seremine
19.04.21, 00:25
Sama myśl, że bakterie kałowe dostają się do naszych ust, musi budzić niechęć. Tymczasem dzieje się tak dość często. Wystarczy, że brudnymi rękami dotkniemy twarzy czy kanapki. Gdzie możemy ręce pobrudzić? W każdym miejscu dotkniętym przez kogoś, kto nie umył rąk, czyli używając przycisku windy, w autobusie, dotykając poręczy, klamek, drzwi, domofonu, opakowania żywności, jedzenia, butelek z napojami, klawiatury komputera, blatu w kuchni...
Bakterie kałowe nie muszą powodować infekcji i często wykonują w organizmie niezbędne prace (uczestnicząc w procesach rozkładu). Kiedy jednak dostaną się tam, gdzie nie powinny (np. do cewki moczowej) lub zetkniesz się ze szczepami obcymi dla twojego organizmu i wrogimi, może być nieciekawie.
Bakterią kałową jest Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), należąca do rodziny Enterobacteriaceae. Chociaż bywa pożyteczna, może również stanowić śmiertelne zagrożenie. Zasadniczo bytuje w jelicie grubym człowieka i zwierząt stałocieplnych. Jest pomocna w procesie ostatecznego rozkładu pokarmu, ale i produkcji witamin z grupy B i K. Dopóki pozostaje w końcowym odcinku układu pokarmowego, stanowi pożyteczny składnik flory bakteryjnej. Niestety... Wiosną 2011 roku ten niepozorny mikroorganizm (a dokładniej szczep EHEC, wyjątkowo zjadliwy) spowodował epidemię w Europie, która zabiła ponad 40 osób.(1) Niby niewiele (sytuację udało się dość szybko opanować), ale trzeba pamiętać, że nakłady finansowe wygaszania ogniska były ogromne, a ten mikrob jest wciąż blisko nas, mutuje, staje się coraz bardziej odporny na antybiotyki. Pałeczka codziennie przyczynia się do poważnych zakażeń, które są jedynie mniej medialne. E. coli często powoduje infekcje dróg moczowych. Nawracające stany zapalne powodują refluks moczowodowo-pęcherzowy (niewskazane cofanie moczu z cewki do nerek), w skrajnych przypadkach niewydolność nerek. Bywa też odpowiedzialna za groźne przewlekłe zapalenia zatok. Jest druga na liście sprawców zapalenia opon mózgowych u noworodków. Może powodować zapalenie otrzewnej, a nawet prowadzić do posocznicy. Spośród pałeczek gramm (-) to właśnie ona najczęściej powoduje sepsę.(2)
Mnogość zagrożeń
Oczywiście, bakterie kałowe to tylko jedne z wielu organizmów chorobotwórczych, które znajdują się na naszych rękach i mogą przyczynić się do zakażeń. Wszelkie infekcje roznoszone drogą kropelkową, choćby grypa, przeziębienie czy angina, okazują się także chorobami brudnych rąk.
Co ci zagraża, jeśli nie myjesz rąk odpowiednio często i właściwie? Przykładowo(4):
bakterie Streptococcus odpowiedzialne głównie za zakażenia dróg oddechowych,
słynna salmonella, odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe, niejednokrotnie o ciężkim przebiegu,
gronkowiec złocisty, wywołujący przewlekłe infekcje w różnych narządach,
shigella, sprawczyni zakażeń układu trawiennego,
wirus opryszczki wargowej,
wirus zapalenia wątroby typu A,
norowirusy, odpowiedzialne m.in. za zakażenia układu pokarmowego, zatrucia pokarmowe i biegunki.
Mnóstwo poważnych zagrożeń, a znamy dość proste sposoby zaradcze.