zbyfauch 17.07.20, 09:33 Dlaczego zawsze osobno, skoro w sformułowaniu np. "po raz pierwszy" akcent pada na o i wymowa jest ciągła? Tak tylko. Wyżalić się chciałem. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
stefan4 Re: po raz 17.07.20, 21:40 zbyfauch: > Dlaczego zawsze osobno, skoro w sformułowaniu np. "po raz pierwszy" akcent pada > na o i wymowa jest ciągła? Tak się dzieje z wieloma przyimkami. Np. ,,przede mną'' Odpowiedz Link
dar61 Raz po raz 18.07.20, 12:36 Już wczoraj nad tym pytaniem medytowałem - i nie dostrzegam, po pierwsze, tego akcentowania. W mym osłuchu tam całe po raz jest pozbawione nacisku jakiegokolwiek - jest on dopiero w pierwszy, czyli typowo. Zrostu porażającego w wymowie też nie słychać i nie ma tam co zszywać, gdybyśmy pono tak masowo wymawiali. Stąd i roboty dla Komisyj ani Sądów nie ma - mniemam, że ostatnie reformy pisowni co do zrostów były przed dziesięcioleciami, kiedy to jeszcze autorytarność różnych Rad Języka była większa. Dziś opór materii, czyli ludzi, jest tak rozbrykany w swej pisowni typu esemesowania, tak niepokorny, tak samowładny, że żadne inicjatywy oddolne nie zaistnieją. Nie świadczy to też i o tym, że takich inicjatyw a monitów nie widać - ostatnio dekadę-dwie temu na ten temat całą książkę popełnił M.Malinowski - prowadzący swą ciekawą i poczytną rubryczkę w piśmie cotygodniowym o nazwie rozpoczynającej i kończącej się na A. Ustawa o ochronie języka jest martwa - lud ją zlekceważył, a i narodowcy mają teraz większe rzeczy na głowie, budują swą bazę na setki lat. Może za tydzień-dwa ruszą z kopyta do boju etapy unaradawiania mediów, wtedy, jak marzą niektórzy, i ten zakątek nie wolny od wątpliwości się zatka - i żądania pospólstwa będą (sterowane oddolnie, a jakże) posłuchane. Odpowiedz Link
stefan4 Re: Raz po raz 18.07.20, 12:55 dar61: > nie dostrzegam, po pierwsze, tego akcentowania. > > W mym osłuchu tam całe po raz jest pozbawione nacisku jakiegokolwiek Spróbuj więc dla czystego eksperymentu powiedzieć (na siłę) na dwa akcentowane sposoby: (1) po raz milionowy, (2) po raz milionowy. I porównaj z Twoim osłouchem: czy bliższa jest mu wersja (1) czy wersja (2)? Zmieniłem ,,pierwszy'' na ,,milionowy'', żeby oddalić akcent liczebnika porządkowego, żebyśmy zastanawiali się nad akcentem w ,,po raz'' a nie nad akcentem w następującym po nim dalszym ciągu. - Stefan Odpowiedz Link
dar61 Razy po razie 18.07.20, 16:44 '...porównaj z Twoim osłouchem: czy bliższa jest mu wersja (1) czy wersja (2)?...' Czy owo osłouchem ma mię obrazić czy to jakiś sfrancouziały etap wymowy? Po dookreśleniu tegoż chętnie znów się odniosę do meritum postawionego nam w wątku. Musi Waszeć dobierać słowa oględniej, by nie wyludnił się i ten zakątek forum. Odpowiedz Link
randybvain Re: Raz po raz 18.07.20, 16:54 Ja akcentuję tak jakby to było jedno słowo: po raz pierwszy, po raz milionowy. Odpowiedz Link
zbyfauch Re: Raz po raz 18.07.20, 19:19 randybvain napisał: > Ja akcentuję tak jakby to było jedno słowo: po raz pierwszy, po raz mili > onowy. > Owszem, jeśli weźmiemy całą frazę, niemniej ten pierwszy, nazwijmy go "słabszym", akcent pada na pierwsze o. Odpowiedz Link
randybvain Re: Raz po raz 21.07.20, 23:12 Ani nie wymawiam, ani nie słyszę tego akcentu, więc nie wiem. Odpowiedz Link
kalllka Re: po raz 18.07.20, 19:41 ...z powodu osy w stope? Mam nadzieje, ze nie jestes uczulony! Zrob eksperyment icie- wyklep w stol, w tempie mazurka, > raz poraz < tak jak klepales w klawiature, moze i ty uslyszysz, to co slyszaly osy.... Odpowiedz Link