaw.
              Kibelki sa dla dzieci, a ogromnym plusem sa male grupy (8 osobowe) - dzieci
              podobno wcale nie choruja (moja coreczka jeszcze nie chodzi, ale chodzi corka
              kolezanki).
              Pelen komfort.
              • paulajal Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 26.03.06, 14:40
                Mój synek jeszcze do przedszkola nie chodzi, ale nastawiam się na poszukiwania
                jak najlepszej placówki, nie zakładajac z góry, ze ma być prywatna lub
                państwowa.

W mojej dzielnicy zarówno jedne i drugie są naprawdę beznadziejne (zwiedziłam
                już 4 przedszkola), a do pańswowego i tak nie mielibyśmy szans się tu dostaćsad

Dlatego będę jeździć i długo szukać, mi akurat zależy na niedużych grupach,
                codziennych spacerach i przychylnych godzinach otwarcia przedszkola (czyli do
                17.30 conajmniej), tak więc pewnie jednak będzie to przedszkole prywatne, ale
                jestem przekonana, ze zarówno wśród jednych, jak i drugich można znaleźć takie,
                w którym dziecko będzie miało dobrą opiekę i warunki do rozwoju.
    • aga734 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 28.03.06, 13:28
      Wybrałam prywatne przedszkole Zielona Ciuchcia na Zaciszu, bo:
      - jest profesjonalna opieka pediatryczna, logopedyczna i psychologiczna,
      - są zajęcia adaptacyjne,
      - rodzice mogą przebywać z dziećmi na terenie przedszkola w trakcie pierwszego
      miesiąca,
      - bogaty wybór ciekawych zajęć, jest naprawdę w czym wybierać,
      - co ważne dla mnie, jest język angielski,
      - małe grupy, po 2 Panie w grupie,
      - często organizowane są wycieczki, a spacery prawie codziennie,
      - dzieci nie są zmuszane do leżakowania ani do jedzenia,
      - jedzą tyle ile chcą,
      - zawsze dostaję informację, co jadło dziecko i ile zjadło,
      - warto podkreślić, że komunikacja z personelem i dyrekcją jest bardzo dobra
      Wszystkim zainteresowanym rodzicom polecam
      zielona-ciuchcia.pl
      • koni42 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 28.03.06, 16:50
        A moja Julia chodzi do Ogródka Jordanowskiego. Nie jest to normalne
        przedszkole, nie ma obiadów, dzieci jedzą przygotowane w domu drugie śniadanie.
        Nie ma leżakowania. Są same zajęcia i zabawa na największym prócz Łazienek
        placu zabaw. Grupa jest mała, mieszana. Dzieci je tworzące są w wieku 3,5-6
        lat. Moje dziecko jest bardzo zżyte z Paniami i zaprzyjażnione z dziećmi.
        Minusy (choć z uwagi na możliwość odbioru przez babcie) są następujące:
        - godziny otwarcia 8-14,
        - zamknięte we wszystkie możliwe przerwy wakacyjne, wolne przedłużane week-
        endy.

Niska opłat to już plus: 75 zł za miesiąc. POLECAM dla mieszkańców Mokotowa!
    • kinga.tygrrys Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 08.06.06, 10:13
      Prawda zawsze lezy po srodku... Sa dobre i zle prywatne i panstwowe. Sa takie
      Panie ktorym sie malo placi a sa cudowne dla dzieci,a le i pzreciwnie. Z
      atmosfera tez roznie bywa. Odwiedzilam kilkanascie przedszkoli prywatnych i
      kilka panstwowych i do decyzji zostaly mi obecnie dwa - prywatne. Chcialabym
      zeby moje dziecko chodzilo do pzredszkola panstwowego, ze wzgledu na mniejsze
      koszty, dluzsza tradycje dydaktyczna itp, ale pojdzie do prywatnego.
      Dlaczego?
      a) jest alergikiem, wszedzie w panstwowych juz na wstepie nie ukrywali ze jest
      to problem. albo nie przyjma wcale, albo przyjma ale "nie moga zagwarantowac".
      a ja nie zaryzykuje zycia mojego dziecka, ktore od malego ozreszka moze sie
      udusic w 3 sekundy!
      b) male grupy to dobrze i zle zarazem. ale nie chce by moje dziekco jako 2,5
      letnia istotka obecnie hartowalo sie natychmiast w duzej. na przekroj ludzkich
      charakterow i duza spolecznosc wokol przyjdzie jeszcze czas. przeciez swiat
      rosnie razem z dzieckiem! i tak powinno byc smile
      c) godziny pracy. Ja nie pracuje, ale w listopadzie urodzi mi sie drugie
      dziekco i coreczke moze odbierac tylko maz, ktory konczy prace o 17 lub czasem
      pozniej i do Panstwowego nie zdazylby w zadnym wypadku.
      d) mala nadal potrzebuje pieluszki - choc to mouje zaniedbanie (choc
      niejednoznacznie), teraz nie jestem w stanie nauczyc ja 100% samoobslugi zanim
      pojdzie do pzredszkola. w prywatnych wszedzie pomagaja. A np. moja crzesnica,
      ktora chodzi do publicznego przychodzi do domu w brudnych majtkach, bo nikt nie
      pomaga a ma juz 5 lat i jak widac nie jest zupelnie samodzielna...

Mysle ze atmosfera, atrakcje wycieczki itp moga byc porownywalnie dobre w obu
      przypadkach, dlatego u mnie zawazyly te trzy rzeczy.

Chyba ze ktoras z was drogie mamy zna przedskzole publiczne legionowo/tarchomin-
      bialoleka gdzie te warunki sa spelnione? Bylabym wdzieczna za podpowiedz smile Moj
      adres email: kinga.sz@post.pl
      • alfama_1 Re: kinga.tygrrys 02.07.06, 00:19
        Tak, znam - Wonderland - Tarchomin/Białołęka na ul.Przemian, tel. 614 48 05/ 0
        602 261 662.
        Mój syn chodzi tam prawie rok, jest super. Myślę, że wszystko o czym piszesz
        mogą zagwarantować.
    • kanna Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 09.06.06, 14:02
      Mam taki sam dylemat , jak Ty,
      Synek od kwietnia chodzi do prywatnego przedszkola (w państwowym, oczywiście,
      nie było miejsc w srodku roku). IOd wrzesnia dostalismy sie do państwowego. ui
      teraz myślę:

- prywatne jest nowe i zdabane, ale to państwowe tez sie własnie buduje
      - w prywatnym jest mieszana wiekowo grupa 14 dzieci, i każe może rozwijać sie w
      swoim tempie - zajecia dostosowane sa do MOŻLIWOŚCI dzieci, nie wieku. W
      państwowym bedzie 30.
      - na występy z okazji dnia matki przygotowany został występ, synek nauczył sie
      5 piosenek i pięciu wierszy, jeden mówił sam (a ma niecałe 3 i pół). Udział
      brały wszystkie dzieci i nawet dwuipółlatki, choc nie spiewały, to tańczyły do
      muzyki.
      A u lekarza dwie matki uczyły swoje czterolatki wierszyków na dzień matki z
      kartki...
      - zawoże go na 9 i moze być (jak cos ) nawet do 18.
      - ale plac zabaw jest mały.

sama nie wiem...

pozdrawiam, Ania
      • romantyczna_ja1 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 09.06.06, 18:19
        Zabralam malego z prywatnego bo:
        -co kilka miesiecy zmienialy sie panie
        -zatrudniala "zielone" absolwentki" studiow u ktrych czasami bylo widac
        przerazenie w oczach,owszem reklamuje sie z e personel
        wyedukowany,kompetentny,kochajacy dzieci itp ale to nie to samo co
        doswiadczenie pracy z dziecmi
        -wlascicielka nie zapewniala tyle pomocy plastycznych ile moglo zostac
        wykorzystanych
        -grupa mieszana wedlug tego jakie dzieci sie zglaszaly a ja nie chcialam tego
        Glownie zrazily mnie nauczycielki....mlode ,pelne pomyslow ale kompletnie nei
        radzace sobie z dziecmi....
        W panstowym przedszkolu maly ma pania,za ktora swiata nie widzi,ta sama caly
        czas(z 10 letnim stazem),ktora swietnie sobie radzi z cala grupa,ma rownie mase
        extra pomyslow,sa swietne zajecia,zabawki,pomoce ,uroczystosci i bardzo dobry
        kontakt w pzreplywie informacji miedzy nia a rodzicami o sprawach zarowno
        negatywnych i pozytywnych itp.Po czasie zorientowalam sie ze w przedszkolu
        prywatnym byly pewne,moze drobne,ale jednak ukrywane negatywne rzeczy (a nuz
        widelec zabierze dziecko z przedszkola i kasa ucieknie)
        Tak wiec jak juz wspomnieliscie,wszytsko zalezy raczej od osob pracujacych w
        danej placowce.
        • ayelet Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 11.06.06, 23:01
          Mój mały jest w prywatnym bo:

-jest w grupie 10 osobowej a nie 25,
          -bo zajęcia ma od 10 a nie po południu,
          -bo ode mnie zależy czy dziecko leżakuje czy nie,
          -bo mam wpływa na jego dietę,
          -bo panie są pasjonatkami pracy i nie traktują jej jako konieczności by dostać
          pensję.

Byłam w jednym państwowym, które wygladało ok, ale jak zobaczyłam tą chmarę
          dzieci na placu zabaw i 3 opiekunki zagadane, to miałam pewność, że nie są w
          stanie zadbać o bezpieczeństwo dziecka. W moim przedszkolu jest 20 dzieci i 3
          opiekunki.

-
          • luiza39 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 15.06.06, 14:55
            Moje w prywatnym bo:

1. blisko mojego miejsca zamieszkania. Nie sztuka jechac przez pół miasta do
            przedszkola po dziecko
            2. mało dzieci i odowoedzialny personek w odpowiedniej ilości. Nie uważam że
            przebywanie w grupach 30 dzieci było dla nich lepsze. Zdążą to przerobić w
            podstawówce.
            3. Nie do końca kontroluja swoje wypróżniane, a od znajomych wiem że w
            państwowych jeżeli nawet zechcą takie wziąć to z pomoca przy zmianie pieluchy
            czy przebraniem nie do końca jest dobrze
            4. przedszkole z tego co wiem chce współpracowac ze mna rodzicem i to mnie
            cieszy. Będe miała jakiś niewieli ale zawsze wpływ na to co moje dziecko robi w
            przedszkolu
            5. Byłam, widziałm i podoba mi się to co widziałam
            6. Jest otwarte wystarczajaco długo żeby w razie jakiej wpadki czasowej zdążych
            maluchy odebrać

magda
    • dorek3 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 16.06.06, 08:42
      Sama dopisze się do własnego wątku.
      Ostatecznie chłopcy pójda do prywatnego. Decyzja była trudą ze względów
      ekonomiznych tym bardziej , że dostali się do państwowego. Co zadecydowało:
      - od podszewki poznałam przedszkole prywatne, bo organizowane są tam zajęcia
      adaptacyjne dla przyszłych przedszkolaków, które trwają systematycznie od
      stycznia; miałam więc szansę w praktyce zobaczyć jak się tam traktuje dzieci,
      poobserowałam tez przedszkolne życie w godzinach popołudniowych i nie mam
      zastrzeżeń. Jestem poprostu spokojna o to jak się tam zajma moimi dziećmi i
      pewna , że nie stanie im się krzywada. Zarówno nauczycielki jak i właścicielki
      są naprawdę otwarte na kontakt z rodzicami i wiele rzeczy zmieniane/wprowadzane
      jest na bieżąco i nie urasta do rangi problemu
      - w państwowym zabrakło mi przede wszystkim kontaktu, komunikacji , informacji
      i przekonania, że moje dzieci będą dostrzeżeone w grupie (skond inąd
      praktycznie identycznej ilościowo). nie mogę powiedzieć, że stanie im się tam
      krzywda, ale chcę uniknąć eksperymentowania na 3-latkach.
      Tak wiec o decyzji zadecydowaał fakt, że jedno z przedszkoli poznałam dobrze, a
      więc pieniądze , które musze wydać dodatkowo są ceną za mój spokój i pewność.
    • kasiapfk Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 02.07.06, 17:59
      Moje już drugie pójdzie do prywatnego bo:
      1. nie mamy szans na publiczne - pierwszeństwo mają dzici rodziców
      pracujacych "na etacie" nie mających działalnosc gospodarczą, (bez względu na
      efekty ekonomiczne tejże,), dzieci samotnych rodziców,
      dzieci "nauczycielskie!!!!!" - nie rozumiem dlaczego zupełnie
      2. jest czynne w godz 7.00 - 18.00 (nigdy dotąd nie musieliśmy korzystać z tak
      długiej opieki, ale sama możliwość to już coś
      3. jest czynne cały rok a nie 10 miesięcy bez ferii,
      4. ma najbogatszy program edukacyjno-wychowawczy
      5. dzieci w czesnym mają zapewniony basen
      6. grupy są najwyżej kilkunastoosobowe
      7. alergicy mają specjalne posiłki (np bezglutenowe pączki, ciasta, chlebek
      bezmleczne obiadki śniadania itp)
      8. dysrektorka-właścicielka to pasjonatka pracy! i wychowawczynie też (co
      prawda co jakiś czas któaś idzie na macierzyński-ale w publicznych też tak
      jest) dodatkowo osoba, któa się nie sprawdz jest eliminowana "od ręli" a nie po
      zakończeniu roku przedskzolnego
      9. jest blisko naszego miejsca zamieszkania
      10. dzieci "pieluszkowe" nie mają problemu - sa przewijane i myte
      kolejnosc najzupełniej dowolna
      • kasinekg Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 05.07.06, 11:36
        Mnie też niedługo czeka składanie podania i w zasadzie już dokonałam wyboru
        (oby tylko było miejsce). Zdecydowanie wybrałam państwowe (nie dlatego, że
        państwowe, ale dlatego, że polecone przez koleżankę, która przeniosła tam
        dziecko po dwóch nieudanych próbach chodzenia do przedszkoli prywatnych).
        Miałam okazję już poznać troszkę przedszkole, bo postanowałam wynająć w nim
        ogród na urodziny córeczki. Wrażenia jak najbardziej pozytywne: położone przy
        cichej spokojnej uliczce, w otoczeniu olbrzymiego, pięknego, zadbanego ogródu
        z mnóstwem pięknych , bezpiecznych zabawek (prywatne raczej nie dysponują
        takimi terenami), duże sale wewnątrz, przemiła Pani dyrektor, po której widać,
        że ma prawdziwe powołanie. Tyle z moich pierwszych wrażeń, a z opowiadań
        koleżanki: dużo zajęć dodatkowych (płatnych za niewielką opłatą, resztę
        pieniędzy Pani dyrektor potrafi "wychodzić" i "wyprosić") takich jak rytmika,
        wyjścia na basen, zajęcia z aktorami, wycieczki), doskonała opieka i to czym
        się szczególnie zachwycała, to przygotowywanie przez panie i dzieci pięknych,
        artystycznych, wzruszających przedstawień okolicznościowych na Dzień Mamy itp.
        A taką opinię usłyszałam kiedyś od koleżanki na temat żywienia w przedszkolach
        prywatnych i państwowych(z racji zawodu poznała i jedne i drugie): "tylko nie
        posyłaj do prywatnego, nastawieni są na zysk, więc zakupy mleka marki ARO w
        makro, to normalne", oczywiście nie można generalizować. Są wśród państwowych
        dobre i złe, są wśród prywatnych dobre i złe. Pewnie kwestia szczęścia, na
        jakie się trafi w pobliżu swojego domu (czy pracy). Ja na szczęście mam w
        pobliżu super państwowe, mam nadzieję, że uda mi się tam dostać.
        • aniau1 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 16.07.06, 11:11
          Pracuję w przedszkolu prywatnym i niestety sama byłam rozczarowana pewnymi
          oszczędnościami żywieniowymi. Produkty z najtańszych półek kupowane do
          przedszkola to niestety raczej norma sad Jeżeli chodzi o zajęcia to wierzcie mi
          człowiek na rzęsach staje aby dzieciaki były szczęśliwe. Za prywatnymi
          przedszkolami z pewnością przemawia fakt małej liczebności dzieci w grupie.
          Kiedy grupa liczy 20 dzieci to niestety przy najlepszych chęciach nauczycieli
          niewiele można zdziałać, a piękne prace przynoszone przez dzieci do domu
          niekoniecznie muszą być autorstwa Waszych pociech. Wiem ile wysiłku trzeba
          włożyć aby dziecko zrobiło coś samodzielnie w grupie 14 osobowej smile- jeden
          wychowawca. Im więcej dzieci w grupie tym większe prawdopodobieństwo powstawania
          konfliktów między dziećmi i większe prawdopodobieństwo niezauważenia ich. Nie
          wierzę, że konflikty w grupach Waszych milusińskich nie istnieją (to rzecz
          całkowicie naturalna)a posty, w których rodzic wypowiada się, że jest zadowolony
          bo maluchy w przedszkolu się nie kłócą i nie biją, wynikają raczej z
          nieświadomości i braku rzetelnego informowania ze strony nauczyciela.
          Jeżeli chodzi o dzieci chore przyprowadzane do przedszkola, to niestety ale sami
          rodzice są często nieuczciwi i tłumaczą katar malucha alergią (w wielu
          przypadkach to się potwierdza lecz nie zawsze). O zgrozo niektórzy
          przyprowadzają dzieci z widocznymi (wysypka, rumienie) chorobami zakaźnymi!
          Gdybym ja miała stanąć przed wyborem przedszkola, to z pewnością zwróciłabym
          szczególną uwagę na nauczyciela, który przejmie moje dziecko (czy jest ciepłą,
          cierpliwą osobą, pomysłową). To on bedzie towarzyszył Waszym dzieciom przez
          kilka lat. Dużo o nauczycielu mówi jego sala. Sala oblepiona pracami dzieci,
          kolorowa to dobry znak. Unikałabym przedszkoli z salami sztucznie
          uporządkowanymi, gdzie nie widać dziecięcego życia.
          Zajęcia dodatkowe są sprawą ważną , ale nie najważniejszą. Najważniejszy jest
          personel, który musi wzbudzać zaufanie dziecka. Na zajęciach adaptacyjnych można
          zaobserwować sposób zwracania się do dzieci, wyczuć ogólna atmosferę
          przedszkola. Dobrym przedszkolem może sie okazać zarówno prywatne jak i
          państwowe, to zależy w dużej mierze od ludzi tam pracujących, a nie od
          posiadanego budżetu.
          Powodzenia w poszukiwaniach! Pozdrawiam ciepło!
          • ayelet Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 29.07.06, 10:22
            Ja bym nie posłała dziecka do państwowego przedszkola więc mogłabym napisać
            post "Dlaczego posyłacie do państwowych".
            Oczywiście nie każde prywatne jest super, trzeba się trochę wysilić, żeby
            znaleźć dobre, w którym dziecko będzie miało szansę na rozwój.
    • mammamija5 Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 30.07.06, 10:21
      Ja dopiero szukam ale na pewno będzie to prywatne przedszkole, bo nie chcę by
      moja mała chodziła do molocha, gdzie w grupie jest 25 dzieci, zajęcia dodatkowe
      typu angielski miała późnym popołudniem, była skazana na kontakt z paniami,
      które odklepują swoją pracę w budżetówce isą starsze. Wolę młode nauczycielki z
      zapałem.
      • wujek_ali Re: do mammamija 30.07.06, 11:17
        Wiesz co mammamija,mozebys nie uogolniala???Znam panstwowe przedszkole gdzie
        pani jest mloda,angielski jest rano,grupa liczy 15 osob a placowka ma swietna
        opinie.Znam tez osobe ,ktora zabrala corcie z prywatnego przedszkola z powodu
        niezadowolenia z personelu i jest super zadowolona z panstwowego wiec takie
        uogolnienia sa krzywdzace.
        • mammamija5 Re: do mammamija 30.07.06, 11:26
          Witaj,
          to, że są również kiepskie prywatne przedszkola to oczywiste, bo jest troche
          osób dla których prywatne przedszkole to tylko interes. Ale jeśli chodzi o
          popołudniowe zajęcia to nie jest uogólnienie, dzwoniłam do 5 przedzkoli
          państwowych i wszędzie mi powiedziano, że zajęcia dodatkowe sa po południu, bo
          wcześnij musi być zrealizowany program dla wszystkich i nie może być
          sytuacji,że wybrańcy idą na angielski a pozostali zostają. Jeżeli znasz
          przedszkole państwowe, gdzie angielski odbywa się rano to ja bardzo proszę o
          namiarysmile
        • mammamija5 Re: do mammamija 30.07.06, 11:31
          I 15 osób w grupie to napewno nie w Warszawie. Ja się zastanawiałam nad
          państwowym i ponieważ pracuję w Centrum obeszłam przedszkola na Starym Mieście,
          bo sądziłam,że tam jest mało rodzin z dziećmi ibęda luzy. Ale nic bardziej
          mylącego też 25 osób w grupie. W Warszawie przedszkolasię zamyka i nie wierzę,
          że sa miejsca,gdzie jest 15 dzieci w grupie zbyt dużo tu dzieciaków.
          • izabela_741 Re: do mammamija 01.08.06, 10:16
            W zeszlym roku w jedym z panstwowych przedszkoli w centrum bylo tak malo dzieci
            (13 szt). Wladze zarzadzily, ze zamykaja placowke ale sie "rozmyślyly".
            Przedszkole dziala w tym roku rowniez ale nie mam informacji ile dzieci zacznie
            nauke we wrzesniu.
            W "naszej" grupie (p.p.) tez bedzie kilkanascie dzieciakow. I patrzac na moje
            dziecko, ktore raz ma "glod" kolegow a potem znowu alergie na jakiekolwiek
            dziecko w otoczeniu ciesze sie, ze pojdzie do malo licznego przedszkola
            prywatnego.
            Ale bedzie jazda!!!
            • mysz56 Re: do mammamija 01.08.06, 10:42
              w Centrum znam co najmniej 2 świetne przedszkola Niska i Dzielna wiem co mówię
              sama jestem wymagająca jeżeli chodzi o edukację swoich dzieci,7letnia córka
              dostała się do jednej z najleprzych podstawówek w wawie ale a propos.z naszego
              przedszkola byłyśmy bardzo adowolone;wspaniałe panie,nacisk na ekologię,mnóstwo
              wykon.prac plast.(córka chodzi obecnie do pracowni plast)smaczne ,urozmaicone
              jedzenie,wycieczki,wyremontowany budynek,24 dzieci w grupie ale dla dobrze
              przygotowanego personelu to nie problem,zresztą liczna grupa ma swoje
              zalety;różnorodność charakterów,dzieci uczą się tolerancji i rozwiązywania
              konfliktów zresztą w szkole też będzie koło 20 ,pzdrawiam
                • marzenawl Re: prywatne 01.09.06, 15:42
                  moja córcia poszła do prywatnego przedszkola w marcu z założeniem że od
                  października będzie juz wpaństwowym (do którego z niemałym trudem się
                  dostała); no i nie przeniosę jej bo:
                  - ma super tu gdzie jest!!
                  - nie dam rady odebrać dziecka do 17.00,
    • agnieszka_gk Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 01.09.06, 15:57
      chyba się już tutaj wypowiadałam jako mama potencjalnego "niepublicznego"
      przedszkolaka, ale dzis pare słów juz z praktyki;
      okazało się, że mimo zajęć adaptacyjnych od stycznia (2razy w tyg), w sierpniu
      gdy zaczęliśmy codzienne zajęcia adaptacyjne (2,5-3,5 godz. dziennie) moja
      córka całkowicie odmówiła pozostawienia jej samej w sali; zaprowadzała ja
      opiekunka i córka nie pozwalała jej wyjśc z sali, a nawet jak była z nią w sali
      to płakała i wpadała w histerie; problem polegał na tym, że dziecko nie czuło
      się tam wystarczająco bezpiecznie z ciociami przedszkolnymi, choć jako takiego
      przedszkola nie odrzucała - a nwet jej się tam podobało.
      I teraz clue: przez cały tydzień codziennie telefonicznie rozmawiałam z
      dyrektorem przedszkola, przedszkolna psycholog i prowadząca ciocią co robić i
      jak pomóc dziecku się zaadoptować; przedszkole bardzo
      profesjonalnie podeszło do problemu i wspólnie wypracowaliśmy scenariusz na
      kolejne dni; ostatecznie ustalono, że (1) jedna z 3 pań będzie dedykowana
      wyłacznie mojej córce, (2) ja zacznę ją odprowadzać, bo ja muszę iśc do pracy i
      ona o tym wie. Stategia zadziałała juz po dwóch dniach, i dziś moja córka nawet
      nie zdążyła się ze mna pożegnać i była w przedszkolu sama cały dzień 8.30-
      15.00, czyli tyle ile będzie docelowo. Nie wierzę, że w jakimkolwiek
      przedszkolu państwowym z 25-30 dzieci ktokolwiek wykazałby tyle
      zaintereoswania, cierpliwości i chęci pomocy co w tym prywatnym. I właśnie
      dlatego PRYWATNE, przynajmniej TO PRYWATNE.
      • mtsp Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 03.09.06, 13:21
        Bo w MOIM prywatnym dzieci są najważniejsze i wszystko jest dostosowane do ich
        potrzeb. Co mam na myśli? Np. sprawa jedzenia. Otóż wiadomo, że nie wszystkie
        dzieci przychodzą b. wcześnie i bez śniadania, więc śniadanie jedzą tylko te
        dzieci, o których Panie wiedzą, że powinny zjeść. Obiad jest podawany w podziale
        na zupę i drugie z odstępem ok. 2 godzin (12.30 i 14.15), bo wiadomo, że dzieci
        nie są w stanie zjeść całego obiadu na raz a potem są głodne, a poza tym ja ani
        nie mam czasu ani nie umiem gotować takich "frykasów" jakie są serwowane w MOIM
        przedszkolu. Co do leżakowania. Odpoczywają wszystkie dzieci, ale nikt ich nie
        zmusza do spania. Jeśli dziecko zaśnie - to śpi i nikt za dziecko nie
        postanawia, że jak ma 3 lata to śpi, a jak 4 to już może nie spać. Co do
        spacerów. Dzieci cały rok wychodzą na spacer i nie wychodzą tylko wtedy, gdy
        pada deszcz. Nawet jak jest mokro na placu zabaw, to spacerują po parku albo
        grają w piłkę na boisku. Zanim moja Mała pojawiła się w przedszkolu (w piątek),
        właścicielki dokładnie ustaliły ze mną, jak będzie najłatwiej Małej zaakceptować
        przedszkole (dostałam rady na piśmie), same zadzwoniły do mnie, żeby powiedzieć,
        jak córka sobie radzi. Przedszkole znam od roku z opowiadań i zachwytów mojej
        sąsiadki a teraz i ja mam w domu przedszkolaka prywatnego...
    • wmyszczuk Re: dlaczego wybieracie prywatne przedszkola? 06.09.06, 19:31
      wybraliśmy prywatne przedszkole dlatego, że jest czynne do 22.00
      pracujemy zmężem na zmiany więc co mieliśmy zrobić?
      przedszkola publiczne to po prostu kpina
      nie wiem dlaczego są w nich jakieś idiotyczne godziny odbierania dzieci
      nie wszyscy pracują do 15.00 albo 16.00
      ja kończę pracę o 18.30
      po prostu prowadzę moją córeczkę na 10.00 i już
      a tak wogóle to nasze przedszkole jest super
      małe grupy, niemiecki, gry, zabawy, dobre jedzonko i fajne panie
      przedszkolanki, które mają czs dla rodziców i dla dzieci
      dziecko świetnie się tam bawi
      naprawdę polecam
      przedszkole jest w Szczecinie
      aha, jest czynne cały rok i mają tam żółwia smile