Dodaj do ulubionych

Bigos - jaki powinien być?

15.12.09, 17:00
Jaki Waszym zdaniem powinien być bigos?
Słodkawy, kwaśny, mięsny? Jak powinien smakować?
Jaki smak, jak nuta w smaku?

Szukam najbardziej polskiego bigosu. :)
Obserwuj wątek
    • ampolion Re: Bigos - jaki powinien być? 15.12.09, 17:03
      Polski, czyli ma dogadzac twojemu podniebieniu.
      • buttergirl Re: Bigos - jaki powinien być? 15.12.09, 17:10
        ampolion napisał:

        > Polski, czyli ma dogadzac twojemu podniebieniu.

        ???

        Szukam najbardziej popularnego smaku polskiego bigosu.
        Nie musi mi dogadzać.
        Chcę wiedzieć jaki bigos lubią Polacy najbardziej.

        Tylko tyle Panie Linkowniku. :)
        • Gość: Bigosspecjalist Bigos idealny-przepis IP: 217.98.13.* 17.12.09, 12:58
          Mój bigos ... Robię go z kapusty w proporcji pół na pół
          słodka/kiszona, duszę go tydzień, naprzemiennie lekko przypalając i
          przemrażając na dworze. Poza dużą ilością mięsnych dodatków
          (wołowina, wieprzowina, ciut "chudego" boczku, drób i kiełbasa) jest
          w nim: cebula, grzyby, 2 śliwki, czerwone wino, miód, koncentrat
          pomidorowy, pieprz i sporo cukru. Nie lubię w bigosie znajdować
          kulek pieprznych, liści laurowych i długich kawałków kapusty oraz
          ciągnących się skórek, tudzież tłuścizny boczkowej, zatem unikam
          tych składników.
          Na pytanie o smak, odpowiedziałabym, że jest słodko-kwaśno-pieprzny.
          Ale chyba czuć jeszcze kilka innych nut, któreż to właśnie opisałam.
          • Gość: mała Re: Bigos idealny-przepis IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.12.09, 13:16
            Gość portalu: Bigosspecjalist napisał(a):

            Poza kiełbasą i koncentratem, też tak robię. Bardzo ważne jest moim
            zdaniem to tygodniowe gotowanie i przemrażanie. Wiele osób nie
            przywiązuje do tego wagi, a to jest podstawa(musi być ciemnobrązowy).
            Smak jak wyżej, słodko-kwaśno-grzybowo-pieprzny.

        • ampolion Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 15:22
          Otwieranie Twojego postu to tez otwieranie linku, Pani Postowniczko!
        • dominikjandomin Re: Bigos - jaki powinien być? 18.12.09, 10:27
          buttergirl napisała:

          > Szukam najbardziej popularnego smaku polskiego bigosu.
          > Nie musi mi dogadzać.
          > Chcę wiedzieć jaki bigos lubią Polacy najbardziej.

          Najbardziej popularny - podawany w każdym barze i w większości domów, to lekko
          podduszona kapusta i gdzieniegdzie kawałek kiełbasy. Czasem podkolorowane
          koncentratem pomidorowym.

          Paskudztwo, ale cóż... pytanie było o popularność.
      • sofia41 Re: Bigos - jaki powinien być? 16.12.09, 20:58
        dokładnie taki jaki ci będzie smakował, dojdziesz do tego własną
        rutyną
        a na serio - nie ma jednego, jedynego przepisu jak robić bigos, są
        wytyczne, bigos jak bigos, czym więcej składników tym lepszy a po
        tygodniu najlepszy,
        można także zrobić bez mięsa, tylko z suszonymi grzybami i śliwkami,
        wegetariański na słodko, smakuje znakomicie szczególnie z pieczoną
        kaczką z jabłkami, do tego dobre słodkie, białe wino, pychotka
        • ampolion Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 19:48
          Kaczka w potrawie wegetariańskiej?!
        • dominikjandomin Re: Bigos - jaki powinien być? 18.12.09, 10:30
          sofia41 napisała:


          > można także zrobić bez mięsa, tylko z suszonymi grzybami i śliwkami,
          > wegetariański na słodko, smakuje znakomicie szczególnie z pieczoną
          > kaczką z jabłkami, do tego dobre słodkie, białe wino, pychotka

          Można nawet zrobić bez kapusty, a z papryką, pomidorami i cebulą. Tylko po co
          się upierać i zwać to bigosem?

          Podobnie jak "wegetariański" czy na słodko - być może będzie dobre, ale nie jest
          to BIGOS.
    • pani.serwusowa Re: Bigos - jaki powinien być? 15.12.09, 17:17
      Moj ulubiony to kwasny od kapusty kiszonej, lekko slodki od suszonych sliwek.
      Nietlusty, stad tylko z chuda wolowina i chudymi kawalkami wieprzowiny, jedyny
      tluszcz to z kawalka pachnacej kielbasy. Miesa i kielbasy nie za duzo, kapusta
      to podstawa. :) Lekko ziemisty od suszonych grzybow, cierpkawy od czerwonego
      wina. O taki lubie. :)
      • buttergirl Re: Bigos - jaki powinien być? 15.12.09, 17:28
        :)
        Właśnie czekam na takie opisy.
        Dziękuję.

        Lubię taki sam ale może się okaże, że lubię jeszcze sto innych. ;)

        • Gość: Ela Re: Bigos - jaki powinien być? IP: *.adsl.alicedsl.de 15.12.09, 17:35
          Lubie kwasnawo slodki ale z przewaga przecieru pomidorowego, z boczkiem,
          kielbasa i wieprzowina, dodaje tez dosc sporo przesmazonej cebuli z kielbasa. Na
          koniec dodaje troche zasmazki.
      • p.aulinka Re: Bigos - jaki powinien być? 15.12.09, 21:44
        kwaśny idlugo "gotowany" - min 3 dni :)
        duuuuzo grzybów! ( moze byc śliwka ale niekoniecznie) i bardzo , bardzo mało
        miesny!
        :)

        własciwie to moze byc prawie że wegetariański - moja ukochaną wariacja nt bigosu
        jest jego wigilijna postna wersja - sama kapusta + duzo grzybów
        • p.aulinka Re: Bigos - jaki powinien być? 15.12.09, 21:45
          ps. zadnych przecierów pomidorowych ! uch!!!
          • Gość: Ela Re: Bigos - jaki powinien być? IP: *.adsl.alicedsl.de 15.12.09, 22:39
            p.aulinka napisała:

            > ps. zadnych przecierów pomidorowych ! uch!!!

            To przeciez bedzie zwykly kapusniak bez tomatow
            • Gość: Nika Re: Bigos - jaki powinien być? IP: *.aster.pl 17.12.09, 15:11
              Zadnych przecierów pomidorowych!
              A kapusniak to zupa przeciez, inaczej doprawiona, bez grzybów, sliwek, etc.
        • luki.s Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 21:47
          > własciwie to moze byc prawie że wegetariański - moja ukochaną wariacja nt bigosu
          > jest jego wigilijna postna wersja - sama kapusta + duzo grzybów

          to jest owszem kapusta z grzybami, ale nie bigos
    • Gość: x bigos powinien być smaczny! IP: *.unitymediagroup.de 15.12.09, 17:43
      i tłusty! ;) (ale żadnych niezjadliwych ochłapów tłustego mięsa!!!)
      • Gość: marbor1 Re: bigos powinien być smaczny! IP: *.aster.pl 15.12.09, 18:51
        Racja, bigos przede wszystkim powinien być smaczny, ale ze względu na mój wiek
        dla mnie nie może być tłusty. Sporo dobrego mięsa podduszonego z cebulką i
        przyprawami jak listek, ziele, pieprz, kminek i ziarna jałowca, dobra kiełbasa
        ew. chudy wędzony boczek, śliwki suszone polskie odymiane, dobre czerwone wino.
        Absolutnie żadnych zasmażek, to jest profanacja dobrego bigosu.
        • joa66 Re: bigos powinien być smaczny! 15.12.09, 19:01
          A ja lubię słodkawy.


          I żeby było czuć "gdzieś" dobre mięsko, ale kawałków mięsa/kiełabsy
          powinno być jak najmniej.
          • smutas13 Re: bigos powinien być smaczny! 15.12.09, 20:00
            Lubię łagodny bigos i gotuję pół na pół z kiszonej i ze słodkiej
            kapusty - gotowanej osobno, z dużą ilością mięsa, z kilkoma grzybami
            suszonymi, małą ilością przecieru pomidorowego. I przyprawy.
            Mięso duszę osobno, dodaję do bigosu pod koniec gotowania.


            • billy.the.kid Re: bigos powinien być smaczny! 15.12.09, 21:05
              ukryta w kotle, łonem wilgotnem okrywa
              wyszukane NAJLEPSZE KAWAŁKI MIĘSIWA.

              więc mięso dodawane do bigosu musi by takie które można by podac
              PRZED WŁOŻENIEM DO BIGOSU.

              jakiś łądny kawałek pieczeni,już to wieprzowej,już wołowej.
              boczek wędony,
              jakaś pieczone golonka.
              kiełbasa.
              wszystko musi byc pierwyj sort.

              i tak po połowie 1kg kapuchy-1kg - a moze trochę wi.ęcej mięsa.
              • joanna-olga Re: bigos powinien być smaczny! 16.12.09, 12:33
                Dla mnie bigos to potrawa zdecydowanie "poswiąteczna". Lądują tam
                wszelkie dobroci przygotowane na święta które i tak zawsze zostają,
                a więc: kawałek prawdziwej szynki, normalna wędzona kiełbasa,
                kawałek schabu który został z obiadu w pierwszy dzień świąt, kawałek
                gęsi nie zjedzonej w drugi dzień, porządna wołowinka uduszona
                specjalnie w celu "bigosowym", kawałek wedzonego boczku. Garstka
                suszonych śliwek, garstka suszonych grzybów i niech się dusi ad
                infinitum. Potem chlust czerwonego wina i dalej na ogień. Jak się
                troszkę przypali to nie szkodzi. Odgrzewany na raty, podawany ze
                swieżym chlebem i kieliszkiem zmrozonej czystej (jakoś to strawić
                trzeba). Zdecydowanie to nie jest potrawa dla osób z wrażliwą
                wątrobą. Proporcje jak u billy.the.kid: 1 kg kapusty / 1 kg mięsiw.
                I żadnych pomidorów, zasmażki i parówek (widziałam taki horror!!).
                • vandikia Re: bigos powinien być smaczny! 16.12.09, 19:40
                  czemu odrazu horror.. więcej razy się w życiu spotkałam z bigosem
                  barwionym pomidorami niż tym niebarwionym.. potrawy jak większość
                  rzeczy ulegają przeobrażeniom, każdy przyprawia, dodaje to co lubi
                  pytanie było o dobry bigos, a nie tradycyjny staropolski (chociaz
                  ostatnio serwusowa podawala art w ktorym kuchnia staropolska
                  porównywana była do hinduskiej bodajże).. a dla niektorych dobry
                  bigos to bigos z przecierem pomidorowym, przeciez to potrawa śmieć,
                  sama piszesz że lądują w niej resztki
                  • joanna-olga Re: bigos powinien być smaczny! 16.12.09, 21:08
                    Nie każde resztki to odpadki. Odpadki wyrzucam do śmietnika, do
                    bigosu idą resztki, ale najwyższej jakości. Prawdą jest natomiast,
                    że polskie parówki to śmieci i tych wogóle jeść sie nie powinno.
                    • vandikia Re: bigos powinien być smaczny! 16.12.09, 22:40
                      no dobra, parówki imo też nie powinny się znaleźć w bigosie
                      ale reszta to chyba kwestia gustu?

                      ja uważam, że akurat w kwestii bigosu nie może być jakiś radykalnych
                      przeciwskazań, bo masz: zepsutą kapustę (u nas kiszona, w innych
                      częściach świata zepsuta), stare mięso - nawet jeśli najwyższej
                      jakości, to podstarzałe - mnóstwo osób gotuje na resztkach i tyle,
                      tłuszcz jakiś do tego. Nie jest to jakaś wykwintna potrawa
                      przecież :)
                      • joanna-olga Re: bigos powinien być smaczny! 16.12.09, 23:04
                        Nie dodawaj do bigosu starego mięsa - zatrujesz się.
                        Kiedy będziesz miała okazję spróbować dobrze zrobionego bigosu,
                        zrobionego z produktów wysokiej jakości, zrozumiesz, ze to
                        wyrafinowana potrawa wymagajaca doswiadczenia, wyczucia i
                        cierliwosci. Najwyzsza forma kulinarnej inkarnacji kapusty i
                        miesiwa. :)
                        • vandikia Re: bigos powinien być smaczny! 16.12.09, 23:15
                          Ja robię bigos ze świeżego mięsa ale wiem, że np, mój wujek -
                          smakosz i naprawdę dobry kucharz, do lapusty wrzuca tak jak Ty
                          kilkudniowe resztki upieczone czy duszone.. dla mnie to jest już
                          starawe mięso, wychodzi dobre ale ja się czuję pewniej jak wrzucam
                          świeżo podsmazone kawałki.

                          W różnych miejscach jadałam bigos, większość była gorsza od mojego,
                          nie podchodziła mi smakowo. Raz jedyny jadłam kapustę idealną, nad
                          polskim morzem, w tej samej restauracji jadłam też najlepszy w
                          świecie makaron z grzybami, kucharz za chiny nie chciał zdradzić
                          przepisów, więc do dziś nie wiem co tam dodawał, bo nigdy nie
                          odtworzyłam tego smaku, a próbowałam wielokrotnie.
                          • joanna-olga Re: bigos powinien być smaczny! 17.12.09, 10:46
                            vandikia napisała:

                            > Ja robię bigos ze świeżego mięsa ale wiem, że np, mój wujek -
                            > smakosz i naprawdę dobry kucharz, do lapusty wrzuca tak jak Ty
                            > kilkudniowe resztki upieczone czy duszone.. dla mnie to jest już
                            > starawe mięso, wychodzi dobre ale ja się czuję pewniej jak wrzucam
                            > świeżo podsmazone kawałki.
                            >

                            Wszystko zależy od twojego doswiadczenia w ocenie stopnia swieżosci
                            kupowanych produktów wyjściowych i umiejętności właściwej oceny
                            posiadanych zapasów. O ile nie kupujesz wszystkiego w jednej
                            zaprzyjaźnionej ubojni/masarni, nigdy nie masz gwarancji, że to co
                            uważasz za świeże, nie jest przypadkiem zleżałym i zreanimowanym
                            starociem. To jest po prostu kwestia doświadczenia, wrazliwości
                            wechu i smaku i znajomosci zasad. Bardzo często wedlina kupiona w
                            luksusowych delikatesach jest zdecydowanie mniej świeża niż
                            przedwczorajszy schab z własnej brytwanny.

                            Zawsze uważałam i uważam nadal, że podstawą dobrej kuchni jest
                            praktyka i szacunek dla własnych ocen.
                            • vandikia Re: bigos powinien być smaczny! 17.12.09, 11:06
                              A jeżeli dostaję od rodziny, która zabiła wyhodowaną świnię, to już
                              mogę mieć pewność, czy nadal nie? :)
                              • joanna-olga Re: bigos powinien być smaczny! 17.12.09, 11:20
                                vandikia napisała:

                                > A jeżeli dostaję od rodziny, która zabiła wyhodowaną świnię, to
                                już
                                > mogę mieć pewność, czy nadal nie? :)


                                No cóż, sama najlepiej znasz swoją rodzinę :)
                • jasiek1010 żadnych pomidorów, zasmażki i parówek 17.12.09, 15:15
                  wlasnie: żadnych pomidorów, zasmażki i parówek.

                  tak jak napisala joanna-olga i billy.the.kid: klasyka bigosowego smaku:
                  miesno-kapuscianego, a wszystko najlepszego gatunku i bez profanacji slodka kapustą
                • osika4 Re: bigos powinien być smaczny! 18.12.09, 00:17
                  Taki poświąteczny bigos, to jest bigos na winie,
                  co się pod ręce nawinie - buch do bigosu.
              • Gość: wardog1 Re: bigos powinien być smaczny! IP: *.versanet.de 17.12.09, 14:20
                billy.the.kid napisał:

                > jakiś łądny kawałek pieczeni,już to wieprzowej,już wołowej.
                > boczek wędony,
                > jakaś pieczone golonka.
                > kiełbasa.
                > wszystko musi byc pierwyj sort.
                >
                > i tak po połowie 1kg kapuchy-1kg - a moze trochę wi.ęcej mięsa.


                billy nie często mogę o sobie powiedzieć że się zgadzam z twoimi
                poglądami, ale ten twój przepis, to jakbym sam gotował:)
              • mesmery Re: bigos powinien być smaczny! 17.12.09, 19:21
                O! To, to! Taki właśnie lubię najbardziej!
        • Gość: Mc giver Re: bigos powinien być smaczny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.12.09, 19:45
          tak masz racje tylko jeszcze trzeba do tego dodać wiejska utuczona kaczkę tak
          moja mama robiła po prostu nie moglem się tym najeść i nikt takiego drugiego
          bigosiku nie zrobił smak nie do opisania
    • sylwia1607 Re: Bigos - jaki powinien być? 15.12.09, 23:17
      Ja robie taki:
      forum.gazeta.pl/forum/w,48129,88662344,88674091,Re_BIGOS_.html
      Moj bigos pachnie grzybami jest lekko kwasny, aromatyczny.
    • floress Re: Bigos - jaki powinien być? 16.12.09, 10:59
      Kwaśny od dobrze ukiszonej kapusty (tylko kiszona, bez białej), z dużą ilością
      grzybów, sporą ilością dobrego mięsa (bez kiełbasy, chuda wieprzowina, kawalątek
      żeberek do smaku, kawałek wołowiny, ale nie duży), do tego liście laurowe, ziele
      angielskie, pieprz w ziarnach, jałowiec, kminek tarty, odrobina majeranku i
      tymianku. Bez cebuli i żadnych pomidorów!!
      • vernalis1 swojski-domowy, nie kupny n/t 16.12.09, 11:04
      • floress Re: Bigos - jaki powinien być? 16.12.09, 12:11
        I zapomniałam dodać, to co bardzo ważne - długo gotowany, co najmniej 3 dni,
        codziennie trochę. A najlepiej koło 5 dni.
    • marta.r.8.5 Re: Bigos - jaki powinien być? 16.12.09, 11:56
      bigos na moj gust powinien byc bardziej slodki niz kwasny i ostry, a do tego
      uwazam ze im dluzej gotowany tym lepszy, dlatego najlepiej zrobic jest go kilka
      dni przed i codziennie jeszcze podgotowywac
      bigos moze byc miesny ale moze miec tylko same grzyby i sliwki bez miesa
      • Gość: x może być, ale wtedy jest to nie bigos IP: *.unitymediagroup.de 16.12.09, 12:22
        lecz kapusta z grzybami.
        Swoją drogą bardzo dobry dodatek do karkówki pieczonej.
      • Gość: abcdef Re: Bigos - jaki powinien być? IP: *.lupro.net 16.12.09, 14:29
        bigos moze byc miesny ale moze miec tylko same grzyby bez miesa


        taki bigos, to bigos "myśliwski" - kapusta na talerzu a mięso w lesie
        • Gość: x myśliwski bo o mięsie myślimy ;) IP: *.unitymediagroup.de 16.12.09, 19:02
    • mhr-cs moj bigos 16.12.09, 14:25

      musi byc z mojej kapusty kiszonej(inaczej bym nie robila)
      najpierw ja podsmazam na gesim szmalcu
      potem podlewam bialym winem wytrawnym(czerwone nie dla mnie)
      ale zeby nie plywalo,
      co do miesa
      to biare z upieczonych zeberek,boczek,kielbasa swojska
      i parowki(kupione) wszysko usmazone na cebulce,
      dodaje do gotowej kapusty i razem 1/2godz.
      gotowe na balkon,
      pierwszego dnia swiatecznego zostanie troche z kaczek
      bo robie 2 to dodam do niego,
      ale nie gotuje godzinami tylko jakies 10min

    • matylda1001 Re: Bigos - jaki powinien być? 16.12.09, 19:21
      Zobaczyłam w TV "kątem oka":) Bigos wyglądał smakowicie i był
      robiony z kapusty kiszonej i słodkiej. Pół na pół. Facet wlał do
      gara bulion, dodał posiekaną kapustę słodką a do niej odciśnięta
      kapustę kiszoną. Potem mieso i przyprawy, ale to zdołałam
      zapamietać. Nie wiem tylko, czy ta kapusta była wcześniej wypłukana
      z kwasu, czy taka prosto z beczki. Chcę ugotować taki właśnie bigos
      na święta. Innego nie chcę! Czy ktoś wie ja to się robi z ta kapustą
      kiszoną? płukać, czy nie? jak Wy robicie?
      • vandikia Re: Bigos - jaki powinien być? 16.12.09, 19:43
        ja próbuję kapustę przed gotowaniem i jeżeli jest kwaśna tak, że
        wykręca buzię to przepłukuję lekko, jeżeli kwaśna bardzo ale do
        zniesienia, odciskam, jeżeli kwasna w sam razy - ląduje w garze bez
        odciskania i płukania
    • vandikia Re: Bigos - jaki powinien być? 16.12.09, 19:36
      kwaśny i mocny w smaku
      dla mnie bidżis to: kapusta, dobre gatunkowo i dośc chude mięso,
      trochę kiełbasy, trochę boczku, cebula - dużo dużo, grzyby suszone
      dużo dużo, wino czerwone - to gar podstawowy
      w mniejszych porcjach lubię dodac przy odsmażaniu albo śliwki
      suszone albo przecier pomidorowy
    • Gość: bibol Re: Bigos - jaki powinien być? IP: *.dip.t-dialin.net 16.12.09, 20:49
      kwasny, pikantny i smakowo przed ktorym kapelusz sie z glowy przed nim
      zdejmuje...albo mowi mu sie na Pan..;)
      niekoniecznie tlusty...
      • homik Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 17:09
        A to niespodzianka... nikt nie daje do bigosu ogórków kiszonych? osobiście
        uwielbiam jędrne ogórkowe kostki w bigosie

        Mój ulubiony bigos jest kwaśny i mięsny, obowiązkowo ma w sobie grzyby i ogórki
        kiszone :)
    • buttergirl Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 08:18
      Jakieś pojęcie o gotowaniu tam mam. Ale licytować się nie będę. :D

      Jak widać wzorców na bigos jest pełno i właśnie o to mi chodziło. A może przy
      okazji ktoś poda coś nowego, jakiś oryginalny składnik, co pozwoli uzyskać
      jeszcze jedną odsłonę polskiego bigosu.

      A pani mimi przed świętami więcej wyluzowania życzę.
      • Gość: kibic Re: Bigos - jaki powinien być? IP: *.lodz.dialog.net.pl 17.12.09, 17:00
        Wpisy na forum dają pełne spektrum podejścia do tematu. Od kapusty z kiełbasą,
        kapusty z grzybami, kapusty ze śliwkami (też dobre, ale to chyba niekoniecznie
        bigosy) i różne śmietnikowe improwizacje (to co pod ręką, niekoniecznie świeże),
        po klasyczne zestawienia starannie dobranych składników. Do tego ostatniego się
        przychylam. U mnie kapusta (tylko kiszona), duszona pieczeń wołowa z sosem,
        smażona tłusta wieprzowina z cebulą, jabłka, suszone grzyby, liść laurowy,
        kminek, jałowiec, pieprz, na koniec czerwone wino i łycha musztardy. Oczywiście
        parokrotnie odgrzewane i schładzane, ale bez przypalania (skąd ten pomysł?!)
    • aknival Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 14:31
      Nie za tłusty. To częsta wada polskiego bigosu. Zamiast mięsa dorzuca
      się słoniny :(
    • ultra.kuku Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 14:32
      Jaki? Smaczny!;-)
      Ja mieszam kapuste kiszona ze slodka, dodaje boczek + inne mieso, czasem
      kielbase, zawsze grzyby i suszone pomidory. Mieszkam za granica i moi tutjesi
      znajomi sa zawsze zachwyceni.
      • Gość: aśćka Taki jak mojej Mamy :) IP: *.gdynia.mm.pl 17.12.09, 14:42
      • mhr-cs to robisz wspaniale, 17.12.09, 15:05
        ultra.kuku napisał:

        > Jaki? Smaczny!;-)
        > Ja mieszam kapuste kiszona ze slodka, dodaje boczek + inne mieso,
        czasem
        > kielbase, zawsze grzyby i suszone pomidory. Mieszkam za granica i
        moi tutjesi
        > znajomi sa zawsze zachwyceni.

        bo przyprawiasz jego
        do kraju w ktorym mieszkasz
        prawdziwego polskiego i tak nie ma
        to tak jak z soljanka,co dom to przepis
        ale to zalezy od kraju
        mojego bym tez nie podala we wloskiej kuchni
        ale np.francuskiej bo maja podobny smak,
    • najma78 Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 15:40
      Witaj! Bigos - jaki powinien byc? Najprostsza odpowiedz to smaczny, ale to
      zalezy co dla kogo jest smaczne gdyz to bardzo subiektywne odczucie. Jadalam
      rozne bigosy, niektore byly w porzadku inne niesmaczne, bo albo za kwasne, albo
      bez okreslonego smaku, albo strasznie tluste kawalki wedlin czy miesa w nim
      byly. Kiedy pierwszy raz ugotowalam moj wlasny byl taki sobie, ale kazdy
      nastepny juz coraz lepszy. Podstawa to kapusta kiszona (ja nie mieszam ze
      slodka)i tu bradzo wazny punkt gdyz musi byc smaczna, jesli posmakujesz i
      uwazasz ze nie jest dobra to jej nie gotoj. Mieso, chude, w moim bigosie jest
      dwa razy wiecej niz wedlin (tu wg uznania ale tez raczej lepsze)slonina - ja
      dodaje ale w kawalku tak aby podczas gotowania tluszcz przeszedl do kapusty
      oczywiscie bez przesady i zeby mozna bylo slonine w dowolnym momencie wyjac z
      garnka, a trzeba pamietac ze kapusta lubi tluszcz. Smalec do usmazenia wedlin i
      miesa oraz cebuli, smalec gdyz uzywasz mieso a olej to inny tluszcz wiec nie
      mieszam. Dodatki:starta marchewka, suszone grzyby, wino. Przyprawy sol jesli
      trzeba, ziarnka pieprzu, lisc laurowy, ziarnka jalowca, ziele angielskie, kminek
      jesli kapusta go nie ma. Przyprawy tez sa kwestia smaku, co kto lubi, mozna uzyc
      mieszanki gotowej do bigosu, latwo dostepnej w sklepach. Obsmazam wedliny i
      mieso, pozniej cebulke, grzyby sparzam wrzatkiem i odcedzam kroje jesli trzeba,
      Wino czesc dolewam podczas gotowania, a po wylaczeniu juz gotowego bigosu,
      zalewam reszta wina i zostawiam do nastepnego dnia. Czy bigos bedzie smaczny
      zalezy od wielu czynnikow trzeba wypobowac najlepiej zapraszajac gosci, moj jest
      zjadany do konca, czyli smakuje.
      • mhr-cs nareszcie zrozumialas 17.12.09, 15:53
        najma78 napisała:

        > Witaj! Bigos - jaki powinien byc? Najprostsza odpowiedz to
        smaczny, ale to
        > zalezy co dla kogo jest smaczne gdyz to bardzo subiektywne
        odczucie. Jadalam
        > rozne bigosy, niektore byly w porzadku inne niesmaczne, bo albo za
        kwasne, albo
        > bez okreslonego smaku, albo strasznie tluste kawalki wedlin czy
        miesa w nim
        > byly. Kiedy pierwszy raz ugotowalam moj wlasny byl taki sobie, ale
        kazdy
        > nastepny juz coraz lepszy. Podstawa to kapusta kiszona (ja nie
        mieszam ze
        > slodka)i tu bradzo wazny punkt gdyz musi byc smaczna, jesli
        posmakujesz i
        > uwazasz ze nie jest dobra to jej nie gotoj. Mieso, chude, w moim
        bigosie jest
        > dwa razy wiecej niz wedlin (tu wg uznania ale tez raczej lepsze)
        slonina - ja
        > dodaje ale w kawalku tak aby podczas gotowania tluszcz przeszedl
        do kapusty
        > oczywiscie bez przesady i zeby mozna bylo slonine w dowolnym
        momencie wyjac z
        > garnka, a trzeba pamietac ze kapusta lubi tluszcz. Smalec do
        usmazenia wedlin i
        > miesa oraz cebuli, smalec gdyz uzywasz mieso a olej to inny
        tluszcz wiec nie
        > mieszam. Dodatki:starta marchewka, suszone grzyby, wino. Przyprawy
        sol jesli
        > trzeba, ziarnka pieprzu, lisc laurowy, ziarnka jalowca, ziele
        angielskie, kmine
        > k
        > jesli kapusta go nie ma. Przyprawy tez sa kwestia smaku, co kto
        lubi, mozna uzy
        > c
        > mieszanki gotowej do bigosu, latwo dostepnej w sklepach. Obsmazam
        wedliny i
        > mieso, pozniej cebulke, grzyby sparzam wrzatkiem i odcedzam kroje
        jesli trzeba,
        > Wino czesc dolewam podczas gotowania, a po wylaczeniu juz gotowego
        bigosu,
        > zalewam reszta wina i zostawiam do nastepnego dnia. Czy bigos
        bedzie smaczny
        > zalezy od wielu czynnikow trzeba wypobowac najlepiej zapraszajac
        gosci, moj jes
        > t
        > zjadany do konca, czyli smakuje.

        caly czas tak piszemy,
        • najma78 Re: nareszcie zrozumialas 17.12.09, 16:21
          ale co nareszcie zrozumialam? nie odpowiadalam na twoj post tylko autorki watku.
    • billy.the.kid Re: Łatwo się wyrzyguje po wódzie 17.12.09, 16:07
      bierze się doń siekana kwaszona kapusta
      która wedle przysłowia,sama idzie w usta.
      znaczy sama kapusta ma byc smakowita.

      mój św.p.tatulo/niech mu ziemia.../ pochodził z łatgalii. to tak
      jakieś 150 km za wilnem.
      i coś takiego mi zapodał.
      duży gar kamionkowy. warstwami,kapusta kiszona- mięso woł,kapusta
      słodka-kiełbasa,kapusta kiszona -świnina, kap.kisz-boczunio.
      wszystko jednak z przewagą kiszonej nad słodką.

      i taki gar do PIECA CHLEBOWEGO. po wyciągnięciu po 24 godz. nie było
      kapusty,nie było mięsa,nie było kiełbasy.

      BYŁ B I G O S.
      • billy.the.kid Re: Łatwo się wyrzyguje po wódzie 17.12.09, 16:08
        nie wspomnaiłęm o grzybkach,śliweczka i co tam jeszcze ale to się
        samo przez sie rozumie.
    • sapalka1 Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 16:20
      Smaczny ;)
      Kwaskowaty lekko i bardzo mięsny. Grzybki są wskazane.
    • Gość: ona Re: Bigos - jaki powinien być? IP: *.pl 17.12.09, 17:05
      idealny bigos robi moja ciocia. pychota
    • Gość: Chef Re: Bigos - jaki powinien być? IP: 79.110.200.* 17.12.09, 17:10
      Bigos trzeba robić na wzór księgi stworzenia - 6 dni go robimy, a 7
      odpoczywamy i degustujemy.

      Pierwszego dnia na prawdziwym bulionie gotuję przez kilka godzin pół
      na pół kapusty kiszonej i dobrze posiekanej słodkiej, uprzednio
      podsmażonej, doprawionej liściem laurowym, jałowcem, pieprzem, słodką
      i ostrą papryką, kolendrą, gorczycą lub łyżką musztardy, kminkiem i
      solą.

      Drugiego dnia dodaję smażonej cebuli i smażonych mięs wszelakich
      (głownie wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny) i znowu gotuję 2-3 godz.

      Trzeciego dnia dodaję grzybów zarówno świeżych (mrożonych), jak i
      suszonych, a potem odmoczonych, koniecznie szlachetnych borowików.
      Dodaję też kilka śliwek i/lub łyżkę powideł. Zwykle trzeba też dolać
      trochę bulionu.

      Czwartego dnia dodaję dużo prawdziwych wędlin, nie tych sklepowych,
      tylko uwędzonych w dymie ze specjalnie zbieranych gałęzi z sadu. Prym
      wiedzie kiełbasa jałowcowa, ale dodaję też szynki, ogonówki, schabu.
      Od tego momentu trzeba uważać, bo nasz bigos ma tendencję do
      przypalania się. Trochę może, ale bez przesady. Dobry garnek z grubym
      dnem, mały ogień i częste mieszanie to podstawa.

      Piątego dnia (przyznam się, to mój grzech, ale lubię) do bigosu
      trafia puszka pomidorów, czasem też łycha przecieru.

      Szóstego dnia doprawiam do smaku i dodaję szklankę-dwie wytrawnego
      czerwonego wina (bo robię zwykle gar z 6 kg kapusty) oraz chlup piwa.

      Siódmego dnia jest gotowy - ciemny, aromatyczny, kwaskowy, grzybowy i
      z kawałkami bardzo miękkiego mięsa i wędlin :-)
      Podaję go z chlebem i czerwonym półwytrawnym winem.

      W wersji codziennej robię to samo, ale na przestrzeni 2 dni.
      • najma78 Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 17:18
        Chef - jak kolendre dodajesz gdyz to moja ulubiona przyprawa, swieza chyba nie,
        czy w proszku?
        • Gość: Chef Re: Bigos - jaki powinien być? IP: 79.110.200.* 17.12.09, 18:31
          Kamisa :-)
      • Gość: capa_negra Amen IP: *.centertel.pl 17.12.09, 19:40
        pominąwszy pomidory - grzeszysz :-)

        ciemny, aromatyczny, kwaskowy, grzybowy i
        > z kawałkami bardzo miękkiego mięsa i wędlin - marzenie....
        • Gość: Chef Re: Amen IP: 79.110.200.* 17.12.09, 20:17
          > pominąwszy pomidory - grzeszysz :-)
          Wiesz... Kuchnia ewoluuje, globalizuje się i to nie jest takie do
          końca negatywne zjawisko (tym bardziej, że ta puszka pomidorów na 6
          kg bigosu naprawdę czyni cuda, dodaje mu głębi i lekkości, tak samo
          zresztą jak czerwone wino i ta odrobina piwa). Bigos z pomidorową
          nutką nie jest już może tradycyjnie staropolski, ale wciąż
          tradycyjnie polski, zupełnie inny, niż np. jego francuski
          odpowiednik, czyli alzacka choucroutte.

          Zresztą, jeśli chodzi o tradycję, naprawdę wdzięczny jestem
          Opatrzności, ze nie jadamy na śniadanie tradycyjnej polskiej polewki
          (fuj). Tortu mojej babci z 30 żółtek też by moja wątroba nie
          przetrzymała ;-)

          Znam jeszcze inny ciekawy historyczny przepis na bigos, ale już go
          chyba nikt nie robi - był to bigos ze słodkiej czerwonej kapusty,
          mocno doprawiony liściem laurowym, bogaty w boczek i sadło, za to
          ubogi w mięsiwa i najczęściej zapiekany, nie gotowany, który robili
          przedwojenni mieszkańcy Breslau.
    • Gość: mi Re: Bigos - jaki powinien być? IP: *.warszawa.mm.pl 17.12.09, 17:14
      Słodki - podgrzybki i cebulka smażona i powidła śliwkowe domowe.
      Dymny - śliwki wędzone i jałowiec
      Kwaśny - kapusta pół na pół
      Gorczyca,pieprz i kilka innych... :)

      W tym roku dodałam całych maślaków (mrożonych)- ma ciekawszą
      konsystencję
    • mhr-cs co dom to bigos 17.12.09, 17:21
      buttergirl napisała:

      > Jaki Waszym zdaniem powinien być bigos?
      > Słodkawy, kwaśny, mięsny? Jak powinien smakować?
      > Jaki smak, jak nuta w smaku?
      >
      > Szukam najbardziej polskiego bigosu. :)

      wiec szukaj dalej,
      tysiace przepisow
      ale bez dobrej kapusty
      nie bedzie dobrego bigosu
      bo ona jest jego podstawa,
    • misself Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 17:50
      Ja lubię dwa rodzaje bigosu.

      Pierwszy, ten tradycyjny, robi mój Tata (ale pochwalę się, że udało mi się
      odtworzyć ten smak w swojej kuchni). Ten bigos jest kwaśny, czuć w nim grzyby i
      lekką słodycz powideł śliwkowych. Nie jest bardzo tłusty, bo głównym składnikiem
      mięsnym jest dobra kiełbasa. Lubię, kiedy jest wilgotny, żeby można było umoczyć
      w nim chleb. A, i koniecznie bez pomidorów - w dawnej Polsce ich nie znano :)

      Drugi, z młodej kapusty, robi Mama - i to jest smak niedościgniony. Trudno mi go
      opisać, bo nie wiem, z czego ten bigos jest, ale ma więcej wody i na pewno są w
      nim pomidory.
    • Gość: kapustnica Słodka kapusta w bigosie! Koniecznie! IP: *.chello.pl 17.12.09, 19:58
      Tak! Tak! I jeszcze raz tak! Koniecznie, obowiązkowo i niezaprzeczalnie. W
      przeciwnym wypadku nie jest to bigos lecz duszona kapusta, kapusta na gęsto czy
      też kapusta zasmażana. Nie jest to jednak potrawa zwana BIGOSEM.
      gotowanie.onet.pl/7329,przepis.html
      Bigos staropolski MUSI być z dwóch kapust i kilka dni robiony!
    • futures-fw20 Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 20:27
      Bez masla nie ma bigosu! ;)
    • zyrafa46 Re: Bigos - jaki powinien być? 17.12.09, 21:55
      Powinien być pyszny i gorący. Bigos.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka