04.03.20, 20:06
Węch jest najważniejszym zmysłem dla psa (w drugiej kolejności wzrok, potem słuch). Nic więc dziwnego, że zmysł ten jest u nich znacznie bardziej czuły niż u ludzi. Wystarczy wspomnieć, że człowiek posiada ok. 5 mln komórek węchowych, pies zaś ma ich 40 razy więcej - ok. 200 mln. Co więcej, psy potrafią rozróżnić ok. 600 tys. zapachów i skojarzyć je z określonymi sytuacjami, miejscami i osobami.

Warto pamiętać, że nos psa jest bogato unerwiony i wyposażony w liczne gruczoły śluzowe (dzięki którym jest wilgotny), a jego temperatura jest niższa od temperatury otoczenia. Wiadomo też, że mokry nos pomaga psu lepiej rozróżniać wonie. Wymienione cechy sugerowały, że może on wykrywać nie tylko zapachy, ale również ciepło (niewyczuwalne dla ludzkich rąk). Naukowcy ze Szwecji i Węgier postanowili to sprawdzić. Co pokazał ich eksperyment?

Badacze ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund i Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie przeprowadzili szereg testów, które pokazały, że psie nosy służą nie tylko do wyłapywania zapachów, ale też ciepła (nawet słabego), które uwalniają ciała lub przedmioty.
Obserwuj wątek
  • jane_doe_hej Re: Psiaki 04.03.20, 20:07
   W eksperymencie szwedzko-węgierskiego zespołu wzięły udział trzy specjalnie przeszkolone psy: Kevin, Delfi i Charlie. Zwierzęta miały odróżnić przedmioty, różniące się jedynie temperaturą. Pierwszy był o około 12 stopni cieplejszy niż panująca w pomieszczeniu (wynosiła ok. 31°C, czyli była zbliżona do utrzymywanej przez futra ssaków), temperatura drugiego równa była tej panującej w pomieszczeniu. Wszystkie obiekty były bezwonne, o identycznym kształcie i przykryte, a także oddalone od zwierząt o ok. 1,5 m. Mimo tych przeszkód, psy bez problemu identyfikowały cieplejsze przedmioty.
   • jane_doe_hej Re: Psiaki 04.03.20, 20:08
    Naukowcy przeskanowali także mózgi 13 psów. Dzięki temu mogli zobaczyć, jak narządy te reagowały na cieplejszy przedmiot, a jak na rzecz o temperaturze pokojowej. Okazało się, że część mózgu połączona z psimi nosami była bardziej aktywna po kontakcie z cieplejszym obiektem - reakcja ta nie występowała, w przypadku przedmiotu w temperaturze pokojowej.

    Eksperyment pokazał, że psy, podobnie jak np. nietoperze czy niektóre węże, potrafią wyczuwać ciepłe miejsca. Zdolność ta pochodzi prawdopodobnie od wilka, który dzięki niej mógł lokalizować ofiary podczas polowania (choć zdania na ten temat są podzielone). Możliwe, że naukowcy przeprowadzą dalsze szczegółowe badania.
    • jane_doe_hej Re: Psiaki 04.03.20, 20:09
     https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/DfzktkpTURBXy8yNjE4NWYzZDIwMWJjZTYyM2RkNzQ5MThmOTM1ZjEyOC5qcGeRlQLNAxQAwsM
  • mala200333 Re: Psiaki 07.12.20, 14:49
   Ciekawe
   • black_jotka Re: Psiaki 10.01.22, 18:47
    Kocham PSIAKI !!!
  • black_jotka Re: Psiaki 29.04.23, 23:44
   Cudne zwierzaki..
   • black_jotka Re: Psiaki 26.09.23, 05:04
    Bardzo..

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka