Dodaj do ulubionych

witamina K a karmienie piersią

08.08.07, 15:12
dzisiaj pediatra na wizycie zaleciła podawanie córce witaminy k przy
karmienu piersią - tak sugerują najnowze badania....dajecie?
Obserwuj wątek
    • basiak36 Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 15:18
      A jakie badania?
      Witamine K podaje sie noworodkom tuz po porodzie, owszem, ale jaki cel mialoby
      podawanie pozniej? Wrecz przeciwnie, bo samo podawanie tuz po porodzie ma wielu
      przeciwnikow...
      • ju_mi Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 16:32
        Według nowych zaleceń (z drugiej połowy czerwca) zaleca się
        podawanie dzieciom karmionym piersią w wieku od 2 tyg. do 3 mies.
        wiatminy K.
        Wiecej na ten temat:
        www.imed.pl/index.php?PAGE=telegram&TEL_CUR_ID=578&return=main
        • kaeira Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 16:46
          Aa, dzięki!

          Ale jakies wychodzą coraz dziwniejsze te polskie zlecenia - np. z tymi stalymi
          pokarmami od 5m, a teraz to. :-/
          Z tego co wiem (oczywiście mogę się mylić) takich zaleceń nie ma w innych
          krajach. Owszem zaleca się kilka dawek doustnych - ale tylko dla tych dzieci,
          które nie dostaly zastrzyku po porodzie.
    • kaeira Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 16:29
      Pierwsze słyszę! tylko noworodkom, a i to nie zawsze; to budzi coraz wieksze
      kontrowersje. Natomiast obił mi się o uszy pomysł suplementowania wit. K u matek
      karmiacych.

      Ja bym nie dawala - chyba że jest jakiś bardzo konkretny powod. A w jaki wieku
      dziecko i czy dostalo K po porodzie(powinno byc w ksiazeczce)
      ?
      • basiak36 Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 20:44
        Moze niedlugo wrocimy do lat 70tych gdzie twierdzono ze mieszanka lepsza bo ma
        witaminy:)
        Argument ze w mleku matki jest mniej niz dziecko potrzebuje jest bez sensu, bo
        tak samo zelaza np jest mniej niz w mieszance, bo dziecko zupelnie inaczej
        wchlania zelazo z pokarmu matki, wiec logiczne ze w mieszance musi byc go wiecej
        skoro zawiera sztuczne zelazo.

        www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamins.html#VitaminK
        www.babycentre.co.uk/baby/health/vitamink/
        U nas zaleca sie podawanie albo zastrzyku tuz po porodzie, albo doustnie po
        porodzie i miesiac po.
        A ponizej z jednego z linkow, ciekawe uzasadnienie tych badan:))

        "he research into vitamin K and breastmilk has been widely challenged by those
        who say that it was carried out at a time when women were told to restrict their
        babies' feeding in the first few days of life. This meant that the babies did
        not receive the fatty hind milk, which is the milk at the end of a feed.
        Sometimes, babies were not given colostrum (the milk that is in the breasts
        immediately after birth). In fact, the richest sources of vitamin K are in
        colostrum and hind milk. If the level of vitamin K was measured in babies who
        were not being allowed this milk, their levels would obviously be low.

        Some experts ask whether it is right to compare levels of vitamin K in
        breastmilk with those in cow's milk and then to label breastmilk levels as
        'low'. If breastmilk is the perfect food for human babies, then surely Mother
        Nature knows how much vitamin K to put in it?"

        • sylwiala Re: witamina K a karmienie piersią 09.08.07, 08:39
          Dzięki dziewczyny!!!!!!!!!!!

          też czytałam o tym podawaniu do 3go miesiąca, a córka w szpitalu
          dostała K więc stąd moje obawy. Basia - ładny fragment :)

          W ogóle to chciałam powiedzieć, że nigdy się na tym forum nie
          zawiodlam:)

          Pozdrawiam

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka