Dodaj do ulubionych

George Blake

26.12.20, 16:55


W wieku 98 lat zmarł były agent brytyjskiego wywiadu MI6 George Blake, który przeszedł na stronę radzieckiego KGB - podała w sobotę rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR). Blake mieszkał w Moskwie od czasu ucieczki w latach 60. z brytyjskiego więzienia
Obserwuj wątek
  • jerzy_55 Re: George Blake 26.12.20, 16:57
   W komunikacie o jego zgonie SWR nazwała Blake'a "legendarnym funkcjonariuszem wywiadu" i podkreśliła, że darzył Rosję szczerą sympatią.
   Blake jako oficer MI6 w latach 50. zaczął współpracę z KGB i oddał radzieckim służbom cenne usługi, przekazując m.in. informacje o agentach, których zwerbował wcześniej dla służb brytyjskich w Europie Wschodniej. W 1961 roku został zdekonspirowany. Przyczyniły się do tego m.in. zeznania Michała Goleniowskiego, funkcjonariusza PRL-owskich służb bezpieczeństwa, który przeszedł na stronę CIA.
   W 1961 roku Blake został skazany przez sąd brytyjski na 42 lata więzienia, jednakże po czterech latach zdołał uciec i przedostać się do NRD, a potem do Moskwy. Radzieckie służby nadały mu stopień pułkownika. Przyznano mu też wiele odznaczeń państwowych. Blake, który stał się "Gieorgijem Iwanowiczem" - jak pozwalał się do siebie zwracać - napisał w 2017 roku, że dla niego "Rosja stała się drugą ojczyzną".
   Odrzucał oskarżenia o zdradę i zapewniał, że przeszedł na stronę radzieckich służb ze względu na przekonania. W swych wspomnieniach "Nie miałem innego wyboru" w 1986 roku wyjaśniał "nieodwracalną logikę", jaka doprowadziła go do zdrady ojczyzny i działalności na rzecz Moskwy - "ze względów ideologicznych, ale nigdy nie dla pieniędzy".
   Przekonywał, że chciał w ten sposób "pomóc Związkowi Radzieckiemu, pierwszemu w świecie państwu, które podjęło heroiczny wysiłek budowy lepszego społeczeństwa".
  • jerzy_55 Re: George Blake 26.12.20, 17:44
   George Blake....urodził się w Holandii. Jego matka była Holenderką, ojciec hiszpańskim Żydem, który służył w brytyjskiej armii w czasie I wojny światowej i został później obywatelem brytyjskim. Ojciec Blake'a był tak oddany swemu nowemu państwu, że syna nazwał na cześć króla Jerzego (ang. George) .

   Miłością do komunizmu zaraził Blake'a kuzyn w Kairze, gdzie George uczęszczał do brytyjskiej szkoły pod koniec lat 30. XX w. Po wybuchu wojny Blake wrócił do Holandii, gdzie walczył jako kurier w ruchu oporu. W 1942 r. na rozkaz przełożonych przedostał się przez Gibraltar i Portugalię do Wielkiej Brytanii.

   Po krótkiej służbie w marynarce wojennej Blake został oficerem wywiadu MI6 specjalizującym się w zbieraniu informacji o niemieckiej marynarce. Był w tym tak dobry, że w 1945 r. został wysłany do Niemiec, gdzie prowadził przesłuchania pojmanych dowódców niemieckich okrętów podwodnych.

   Po zakończeniu kampanii w Europie i kolejnym szkoleniu w Londynie Blake został przerzucony do Korei Płd., gdzie udając dyplomatę zbierał informacje o Korei Płn. Po wybuchu wojny koreańskiej w 1950 r. dostał się do niewoli i wraz z grupą zachodnich dyplomatów został wywieziony na północ, m.in. do Pjongjangu.

   Według samego Blake'a i oficjalnej, brytyjskiej historii jego zdrady, to właśnie w niewoli Blake zgłosił się do Rosjan oferując swoją osobę wywiadowi KGB. Blake do końca życia twierdził, że do zdrady skłonił do widok zbombardowanych przez Amerykanów wiosek w Korei Północnej oraz cierpienie tamtejszych cywilów.

   Wielu historyków skłania się ku temu, że prawda jest dużo prostsza — Blake został zwerbowany już w Egipcie w latach 30. Rosjanie kontrolowali wówczas poprzez egipskich komunistów tamtejszą partię komunistyczną i jak w wielu innych krajach, wyłuskiwali obiecujących kandydatów do pracy w wywiadzie. Ze względu na swe podwójne obywatelstwo — holenderskie i brytyjskie — Blake musiał się się już wówczas znaleźć na radarach KGB.

   Blake spędził w koreańskiej niewoli trzy lata. Gdy w 1953 r. wrócił w wyniku wymiany jeńców do Londynu, był powszechnie uważany za bohatera. Awansował dalej w strukturach MI6 i w 1955 r. pojechał do Berlina nadzorować tam akcje MI6 przeciwko Rosjanom i służbom wywiadu ich sojuszników, w tym także Polaków.
   • jerzy_55 Re: George Blake 26.12.20, 17:46
    Aż do 1961 r. przekazywał Rosjanom olbrzymią ilość szczegółów dotyczących zachodnich operacji wywiadowczych w Berlinie, w Polsce, w Związku Radzieckim i innych krajach bloku wschodniego. Odpowiadał za aresztowanie co najmniej 42 agentów MI6 w bloku wschodnich, w tym m.in. za śmierć straconego za zdradę podpułkownika radzieckiego wywiadu wojskowego Piotra Popowa, jednego z najważniejszych szpiegów zachodnich w Moskwie w latach zimnej wojny. Blake zdradził także superważną operację MI6 i CIA, które przekopały tunel pod Berlinem Wschodnim i podpięły się do 270 kabli telefonicznych i telegraficznych łączących dowództwo Armii Radzieckiej w Berlinie z Moskwą.

    Blake był tak ważnych dla Rosjan szpiegiem, że KGB przez rok nie poinformowało wojska o tym, że Amerykanie i Brytyjczycy podsłuchują ich rozmowy, co było potem z resztą powodem olbrzymim awantur pomiędzy kierownictwem KGB i radzieckiego ministerstwa obrony. KGB chciało jednak chronić Blake'a uznając, że tajemnica radzieckiego wojska są mniej istotne od tego, by Blake nadal pracował i awansować wewnątrz MI6.

    W 1960 r. MI6 wysłało Blake'a do Bejrutu, by nauczył się tam języka arabskiego. W styczniu 1961 r. uciekł jednak na Zachód oficer polskiego wywiadu wojskowego Michał Goleniewski, niezwykle barwna postać w historii zimnej wojny, prawdopodobnie drugi najbardziej kluczowy współpracownik zachodnich wywiadów w PRL-u po płk. Ryszardzie Kuklińskim.

    Goleniewski przekazał Brytyjczykom mnóstwo informacji o radzieckich i polskich operacjach szpiegowskich przeciwko zachodnim dyplomatom w bloku wschodnim i na Zachodzie. Według historyków CIA i MI6 Goleniewski, który pracował już dla Brytyjczyków przez kilka lat przed ucieczką, przekazał im trzy dokumenty KGB, które Rosjanie przekazali sojusznikom z polskiego wywiadu wojskowego, a które prowadziły prosto do Blake'a. Była wśród nich lista 26 Polaków wytypowanych przez stację MI6 w Warszawie do werbunku, a także analiza polskiego wywiadu na temat najnowszych osiągnięć technologicznych w MI6.

    Analizując grono autorów i czytelników tych dokumentów, a także inne źródła pochodzące np. z podsłuchów, MI6 wytypowało 10 oficerów MI6, którzy mogli przekazać Rosjanom te informacje. Był wśród nich Blake, który ostatecznie stał się celem dochodzenia w sprawie radzieckiego kreta w MI6.

    Blake został ściągnięty jeszcze w 1960 r. do Wielkiej Brytanii i aresztowany. Trzeciego dnia przesłuchań przyznał się do zdrady twierdząc, że przeszedł na stronę radziecką podczas pobytu w Korei Płn.

    Już w maju 1961 r. został skazany na 42 lata więzienia. W chwili ogłaszania wyroku dostał zawału serca.

    Cztery lata później Blake zniknął z więzienia o zaostrzonym rygorze w Londynie.

    Ucieczkę Blake'a zorganizowało KGB, które zatrudniło do pomocy irlandzkiego przestępcę odbywającego karę więzienia w tym samym więzieniu za próbę zabicia policjanta. Irlandczyk z pomocą kolegów na wolności zorganizował ucieczkę Blake'a, przemycając dla niego do więzienia krótkofalówkę. Irlandczyk otrzymał od Rosjan pieniądze za pomoc w ucieczce szpiega, a gdy jego udział w zorganizowaniu ucieczki stał się tematem zainteresowania mediów, sam został przerzucony do ZSRR.
    • jerzy_55 Re: George Blake 26.12.20, 17:48


     Blake dzięki KGB uciekł do NRD, a potem do Moskwy, gdzie spędził resztę życia szkoląc radzieckich, a potem rosyjskich szpiegów. Tworzył tam grono przyjaciół z innymi szpiegami KGB, którzy uciekli z Wielkiej Brytanii, m.in. z Kim Philbym. Gdy zaocznie rozwiodła się z nim w Wielkiej Brytanii żona (sekretarka z MI6), znalazł sobie nową żonę w Moskwie (sekretarkę z KGB).

     Rosjanie nadali mu stopień pułkownika KGB i przyznali Medal Lenina. Blake do końca życia odrzucał oskarżenia o zdradę i zapewniał, że przeszedł na stronę radzieckich służb ze względu na przekonania. W swych wspomnieniach "Nie miałem innego wyboru" w 1986 r. wyjaśniał "nieodwracalną logikę", jaka doprowadziła go do zdrady ojczyzny i działalności na rzecz Moskwy: "Ze względów ideologicznych, ale nigdy nie dla pieniędzy".

     Przekonywał, że chciał w ten sposób "pomóc Związkowi Radzieckiemu, pierwszemu w świecie państwu, które podjęło heroiczny wysiłek budowy lepszego społeczeństwa".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka