sylwiala 08.08.07, 15:12 dzisiaj pediatra na wizycie zaleciła podawanie córce witaminy k przy karmienu piersią - tak sugerują najnowze badania....dajecie? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
basiak36 Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 15:18 A jakie badania? Witamine K podaje sie noworodkom tuz po porodzie, owszem, ale jaki cel mialoby podawanie pozniej? Wrecz przeciwnie, bo samo podawanie tuz po porodzie ma wielu przeciwnikow... Odpowiedz Link Zgłoś
ju_mi Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 16:32 Według nowych zaleceń (z drugiej połowy czerwca) zaleca się podawanie dzieciom karmionym piersią w wieku od 2 tyg. do 3 mies. wiatminy K. Wiecej na ten temat: www.imed.pl/index.php?PAGE=telegram&TEL_CUR_ID=578&return=main Odpowiedz Link Zgłoś
kaeira Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 16:46 Aa, dzięki! Ale jakies wychodzą coraz dziwniejsze te polskie zlecenia - np. z tymi stalymi pokarmami od 5m, a teraz to. :-/ Z tego co wiem (oczywiście mogę się mylić) takich zaleceń nie ma w innych krajach. Owszem zaleca się kilka dawek doustnych - ale tylko dla tych dzieci, które nie dostaly zastrzyku po porodzie. Odpowiedz Link Zgłoś
kaeira Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 16:29 Pierwsze słyszę! tylko noworodkom, a i to nie zawsze; to budzi coraz wieksze kontrowersje. Natomiast obił mi się o uszy pomysł suplementowania wit. K u matek karmiacych. Ja bym nie dawala - chyba że jest jakiś bardzo konkretny powod. A w jaki wieku dziecko i czy dostalo K po porodzie(powinno byc w ksiazeczce) ? Odpowiedz Link Zgłoś
basiak36 Re: witamina K a karmienie piersią 08.08.07, 20:44 Moze niedlugo wrocimy do lat 70tych gdzie twierdzono ze mieszanka lepsza bo ma witaminy:) Argument ze w mleku matki jest mniej niz dziecko potrzebuje jest bez sensu, bo tak samo zelaza np jest mniej niz w mieszance, bo dziecko zupelnie inaczej wchlania zelazo z pokarmu matki, wiec logiczne ze w mieszance musi byc go wiecej skoro zawiera sztuczne zelazo. www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamins.html#VitaminK www.babycentre.co.uk/baby/health/vitamink/ U nas zaleca sie podawanie albo zastrzyku tuz po porodzie, albo doustnie po porodzie i miesiac po. A ponizej z jednego z linkow, ciekawe uzasadnienie tych badan:)) "he research into vitamin K and breastmilk has been widely challenged by those who say that it was carried out at a time when women were told to restrict their babies' feeding in the first few days of life. This meant that the babies did not receive the fatty hind milk, which is the milk at the end of a feed. Sometimes, babies were not given colostrum (the milk that is in the breasts immediately after birth). In fact, the richest sources of vitamin K are in colostrum and hind milk. If the level of vitamin K was measured in babies who were not being allowed this milk, their levels would obviously be low. Some experts ask whether it is right to compare levels of vitamin K in breastmilk with those in cow's milk and then to label breastmilk levels as 'low'. If breastmilk is the perfect food for human babies, then surely Mother Nature knows how much vitamin K to put in it?" Odpowiedz Link Zgłoś
sylwiala Re: witamina K a karmienie piersią 09.08.07, 08:39 Dzięki dziewczyny!!!!!!!!!!! też czytałam o tym podawaniu do 3go miesiąca, a córka w szpitalu dostała K więc stąd moje obawy. Basia - ładny fragment :) W ogóle to chciałam powiedzieć, że nigdy się na tym forum nie zawiodlam:) Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś