19.04.21, 00:25
Sama myśl, że bakterie kałowe dostają się do naszych ust, musi budzić niechęć. Tymczasem dzieje się tak dość często. Wystarczy, że brudnymi rękami dotkniemy twarzy czy kanapki. Gdzie możemy ręce pobrudzić? W każdym miejscu dotkniętym przez kogoś, kto nie umył rąk, czyli używając przycisku windy, w autobusie, dotykając poręczy, klamek, drzwi, domofonu, opakowania żywności, jedzenia, butelek z napojami, klawiatury komputera, blatu w kuchni...
Bakterie kałowe nie muszą powodować infekcji i często wykonują w organizmie niezbędne prace (uczestnicząc w procesach rozkładu). Kiedy jednak dostaną się tam, gdzie nie powinny (np. do cewki moczowej) lub zetkniesz się ze szczepami obcymi dla twojego organizmu i wrogimi, może być nieciekawie.
Bakterią kałową jest Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), należąca do rodziny Enterobacteriaceae. Chociaż bywa pożyteczna, może również stanowić śmiertelne zagrożenie. Zasadniczo bytuje w jelicie grubym człowieka i zwierząt stałocieplnych. Jest pomocna w procesie ostatecznego rozkładu pokarmu, ale i produkcji witamin z grupy B i K. Dopóki pozostaje w końcowym odcinku układu pokarmowego, stanowi pożyteczny składnik flory bakteryjnej. Niestety... Wiosną 2011 roku ten niepozorny mikroorganizm (a dokładniej szczep EHEC, wyjątkowo zjadliwy) spowodował epidemię w Europie, która zabiła ponad 40 osób.(1) Niby niewiele (sytuację udało się dość szybko opanować), ale trzeba pamiętać, że nakłady finansowe wygaszania ogniska były ogromne, a ten mikrob jest wciąż blisko nas, mutuje, staje się coraz bardziej odporny na antybiotyki. Pałeczka codziennie przyczynia się do poważnych zakażeń, które są jedynie mniej medialne. E. coli często powoduje infekcje dróg moczowych. Nawracające stany zapalne powodują refluks moczowodowo-pęcherzowy (niewskazane cofanie moczu z cewki do nerek), w skrajnych przypadkach niewydolność nerek. Bywa też odpowiedzialna za groźne przewlekłe zapalenia zatok. Jest druga na liście sprawców zapalenia opon mózgowych u noworodków. Może powodować zapalenie otrzewnej, a nawet prowadzić do posocznicy. Spośród pałeczek gramm (-) to właśnie ona najczęściej powoduje sepsę.(2)
Mnogość zagrożeń
Oczywiście, bakterie kałowe to tylko jedne z wielu organizmów chorobotwórczych, które znajdują się na naszych rękach i mogą przyczynić się do zakażeń. Wszelkie infekcje roznoszone drogą kropelkową, choćby grypa, przeziębienie czy angina, okazują się także chorobami brudnych rąk.
Co ci zagraża, jeśli nie myjesz rąk odpowiednio często i właściwie? Przykładowo(4):
bakterie Streptococcus odpowiedzialne głównie za zakażenia dróg oddechowych,
słynna salmonella, odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe, niejednokrotnie o ciężkim przebiegu,
gronkowiec złocisty, wywołujący przewlekłe infekcje w różnych narządach,
shigella, sprawczyni zakażeń układu trawiennego,
wirus opryszczki wargowej,
wirus zapalenia wątroby typu A,
norowirusy, odpowiedzialne m.in. za zakażenia układu pokarmowego, zatrucia pokarmowe i biegunki.
Mnóstwo poważnych zagrożeń, a znamy dość proste sposoby zaradcze.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Zdrowie 19.04.21, 16:32
   Okazywanie sobie czułości poprzez miłe słowa lub wręczenie upominku jest przyjemne - o tym wie większość z nas. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poza pozytywnym wpływem na relację z bliskimi, ma ono również wiele korzyści zdrowotnych
   • seremine Re: Zdrowie 19.04.21, 20:04
    Jeśli chodzi o przyszłość preparatów opartych na technologii mRNA, gość TOK FM powiedział, że "szczepionki przeciwnowotworowe to taki najbardziej gorący obszar zastosowań i dość realny".
    • black_jotka Re: Zdrowie 15.03.22, 16:06
     I co? Są?
     • black_jotka Re: Zdrowie 22.03.22, 17:23
      I ???
      • mala200333 Re: Zdrowie 10.12.22, 06:52
       Jeszcze nie.
  • seremine Re: Zdrowie 22.07.21, 16:22
   Horror
  • black_jotka Re: Zdrowie 24.02.23, 19:41
   Dbajmy o nie..
  • black_jotka Re: Zdrowie 26.02.23, 00:28
   Wykazano, że dieta bogata w kwasy tłuszczowe nasycone zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 19 proc. Inne badania wskazują z kolei na podobną zależność w odniesieniu do nadmiernego spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy n-6, występujących powszechnie w olejach roślinnych. - Kiedyś mówiono, że oleje powinniśmy jeść łyżkami. Jednak kolejne badania dowiodły, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy n-6 spożywane w nadmiarze wykazują działanie prozapalne i prozakrzepowe, co przy zbyt dużej ilości wolnych rodników, będzie mogło determinować szybszy rozwój komórek nowotworowych. To ryzyko dotyczy przede wszystkim kobiet po menopauzie, które mają już podwyższone stężenie estrogenów - tłumaczy dr Malczyk. Czerwone i przetworzone mięso Mięso przetworzone, jak parówki, wędliny zostało zaklasyfikowane przez Międzynarodową Agencja Badań nad Rakiem do grupy pierwszej czynników rakotwórczych, obok takich produktów, jak alkohol, tytoń, azbest czy aflatoksyny.
  • black_jotka Re: Zdrowie 26.02.23, 18:01
   behealthymagazine.abczdrowie.pl/zdrowie-zaczyna-sie-od-jelit-gdy-choruja-choruje-caly-organizm,6861933269551712a
  • seremine Re: Zdrowie 05.03.23, 00:09
   Polacy myślą, że to nie jest alkohol. Skutki są tragiczne. "Stykam się z tym niemal na co dzień"
   Jedno piwo wieczorem dla relaksu to nawyk niejednego Polaka. Choć niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet taka ilość alkoholu, ale wypijana regularnie, może wykończyć organizm. - Pacjenci myślą, że piwo to nie jest alkohol -
  • mala200333 Re: Zdrowie 05.03.23, 14:45
   Tu już walczą z groźnym patogenem. W Polsce mamy inny problem. "Rozprzestrzeniają się bez kontroli"
   Uporczywa biegunka i wymioty, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Tak może atakować czerwonka, która w USA staje się coraz poważniejszym problemem ze względu na lekooporne bakterie. W Polsce mamy inny problem. - W przebiegu infekcji może dojść do bardzo poważnych powikłań, w tym niewydolności nerek i krążenia, a w konsekwencji do zgonu - ostrzega prof. Robert Flisiak.
   • mala200333 Re: Zdrowie 05.03.23, 14:46
    W USA przybywa przypadków czerwonki bakteryjnej (dyzenterii). Wywołuje ją groźna bakteria jelitowa Shigella. Sytację pogarsza fakt, że wykryto szczep, który jest oporny na działanie antybiotyków i - jak podało Centrum Kontroli i Prewencji Chorób - stał on za 5 proc. przypadków choroby potwierdzonych w ubiegłym roku.
    "Shigella XDR (tak został oznaczony nowy szczep - red.) stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Bakterie łatwo się rozprzestrzeniają, mogą także mutować i przenosić geny oporności na inne bakterie jelitowe" - ostrzega Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
  • mala200333 Re: Zdrowie 05.03.23, 14:47
   Czerwonka to jednak niejedyny problem, który nasila się w USA. Rośnie też liczba przypadków "zimowej choroby żołądka" wywołanej przez norowirusy. Ta dolegliwość jest też świetnie znana w Polsce
  • seremine Re: Zdrowie 07.03.23, 23:20
   Nawet 60 proc. przypadków raka jelita grubego jest konsekwencją siedzącego trybu życia i otyłości - przekazała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Agnieszka Radowicz-Chil, specjalistka patomorfologii i koordynatorka Colorectal Cancer Unit w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach.

   Jak dodała, ryzyko raka jelita grubego rośnie wraz z wiekiem. W większości przypadków choroba ta występuje u osób po 50. roku życia. Nawet u 25 proc. osób powyżej 50 lat stwierdza się obecność zmian przedrakowych, czyli polipów.
  • seremine Re: Zdrowie 08.03.23, 08:34
   Oliwa z oliwek….Wystarczą trzy łyżki dziennie. Ten tłuszcz ma zbawienny wpływ na mózg
  • seremine Re: Zdrowie 09.03.23, 20:48
   Na przewlekłą niewydolność nerek (PChN) choruje co najmniej 4,7 mln Polaków, z czego 96 proc. o tym nie wie. Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, a chory nierzadko dowiaduje się o niej dopiero, gdy jest w zaawansowanym stadium, a wtedy jedyną formą leczenia pozostają dializy lub przeszczep narządu. - Chore nerki po cichutku skracają życie i to niemało, lecz o wiele lat – mówi prof. Ryszard Gellert.
  • black_jotka Re: Zdrowie 10.03.23, 20:52
   Choruje na nią kilka milionów Polek. Jest odpowiedzialna za niemal połowę przypadków bezpłodności. Wiąże się z bólem porównywanym wręcz do bólu porodowego. I w Polsce nie ma żadnego systemu jej leczenia. Endometrioza - choroba, której nie widać, a która potrafi zdemolować życie. Katarzyna Górniak i Magda Łucyan rozmawiały z kobietami, dla których ta choroba jest codziennością, o tym, jak wygląda życie z nią. Natomiast lekarzy, którzy specjalizują się w leczeniu endometriozy, a jest ich bardzo niewielu w Polsce, zapytały o to, dlaczego na prawidłową diagnozę te kobiety muszą czekać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

   Endometrioza to choroba, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Podstawowym objawem choroby jest nasilający się ból. Dodatkowo mogą występować zaburzenia menstruacji. Endometrioza to również jedna z przyczyn niepłodności u kobiet.

   W 2022 roku reportaż zdobył złotą nagrodę w kategorii Dokumenty (subkategoria: Zdrowie i Medycyna) na World Media Festival w Hamburgu.

   W marcu 2023 roku w Ministerstwie Zdrowia powołano zespół do spraw endometriozy.
  • black_jotka Re: Zdrowie 11.03.23, 21:51
   Eksperci z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków wydali oficjalne ostrzeżenie, dotyczące korzystania z …….implantów piersi.
   . Okazuje się, że zabieg z ich wykorzystaniem może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. W tym – zachorowanie na raka skóry.
  • black_jotka Re: Zdrowie 12.03.23, 22:51
   Przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe i jednocześnie suplementy zawierające miłorząb japoński? Takie połączenie może doprowadzić do krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego. Podobnych pułapek jest więcej. Eksperci ostrzegają, że niektórzy próbują wykorzystać niekorzystne interakcje między lekami, by schudnąć. Część pacjentów może nie przeżyć takiej kuracji.
  • mala200333 Re: Zdrowie 12.03.23, 23:53
   Obowiązkowo dodajemy ją do wody na makaron, a Włosi, mistrzowie pasty, uważają nawet, że, aby makaron był idealny, woda musi być słona niczym woda morska. Najnowsze badania wskazują, że takie gotowanie może uwalniać kancerogenne i działające toksycznie na narządy substancje.
  • black_jotka Re: Zdrowie 13.03.23, 23:51
   Najnowsze badania opublikowane na łamach czasopisma "Melanoma Research" wskazują, że osoby, u których wykazano prawidłowy poziom witaminy D w organizmie, znacznie rzadziej zapadają na raka skóry. Niestety, niedobory tego cennego związku są w Polsce dosyć powszechne
  • black_jotka Re: Zdrowie 14.03.23, 16:07
   Woda to główny składnik naszego ciała. Wystarczy, że utracimy zaledwie dwa proc., a już możemy odczuć negatywne skutki odwodnienia. I choć jest najważniejsza dla prawidłowego funkcjonowania narządów i zdrowia, to wciąż wielu Polaków nie traktuje jej roli poważnie. - Woda jest niezbędna do życia, a jej utrata na poziomie 15 proc. masy ciała może doprowadzić do zgonu - ostrzega Dorota Hucał, dietetyczka.
  • black_jotka Re: Zdrowie 14.03.23, 16:08
   - Zdrowy dorosły człowiek powinien wypijać 2-2,5 l wody dziennie. Dokładna ilość, jakiej potrzebuje nasz organizm, zależy od wielu czynników. Są to przede wszystkim: masa ciała, aktywność fizyczna, wiek, dieta
  • black_jotka Re: Zdrowie 14.03.23, 16:10
   Na odwodnienie muszą uważać także seniorzy, u których poziom wody tkankowej jest niższy a mechanizmy retencji wody osłabione - ostrzega ekspertka.

   I dodaje, że jednym z pierwszych objawów niewystarczającego nawodnienia jest m.in. ból głowy.
   - Dlatego, kiedy poczujemy pierwsze symptomy bólu głowy, warto spróbować poprawić nawodnienie organizmu zanim sięgniemy po tabletkę przeciwbólową - wyjaśnia Dorota Hucał.

   - Szklanka wody potrafi zmniejszyć ból głowy w ciągu 30 minut!
  • black_jotka Re: Zdrowie 14.03.23, 17:01
   Choroba nie boli, a zmiany postępują na tyle wolno, że pacjenci ich nie wyłapują. Eksperci szacują, że na jaskrę może chorować nawet 900 tys. Polaków. Nawet połowa z nich nie jest zdiagnozowana, a choroba późno wykryta i nieleczona może doprowadzić do całkowitej ślepoty. - Nie znamy żadnej metody, która by przywróciła to utracone pole widenia
  • mala200333 Re: Zdrowie 15.03.23, 00:47
   - Z pewnością zmieniłem swoją dietę. Nie w jakiś dramatyczny sposób. Ograniczyłem spożycie czerwonego mięsa, jem ser i ryby. Ale ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich kilku lat stałem się bardziej wegetarianinem. Muszę przyznać, że nie myślałem, że kiedykolwiek nim będę – przyznał 96-latek.
   Według brytyjskiej ochrony zdrowia (NHS) ograniczenie spożycia czerwonego mięsa korzystnie wpływa na zdrowie i jest jednym z czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka, a zwłaszcza raka jelita grubego.
   Do czerwonego mięsa zalicza się:
   wołowinę,
   jagnięcinę,
   wieprzowinę,
   baraninę
   koźlinę,
   dziczyznę
   cielęcinę.
   • mala200333 Re: Zdrowie 15.03.23, 00:47
    WHO zaleca także ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, do którego zaliczamy wszelkiego rodzaju wędliny, kiełbaski, boczek czy szynki. Istnieje szereg badań, które dowodzą, że tego typu żywność sprzyja rozwojowi wielu chorób.
    Przykładowo badania przeprowadzone przez badaczy z Harvard T.H. Chan School of Public Health wykazały, że regularne spożywanie przetworzonej żywności zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i otyłości. Ponadto przyspiesza także procesy onkogenne, które prowadzą do rozwoju raka jelita grubego.
    Co ciekawe w ostatnich latach powstają też badania, które wskazują na powiązanie diety z kondycją psychiczną. W badaniu opublikowanym w 2019 roku stwierdzono, że spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności zwiększa ryzyko depresji.
    Z kolei inne badania sugerują, że przetworzona żywność może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, prowadząc do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, a nawet schizofrenia.
  • mala200333 Re: Zdrowie 15.03.23, 05:47
   Mózg jak brzytwa dzięki kurkumie
   Dr Mosley wskazuje, że kurkuma może też być pomocna w utrzymaniu sprawności intelektualnej. Na dowód przywołuje badanie opublikowane w ubiegłym roku. Naukowcy przez pięć lat obserwowali grupę 2,7 tys. seniorów. Wykazali, że osoby, które często sięgały po dania bogate w kurkumę, utrzymywały lepszą kondycję umysłową w zakresie pamięci i umiejętności rozwiązywania problemów.
  • black_jotka Re: Zdrowie 15.03.23, 18:08
   Nietrzymanie moczu to jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa, który – według kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – ma status choroby społecznej.
  • black_jotka Re: Zdrowie 16.03.23, 05:45
   Chińscy naukowcy odkryli w porożu jeleni komórki macierzyste o silnym potencjale regeneracyjnym, o czym donoszą na łamach czasopisma naukowego "Science". Komórki zostały wszczepione u myszy laboratoryjnych, co doprowadziło do rozwoju "mini-poroża". Eksperci uważają, że ich odkrycia mogą przyczynić się do rozwoju metod leczenia ludzkich kości.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka