28.02.08, 17:24
Witam
uczestniczyłem w przetargu w którym Zamawiający W CZĘŚCI : sposób
przygotowania oferty określa , iż należy dołączyć "DOWÓD WNIESIENIA
WADIUM ",natomiast w wymaganiach dotyczących wadium :
1,wadium może byc wniesione w jednej lub kilku formach, okreslonych
w art 45 ust 6 ustawy
2,wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na konto rachunek
bankowy ........
3,wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.

Moja i inne oferty zostały odrzucone z powodu nie zaksięgowania
wpłaty wadium na koncie.
w związku z powyższym mam pytanie czy moge oprotestować
przetarg ,gdyż istnieją rozbieżne informacje,czyli :
1,nie ujawniono faktu konieczności(zaksięgowania wadium)w SIWZ
2,według mnie i innych , jeśli nie ma określonej daty wpłaty a jest
konieczny dowód wpłaty to jest to jednoznaczne z tym iż wpłata
została dokonana,
Z góry dziękuję za fachową opinię
Obserwuj wątek
    • kancelariazp.pl Re: Wadium 06.03.08, 13:38
      Przytoczony zapis mówiący, iż wadium wnosi się przed upływem terminu
      składania ofert jest powtórzeniem treści art. 45 ust. 3 ustawy pzp.
      W związku z powyższym jeżeli nawet takiego zapisu nie byłoby w
      specyfikacji a zamawiający żąda wadium to i tak przytoczony wyżej
      przepis miałby zastosowanie. Tym samym jeżeli wykonawca zdecydował
      się wnieść wadium w pieniądzu przelewem na konto wskazane przez
      zamawiającego to winien wykonać przelew z odpowiednim wyprzedzeniem,
      tak aby na rachunku zamawiającego przelew został uznany przed
      terminem składnia ofert. Nie możemy więc przychylić się do
      twierdzenia, iż załączenie do oferty dowodu dokonania przelewu
      (zgodnie z wymaganiem zamawiającego) jest jednoznaczne z wniesieniem
      wadium jeżeli przelew nie został uznany na rachunku zamawiającego.
      Oczywiście zawsze można wnieść protest, nie mniej jednak w opisanej
      sytuacji, jeżeli zamawiający jest w stanie dowieść, iż na jego
      rachunku przed upływem terminu składania ofert nie został uznany
      przelew wykonawcy to skuteczność takiego protestu jest bardzo
      wątpliwa.
      Pozdrawiamy
      Zespół Ekspertów
      Kancelarii Zamówień Publicznych Sp. z o.o.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka