Dodaj do ulubionych

Bomba atomowa

02.12.05, 18:46
Bomba atomowa w Książu

Piątek, 2 grudnia 2005r.

• Kilka miesięcy temu rozstał się Pan z TVP, a kultowy dla wielu widzów
program „Sensacje XX wieku” zszedł z anteny. Co się stało, że drogi Pana i
telewizji znów się skrzyżowały?
– Ludzie byli niezadowoleni. Listy protestacyjne do zarządu telewizji pisali
m.in. członkowie klubu „Sensacji XX wieku”, realizatorzy programu i przede
wszystkim widzowie. W sumie około tysiąca głosów sprzeciwu. Takiego poparcia
dla usuniętego z anteny programu nie mógł nie zauważyć prezes TVP Jan Dworak.

Fot. Jacek Kucharczyk/Forum

• I co teraz będzie?
– Prezes oświadczył, że Telewizja Polska jest zainteresowana kontynuowaniem
produkcji „Sensacji XX wieku”, który pokazywała nieprzerwanie od dwudziestu
dwóch lat. Zaproponował mi również, że sfinansuje produkcję serialu
fabularnego, opartego na mojej najnowszej książce „Twierdza szyfrów”.

• Czy może nam Pan zdradzić, jaki jest budżet serialu?
– Kwestie finansowe to tajemnica handlowa. Ale nie jest to kwota
przyprawiająca o zawrót głowy. Dlatego w trakcie realizacji filmu korzystać
będziemy z bezpłatnego wsparcia hobbystów, którzy użyczą nam mundurów,
samochodów z czasów wojny itd.

• „Twierdza szyfrów” i serial, który powstanie na jej podstawie, ujawniają
tajniki działania służb wywiadowczych w czasie II wojny światowej. Dlaczego
akurat taki temat?
– Chcę pokazać wielki wkład polskiego wywiadu w zwycięstwo aliantów nad
hitlerowskimi Niemcami. Opisane w książce wydarzenia są oparte na faktach. W
czasie II wojny światowej Niemcy zdobyli i ulokowali na Dolnym Śląsku,
radziecką maszynę deszyfrującą, tzw. rybę miecz. Ułatwiło im to dostęp do
największych tajemnic Rosjan. Pomiędzy wywiadami radzieckim i amerykańskim,
wspieranym przez polski, trwał wyścig, kto pierwszy odbierze tajne urządzenie
hitlerowcom.

• 13-odcinkowy serial będzie kręcony w miejscach, w których ta historia się
działa. Jednak w scenariuszu zamek Książ pojawia się częściej niż w książce.
– Planami zdjęciowymi będą m.in. Wałbrzych, Kliczków, Walim oraz zamki Czocha
i Książ. Istotnie w książce Książ był tylko epizodem, w filmie będzie inaczej.
Zadecydowałem tak, ponieważ mamy coraz więcej dowodów na to, że w 1945 roku
hitlerowcy dysponowali bronią nuklearną. Niemiecka bomba atomowa jest ściśle
związana z tajemniczymi podziemiami wydrążonymi pod zamkiem Książ i w
okolicach Wałbrzycha.

• W trakcie kręcenia serialu z wykutych pod Książem sztolni ma być nadawany
program dla TVP. Co zobaczymy?
– Wojna skończyła się 60 lat temu, a wiele tajemnic Książa wciąż czeka na
odkrycie. Chcielibyśmy dotrzeć do zamaskowanych przez Niemców i Rosjan miejsc
i pokazać je telewidzom.

• Czy lista aktorów, którzy wezmą udział w serialu, jest już zamknięta?
– Jeszcze nie, na razie udało nam się zaangażować odtwórców ról
pierwszoplanowych: Pawła Małaszyńskiego, Jana Frycza, Cezarego Żaka, Jana
Peszka i Krzysztofa Globisza. W rolach drugoplanowych zamierzamy obsadzić
aktorów z Wałbrzycha, Jeleniej Góry i Wrocławia. Potrzebować również będziemy
około dwustu statystów, głównie do scen batalistycznych.

• Kiedy padnie pierwszy klaps na planie filmowym i jak długo potrwa kręcenie
serialu?
– Kręcić będziemy od lutego do lipca. Chcę, aby jego akcja pokrywała się z
rzeczywistym czasem opisywanych wydarzeń. Następnie serial zostanie
udźwiękowiony i już w połowie października przyszłego roku będzie go można
pokazać w telewizji.

Bogusław Wołoszański
Prawnik z wykształcenia, dziennikarz z zawodu, znany ze znakomicie
prowadzonych programów telewizyjnych „Sensacje XX wieku”. Urodził się 55 lat
temu w Piotrkowie Trybunalskim. Studiował na wydziale prawa Uniwersytetu
Warszawskiego. Po magisterium kontynuował naukę w podyplomowym instytucie
dziennikarstwa. Od 1973 do 2005 roku był pracownikiem TVP. Autor trzynastu
książek o tematyce historycznej. Laureat wielu prestiżowych wyróżnień,
odznaczony w 1999 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O czym jest „Twierdza szyfrów”
Jest styczeń 1945 roku. Niemcy zakładają w Jeleniej Górze tajny ośrodek
kryptologiczny, który przenoszą z bombardowanego Berlina. Młody naukowiec Hugo
Jorg zostaje oddelegowany do zamku Czocha, miejsca osłoniętego największą
tajemnicą. W zamku Niemcy umieścili zespół naukowców i urządzenie, które
potrafi odczytywać radzieckie szyfry tzw. jednorazowe. Stało się to możliwe w
wyniku nagminnego nieprzestrzegania przez radzieckich szyfrantów w okresie
wielkich klęsk przełomu lat 1941/42 podstawowej zasady jednorazowego użycia
tych szyfrów. Niemcy uzyskują dostęp do największych tajemnic. Pomiędzy
wywiadami radzieckim i amerykańskim, wspieranym przez polski, trwa wyścig, kto
szybciej przechwyci urządzenie z rąk hitlerowców.

www.jeleniagora.naszemiasto.pl/wydarzenia/543137.html
Artur Szałkowski - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Obserwuj wątek
    • Gość: zenon5 Re: Bomba atomowa IP: *.ppp.tiscali.fr 02.12.05, 20:25
      Co to Panie Wojtku,chce Pan wywolac trzecia wojne swiatowa?Rozwiazanie tajemnicy
      enigmy niewiele pomoglo Polsce,po tylu latach prawie nikt nie wie z czym to sie
      je,zaslugi wzieli inni.Co do niemieckich osrodkow to historia,podkreslam
      historia, a nie prasa,nie przypomina sobie zeby wykazaly sie inteligencja.Niemcy
      stawiali na donosicielstwo/priorytet/,ale nigdy na rzeczy
      skomplikowane.wspomnialem enigme tylko dla porownania.A wogole to bzdura,niemcy
      cos zdobyli i na psu buty sie to zdalo.Panie Wojtku,moim skromnym zdaniem nie
      nalezy robic reklamy mimowolnej ludziom ktorzy stworzyli teorie ras,obojetnie
      jaki temat wezmiemy na warsztat.Te wszystkie filmiki sensacyjne rozmydlaja
      rzeczywistosc i nie dziwie sie ze ludzie mlodzi w Polsce witaja sie
      podniesieniem reki a,la Hitler.Bo skad maja wiedziec jak bylo naprawde?Ja
      osobiscie na temat sensacji XX WIEKU DOTYCZACYCH rzekomych" osiagniec" niemcow
      poprostu przekazuje gest Kozakiewicza,pozdrawiam
    • wk53jan Re: Bomba atomowa 02.12.05, 21:08
      A gdzie się podział nasz lokalny Wołoszański, M.Chromicz ze swoimi teoriami nt skarbów naszej okolicy ?
      Jeszcze nie tak dawno w każdym niemal numerze Nowin był senasycyjny artykuł na temat tajnych fabryk i magazynów zagrabionego majątku.
      Przy co drugiej lisiej norze człowiek się już zastanawiał czy tu aby nie jest wjazd do podziemnnej fabryki...
      A programy Wołoszańskiego? Hm... zrobione ponad wszelką wątpliwość profesjonalnie. Jest to człowiek telewizji. Ma to coś, czego wielu ludzi telewizji może mu zazdrościć i pewnie zazdrości. Ale o historii wolę jednak czytać historyków.
      • Gość: zenon5 Re: Bomba atomowa IP: *.ppp.tiscali.fr 02.12.05, 21:55
        Ja znam takich ktorzy bez Woloszanskiego,w latach 60-tych znalezli pare dobrych
        rzeczy.Ale oni w przeciwienstwie do dzisiejszej mody na sensacje nigdy sie tym
        nie chwalili.I dobrze na tym wyszli.Kiedys w Karpnikach w dawnej Spoldzieni
        produkcyjnej znaleziono skrzynie z porcelana i bizuteria.ten co znalazl polecial
        zaraz do biura i zaczal sie chwalic.Ksiegowa ktora kochala sie w bizuteri wziela
        sobie pare pierscionkow i cos tam jeszcze.Ale jak to na wsi polskiej,w 10 minut
        po wydarzeniu cala wies wrzala.Pod wieczor juz milicja robila rewizje w domu
        ksiegowej.Miala kobieta pecha,zabrali wszystko wlacznie z ruska bizuteria
        skupowana od przyjezdnych,i jeszcze miala sprawe.Nie pamietam jak sie to
        skonczylo,ale ci akurat mieli pecha.Moral taki: ze ci co znalezli a byli madrzy
        nie wystepowali w prasie ani w telewizji.Inni zyja wylacznie marzeniami.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka