Gość: Cycek IP: *.dsl.lsan03.pacbell.net 14.05.02, 10:17 Czy ktos zna nazwisko pierwszego Polaka? Czy to moze byl Kowalski? a moze Mieszko? Lub Baca? Tylko nie piszcie mi ,ze Cycek Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
_szwedka Re: Od kiedy Polska jest Polska? 14.05.02, 10:36 Oczywiscie to byl Lech. Chyba znasz legende: Lech, Czech i Rus. Bialy orzel itp. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Cycek Re: Od kiedy Polska jest Polska? IP: *.dsl.lsan03.pacbell.net 14.05.02, 11:17 _szwedka napisał(a): > Oczywiscie to byl Lech. Chyba znasz legende: Lech, Czech i Rus. Bialy orzel itp > . A na pewno Lech byl pierwszy? Niepamietam zbyt dokladnie tej legendy , moze opowiesz wszystkim? Jedynego Lecha jakiego lepiej znam to jest Walesa Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Martin Re: Od kiedy Polska jest Polska? IP: 193.0.95.* 14.05.02, 14:58 Podobno w legendzie Rus pojawil sie dopiero po 1945 ) Troche jak z Praslowianami, ktorzy sie z moca wsteczna pojawili w Biskupinie Odpowiedz Link Zgłoś
jot-23 Re: Od kiedy Polska jest Polska? 14.05.02, 15:02 Gość portalu: Martin napisał(a): > Podobno w legendzie Rus pojawil sie dopiero po 1945 ) Troche jak z > Praslowianami, ktorzy sie z moca wsteczna pojawili w Biskupinie wiadomo powszechnie ze polacy pochodza od sarmatow, juz 2000 lat temu niezle kroilismy dupe imperium rzymskiemu, bylismy wtedy przedmurzem poganstwa, to jedyna roznica. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Maria Re: Od kiedy Polska jest Polska? IP: *.dip.t-dialin.net 14.05.02, 17:47 jot-23 napisał(a): > juz 2000 lat temu niezle > kroilismy dupe imperium rzymskiemu, Gdzie i kiedy???? bylismy wtedy przedmurzem poganstwa, to > jedyna roznica. "przedmurze poganstwa" 2000 lat temu? Kiedy maly Jezusik dopiero pierwsze kroki stawial? Kloss, co Wy tu dzisiaj opowiadacie? Albo ja jakos dowcipu nie lapie. Odpowiedz Link Zgłoś
jot-23 Re: Od kiedy Polska jest Polska? 14.05.02, 17:54 Gość portalu: Maria napisał(a): > Gdzie i kiedy???? > c'mon ... "tall and handsome, their hair inclines to blond; by the ferocity of their gaze they inspire dread. They delight in danger and warfare" pasuje jak ulal przeciez... nic innego tylko opis naszych chlopcow malowanych. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Martin Re: Od kiedy Polska jest Polska? IP: 193.0.95.* 14.05.02, 15:02 innymi slowy- odpowiadajac na pytanie- od kiedy istnieje na to zapotrzebowanie polityczne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dojarz Re: Od kiedy Polska jest Polska? IP: 168.143.113.* 14.05.02, 15:05 Trzy orly lataly. Polski, czeski ruski. Polski orzel nie mial co jesc-wpierdalal kielbase. Urywek z autentycznej sztuki teatralnej Andrzeja Waligorskiego: A gdy Titanic tonal -- to tez orkiestra grala... Odpowiedz Link Zgłoś
_szwedka Re: Lech, Czech i Rus 14.05.02, 18:38 Dawno, bardzo dawno temu przez kraj wedrowali trzej bracia - Lech, Czech i Rus. jechali konno na czele zbrojnych wojow, za nimi czeladz pedzila stada bydla, na wozach jechaly kobiety i dzieci. Byli zdrozeni i szukali miejsca, gdzie mogliby osiedlic sie wraz ze swoim ludem. Pewnego dnia, gdy wieczor byl juz bliski, wyjechali na duza polane wsrod puszczy. Rosl na niej olbrzymi dab, w ktorego konarach biale orly mialy gniazdo. Podobalo sie to miejsce Lechowi, tak pieknego nigdzie przedtem nie widzial. Postanowil, ze tu pozostanie. Zblizyl sie do debu, kazal wyjac z gniazda jedno orle piskle. Posadzil je sobie na rece i popatrzyl na nie, na tle nieba czerwonego od zachodzacego slonca. Postanowil Lech, ze odtad taki bedzie znak jego i calego narodu. Czech i Rus postanowili pojechac dalej i szulac miejsc dla siebie. Pozegnali sie bracia i powedrowali - Czech na poludnie, a Rus na wschod. Lech zbudowal grod obronny i nazwal go Gnieznem - od orlego gniazda, ktore tam znalazl. Od Lecha wywodza sie Polacy, ktorzy nazywaja siebie Lechitami. Gniezno zas stalo sie pierwsza stolica Polski. Odpowiedz Link Zgłoś
joek Re: Lech, Czech i Rus.....Wanda 14.05.02, 18:58 ...a potem przyszla Wanda w Krakowie, wielka patriotka i dziewica . Chcieli ja wydac za maz za Szwaba a ona wybrala honor. Lat wiele pozniej wieszcz napisal: "Z tamtej strony Wisly jest Wandy mogila Dupy dac nie chciala to sie utopila" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dojarz Re: L+C+R+W i tow. Dr Drzymala IP: 168.143.113.* 14.05.02, 19:12 A Bartek sie schlal i przeglosowal jednym glosem zloty rog Drzymaly, pierwszego producenta Airstream. Odpowiedz Link Zgłoś
_szwedka Re: Lech 14.05.02, 21:08 No i w koncu znowu Lech ale ten co przez ploty skakal... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dojarz Re: Lech ale nie skakal IP: 168.143.113.* 14.05.02, 21:34 tylko podwieziony lodka mar woj z drugiej strony. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Maria Re: Lech, Czech i Rus.....Wanda IP: *.dip.t-dialin.net 15.05.02, 17:02 joek napisał(a): > ...a potem przyszla Wanda w Krakowie, wielka patriotka i dziewica . Chcieli ja > wydac za maz za Szwaba a ona wybrala honor. > Lat wiele pozniej wieszcz napisal: > "Z tamtej strony Wisly jest Wandy mogila > Dupy dac nie chciala to sie utopila" A wiesz dlaczego ona za Niemca nie chciala? Bo to byl Niemiec z NRD. Odpowiedz Link Zgłoś
karelia Re: Lech, Czech i Rus.....Wanda 15.05.02, 18:14 a kiedy zaczniecie opowiadac jak to Piast i Rzepicha tworzyli zgrane malzenstwo ? To tez historia panstwa polskiego, i jeszcze o Popielu, ktorego myszy nie lubily, pierwszych postrzyzynach, i inne legendy , ktore mowie o poczatkach panstwa polskiego. A wiadomo , legenda nie bajka, i jakies ziarno prawdy tkwi w tych banialukach))) Odpowiedz Link Zgłoś
ya_bolek Ziemowit=>Leszek=>Ziemomysl>Mieszek! 15.05.02, 18:42 karelia napisał(a): > a kiedy zaczniecie opowiadac jak to Piast i Rzepicha tworzyli zgrane > malzenstwo ? To tez historia panstwa polskiego, i jeszcze o Popielu, ktorego > myszy nie lubily, pierwszych postrzyzynach, i inne legendy , ktore mowie o > poczatkach panstwa polskiego. A wiadomo , legenda nie bajka, i jakies ziarno > prawdy tkwi w tych banialukach))) Odpowiedz Link Zgłoś