Dodaj do ulubionych

Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców

16.09.07, 17:04
Chciałbym się dowiedzieć czy nasi radni myślą coś o poprawieniu bezpieczeństwa przy w/w wyjeździe. Może by pomyśleć (chociaż) nad jakimś lustrem by zapewnić "rozeznanie w sytuacji" wjeżdząjącym w Powstańców.
A z innego tematu. Byl już poruszany wątek o bezpieczeństwie wyjazdy z ulicy (chyba0 Dzikiej. Tej na przeciwko kościoła gdzie na dodatek jest przejście dla pieszych a zainteresowani skorzystaniem z niego i przejściem na drugą stronę so kompletnie niewidoczni dla kierowców jadących od Żołnierskiej. Może by pomysleć o zamontowaniu progu zwalniającego w tym miejscu?
Obserwuj wątek
    • golek11 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 16.09.07, 20:33
      jestem za. to niebezpieczne przejście
    • kasiunia413 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 16.09.07, 21:40
      popieram - coś trzeba zrobić, bo to chyba najbardziej niebezpieczne
      skrzyżowanie w naszym rejonie !!!

      pozdrawiam Kasiunia413
    • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 17.09.07, 11:00
      rafradol1 napisał:

      > Chciałbym się dowiedzieć czy nasi radni myślą coś o poprawieniu
      > bezpieczeństwa
      > przy w/w wyjeździe. Może by pomyśleć (chociaż) nad jakimś lustrem
      > by zapewnić "
      > rozeznanie w sytuacji" wjeżdząjącym w Powstańców.

      Dość niebezpieczne skrzyżowanie, przede wszystkim dla kierowców
      jadących Kopernika i skręcających w Powstańców (zarówno w lewo jak i
      niestety w prawo). Jeśli chodzi o przejście dla pieszych na tym
      skrzyżowaniu to nie jest najgorzej, dobra widoczność pieszy -
      kierowca jest zachowana.


      > A z innego tematu. Byl już poruszany wątek o bezpieczeństwie
      > wyjazdy z ulicy (chyba0 Dzikiej. Tej na przeciwko kościoła gdzie
      > na dodatek jest przejście dla pieszych a zainteresowani
      > skorzystaniem z niego i przejściem na drugą stronę so kompletnie
      > niewidoczni dla kierowców jadących od Żołnierskiej. Może by
      > pomysleć o zamontowaniu progu zwalniającego w tym miejscu?

      Dobrze, że zwróciłeś uwagę na ten problem. Ja od momentu wymalowania
      w tym miejscu pasów i postawienia znaków pionowych próbuję zwrócić
      uwagę na ogromne zagrożenie dla pieszych w tym miejscu. Piesi są po
      prostu niewidoczni i dopóki nie wejdą nogą na jezdnię nie widać ich
      dla jadących samochodów. Piesi z kolei nie widzą samochodów z lewej
      jeśli nie wychylą głowy czy wejdą na pasy.

      Idzie jesień, następuje coraz wcześniej mrok i szarówka, piesi będą
      mniej widoczni i rośnie szansa potrącenia w tym miejscu pieszego.

      Pisałem o tym na forum, pisałem kilka razy e-maila do Burmistrzów w
      tej sprawie (i do wiadomości Sekretarza Miasta), niestety żadnego
      odzewu czy odpowiedzi ani od Burmistrza ani od Radnych nie
      otrzymałem. Najwidoczniej władze naszego miasta nie widzą tutaj
      problemu. Niestety po ostatnich dwóch wypadkach śmiertelnych w
      Ząbkach (na przejściu dla pieszych na Warszawskiej i na przejeździe
      kolejowym) ta sprawa nie daje mi spokoju. Albo niech mnie ktoś
      przekona, że faktycznie nie ma tam zagrożenia dla pieszych i tylko w
      mojej może chorej wyobraźni jest jakiś problem (może faktycznie
      jestem przewrażliwiony) albo niech zostanie poprawione to przejście
      dla pieszych i *zachowane bezpieczeństwo pieszych*.

      Ja często tamtędy chodzę, raz zdarzyło mi się, że chcąc przejść na
      drugą stronę wychyliłem głowę zza płota i postawiłem nogi na jezdni -
      auto jechało dość szybko z lewej, najpierw było dość mocne
      hamowanie, potem kierowca widząc, że nie wchodzę na przejście
      odpuścił hamulec i przejechał. Tak więc trzeba tam bardzo uważać.

      Jeśli taki stan rzeczy utrzyma się do momentu otwarcia nowej szkoły,
      to dzieci idące do szkoły, a będzie ich pewnie dużo, będą narażone
      na potrącenie.

      Co my mieszkańcy możemy w tej sprawie zrobić? Pisanie do Burmistrza
      w tej sprawie nie dało efektów. Rozumiem, że Burmistrz zajmuje się
      takimi istotnymi sprawami jak tramwaj dla Ząbek, projekty unijne,
      rozbudowa dróg, straż miejska i chwała mu za to, ale na litość takie
      drobne z pozoru sprawy też są istotne, nimi też trzeba się zajmować,
      szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Z mojej strony za
      odpuszczenie tej sprawy przez Burmistrza i zignorowanie moich próśb
      e-mailowych o rekację w tej sprawie (nie dostałem nawet odpowiedzi)
      daję Burmistrzowi minusa. I przykro mi z tego powodu.

      Może ktoś z Radnych mieszkających na Powstańców mógłby interweniować
      w tej sprawie? Kto pomoże w rozwiązaniu tego problemu? Czy zdrowie i
      życie mieszkańców ma jakąś cenę? Proszę o pomoc.
    • jezyk24 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 17.09.07, 14:26
      witam, próg zwalniający byłby ok ale by faktycznie poprawić
      bezpieczeństwo na naszej ulicy trzeba by zamontować ich zapewne
      kilka a to chyba niewykonalne :( przejście dla pieszych i
      skrzyżowanie jest faktycznie bardzo niebezpieczne , niestety dopóki
      moim zdaniem nie zorganizuje sie jakas większa grupa chcąca poprawić
      ten stan rzeczy odzewu raczej nie bedzie. ludzie w naszej okolicy są
      jacy są zobaczcie ile jest wpisów na temat otwarcia sklepów a ile
      dotyczących poprawy bezpieczenstwa np w ruchu drogowym :) , po
      stronie kościoła są znaki zakazu parkowania i co ? nasi sąsiedzi
      dalej parkują , jest znak ograniczający prędkość i co ? nasi
      sąsiedzi dalej najcześciej jeżdżą zdecydowanie za szybko , jest znak
      zakazujący jazdy wielkim i szybkim ciężarówkom i co ? - dalej
      skracają sobie drogę jadąc np. do żołnierskiej .... ehh gdyby
      chociaż części z naszych sąsiadów zależałoby na bezpiecznym ruchu
      samochodowym na naszej ulicy nie trzeba by nawet ustawiac za wiele
      znaków zakazu wystarczy uczulić żonę , męża , sąsiada by na naszej
      ulicy stosowali się do właśnie juz istniejących znaków , gwarantuje
      że to przyniesie zamieżony efekt - jazda 40 km/h a taki chyba znak
      stoi jest wystarczająca by wszystko wkoło zauważyć i jesli pieszy
      wyjdzie na mało widoczne pasy by w porę przychamować i bezpiecznie
      go przepuścić , to samo na skrzyzowaniu z Kopernika - jesli jadący
      ulicą powstańców w miarę możliwości będą wypuszczac próbujących
      skręcić z Kopernika to ci wiedząc o tym ze taki zwyczaj sie przyjmie
      nie będą zmuszeni wpychać sie na siłę by móc skręcić to po pierwsze
      a dodając do tego jazdę po powstańcow z predkoscią 40/h będący na
      kopernika będą mieli dużo większe możliwości by bezpiecznie skręcić
      widząc ze auto po powstancow jedzie powoli , czy to waszym zdaniem
      nie wystarczy by było bezpieczniej ? a czas dojazdu do domu czy
      pracy jadąc czterdziestką po powstańców naprawde znacznie sie nie
      wydłuży :) wielkie pędzące ciężarówki też ich kierowcy będą
      wiedzieli ze tu się jezdzi powoli i albo będą jeżdzic powoli a o to
      przeciez chodzi albo znajdą inną drogę na skróty a o to tez chodzi
      wiec i tak będzie lepiej czy mam rację ???
    • jezyk24 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 17.09.07, 14:31
      dodam tylko ze jak ja jadę przysłowiową 40-stką , to jadący za mną
      chętnie by mnie mówiąc potocznie powiesili a przeciez to najczesciej
      nasi sąsiedzi ..........:)
    • walach2 Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 17.09.07, 15:12
      Najlepiej byłoby wykupić działki i wyburzyć zabudowania na tym
      odcinku ul. Powstańców, a teren w naturalny sposób wykorzystać na
      planowane chodniki ze ścieżką rowerową po północnej stronie ulicy,

      ale problemem jest brak pieniędzy w kasie miasta na wykupy terenu
      oraz zgoda obecnych włascicieli na zmianę miejsca zamieszkania.
      • jezyk24 Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 17.09.07, 15:25
        walach2 napisał:

        > Najlepiej byłoby wykupić działki i wyburzyć zabudowania na tym
        > odcinku ul. Powstańców, a teren w naturalny sposób wykorzystać na
        > planowane chodniki ze ścieżką rowerową po północnej stronie ulicy,
        >
        > ale problemem jest brak pieniędzy w kasie miasta na wykupy terenu
        > oraz zgoda obecnych włascicieli na zmianę miejsca zamieszkania.
        no właśnie..... wykupywanie działek ???, zagospodarowanie terenu ???
        i właśnie takich postow oczekiwalem :)
        zapewne to dobry spobob .....ale zapewne baaardzo nierealny !!!
        przeczytaj moj post napisany wczesniej i do tego sie po prostu
        dołącz !!! bedzie szybko , sprawnie i przynajmniej ...realnie , a
        przy okazji nie ma tu ludzi popierających moje pomysły ????

        jestem ciekaw czy tylko ja tak mysle... jesli są to pokazmy ilu nas
        jest !!!
      • tedglen Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 17.09.07, 15:29
        walach2 napisał:

        > ale problemem jest brak pieniędzy w kasie miasta na wykupy terenu
        > oraz zgoda obecnych włascicieli na zmianę miejsca zamieszkania.

        Wcześniej czy później miasto będzie musiało nabyć te działki,
        przynajmniej częściowo. Im później tym drożej.
        • walach2 Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 17.09.07, 16:17
          z tego co można odsłuchać na którymś z nagrań sesji rady
          to wykup terenu pod pasem drogowym ulicy Powstańców trwa
          i potrwa jeszcze parę miesięcy
          • golek11 Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 17.09.07, 16:20
            z tego co wiem te działki już zostały sprzedane osobą "prywatnym"
            lub deweloperowi mają coś budować
          • tedglen Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 17.09.07, 16:57
            walach2 napisał:

            > z tego co można odsłuchać na którymś z nagrań sesji rady
            > to wykup terenu pod pasem drogowym ulicy Powstańców trwa
            > i potrwa jeszcze parę miesięcy

            Na lipcowej, XII sesji była mowa o wykupie działek pod ulicę
            Powstańców i stwierdzono, że potrzeba będzie wykupić 7000m2 zamiast
            planowanych początkowo 13000m2. Są opracowane mapy podziałowe na
            3500m2. Do końca roku mają zostać wykonane wszystkie mapy do celów
            podziałowych i odbędą się negocjacje z wszystkimi właścicielami
            działek.

            Jeśli ktoś chce tego posłuchać, to jest o tym mowa w części 4
            nagrania, czas 13:18 do 19:35.
            • tedglen Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 18.09.07, 10:07
              tedglen napisał:

              > Na lipcowej, XII sesji była mowa o wykupie działek pod ulicę
              > Powstańców i stwierdzono, że potrzeba będzie wykupić 7000m2
              zamiast
              > planowanych początkowo 13000m2. Są opracowane mapy podziałowe na
              > 3500m2. Do końca roku mają zostać wykonane wszystkie mapy do celów
              > podziałowych i odbędą się negocjacje z wszystkimi właścicielami
              > działek.

              Czy na kolejnych sesjach była może mowa o wykupach działek pod ulicę
              Powstańców?
              • tomaszkalata Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 30.10.07, 10:28
                Witam

                Na ostatniej, październikowej Sesji Rady Miasta radni przegłosowali
                zgodę na zamianę działek. W ten sposób "Miasto" stało się
                właścicielem kilkumetrowego pasa ziemii przy ul. Powstańców, po jej
                północnej stronie, pomiędzy Dziką a Różaną.

                Na tej samej sesji wnioskowałem, uzyskując przy tym poparcie
                Przewodniczącego Rady, o ustawienie luster ułatwiających kierowcom
                bezpieczne wyjazdy z ulic: Kopernika i Dzikiej w ul. Powstańców.
                Uzyskaliśmy zapewnienie Burmistrza jak i kierownika MZK, że
                niezwłocznie zostanie to wykonane.

                Pozdrawiam
                Tomasz Kalata
                • tedglen Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 30.10.07, 10:39
                  tomaszkalata napisał:

                  > Na tej samej sesji wnioskowałem, uzyskując przy tym poparcie
                  > Przewodniczącego Rady, o ustawienie luster ułatwiających kierowcom
                  > bezpieczne wyjazdy z ulic: Kopernika i Dzikiej w ul. Powstańców.
                  > Uzyskaliśmy zapewnienie Burmistrza jak i kierownika MZK, że
                  > niezwłocznie zostanie to wykonane.

                  Dziękuję.

                  A co zostało ustalone w kwestii poprawienia bezpieczeństwa pieszych
                  na przejściu przy ulicy Dzikiej?
                  • tedglen Re: odcinek Dzika-Kopernika na Powstańców 05.11.07, 12:57
                    tedglen napisał:

                    > > bezpieczne wyjazdy z ulic: Kopernika i Dzikiej w ul. Powstańców.
                    > > Uzyskaliśmy zapewnienie Burmistrza jak i kierownika MZK, że
                    > > niezwłocznie zostanie to wykonane.

                    > A co zostało ustalone w kwestii poprawienia bezpieczeństwa
                    > pieszych na przejściu przy ulicy Dzikiej?

                    Ponawiam pytanie, czy będą wykonane jakieś prace w celu poprawienia
                    bezpieczeństwa *pieszych*?
                    • slawomir_ziemski poprawa bezpieczeństwa pieszych ... 05.11.07, 22:21
                      Dzień dobry,

                      Przedstawiony przez Pana temat nie był dyskutowany na sesji Rady
                      Miasta. Wedlug mnie bezpieczeństwo może zostać poprawione poprzez
                      zamontowanie ,,garbu drogowego".
                      Może ma Pan inne propozycje. Z miła chęcią ich wysłucham.

                      Z poważaniem
                      Sławomir Ziemski

                      • tedglen Re: poprawa bezpieczeństwa pieszych ... 06.11.07, 09:20
                        slawomir_ziemski napisał:

                        > Przedstawiony przez Pana temat nie był dyskutowany na sesji Rady
                        > Miasta.

                        Bardzo proszę o zgłoszenie tego problemu Burmistrzowi.


                        > Wedlug mnie bezpieczeństwo może zostać poprawione poprzez
                        > zamontowanie ,,garbu drogowego".
                        > Może ma Pan inne propozycje. Z miła chęcią ich wysłucham.

                        Myślę, że każdy sposób, który przyczyni się do poprawienia
                        bezpieczeństwa przechodniów w tym miejscu jest dobry. Oczywiście
                        najlepiej byłoby, gdyby nieruchomość została wykupiona przez miasto
                        i przesunięty o kilka metrów płot. Zdając sobie sprawę, że to nie
                        nastąpi szybko proponuję następujące, tymczasowe rozwiązania:
                        1. Zamontowanie na jezdni progu zwalniającego.
                        2. Zainstalowanie podwyższonego przejścia dla pieszych (które samo w
                        sobie jest progiem), coś w rodzaju:
                        www.zgb.pl/cgs_images/drogownictwo/prog_plytowy.jpg
                        www.demit.pl/img/prog171.gif
                        3. Wykonanie azylu dla pieszych (z racji braku miejsca raczej nie do
                        zrealizowania).
                        4. Doprowadzenie do wycięcia na prywatnej posesji kilku krzaków,
                        chwastów ograniczających widoczność (oczywiście prywatni właściciele
                        nie mają takiego obowiązku, mam na myśli raczej ich dobrą wolę,
                        porozmawiać warto).
                        5. Przesunąć przejście dla pieszych na drugą stronę ulicy Dzikiej -
                        tam nie będzie problemu z widocznością pieszy - samochód i samochód -
                        pieszy.

                        Na razie tyle, jak jeszcze wpadnie mi do głowy jakiś pomysł to
                        napiszę.
                        • tomkrt Re: poprawa bezpieczeństwa pieszych ... 06.11.07, 13:10
                          tedglen napisał:


                          > 1. Zamontowanie na jezdni progu zwalniającego.
                          > 2. Zainstalowanie podwyższonego przejścia dla pieszych (które samo w
                          > sobie jest progiem), coś w rodzaju:
                          > www.zgb.pl/cgs_images/drogownictwo/prog_plytowy.jpg
                          > www.demit.pl/img/prog171.gif
                          > 3. Wykonanie azylu dla pieszych (z racji braku miejsca raczej nie do
                          > zrealizowania).

                          do tego w komplecie trzeba poustawiać płotki wzdłuż chodnika/jezdni aby zlikwidować przechodzenie pieszych poza wyznaczonym przejściem.
                          A w przypadku progu nie należy zapomnieć o słupkach na brzegu chodnika które zapobiegą częściowemu omijaniu progu po chodniku (;ub poboczem).

                          Próg nie jest idealnym rozwiązaniem i sam może generować ponadnormatywny hałas w porze nocnej ale z braku miejsca na inne rozwiązania chyba to jedyne wyjście.

                          Szczególnie, że przez to przejście przyy kościele na Powstańców nie jeździ komunikacja autobusowa - więc instalacja progu jest możliwa.
                          W dzisiejszym "Dzienniku" jest artykuł o plusach i minusach progów zwalniających.
                          • tomkrt Re: poprawa bezpieczeństwa pieszych ... 07.11.07, 00:51
                            tomkrt napisał:

                            >
                            > W dzisiejszym "Dzienniku" jest artykuł o plusach i minusach progów zwalniającyc
                            > h.
                            Jednak nie w "Dzienniku" a w dzienniku "Polska"
                            tutaj jest skan tego artykułu
                            www.siskom.info/art/Pol_071106_1.jpg
                            No i jest jeszcze jeden niezawodny sposób na uspokojenie ruchu.
                            Np. w taki mieście jak Ząbki kupuje się i montuje ok 8-10 skrzynek do fotoradarów i do tego kupuje się jeden wędrujący fotoradar.
                            Skrzynki montuje się w nerwargiczych miejscach. A sam radar jest prznoszony codziennie lub co kilka dni w nową lokalizację.
                            Tak że nikt nie wie - gdzie w danym dniu robione są kosztowne pamiątkowe fotki, a gdzie są tylko puste skrzynki.

                            Jak już miasto reaktywujestraż miejską - to można by jej zlecić kwestie obsługi (przenoszenia) takiego fotoraru i windykacje mandatów.
                            • tedglen Re: poprawa bezpieczeństwa pieszych ... 07.11.07, 09:09
                              tomkrt napisał:

                              > Np. w taki mieście jak Ząbki kupuje się i montuje ok 8-10 skrzynek
                              do fotoradar
                              > ów i do tego kupuje się jeden wędrujący fotoradar.
                              > Skrzynki montuje się w nerwargiczych miejscach. A sam radar jest
                              prznoszony cod
                              > ziennie lub co kilka dni w nową lokalizację.
                              > Tak że nikt nie wie - gdzie w danym dniu robione są kosztowne
                              pamiątkowe fotki,
                              > a gdzie są tylko puste skrzynki.

                              Bardzo dobry pomysł, do tego niedrogi w stosunku do korzyści jakie
                              byśmy osiągnęli. Zgłaszałem taki pomysł kilka razy:
                              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=45057278&a=47210927
                              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=67773112&a=68001620
                              niestety nie uzyskał on żadnego zainteresowania a szkoda. Być może
                              gdy powstanie Straż Miejska będzie możliwość zrealizowania takiego
                              projektu. Ustawienie skrzynek na fotoradar byłoby wskazane
                              szczególnie w okolicach szkół.
                        • tedglen Re: poprawa bezpieczeństwa pieszych ... 09.11.07, 09:48
                          tedglen napisał:

                          > Na razie tyle, jak jeszcze wpadnie mi do głowy jakiś pomysł to
                          > napiszę.

                          6. Poprawienie oznakowania poziomego i pionowego. Ustawienie znaków
                          fluorescencyjnych.

                          rp.pl/artykul/68004.html

                          Znaki mają uderzać po oczach
                          Konrad Majszyk 09-11-2007, ostatnia aktualizacja 09-11-2007 02:18

                          Z każdym rokiem rośnie liczba przechodniów zabitych w wypadkach. Jak
                          ograniczyć ten trend? Drogowcy ustawiają przy niebezpiecznych
                          przejściach fluorescencyjne tablice. Przez to na ulicach możemy
                          spotkać różne wersje tych samych znaków


                          źródło: Rzeczpospolita
                          +zobacz więcejOd grudnia 2006 roku do czerwca 2007 r. na pasach
                          przez ul. Pileckiego na Ursynowie zginęły dwie osoby (w tym
                          sześcioletni chłopiec). Od lipca, kiedy Zarząd Dróg Miejskich
                          zainstalował tam fluorescencyjne znaki widoczne już z wiaduktu nad
                          Puławską, nikt w tym miejscu nie został potrącony.

                          Poprawa bezpieczeństwa to nie tylko zasługa znaków. Oprócz nich w
                          tym miejscu pojawiły się: ograniczenie prędkości, płotki dla
                          pieszych i tymczasowa sygnalizacja świetlna.

                          ZDM uznał, że znaki fluorescencyjne sprawdziły się jako skuteczna
                          metoda na poprawę bezpieczeństwa w stolicy.

                          – Ustawiamy je tylko w najbardziej niebezpiecznych miejscach – mówi
                          rzeczniczka ZDM Urszula Nelken. – W przeciwnym wypadku mogłyby
                          spowszednieć. A chodzi o to, żeby z daleka uderzały po oczach i
                          zmuszały do natychmiastowego zdjęcia nogi z gazu.

                          Jaskrawe znaki informacyjne „przejście dla pieszych” czy
                          ostrzegawcze „dzieci” – możemy już zobaczyć przy ponad 50 zebrach w
                          Warszawie. Oto przykłady:

                          - przejście przez ul. Słomińskiego za zjazdem z mostu Gdańskiego

                          - Powstańców Śląskich obok straży pożarnej

                          - Powązkowska przy kościele św. Karola Boromeusza

                          - wzdłuż Płowieckiej i Czecha.

                          ZDM przygotowuje się do postawienia kolejnych tablic. Miejsca typuje
                          wspólnie z policją, na podstawie statystyki wypadków. A ta jest w
                          stolicy zatrważająca. Tylko w tym roku na skrzyżowaniach doszło do
                          307 wypadków (32 osoby zginęły, a 297 zostało rannych). Na „zebrach”
                          doszło do 281 zdarzeń (śmierć poniosło 27 osób, a 275 zostało
                          rannych).

                          Jak podaje ZDM, cena zestawu złożonego z dwóch tablic i jaskrawej
                          folii to 600 – 800 zł. Dla zwykłego znaku ceny są z reguły o jedną
                          trzecią niższe.

                          Czy na terenie miasta mogą występować te same znaki drogowe w dwóch
                          wersjach – zwykłej i fluorescencyjnej? – Nie widzę problemu.
                          Najważniejsze, żeby znak był dobrze widoczny – odpowiada redaktor
                          naczelny miesięcznika „Paragraf na drodze” Wojciech Kotowski. – Znak
                          fluorescencyjny kierowca na pewno dostrzeże wcześniej niż zwykły. A
                          dzięki temu wcześniej zacznie obserwować przejście oraz pobocze –
                          wyjaśnia.

                          Według podinsp. Wojciecha Pasiecznego z Wydziału Ruchu Drogowego
                          odblaskowe znaki przyczyniają się do ograniczenia liczby wypadków, a
                          świadczą o tym statystyki. Działają podobnie jak czerwono-białe pasy
                          dla pieszych (kierowcom kojarzą się z krwią i wypadkiem drogowym,
                          więc hamują). – W miastach zachodnich to już nie wystarcza. Tam
                          nawet na szerokich jezdniach montuje się na pasach progi
                          zwalniające, tzw. śpiących policjantów. Każda metoda jest dobra,
                          jeśli może ocalić ludzkie życie – mówi Pasieczny.


                          Znak w kanarkowym kolorze na przejściu przez ul. Słomińskiego.
                          Drogowcy ustawili takie w ponad 50 miejscach w Warszawie. W tym roku
                          do października w wypadkach drogowych zginęło w Warszawie już 61 pie-
                          szych, o 10 więcej niż w ubiegłym roku
                          Statystyki wypadków w mieście: wrd.policja.waw.pl

                          Źródło : Rzeczpospolita
                        • tedglen Re: poprawa bezpieczeństwa pieszych ... 12.11.07, 10:34
                          tedglen napisał:

                          > 4. Doprowadzenie do wycięcia na prywatnej posesji kilku krzaków,
                          > chwastów ograniczających widoczność

                          Żywopłot na posesji stracił liście, więc jest teraz o tyle lepiej,
                          że coś widać, chociażby reflektory aut. To na plus, ale jest też
                          minus :( Po deszczu na wprost przejścia gromadzi się spora kałuża,
                          którą trzeba przeskakiwać wprost na asfalt :( Chyba nie muszę pisać
                          jak wpływa to na bezpieczeństwo pieszych :(
                      • tedglen Re: poprawa bezpieczeństwa pieszych ... 13.12.07, 12:56
                        slawomir_ziemski napisał:

                        > Przedstawiony przez Pana temat nie był dyskutowany na sesji Rady
                        > Miasta. Wedlug mnie bezpieczeństwo może zostać poprawione poprzez
                        > zamontowanie ,,garbu drogowego".
                        > Może ma Pan inne propozycje. Z miła chęcią ich wysłucham.

                        Panie Sławomirze, czy któraś z tych propozycji zyskała aprobatę
                        Burmistrza/Kierownika MZK? Czy ewentualnie zostanie wdrożone inne
                        rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu?
                        Proszę o informację.
                • zabkowianka1 lustra - niezwłocznie czyli kiedy? 05.11.07, 14:53
                  Kiedy możemy spodziewać się tych luster? A może będą ogrzewane?
                  • krzysztof.murawski Re: lustra - niezwłocznie czyli kiedy? 05.11.07, 20:36
                    Na to pytanie powienien odpowiedziec Burmistrz. Poniewaz jego
                    przedstawiciele sie tu czesto odzywaja, wiec prawdopodobnie
                    odpowiedza i na to pytanie.
                  • slawomir_ziemski niezwłocznie - czyli już .... 05.11.07, 22:14
                    Szanowna Pani,

                    W poprzednim tygodniu w rozmowie z Panem Kierownikiem MZK zostałem
                    zapewniony o zakupie i montażu luster już w tym tygodniu.

                    Z poważaniem
                    Sławomir Ziemski


                    W przedmiocie luster miałem przyjemność rozmawiać w poprzednim
                    tygodniu z Panem Kierownikiem
                    • zabkowianka1 Re: niezwłocznie - czyli już .... 06.11.07, 11:26
                      Dziekuję za odpowiedź i trzymamy za słowo.
                      A czy lustra będą podgrzewane, albo odszraniane? - idzie zima więc
                      przydałoby się...
                    • tedglen Re: niezwłocznie - czyli już .... 07.11.07, 09:11
                      slawomir_ziemski napisał:

                      > W poprzednim tygodniu w rozmowie z Panem Kierownikiem MZK zostałem
                      > zapewniony o zakupie i montażu luster już w tym tygodniu.

                      Jest już zamontowane lustro, dzisiaj rano widziałem :)
                      • zabkowianka1 Lustro :) 07.11.07, 09:23
                        Miałam okazję skorzystać wczoraj z lustra przy Kopernika :)
                        Tylko dalej nie wiem co będzie zimą....
                        • tedglen Re: Lustro :) 07.11.07, 09:27
                          zabkowianka1 napisała:

                          > Miałam okazję skorzystać wczoraj z lustra przy Kopernika :)

                          I jak się sprawdza?
                          • zabkowianka1 Re: Lustro :) 07.11.07, 09:55
                            Jak sie sprawdza to pewnie będzie można oceniac za kilka dni.
                            Na razie zaliczyłam jeden rzut oka jadąc z Kopernika - było widać
                            samochód jadący Powstańców bez "wyhylania się" za róg.
                            Pozdrawiam wszystkich "wyjeżdżających w lewo" z Kopernika na
                            Powstańców.
                            • tedglen Re: Lustro :) 07.11.07, 10:00
                              zabkowianka1 napisała:

                              > Jak sie sprawdza to pewnie będzie można oceniac za kilka dni.
                              > Na razie zaliczyłam jeden rzut oka jadąc z Kopernika - było widać
                              > samochód jadący Powstańców bez "wyhylania się" za róg.

                              Właśnie o to mi chodziło, czy dobrze widać drogę z prawej strony.
                              No to będziemy mieli teraz trochę bezpieczniej :)
    • rafradol1 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 27.02.08, 14:31
      Witam.
      Chciałbym jeszcze wrócić do tematu w/w skrzyżowania i opisać moje spostrzeżenia.
      Ostatnio przydarza mi się, że wyjeżdżając z ul. Kopernika w Powstańców jestem "upominany" sygnałem dżwiękowym przez kierowców jadących od strony ul. Piłsudskiego. Jest lustro, ja nie jestem niewidomy czyli... albo bardzo pogorszyła się moja umiejętność oceny odległości albo panowie kierowcy "obtrąbiający" mnie mają na liczniku min. 70 km/h. Może jednak Rada Miasta pomyślała by o progu zwalniającym. Jeżeli nie może być go przy ulicy Dzikiej to przy Kopernika byłby jak najbardziej wskazany, przecież nie będzie przeszkadzał komunikacji miejskiej a pomoże w poprawie bezpieczeństwa.
      Pozdrawiam
      • magdazabki Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 27.02.08, 14:44
        Zgadzam się!!!!
        to lustro nic nie daje!!!! Wczoraj miałabym wypadek, wyjeżdzając z
        Kopernika, kierowca jadący ul. Powstańców miał napewno sporo na
        liczniku i miałam szczeście, że nie skasował mi samochodu.
        Ludzie przekraczają tam dwuktornie prędkość, a jest ograniczenie do
        30 km. Może jakaś kontrola by się przydała na otrzeźwienie.
        Wystarczy kilka razy postawić radiowóz wlepić troche mandatów i
        będzie można normalnie wyjeźdzać z Kopernika.
        • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 27.02.08, 15:46
          magdazabki napisała:

          > Zgadzam się!!!!
          > to lustro nic nie daje!!!! Wczoraj miałabym wypadek, wyjeżdzając z
          > Kopernika, kierowca jadący ul. Powstańców miał napewno sporo na
          > liczniku i miałam szczeście, że nie skasował mi samochodu.
          > Ludzie przekraczają tam dwuktornie prędkość, a jest ograniczenie
          do
          > 30 km. Może jakaś kontrola by się przydała na otrzeźwienie.
          > Wystarczy kilka razy postawić radiowóz wlepić troche mandatów i
          > będzie można normalnie wyjeźdzać z Kopernika.

          Bezpieczeństwo ludzi, zdrowie i życie jest najważniejsze. Kto nie
          zdaje sobie sprawy z tego, ten nie zasługuje na to aby być radnym.
          Przykro mi, że muszę pisać takie słowa.

          Do końca roku 2007 miały być wykupione wszystkie grunty pod ulicę
          Powstańców. Widocznie jest opoźnienie, skoro do tej pory na
          skrzyżaniach Powstańców/Kopernika i Powstańców/Dzika jest
          praktycznie bez zmian jeśli chodzi o bezpieczeństwo (poza
          ustawieniem lustra), nie została niestety poprawiona widoczność dla
          kierowców i pieszych. Pan Radny Ziemski, który w październiku 2007
          wypowiadał się na ten temat i obiecywał podjęcie "niezwłocznych"
          działań w sprawie poprawienia bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach
          i przejściu dla pieszych, zupełnie odpuścił sprawę. Czy wie ktoś co
          się dzieje z Panem Ziemskim, jest może chory, na urlopie, złożył
          dymisję?
        • krzysztof.murawski Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 27.02.08, 18:38
          Sam jeżdżę tamtędy często, więc pozwalam sobie dodać kilka słów,
          choć wcale nie uważam jak pan Ziemski, żeby Rada Miasta musiała
          debatować na sesjach o lustrze i temu podobnych tematach (wtedy jej
          sesje trwałyby nie 7 godzin ale 70).

          Główny problem jest tam taki, że Kopernika jest bardzo wąska, a
          Powstańców też niezbyt szeroka, a ruch intensywny. Lustro jest
          również bardzo małe. Dobrze, że jest, ale nie należy spodziewać się
          cudów i jeździć baardzo ostrożnie.

          Ostatnio na Kopernika trwają jakieś dziwne prace budowlane,
          polegające na zasypywaniu pobocza tłuczniem kolejowym albo czmyś
          jeszcze grubszym co wcale nie ułatwia manewrowania.

          Myślę, że zmiana tego skrzyżowania na równorzędne mogłaby nieco
          pomóc. Wówczas skręcając w lewo z Kopernika miałoby się
          podporządkowane pojazdy po lewej a uprzywilejowane po prawej. Sam
          ten fakt spowolniłby tam ruch.

          Przy pierwszej okazji porozmiawiam z panem Ziemskim - to jego "oczko
          w głowie".
          • rafradol1 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 27.02.08, 19:55
            Co nie zmienia faktu że przydałby się próg zwalniający by ograniczyć zapędy "mistrzów prostej" i bezpieczniejszy wyjazd z Kopernika.
          • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 28.02.08, 11:23
            krzysztof.murawski napisał:

            > Główny problem jest tam taki, że Kopernika jest bardzo wąska, a
            > Powstańców też niezbyt szeroka, a ruch intensywny.

            Akurat nie to jest głównym problemem. To, że jezdnie są wąskie i
            promienie skrętu małe, to jeszcze pół biedy (przynajmniej dla aut
            osobowych). Zasadniczym problemem na tym skrzyżowaniu jest *brak
            odpowiedniej widoczności*. Płot posesji jest prawie przy samej
            jezdni, gdyby był odsunięty na parę metrów, widoczność byłaby
            odpowiednia.


            > Przy pierwszej okazji porozmiawiam z panem Ziemskim - to
            > jego "oczko w głowie".

            Zwracam honor, wydawało mi się, że Pan Ziemski wcale nie interesuje
            się tym problemem.
            • kristoflaskowski Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 28.02.08, 11:39
              Zasadniczym problemem nie tylko na tym skrzyżowaniu jest *brak
              odpowiedniej widoczności*, podobne problemy występują w innych
              miejscach np: skrzyżowanie Stefczyka/Sikorskiego,
              Kawiatowej/Sikorskiego i wielu innych.

              Moim zdaniem potrzebna jest interwencja zarządcy drogi/ urzedu
              miasta bo obowiazujace przepisy nakazują zapewnienie odpowiedniej
              widoczności tzn wycinanie krzaków oraz zakaz budowania obrodzeń nie
              spełnajacych warunków.
              Mamy w urzedzie zatrudnionych prawników i nie powinni mieć oni
              żadnych problemów z odszukaniem odpowiednich paragrafów.

              pozd.
              • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 28.02.08, 14:43
                kristoflaskowski napisał:

                > Zasadniczym problemem nie tylko na tym skrzyżowaniu jest *brak
                > odpowiedniej widoczności*, podobne problemy występują w innych
                > miejscach np: skrzyżowanie Stefczyka/Sikorskiego,
                > Kawiatowej/Sikorskiego i wielu innych.

                Nie chcę się licytować gdzie gorzej, ale na wymienionych przez
                Ciebie skrzyżowaniach czyli Sikorskiego ze Stefczyka i Kwiatową jest
                nieporównywalnie lepiej jeśli chodzi o trójkąt widoczności. Wszędzie
                tam jest zachowana pewna odległość między jezdnią (czyli asfaltem) a
                płotem posesji (jest chodnik lub pobocze). Natomiast skrzyżowanie
                Powstańców z Kopernika jest takie, że praktycznie brak jest
                jakiegokolwiek odstępu między jezdnią a płotem posesji (w sezonie
                letnim gęsto obrośnietym zielenią: żywopłotem, krzakami, chwastami -
                również wystającymi poza ogrodzenie).
                • kristoflaskowski Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 28.02.08, 14:58
                  tu nie chodzi o licytowanie, tylko o zwrócenie uwagi na generalny
                  problem jakim jest bezpieczeństwo w Zabkach, a właściwie jego brak.
                  Rolą zarzadcy drogi jest własciwe jej utrzymaniu i nie dotyczy to
                  tylko zasypywania dziur w jezdni. Zarządca powinien usuwać
                  systematycznie chwasty i inne krzaki oraz występowac do mieszkańcow
                  o przestrzegaie przepisów. np budowania szczelnych parkanów
                  utrudniajacych widoczność.

                  ps. aby się przekonać, które skrzyżowanie jest bardziej
                  niebezpieczne to możnaby poprosić policje o statystyki
                  wypadków/kolizji. Osobiście byłem świadkiem, ze na skrzyżowniu
                  Sikorskiego/Stefczyka tygodniowo dochodzi do conajmniej 1 wypadku.
                  Niestety wybudowany z klinkieru śmietnik skutecznie uniemożliwia
                  widoczność i o tym by się przekonać czy coś nie jedzie trzeba się
                  wysunąć do połowy jezdni, a wtedy często jest już za późno :(
            • krzysztof.murawski Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 19:19
              Na pewno się interesuje, a pamiętajmy że jednak jest tam lustro -
              małe co prawda, ale jest.

              Nie można wszędzie robić progów tylko dlatego, że ulicami jeżdżąó
              szaleńcy, poza tym progi niewdiele pomagają. Niektóre ulice są w tak
              fatalnym stanie, że i bez progów strach po nich jeździć, a i tak
              niektórzy się tym nie przejmują.

              W tzch sprawach trzeba przypominać, prosić, pilnować - o ile łatwiej
              jest to robić w epoce internetu.

              A Pan Swiątkiewicz czyta pilnie wszystkie posty, więc na pewno sobie
              notuje te wszystkie sprawy.
              • wasyl1978 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 20:26
                krzysztof.murawski napisał:

                > Na pewno się interesuje, a pamiętajmy że jednak jest tam lustro -
                > małe co prawda, ale jest.

                najlepsze rozwiazanie !

                >
                > Nie można wszędzie robić progów tylko dlatego, że ulicami jeżdżąó
                > szaleńcy, poza tym progi niewdiele pomagają. Niektóre ulice są w
                tak
                > fatalnym stanie, że i bez progów strach po nich jeździć, a i tak
                > niektórzy się tym nie przejmują.

                czyli według Pana drastycznie pogarszajacy się stan ulicy Powstańców
                ma swoje zalety - moze nagroda dla byłego busmistrza ?

                >
                > W tzch sprawach trzeba przypominać, prosić, pilnować - o ile
                łatwiej
                > jest to robić w epoce internetu.

                to już najlepszy pomysł, po co np: wydawac w naszym miescie
                pieniądze na policje, jak można poprosić przestępców aby nie
                napadali, nie kradli, nie gwałcili ....

                >
                > A Pan Swiątkiewicz czyta pilnie wszystkie posty, więc na pewno
                sobie
                > notuje te wszystkie sprawy.

                :) :) :)
                • krzysztof.murawski Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 06.03.08, 16:25
                  Tylko tak dla porządku notuję, że chyba jest w miarę jasne, że nie
                  mówiłem tego, co Pan twierdzi, że mówiłem, ale coś zupenie innego.

                  Co do meritum i złego stanu Powstańców - owszem, nie jest on
                  najlepszy, ale i tak o niebo (jeszcze) lepszy niż wielu innych ulic
                  w Ząbkach. Kopernika też mam wrażenie, że się sypie i trochę wygląda
                  tak, jakby pod asfaltem były zalane nim betonowe płyty, które już
                  się zaczęły ruiszać.

                  Kopernika jest tak niebezpieczna dlatego, że jest to właściwie
                  jedynie poprzeczne połączenie w tej części Ząbek. Remonty, naprawy,
                  budowanie ulic w mieście potrwa długo, niestety, ponieważ
                  zaniedbania są bardzo duże.

                  Obecnie byłoby dobrze - piszę tu do pana Swiątkiewicza - gdyby
                  Panowie się szerzej nieco chwalili metrażem naprawionych,
                  zbudowanych, wyremontowanych ulic, bo obecnie take informacje bardzo
                  trudno z urzędu wydostać.

                  Generalnie byłoby również w Panów interesie, gdyby się Panowie tym
                  jak najszerzej chwalili.
                  • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 06.03.08, 17:09
                    krzysztof.murawski napisał:

                    > Co do meritum i złego stanu Powstańców - owszem, nie jest on
                    > najlepszy, ale i tak o niebo (jeszcze) lepszy niż wielu innych
                    > ulic w Ząbkach.

                    Owszem, zgoda, stan ulicy Powstańców w porównaniu z innymi drogami w
                    Ząbkach nie jest zły, ale zasadniczym bólem jest to, że w rok po
                    ułożeniu nowego asfaltu on się rozlatuje. Rozumiem, gdyby taki stan
                    rzeczy był po 15-tu latach, no niechby po 10-ciu, ale po roku?

                    Jeśli jednak obecne tempo powstawania nowych dziur i wyrw w asflacie
                    zostanie utrzymane to ulica Powstańców już za kilka miesięcy będzie
                    wyglądała tak jak pozostałe ulice w Ząbkach.
                    • rafradol1 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 06.03.08, 17:26
                      Dyskusja zaczyna "dryfować" w stronę innych tematów. Jest on również ważny ale skupmy się na przewodnim.
                      Panowie tedglen i krzysztof.murawski są przeciwni progowi (progom) zwalniajacym. Znają inne, lepsze rozwiązania... Ale jakie!!! Proszę podzielić się z nami swoimi wiadomosciami a nie zachowywać się jak - "wiem ale nie powiem".
                      Może czas zacząć mysleć o sygnalizacji świetlnej??
                      Z wypowiedzi osób lepiej poinformowanych, poprawa widoczności poprzez przesunięcie (usunięcie) ogrodzeń przylegających do ulicy posesji prędko nie nastąpi więc proszę o konkretne rozwiązania które można by było przedstawić ludziom władnym.

                      Pozdrawiam
                      • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 06.03.08, 17:38
                        rafradol1 napisał:

                        > Panowie tedglen i krzysztof.murawski są przeciwni progowi (progom)
                        > zwalniajacym. Znają inne, lepsze rozwiązania... Ale jakie!!!
                        > Proszę podzielić się z nami swoimi wiadomosciami a nie zachowywać
                        > się jak - "wiem ale nie powiem".

                        Proponowane przeze mnie rozwiązania (nie tylko zresztą przeze mnie)
                        znajdują się tym wątku. Proszę przeczytać i się do nich
                        ustosunkować, ewentualnie zaproponować kolejne.

                        A dodatkowo proponowane rozwiązania co do przestrzegania prędkości
                        na ulicy Powstańców również znajdują się na forum.


                        > Z wypowiedzi osób lepiej poinformowanych, poprawa widoczności
                        > poprzez przesunięcie (usunięcie) ogrodzeń przylegających do ulicy
                        > posesji prędko nie nastąpi

                        To właśnie Pan zachowuje się w stylu "wiem, ale nie powiem". Skąd ma
                        Pan te informacje? Jeśli to prawda, to oznacza, że prędko nie
                        odczujemy poprawy w tym miejscu. A miało być tak pięknie.
                        • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 06.03.08, 17:48
                          tedglen napisał:

                          > Proponowane przeze mnie rozwiązania (nie tylko zresztą przeze
                          > mnie) znajdują się tym wątku.

                          Dokładnie tutaj:
                          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=69117715&a=71578872
                          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=69117715&a=71742532
                          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=69117715&a=71592146
                          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=69117715&a=71626610

                          > A dodatkowo proponowane rozwiązania co do przestrzegania prędkości
                          > na ulicy Powstańców również znajdują się na forum.

                          Dużo o tym było na forum, oto kilka wątków o tym problemie i o
                          proponowanych rozwiązaniach:
                          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=67773112&v=2&s=0
                          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=69563765&v=2&s=0
                          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=97&w=45057278&v=2&s=0
                        • rafradol1 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 07.03.08, 06:16
                          tedglen napisał:


                          > > Z wypowiedzi osób lepiej poinformowanych, poprawa widoczności
                          > > poprzez przesunięcie (usunięcie) ogrodzeń przylegających do ulicy
                          > > posesji prędko nie nastąpi
                          >
                          > To właśnie Pan zachowuje się w stylu "wiem, ale nie powiem". Skąd ma
                          > Pan te informacje? Jeśli to prawda, to oznacza, że prędko nie
                          > odczujemy poprawy w tym miejscu. A miało być tak pięknie.
                          -
                          Odpisuję jak Pan mnie odpisał - informacje są zawarte na forum przez, jak się domyslam, radnego(radnych).
                          Termin realizacji jest moim wnioskiem z przeczytanych informacji.
                          • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 07.03.08, 08:23
                            rafradol1 napisał:

                            > Odpisuję jak Pan mnie odpisał - informacje są zawarte na forum
                            > przez, jak się domyslam, radnego(radnych).
                            > Termin realizacji jest moim wnioskiem z przeczytanych informacji.

                            To Pana wniosek. Fakty zaś są takie, że wykup gruntów zgodnie z
                            obietnicami Burmistrza na sesji RM miał nastąpić do końca roku 2007.
                            Pan Świątkiewicz napisał na forum w ten sposób, że można się
                            domyślać, że sprawa wykupu przeciąga się. Jednak żadnych konkretów
                            nie podał, np. ostatecznej daty wykupu gruntów oraz powodów
                            opóźnienia.

                            Chyba, że chodzi Panu o jakąś inną wypowiedź na forum, wtedy proszę
                            o podanie linka, widocznie mi umknęła.
                    • tomaszkalata Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 07.03.08, 11:21
                      Witam

                      Ulica Powstańców, szczególnie w miejscu, gdzie spotyka się z ul.
                      Kopernika, od pewnego czasu zrobiła się bardzo niebezpieczna -
                      szczególnie dla pieszych. Wiem to, ponieważ, praktycznie codziennie
                      tamtędy chodzę i widzę co się dzieje - szczególnie wieczorową porą.
                      Kilka miesięcy temu, wspólnie z Przewodniczący Rady, zabiegaliśmy o
                      ustawienie lustra w tamtym miejscu. jak Wiecie: lustro jest, ale nie
                      spełnia Naszych oczekiwań w całości.

                      Na rogu Powstańców z Kopernika jest posesja, która swoim ogrodzeniem
                      zachodzi prawie na jezdnię. Przez ten "płot" i zarośla wokół niego
                      widoczność w tym miejscu jest w gigantycznym stopniu ograniczona.
                      Dlatego też, aby doszło do poprawy bezpieczeństwa w tamtym miejscu,
                      koniecznie trzeba wykupić 2-3 metrowy pas tych posesji (między Dziką
                      a Kopernika). Wiem, że rozmowy z Właścicielami nie są łatwe -
                      zostaje jeszcze procedura wywłaszczeniowa. Ale to na pewno nie
                      nastąpi od razu, na tzw. "dniach".

                      Wszyscy - nie tylko piszący na tym forum - mamy rację: trzeba coś
                      zrobić natychmiast, aby nie dochodziło do podobnych tragedii, o
                      jakich ostatnio słyszymy.

                      Na samym początku, w rozmaity sposób, trzeba zaapelować do kierowców
                      (czyli również do Nas Samych) jeżdżących tamtędy. Aby wykazywali się
                      szczególną ostrożnością - to po pierwsze.

                      Dalej: uczulić Ząbkowską Policję i Wołomińską Drogówkę na ten
                      problem - spowodować, aby patrole drogowe tych służb stały się tam
                      codziennością.

                      Doprowadzić do zakupu radaru przez naszą nowopowstałą Straż Miejską,
                      który również czasami mógłby temperować rajdowe zapędy kierowców na
                      ul. Powstańców.

                      Trzeba także, jak najszybciej, poprawić jakość oświetlenia na tej
                      ulicy - wymienić żarówki na mocniejsze, aby wieczorem i w nocy było
                      widniej.

                      Postawić dodatkowe bardzo mocne, specjalne latarnie, które będą w
                      idealny sposób oświetlały same przejścia dla pieszych.

                      Jak widać wiele spraw jest tam jeszcze do "załatwienia". Jeśli
                      chodzi o mocniejsze żarówki i dodatkowe lampy na "zebrami", to kilka
                      dni temu miałem okazję rozmawiać na ten temat z Sekretarzem Robertem
                      Światkiewiczem. Pan Robert powiedział, że Urząd planuje niedługo
                      wymienić te żarówki, jak również postawić w Ząbkach kilka takich
                      reflektorów przy przejściach dla pieszych - pierwszy ma być na 3-go
                      Maja przy Przychodni Zdrowia - mam nadzieję, że na Powstańców będą
                      następne.

                      Reasumując: sprawa jest poważna, ale dzięki zaangażowaniu wielu
                      osób, można ją w bardzo szybki sposób rozwiązać.
                      Wszyscy mamy teraz pretensje do Burmistrza i Radnych - jest to
                      zrozumiałe, każdy by chciał, aby Powstańców była bezpieczną i
                      wygodną ulicą z przepięknymi chodnikami, ścieżką rowerową itd. To
                      jasne. Takie są plany. Ale najpierw sami powinniśmy zadbać o to
                      bezpieczeństwo. Większość z forumowiczów to kierowcy. Sami
                      postarajmy się zdejmować nogę z gazu i prosić o to samo swoich
                      znajomych, sąsiadów i przyjaciół. Miejmy taką świadomość, że to w
                      szczególności kierowcy tworzą zagrożenie uskuteczniając swoje
                      drogowe piractwo.

                      Sprawy, które opisałem wyżej, a więc: wykup gruntów, Ząbkowska
                      Policja, Drogówka, radar dla Straży, mocniejsze oświetlenie uliczne
                      jak i reflektory przy przejściach dla pieszych są jednak niezbędne,
                      aby takich drogowych piratów, którzy grasują na Powstańców postarać
                      się wyeliminować.
                      Ze swojej strony mogę tylko zadeklarować, że na powyższe tematy będę
                      rozmawiał z Kim trzeba. Dodam również, iż dobro ulic: Powstańców,
                      Kopernika, Dzikiej, Mazowieckiej, Jasnej, Szwoleżerów, Kaszubskiej,
                      Jagiellońskiej i pozostałych, których nie wymieniłem, jest mi
                      szczególnie bliskie - od urodzenia, a więc od 38 lat mieszkam przy
                      ul. Andersena.

                      Pozdrawiam
                      Tomasz Kalata
                      Radny


                      • tomaszkalata Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 07.03.08, 11:23

                        Dodam jeszcze, że niedługo w ul. Powstańców robiona będzie
                        kanalizacja deszczowa, oraz ciągnięta będzie sieć ciepłownicza.

                        Pozdrawiam
                        Tomasz Kalata
              • rafradol1 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 20:27
                krzysztof.murawski napisał:

                > Na pewno się interesuje, a pamiętajmy że jednak jest tam lustro -
                > małe co prawda, ale jest.

                Czyli równie dobrze mozna bylo własnymi siłami zamontować lustro łazienkowe i zawsze jakieś by było. Tok Pana rozumowania jest dla mnie "porażający".
                Nawiasem mówiąc cieszmy się że nie było "ostrej" zimy i lustro nie było oszronione. Nic by nie było widać (lub niewiele, mając na myśli porę dzienną) ale liczy się że jakieś lustro jest! "Sztuka jest sztuka.

                >
                > Nie można wszędzie robić progów tylko dlatego, że ulicami jeżdżąó
                > szaleńcy, poza tym progi niewdiele pomagają. Niektóre ulice są w tak
                > fatalnym stanie, że i bez progów strach po nich jeździć, a i tak
                > niektórzy się tym nie przejmują.
                >

                Progi są montowane tam gdzie wymaga tego bezpieczeństwo innych. Niektórzy, jak Pan to określa, szaleńcy cierpią na zanik wyobraźni jeżdżąc ze znaczną prędkoscia i nawierzchnia na ul. Powstańców jakoś im nie przeszkadza (a wręcz przeciwnie).
                A czy progi niewiele dają? Proszę spróbować przejechać 50 km/h przez próg przy osiedlu "Kopernika" o ile się nie mylę (zresztą jedyny próg na ul. Powstańców) i proszę podzielić się z nami wrażeniami a sobie odpowiedzieć czy progi niewiele dają.

                > W tzch sprawach trzeba przypominać, prosić, pilnować - o ile łatwiej
                > jest to robić w epoce internetu.

                W jakich sprawach??? Przypominać - komu? co?; prosić - kogo? o co?;
                pilnować - kogo? czego?



                Mam wrażenie że na nic więcej prócz lustra nie możemy liczyć. Rozumiem że włodarze Ząbek obdarowali nas niebywałe (owym "zwieciadłem" i cieszmy się z tego co mamy.

                P.S.
                Na forum Ząbek wcześniej zaproponowano fotoradar. Może by jednak o tym pomyśleć. Miasto z tego tytułu tez by miało "jakieś drobne" do kasy.



                • wasyl1978 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 20:36

                  > krzysztof.murawski napisał:
                  >
                  > > Na pewno się interesuje, a pamiętajmy że jednak jest tam lustro -

                  > > małe co prawda, ale jest.
                  >
                  > Czyli równie dobrze mozna bylo własnymi siłami zamontować lustro
                  łazienkowe i z
                  > awsze jakieś by było. Tok Pana rozumowania jest dla
                  mnie "porażający".

                  lepiej poczytaj blog PANA Krzysztofa - to dopiero jest porażające :(
                  • rafradol1 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 20:40
                    wasyl1978 napisał:

                    >
                    > > krzysztof.murawski napisał:
                    > >
                    > > > Na pewno się interesuje, a pamiętajmy że jednak jest tam lustro -
                    >
                    > > > małe co prawda, ale jest.
                    > >
                    > > Czyli równie dobrze mozna bylo własnymi siłami zamontować lustro
                    > łazienkowe i z
                    > > awsze jakieś by było. Tok Pana rozumowania jest dla
                    > mnie "porażający".
                    >
                    > lepiej poczytaj blog PANA Krzysztofa - to dopiero jest porażające :(

                    poproszę o namiary.
                    • rafradol1 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 20:46

                      > >
                      > > lepiej poczytaj blog PANA Krzysztofa - to dopiero jest porażające :(
                      >
                      > poproszę o namiary.

                      Już zauważyłem gdzie sie znajduje:)
              • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 04.03.08, 09:58
                krzysztof.murawski napisał:

                > Na pewno się interesuje, a pamiętajmy że jednak jest tam lustro -
                > małe co prawda, ale jest.

                I dużo daje w kwestii widoczności. Jednak nie jest to rozwiązanie
                docelowe.


                > Nie można wszędzie robić progów tylko dlatego, że ulicami jeżdżąó
                > szaleńcy, poza tym progi niewdiele pomagają.

                Jestem przeciwnikiem instalowania progów zwalniających na ulicy
                Powstańców (są lepsze rozwiązania), jednak nie mogę się zgodzić ze
                stwierdzeniem, że niewiele dają. Kto się odważy przejechać po progu
                z prędkością wyższą niż 30-40 km/h?
          • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 10:22
            krzysztof.murawski napisał:

            > Przy pierwszej okazji porozmiawiam z panem Ziemskim - to
            > jego "oczko w głowie".

            Dobrze, gdyby pojawiły się jakieś namacalne efekty tych rozmów. Bo
            jak na razie, to na wszelkich rozmowach się kończy.

            Ale cieszę się, że się Pan zaangażował w ten problem, ciekawe czy
            coś Pan wskóra, oby. Jeśli Pan przeczyta cały ten wątek to jest tam
            mowa jeszcze o przejściu dla pieszych przy ulicy Dzikiej, bardzo
            niebezpiecznym miejscu dla pieszych. Polecam ten problem Pana
            uwadze. Warto go rozwiązać szczególnie ze względu na otwieraną nową
            szkołę, dzieci w drodze do szkoły będą narażone na potrącenie.
            • bamse13 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 20:21
              Właśnie dziś na skrzyzowaniu Kopernika/Powstańców była stłuczka wcale nie mała.
              • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 04.03.08, 10:05
                bamse13 napisał:

                > Właśnie dziś na skrzyzowaniu Kopernika/Powstańców była stłuczka
                > wcale nie mała.

                Takich stłuczek będzie tam więcej jeśli nie dojdzie do poprawy
                widoczności. Drobna stłuczka to jeszcze nic, auto się wyklepie albo
                kupi nowe, gorzej jeśli dojdzie tam do wypadku - zdrowia ani życia
                ludzkiego nie da się kupić.

                Swoją drogą dziwne, że na ulicy Kopernika nie ma znaku STOP. Ktoś
                weryfikuje oznakowanie na ząbkowskich drogach gminnych?
                • tedglen Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 04.03.08, 10:17
                  tedglen napisał:

                  > Drobna stłuczka to jeszcze nic, auto się wyklepie albo
                  > kupi nowe, gorzej jeśli dojdzie tam do wypadku - zdrowia ani życia
                  > ludzkiego nie da się kupić.

                  Ponownie gorąco proszę i apeluję do Radnych, Burmistrza, Sekretarza
                  o zainteresowanie się tym problemem i podjęcie szybkich działań na
                  rzecz poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach Powstańców z
                  Kopernika i Dziką oraz na bardzo niebezpiecznym przejściu dla
                  pieszych na Powstańców przy ulicy Dzikiej. Nie czekajmy aż ktoś tam
                  zginie.
            • wasyl1978 Re: Skrzyżowanie Kopernika-Powstańców 03.03.08, 20:33
              > Ale cieszę się, że się Pan zaangażował w ten problem, ciekawe czy
              > coś Pan wskóra,

              jak Go mieszkancy bardzo poproszą to moze sie czymś zajmie ....
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka