Dodaj do ulubionych

Jedzmy mandarynki :)

09.12.09, 20:12
Naukowcy doszli ostatnio do wniosku, że jedzenie mandarynek lub zażywanie witaminy A obniża ryzyko zachorowania na nowotwory wątroby.

Dwa przeprowadzone niedawno badania wykazały, że jedzenie mandarynek lub picie soków z dodatkiem karotenoidów (barwników odpowiedzialnych za pomarańczowy kolor tych owoców) zmniejsza prawdopodobieństwo zapadnięcia na szereg różnych chorób.

W pierwszym studium przebadano 1073 osoby z japońskiego miasta Mikkabi. Wybrano je, ponieważ codziennie zjadały dużo mandarynek. Po zbadaniu próbek ich krwi okazało się, że uzyskano markery wskazujące na obniżone ryzyko chorób wątroby, arteriosklerozy oraz oporności na insulinę.

Drugie studium również dało ciekawe wyniki: picie soku mandarynkowego wiązało się bowiem ze zmniejszonym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby.

źródło
Obserwuj wątek
    • jan-w Re: Jedzmy mandarynki :) 09.12.09, 20:29
      To już wiem dlaczego pożeram je w takiej ilości. Instynkt! :-)
      • malagochna Re: Jedzmy mandarynki :) 09.12.09, 20:37
        Już kiedyś też o tym czytałam, chyba nawet tu na forum.
        Dlatego mężowi kupuje zawsze mandarynki i jeszcze grejfruty, bo też
        słyszałam o ich zbawiennym działaniu na wątrobę.
        • foxy90 Re: Jedzmy mandarynki :) 09.12.09, 20:52
          Aczkolwiek przy leczeniu interferonem podobno nie powinno się jeść grejfrutów,
          ale nie jestem pewna, czy chodzi o grejfruty same w sobie, czy o wyciąg z ich
          pestek (bo tego na pewno się przy interze nie powinno).

          Janie - widzisz, organizm człowieka jednak niegłupi jest :P
          Ja w okresie zimowym też jem sporo mandarynek :)
          • malagochna Re: Jedzmy mandarynki :) 09.12.09, 22:08
            No tak, przy interku to faktycznie nie można wielu rzeczy.
            Mąż jest po leczeniu, także teraz wspomaga się cytrusami i ziołami.
            W okresie zimy to chyba wszyscy wcinają dużo mandarynek i innych
            cytrusów, bo są najlepsze, a inne owoce nie są zbyt zjadliwe.
            • 3-mamuska grejfruty 09.12.09, 22:25
              nie wolno bo uposledza wchlanianie substancji z tabletek,podczas leczenia.
              • decort Re: grejfruty 09.12.09, 23:17
                A ja gdzieś czytałam, że grapefruity są wykluczone, bo mają jakieś-tam enzymy,
                które źle wypływają na interek. A witamina A też jest niemile widziana dla
                wątroby, ale tylko syntetyczna, naturalna jest OK.
                • kryst-ynak flavon 10.12.09, 12:12
                  Czy może coś wiecie na temat flavonu, jest np. flavon max, zielony
                  czy one są też pomocne przy a może po kuracji ? ja wiem tyle
                  flavonach co z internetu.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka