Gość: xxx IP: 83.1.118.* 07.01.09, 09:47 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Delis Nieprawdziwe sformulowanie IP: 141.228.106.* 07.01.09, 09:59 Firma jest zadłużona po uszy: jej zobowiązania sięgają 50 mld dol. (czyli prawie tyle samo co długi Indii, Chin i Brazylii razem wzięte). Dlug zagraniczny Brazylii - 229 mld dol Dlug zagraniczny Indii - 149 mld dol Dlug zagraniczny Chin - 363 mld dol Odpowiedz Link Zgłoś
krycha_z_gazowni Re: Nieprawdziwe sformulowanie 07.01.09, 13:24 "Prawie" robi różnicę... ps. a kto nie potrzebuje gotówki? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Hmmm Rosyjska gospodarka na surowcach czyli... IP: 83.230.121.* 07.01.09, 14:47 Gazociąg z Kazachstanu pomijający Rosję (po dnie Morza Kaspijskiego) wykończył by obecną ekipę polityczną w Rosji powodując gigantyczne załamanie gospodarki Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: free_europe Re: Nieprawdziwe sformulowanie IP: *.chello.pl 07.01.09, 18:17 A to GW właśnie:):):) Jest co raz lepiej. Ostatnio się uśmiałem jak napisali że cośtam się zdarzyło "19mln" PÓŹNIEJ:) Klasyk Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marek "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na już... IP: *.contium.pl 07.01.09, 10:02 "Firma jest zadłużona po uszy: jej zobowiązania sięgają 50 mld dol. (czyli prawie tyle samo co długi Indii, Chin i Brazylii razem wzięte)." Co za bzdura, co za porównanie??? Sama Polska ma wieksze zobowiązania niz 50 mld dolarów. Odpowiedz Link Zgłoś
acs-13 marek dawno jest ponad 200mld$ 07.01.09, 10:23 polska idzie w slady swego pana usa ktora juz dawno przeszla biliona$ Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: z Radziecki, przestać wklejać te swoje bełkotki IP: 217.98.20.* 07.01.09, 12:22 To staje się już męczące. Idź poczytaj sobie trochę na tematy gospodarcze, zanim cokolwiej więcej tu naklepiesz. A najlepiej idź postukać na jakieś wasze forum, cyrylicą, znaczy się :DDDDDDDDDD Odpowiedz Link Zgłoś
antyreakcjonista Dane z "kublikowskiej ksiegi madrosci";))) 07.01.09, 10:22 Kublik nie wspomni skad sie wziely zobowiazania Gazpromu, jaka jest ich struktura, na co sa przeznaczone, podobnie jak zupelnie nie wspomina w jaki sposob zostaly spozytkowane rezerwy. Sadzac z jego klamliwej propagandy mozna wnioskowac ze dochod budzetu to 65 procent gaz i rop tym czasem jest to niespelna 20 a sam ich udzial w pkb to 6% Biedny Kublik propagandzista fantasta Odpowiedz Link Zgłoś
herr7 Bublik pisuje dla idiotów... 07.01.09, 10:31 a bezstronność i uczciwość dziennikarska to pojęcia mu nieznane. Niestety Wyborcza zatrudnia samych politruków. Rzetelni dziennikarze dawno z tej gazety odeszli. Odpowiedz Link Zgłoś
kajmir Re: To jest przedruk z "Dziwennika" 07.01.09, 10:52 I po co poprawiałeś?:) Chłopcy mogli sobie utwierdzać się w swoich spiskowych teoriach, poopluwać innych. Trochę piany z pyska na tą znienawidzoną "Wybiórczą" wytoczyć. Odpowiedz Link Zgłoś
herr7 przecież Bublik produkuje podobne "buble" 07.01.09, 11:11 Wyborcza pisuje te same "prawdy" co Dziennik. Podczas gdy istotne fakty są ukrywane. A są one dość oczywiste: Ukrainy nie stać na cenę jaką płacą inne państwa w Europie, a Rosja nie chce dłużej sponsorować Ukrainy kosztem swojego budżetu. To podstawa sporu. Ukraina nie godzi się na rozwiązanie kompromisowe jakie przedłożył jej Gazprom, czyli 250 $ za 1000 m3, jednocześnie żąda wyższych opłat za tranzyt aniżeli ma to miejsce na Zachodzie. Kompromisowym rozwiązaniem byłby wspólny zarząd nad gazociągami z założeniem wspólnych inwestycji. A Ukrainy na inwestycje nie stać. To Ukraina wykorzystuje swoje gazociągi jako narzędzie w sporze politycznym i dlatego nie godzi się na monitoring badający przepływ gazu ze strony choćby państw Unii. Odpowiedz Link Zgłoś
wianuszek_kresowy Re: przecież Bublik produkuje podobne "buble" 07.01.09, 19:06 herr7 napisał: > Kompromisowym rozwiązaniem byłby wspólny zarząd nad gazociągami z założeniem > wspólnych inwestycji. A Ukrainy na inwestycje nie stać. To Ukraina wykorzystuje > swoje gazociągi jako narzędzie w sporze politycznym i dlatego nie godzi się na > monitoring badający przepływ gazu ze strony choćby państw Unii. Ech krjemlowskaja logika;) Sluchaj kacap, vowa miec gaz, chachly miec rura, vowa sie musiec z chachly dogadac bo bez rura nic nie zarobic, ale vowa tylko lzec, krzyczec i kurki zakrecac. Takie sprawy sie negocjuje, czasy Brezniewa sie skonczyly, zwykly nakaz nic tu nie dac. Odpowiedz Link Zgłoś
brzezozka jak widać w odpowiedzi przez herr7 na Twój koment 07.01.09, 11:38 to nie ma znaczenia że poprawiłem :) Odpowiedz Link Zgłoś
bombay_saphire Re: a tak w ogóle to i tak nie ma znaczenia :-)) 07.01.09, 12:23 co tam pajace z moskiewskiej brygady wypisujecie sobie na tym forum. herr7 do beriozki, eva15 do herra7 itd., wiekszość i tak ma te wasze wypociny w doopie i nie traci czasu na zbedną dyskusję.. z was wszystkich to chyba kacap z moskwy jest najfajnieszy, chłopak się przynajmnmiej po polsku nauczył, byle jak - ale zawsze Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: z Re: a tak w ogóle to i tak nie ma znaczenia :-)) IP: 217.98.20.* 07.01.09, 12:27 K_z_m prawdopodobnie studiował w Polsce, to i języka trochę się poduczył. Ale to niereformowalny homo sovieticus, żadne argumenty (poza tymi z "Pravdy") do niego nie docierają. Poszedłby za fiutinem w ogień, nawet ten wieczysty ;P Odpowiedz Link Zgłoś
herr7 bombay, bombay... 07.01.09, 12:27 "Szafirem" intelektu to Ty nie jesteś. Co najwyżej szkiełkiem udającym szafir. Odpowiedz Link Zgłoś
eva15 Bublik - bingo! Kupuję! 07.01.09, 13:04 Co prawda ten artykuł akurat popełnił inny Bublik niż Kublik, ale trafiłeś w sedno. Odpowiedz Link Zgłoś
zigzaur A masz czym zapłacić? 07.01.09, 16:36 No, chyba że oceniasz wartość na 0,00 € Odpowiedz Link Zgłoś
eva15 Pożyczę u Juszcza, on siedzi na kradzionych mld $ 07.01.09, 18:07 zigzaur napisał: > No, chyba że oceniasz wartość na 0,00 € Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Teodor Re: Dane z "kublikowskiej ksiegi madrosci";))) IP: 82.177.111.* 07.01.09, 10:46 Chyba nie tylko p. Kublik uprawia klamliwa propagande falszywymi danymi. Dzisiejszy NYT pisze: "Oil and gas exports provide about 60 percent of the Russian budget". Dane sie zgadzaja. A moze to spisek syjonistyczno-liberalnej prasy? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: abc Kublik na ogół bredzi ale Ty też niezbyt się IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.09, 12:50 orientujesz. Udział sektora naftowo-gazowego w budżecie Rosji to 47% za okres styczen-pazdzienik 2008 www.eeg.ru/pages/22 Odpowiedz Link Zgłoś
antyreakcjonista Re: masz racje 07.01.09, 13:16 Masz racje, posilkowalem sie sie globalsecurity.org Rzeczywiscie jest jak piszesz, z tym ze do 2011 roku udzial ten ma spasc do 36% a realne ceny ropy czyli gdzies na poziomie 40-60 dol do doskonale otrzezwienie en.rian.ru/russia/20081124/118484988.html www.politeja.pl/index.php?t=308 Odpowiedz Link Zgłoś
eva15 Otóż to, ale Bublika fakty nie interesują 07.01.09, 18:51 on robi w propagandzie. Odpowiedz Link Zgłoś
bmc3i Sam jesstes propagandzista 08.01.09, 00:34 antyreakcjonista napisał: > Kublik nie wspomni skad sie wziely zobowiazania Gazpromu, jaka jest ich struktu > ra, na co sa przeznaczone, podobnie jak zupelnie nie wspomina w jaki sposob zos > taly spozytkowane rezerwy. > Sadzac z jego klamliwej propagandy mozna wnioskowac ze dochod budzetu to 65 pro > cent gaz i rop tym czasem jest to niespelna 20 a sam ich udzial w pkb to 6% > Biedny Kublik propagandzista fantasta Propagandzista to jestes ty kolego. Tysiace razy rozne osoby wskazywaly na roznych forach GW najrozniejsze publiczne zestawienia, o strukturze rosyjskich dochodow, w tym stroktrze rosyjskiego eksportu. W roku 2007 udzial eksportu surowcow naturalnych w w ogolnej wartosci eksportu siegnal 80%. Odpowiedz Link Zgłoś
stachu44 Re: Sam jesstes propagandzista 08.01.09, 13:59 Sam slyszalem u ojca dyr. o 99% Odpowiedz Link Zgłoś
maniek_ok Jak se poscielesz, tak sie wyspisz 07.01.09, 11:02 tak to ktos kiedys wymyslil. Ale my wolimy chwalic sie wzrostem gospodarczym zamiast budowac, jak niemcy inne zrodla gazu. Gazoport - czemu nie? Ale skoro niemcy potrafia miec gazociag z norwegii to czemu my nie mozemy miec? Teraz wychodzi nasze podskakiwanie golodupca - nic nie mozemy ale podskakujemy. Odpowiedz Link Zgłoś
funstein "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na już... 07.01.09, 11:40 to ostatni kryzys w Rosji rzadzonej przez dyktature malych blizniakow. na szczescie, bo Rosjanie to narod, ktory coraz bardziej zasluguje na madre rzadzenie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Boom KGBowcy dostali w czape za swoja chciwosc... IP: *.dyn.iinet.net.au 07.01.09, 11:46 Dwa karly kgbowskie chca silowo wyszarpac jak najwyzsze ceny za gaz i rope, jezeli Europa wytrzyma 2 m-ce to nastepna rewolucja zmiecie ich od wladzy - glodni ludzie rozszarpia ich golymi rekami. Kacap Putin tym razem przeliczyl sie... Odpowiedz Link Zgłoś
johnny-kalesony Re: KGBowcy dostali w czape za swoja chciwosc... 07.01.09, 12:54 Gość portalu: Boom napisał(a): > Dwa karly kgbowskie chca silowo wyszarpac jak najwyzsze ceny za gaz > i rope, jezeli Europa wytrzyma 2 m-ce to nastepna rewolucja zmiecie > ich od wladzy - glodni ludzie rozszarpia ich golymi rekami. Dlatego właśnie Kreml pozbył się już wszelkich zahamowań. W Europie polityk po prostu odchodzi w atmosferze kompromitacji (jak Schroeddi). W Rosji to "odejście" ma nieco szersze znaczenie. Kremlowski reżim po prostu walczy o życie. Pozdrawiam Keep Rockin' Odpowiedz Link Zgłoś
kalfas2 Re: "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na ju 07.01.09, 12:22 problem, z Putinem i Miedwiediewem jest taki ze sa za miekkcy. Postawili na wciaganie Rosji w struktory zachodnie, na wspolparce z zachodem. Problem w tym ze weszli na poletko gdzie glownym rozgrywajacym sa USA i to USA pociagaja tu za wszystkie sznorki. Tymczasem Rosja powinna wypiać sie na panstwa zachodnie, maksymalnie ograniczajac z nimi wspolprace, nic z tamtad nie kupowac, rozwijac swoj przemysl wewnetrzny i nastawiac sie na wlasny przemysl i produkcje. Naiwnych ruskich kapitalistyczny zachod zawsze wymanewroje, a to jakas dewaluacją, a to jakims kryuzysem, a to spekulacjami na gieldzie. Durne Iwany jeszcze sie nie nauczyly za trzeba liczyc na siebie a nie na "przyjacioł" Odpowiedz Link Zgłoś
antyreakcjonista Re: "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na ju 07.01.09, 13:05 Iwany przespali jak ceny energii skoczyly i obudzili sie troche za pozno.W obecnym czasie jedym z glownych fundamentow gospodarki jest sprzedaz surowcow energetycznych, choc rzad robi by do 2013 roku tak nie bylo.Wracajac, w najblizszym czasie potrzebna jest im konkretna dywersyfikacja terminale LNG i budowa gazociagow na dalekim wschodzie nastapila ciut za pozno, czego konsekwencje zbieraja. Odpowiedz Link Zgłoś
kalfas2 Re: "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na ju 07.01.09, 13:41 moim zdaniem powinni ograniczyc do absolutnego minimum eksport swoich surowcow bo te jeszcze beda im potrzebne. Japonia nie ma zadnych surowcow ani zloz a swietnie sobie radzi- maja nowoczesny przemysl, i na to tez powinna klasc nacisk Rosja. Uzaleznienie dobrobytu od grabierzy wlasnych dobr naturalnych ma zawsze spore minusy, po pierwsze to droga na skroty, po drogie zupelnie uzaleznia sie kraj od odbiorcow. Najlepiej dla Rosji bylo by gdyby totalnie zalamal sie handel ich surowcami, wtedy Rosja byla by zmuszona do rozwijania wlasnego zaawansowanego technicznie przemyslu.Obecne klopoty Rosji sa spowodowane tylko i wylacznie ich otwarciem na zachod, i uzaleznieniem gospodarki od zachodnich kontrachentow, gield, i dolara. Odpowiedz Link Zgłoś
antyreakcjonista Re: "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na ju 07.01.09, 13:59 Ja sobie tego nie wyobrazam.Dlaczego nie mieliby sprzedawac towaru ktory jest deficytowy na swiatowym rynku?Poza tym ropa i gaz moze byc wielkim dobrodziejstwem jak i przeklenstwem, zalezy jak sie wykorzysta, Norwegia radzi sobie swietnie i nie jest zacofanym krajem z nierozwinietymi inymi galeziami gospodarki. Udzial surowcow energetycznych w strukturze budzetu(wykluczajac spekulacyjne "wahniecie" cen w 2007/2008) systematycznie spada i oecnie wynosci 47% a w 2011 roku planowany jest spadek do 36%) Zgadzam sie ze Rosja powinna postawic na swego rodzaju "plan Marshalla" dla swojej gospodarki oraz intensywniej rozwijac alternatywne drogi przesylu www.eia.doe.gov/emeu/cabs/Russia/Maps.html Odpowiedz Link Zgłoś
mil1231 chyba pierwszy ra czytam wasze komentarze w 07.01.09, 18:56 dużym stopniu odpowiadające rzeczywistości- Rosja jest w wielkich tarapatach Odpowiedz Link Zgłoś
wianuszek_kresowy Re: "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na ju 07.01.09, 19:43 kalfas2 napisał: > Tymczasem Rosja powinna wypiać sie na panstwa zachodnie, maksymalnie > ograniczajac z nimi wspolprace, nic z tamtad nie kupowac, rozwijac > swoj przemysl wewnetrzny i nastawiac sie na wlasny przemysl i > produkcje. Tja... walonki, lapcie z lyka, matrioszki i samowary. Naiwnych ruskich kapitalistyczny zachod zawsze > wymanewroje, a to jakas dewaluacją, a to jakims kryuzysem, a to > spekulacjami na gieldzie. Durne Iwany jeszcze sie nie nauczyly za > trzeba liczyc na siebie a nie na "przyjacioł" Nie to kacap chce wprowadzic swoje reguly gry i tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
incipit I należy przestać kupować gaz i ropę z Rosji. 07.01.09, 12:10 I należy przestać kupować gaz i ropę z Rosji jak nie potrafi dotrzymać umów. Przyjdzie wtedy sama prosić, aby cokolwiek od nich kupić. Przy kryzysie produkcji na świecie - prawdopodobnie nie zabraknie dostawców surowców solidniejszych niż Rosja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: S Re: I należy przestać kupować gaz i ropę z Rosji. IP: *.adsl.inetia.pl 07.01.09, 12:20 To Ukraina nie zaplacila za gaz za 2008. Poza tym chca umowe na 2009 na kwote nizsza, niz reszta Europy. Dlaczego maja miec gaz taniej od reszty?? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: z Rosja w handlu stosuje podwójne, a nawet potrójne IP: 217.98.20.* 07.01.09, 12:25 standardy. Po ile sprzedaje gaz Białorusi, i dlaczego (tak tanio)? Dlaczego odbiorcom wewnętrznym spredaje gaz po dziesięciokrotnie niższej cenie niż np. Ukrainie? Poszukaj odpowiedzi na te pytania, a znajdziesz odpowiedź i na swoje własne ;P Odpowiedz Link Zgłoś
mara571 Masz czesciowo racje 07.01.09, 13:19 Gość portalu: S napisał(a): > To Ukraina nie zaplacila za gaz za 2008. Zgadza sie. > Poza tym chca umowe na 2009 na kwote nizsza, niz reszta Europy. Dlaczego maja > miec gaz taniej od reszty?? Gazprom ma rozne umowy z roznymi krajami. Njaczesciej dlugoterminowe. Kiedys im sie wydawalo, ze najlepiej bedzie jak sie zwiaze ceny gazu z cenami ropy na wolnym rynku.I tak sa podpisane dlugoletnie umowy z niemieckimi firmami. Jeszcze latem sie wydawalo, ze Gazprom zarobi w 2009 wyjatkowo duzo na tych dostawach. Tymczasem ceny ropy spadly i w ciagu 6 miesiecy nastapi tez spadek cen gazu, ktory dostarczany jest do Niemiec. Jaka umowe ma Polska nie wiem. Wydaje mi sie, ze Gazprom moze zadac w przypadku nowej umowy kazdej ceny. A co na koncu bedzie stalo w umowie zalezy od obydwu stron. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jaja Re: I należy przestać kupować gaz i ropę z Rosji. IP: *.aster.pl 07.01.09, 20:31 Skoro chcą by Ukraina płaciła po cenie rynkowej to ciekaw jestem dlaczego tranzyt chcą mieć gratis? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bess Re: I należy przestać kupować gaz i ropę z Rosji. IP: *.um.krakow.pl 07.01.09, 13:34 :)) taak poprosi i dygnie, piszesz bajki jak byś pierwszy raz usłyszał słowo Rosja. Oni wprost się rwą, żeby o cokolwiek prosic. Bardzo to lubia. Słabo mi . Prędzej mi kaktus urośnie niż Rosja o COKOLWIEK POPROSI. Odpowiedz Link Zgłoś
incipit Jak będzie się dusić to poprosi. 07.01.09, 14:58 Jak będzie się dusić to poprosi. Odpowiedz Link Zgłoś
12.12a1 "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na już... 07.01.09, 13:50 Panstwa przerobione przez Gazprom powinny pozwac ta firme do sadu,przejac ja za dlugi i dopiero wtedy zarzadzanie nia bedzie sensowne.Bo kumple z bylego KGB nie nadaja sie do tej roboty,dla nich kierowanie duza firma jest tozsame z duszeniem partnera w biznesie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zgred "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na już... IP: 160.83.57.* 07.01.09, 14:07 Zobowiazania zagraniczne Gazpromu sa ogromne;potrzebuje (a) srodkow na splate juz zaciagnietych dlugow i (b)nowych srodkow na sfinansowanie odbudowy sieci przesylowych i eksploatacji nowych pol gazowych(np Sztokman na morzu Barentsa-dostawca dla North Stream). Same dochody finansowe i zyski Gazpromu na to niewystarcza!Juz znalazl sie na liscie 300 firm ktorym Moskwa pomoze splacic zagraniczne zobowiazania. Stad zagrywka z Ukraina i UE; Gdyby w Komisji UE mieli jaja to moga to rozegrac i ulozyc stosunki z Gazpromem i Rosja na zupelnie nowych zasadach: ONI-Rosja - potrzebuja kasy i technologii; MY-Unia - mamy kase,technologie ! ONI- chca dlugoletnich dostaw - MY tez ale my kupimy od nich jak oni umozliwia nam rowniez inwestycje w pola gazowe;za to oni moga zainwestowac w nasza siec przesylowa-na zasadzie wzajemnosci-ale tez rezygnuja z North i South Stream ! Odpowiedz Link Zgłoś
antyreakcjonista Re: "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na ju 07.01.09, 14:52 Ale jest tak jak piszesz i nie trzeba trybu przypuszczajacego. Smieszne jest jeczenie Kublika ktory drwi z malych inwestycji Gazpromu a gdy ten inwestuje i zaciaga kredyty drwi ze nie ma kasy, jakis glupi jest. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dwa Re: "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na ju IP: *.56.220-216.q9.net 07.01.09, 15:31 No cuz.Sowiecka czerwona szmata zaczyna sie rozpadac.Padaka. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: johann_von_Kleffki "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na już... IP: *.zone2.bethere.co.uk 07.01.09, 16:18 Gdyby Kubli wybitny "ekspert" GW, od paliw i motoryzacji poszperał nieco w internecie, to dowiedziałby się, że w Rosji zwiększa się popyt popyt wewnętrzny na te paliwa i Rosja ma do wyboru - albo zmniejszyć eksport w celu zaspokojenia owego popytu, albo wypełniać zobowiązania kosztem własnej gospodarki. Będzie jeszcze gorzej, bo mimo intensywnych poszukiwań nowych złóż nie znaleziono, zarówno jeśli chodzi o gaz, jak i ropę. Rozwijająca się Rosja potrzebuje coraz więcej paliw i jak przewidują eksperci około 2010-12 znajdzie się w poważnych opałach. Czytałem o tym na jakichś polskich stronach "energetycznych" , jakieś dwa lata temu. Podobnego zdania byli eksperci amerykańscy. Odpowiedz Link Zgłoś
cillian1 Re: "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na ju 07.01.09, 17:27 ta, pewnie dlatego że wszyscy jeżdżą samochodami (rosyjskimi), żeby ustrzec się wilków ;) :)) Odpowiedz Link Zgłoś
johann_von_kleffki "Dziennik": Gazprom potrzebuje gotówki, na już... 07.01.09, 16:20 Gdyby Kublik wybitny "ekspert" GW, od paliw i motoryzacji poszperał nieco w internecie, to dowiedziałby się, że w Rosji zwiększa się popyt popyt wewnętrzny na te paliwa i Rosja ma do wyboru - albo zmniejszyć eksport w celu zaspokojenia owego popytu, albo wypełniać zobowiązania kosztem własnej gospodarki. Będzie jeszcze gorzej, bo mimo intensywnych poszukiwań nowych złóż nie znaleziono, zarówno jeśli chodzi o gaz, jak i ropę. Rozwijająca się Rosja potrzebuje coraz więcej paliw i jak przewidują eksperci około 2010-12 znajdzie się w poważnych opałach. Czytałem o tym na jakichś polskich stronach "energetycznych" , jakieś dwa lata temu. Podobnego zdania byli eksperci amerykańscy. Odpowiedz Link Zgłoś
asmall4 Odmowa wymiany handlowej i transferu technologii 07.01.09, 18:45 "Blok Komunistyczny wciąż czyni ogromne starania, aby podnosić na wyższy poziom potencjał ekonomiczny i przemysłowy swoich bardziej zacofanych członków - w tym Chin - oraz by ciągle, coraz bardziej powiększać ich siłę militarną. Odmowa handlu, udogodnień kredytowych oraz opóźnienia we wdrażaniu praktycznej wiedzy technologicznej, nadwerężają gospodarki bardziej rozwiniętych gospodarczo członków Bloku, takich jak ZSRR czy Czechosłowacja, oraz na dłuższą metę powodują publiczne niezadowolenie. Odmowa udogodnień kredytowych przynosi dalszą korzyść taką, że ogranicza możliwości komunistów do powodowania szkód w gospodarkach zachodnich. Ekonomiczne działania restrykcyjne uderzają w najwrażliwsze miejsca Bloku Komunistycznego, więc powinny być podejmowane przeciwko każdemu krajowi Bloku, w tym przeciwko Jugosławii, Rumunii i Polsce. Powinien zostać ustanowiony centralny personel planujący z zadaniem przeprowadzania ofensywy ekonomicznej." Taka jest prawda i zawsze była ... Ale Zachód lubi sobie hodować przeciwników i wrogów to inna sprawa . Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: antek Nie plac Ruskim za gaz :) IP: 84.9.51.* 07.01.09, 21:13 Napisalem juz w innym watku, a tutaj powtorze :). Widzialem gdzies w sieci cos takiego... i uwazam ze to trafna idea. Przynajmniej dla wlascicieli domow. Kazdy moze sobie z latwoscia zmajstrowac sam (niekoniecznie trzeba kupowac) wlasny kolektor sloneczny do podgrzewania cieplej wody uzytkowej. Mozna tego uzywac nawet z 8 miesiecy z dobrym skutkiem i sporo obnizyc rachunki za gaz. Nawet kolektory domowej roboty, robia swoje skutecznie a od wiosny do zimy da sie zaoszczedzic sporo pieniedzy, nawet1K zl. Pelno tego typu instrukcji i przykladow jest na YouTube, tez po polsku. W zime trzeba czyms grzac ale poza tym...? I rzeczywiscie, co robi rzad zeby zmniejszyc energochlonnosc? Jak dotad chyba nic. Odpowiedz Link Zgłoś