Dodaj do ulubionych

Nadmiar zelaza

19.08.23, 21:46

To, że niedobór żelaza może powodować poważne problemy zdrowotne, jest oczywiste. Nie każdy jednak wie, że nadmiar żelaza jest jeszcze bardziej niebezpieczny!
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Nadmiar zelaza 19.08.23, 21:48
   Nadmiar żelaza może wynikać z nadmiernej suplementacji, licznych przetoczeń krwi oraz chorób: hemochromatozy, niektórych rodzajów niedokrwistości, zespołów mielodysplastycznych i chorób wątroby.
   Nadmierna ilość żelaza może prowadzić do zmęczenia, bólu stawów, osłabienia, problemów skórnych (ciemnienie skóry) i hormonalnych, zaburzeń rytmu serca i trawienia, uszkodzenia trzustki oraz problemów z wątrobą.
  • jutta_t Re: Nadmiar zelaza 19.08.23, 21:49
   Gdy żelazo gromadzi się w wątrobie, może prowadzić do:

   Steatozy wątroby. Chociaż stłuszczenie wątroby jest często kojarzone z nadwagą i otyłością, nadmiar żelaza także może do niego doprowadzić.
  • jutta_t Re: Nadmiar zelaza 19.08.23, 21:51
   Nadmiar prowsdzi do:
   Hepatomegalii (powiększenie wątroby)
   Fibrozy i marskości wątroby. Przewlekłe uszkodzenie wątroby spowodowane nadmiarem żelaza może prowadzić do bliznowacenia (fibroza) lub bardziej zaawansowanego stanu, jakim jest marskość wątroby.
   Raka wątroby. Osoby z przewlekłym nadmiarem żelaza są narażone na wyższe ryzyko rozwoju raka wątroby w porównaniu z ogólną populacją.
   Zaburzeń funkcji wątroby. Nadmiar żelaza może zaburzać normalne funkcjonowanie wątroby, prowadząc do podwyższonych poziomów enzymów wątrobowych w surowicy krwi.
  • jutta_t Re: Nadmiar zelaza 19.08.23, 21:52
   Przyczyną tych problemów jest toksyczność żelaza. Kiedy poziom żelaza w organizmie jest zbyt wysoki, może on indukować stres oksydacyjny, który uszkadza komórki wątroby. Właśnie dlatego kluczowe jest monitorowanie poziomu żelaza we krwi i dostosowywanie diety oraz ewentualnej suplementacji, by zapobiegać jego nadmiarowi.
   Zalecenia żywieniowe dla osób z nadmiarem żelaza we krwi
   Osoby z nadmiarem żelaza we krwi powinny unikać spożywania pokarmów bogatych w żelazo (czerwone mięso, niektóre ryby i owoce morza) i ograniczyć spożycie witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza z pokarmów.
  • jutta_t Re: Nadmiar zelaza 19.08.23, 21:53
   Powinny ograniczyć również picie alkoholu, który może zwiększać uszkodzenie wątroby spowodowane nadmierną ilością żelaza.
   Właściwa dieta oraz regularne badania krwi mogą pomóc w monitorowaniu poziomu żelaza i zapobieganiu potencjalnym problemom zdrowotnym. Prawidłowy zakres stężenia żelaza wynosi:
   dla mężczyzn: 70–200 µg/dl
   dla kobiet: 55–180 µg/dl ..
  • jutta_t Re: Nadmiar zelaza 19.08.23, 21:54
   ….. dla niemowląt do 6. m.ż. : 35–155 µg/dl
   dla dzieci od 6. miesiąca do 15. roku życia: 45–185 µg/dl
   dla dziewcząt powyżej 15 lat: 40–145 µg/dl
   dla chłopców powyżej 15 lat: 55–160 µg/dl.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka