Dodaj do ulubionych

CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ]

14.08.04, 12:28
Poeta zmarł w Krakowie w wieku 93 lat.
Obserwuj wątek
    • sloggi Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 12:31
      Odszedł wielki człowiek.
      [']
      • diablica_28 Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 15.08.04, 18:13
        Dołączył do innych wielkich, którzy z nami nie będą już wzonili toastu o
        północy w sylwestra. Smutny to rok, smutny kalendarz rocznic czeka nas za rok.
    • adhamah Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 12:35
      Szkoda sad Niewielu ludziom jest dane dożyć tak pięknego wieku.
      [*]
    • geograf Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 12:44
      o matko...
      [']
      • ulalka Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 13:01
        [']['][']
    • narysuj.mi.baranka Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 13:07
      "W Rzymie na Campo di Fiori kosze oliwek i cytryn..."
    • pax_tibi Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 15:07
      śmierć nikogo nie omija

      Nigdy nie zapominaj
      chodzimy nad piekłem
      oglądając kwiaty
      (Issa)
    • wedrowiec2 [ ' ][`][1] 14.08.04, 15:14
      Coraz mniej zostaje kochających i POlskę i Litwę.
      • yigael Re: [ ' ][`][1] 14.08.04, 15:20
        Smutny ten rok jakiś...
        • ceper_pepper [ ' ][`][']n/t 14.08.04, 16:27

    • zenta1 Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 16:29
      ...odszedł ku dolinie Issy..
    • chaladia To Go szkoda... 14.08.04, 16:54
      Odszedł Poeta, ale została Jego Twórczość.
      Myślę, że odszedł z poczuciem satysfakcji ze sewgo życia:
      Zobaczył swoją Ojczyznę wolną i w Europie, w pewnym sensie zjednoczoną z Litwą
      w Unii Europejskiej. Zobaczył koniec komunizmu, który zrujnował Mu wiek męski.
      Dał Ojczyźnie nie tylko swoją sztukę, ale i chwałę Nagrody Nobla.
      Na koniec dożył sędziwych dni w zdrowiu i przytomności umysłu.
      Myślę, że dla młodych twórców będzie zawsze wzorem do naśladowania.
    • m_wait Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 18:56
      Smutno mi .Pamiętacie wiersz "Piosenka o końcu świata"?!Jest jednym z mych
      ulubionych...
      • candycandy Re: Zapalam świeczkę [i] 16.08.04, 15:02

        na ziarnku maku stoi mały dom
        pieski szczekają na księżyc makowy
        i nigdy jeszcze tym makowym psom
        że świat jest większy nie przyszło do głowy

        ziemia to ziarnko - naprawdę nic więcej
        a inne ziarnka - planety i gwiazdy
        a choćby ich będzie nawet sto tysięcy
        dom z ogrodem może stać na każdej

        wszystko w makówce. mak rośnie w ogrodzie
        dzieci biegają i mak się kołysze
        a wieczorami o księżyca wschodzie
        psy gdzieś szczekają to głośniej to ciszej
    • wgfc Przygotowania do pogrzebu 21.08.04, 12:40
      wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2241449.html
      Czy będą protesty w czasie pogrzebu Miłosza?
      Magdalena Kursa 21-08-2004, ostatnia aktualizacja 21-08-2004 11:07

      W piątek Kraków z honorami (i protestami?) pożegna Noblistę. Poeta spocznie w
      Krypcie Zasłużonych na Skałce, ale wciąż nie wiadomo, czy przez miasto
      przejdzie kondukt żałobny.
      Po sporach, gdzie pochować noblistę, w Krakowie toczy się kolejna dyskusja.
      Teraz chodzi o to, czy ulicami miasta powinien przejść kondukt żałobny. Rano
      prezydent miasta Jacek Majchrowski zapowiedział, że konduktu nie będzie. Potem
      pojawiły się informacje, że jednak będzie, bo na pogrzeb zjadą tłumy gości z
      całego świata i będą musieli jakoś przejść z Bazyliki Mariackiej do klasztoru
      na Skałce. Bezpieczniej byłoby, gdyby odbyło się to w sposób zorganizowany.
      Decyzja w tej sprawie wciąż nie zapadła. Nieoficjalnie wiadomo, że wątpliwości
      ma strona kościelna. Decyzji nie ułatwiają liczne protesty przeciwko pochowaniu
      poety w narodowym panteonie.

      - Gdybyśmy zrezygnowali z konduktu, oznaczałoby to, że Kraków ulega szantażowi -
      komentuje osoba zaangażowana w organizację uroczystości. I dodaje: - Konduktu
      mogłoby nie być tylko wówczas, gdyby uroczystość na Skałce miała charakter
      ściśle prywatny. Raczej nie jest to możliwe z tego względu, że pogrzeb zyska
      najprawdopodobniej rangę wydarzenia państwowego.

      Spodziewanych jest wielu ważnych gości: ma przyjechać premier Marek Belka, będą
      też ambasadorzy Stanów Zjednoczonych i Litwy.

      Zaświadczenie od spowiednika

      Co wiemy na pewno? Uroczystości żałobne, które poprowadzi kardynał Franciszek
      Macharski, rozpoczną się 27 sierpnia o g. 11 mszą św. w Bazylice Mariackiej. Na
      Skałce poeta zostanie pochowany w kamiennym sarkofagu, za który zapłaci
      krakowski urząd miasta. Wykona go, pod nadzorem małopolskiego konserwatora
      zabytków, znany rodzinie Zmarłego kamieniarz. Krypta Zasłużonych na Skałce,
      gdzie spoczywają m.in. Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski,
      przejdzie generalny remont w przyszłym roku.

      W krakowskim magistracie rozdawano wczoraj oświadczenie spowiednika Czesława
      Miłosza, który potwierdza, że noblista "odszedł z tego świata zaopatrzony
      sakramentami świętymi, pojednany z Bogiem i Kościołem. Sakramenty otrzymał od
      spowiednika, który towarzyszył Mu przez ostatni rok, kiedy to regularnie
      przystępował do sakramentu pojednania. Gdy stan jego zdrowia nie pozwalał już
      na wychodzenie do kościoła (jeszcze za życia żony wspólnie chodzili do kościoła
      św. Idziego w Krakowie), przyjmował Najświętszą Eucharystię w domu".

      Komentowano, że oświadczenie jest próbą uspokojenia środowisk protestujących
      przeciwko pochowaniu Czesława Miłosza na Skałce.

      Transparenty na Skałce

      Oficjalny protest do przeora paulinów i prezydenta Krakowa wystosowało
      Towarzystwo Pamięci Narodowej. Podpisali się pod nim m.in. Ryszard Filipski, dr
      Jan Majda i Konrad Strzelewicz. Z kolei Jarosław Kazubowski, organizator
      Społecznego Komitetu Protestacyjnego (ten sam, który zbierał podpisy przeciwko
      Dniom Kultury Gejowskiej) zapowiada, że na Skałkę jego środowisko przyjdzie z
      transparentem. - Umieścimy na nim jedną ze złotych myśli Miłosza, by pokazać,
      kim naprawdę był - tłumaczy. W rozesłanym do mediów proteście wypomina
      Miłoszowi m.in. to, że poparł "marsz sodomitów". Inni zapowiadają, że w trakcie
      przemarszu konduktu żałobnego położą się krzyżem na trasie.

      Tymczasem miasto zamierza ufundować tablicę pamiątkową, która zostanie
      wmurowana w ścianę kamienicy, gdzie ostatnie lata swego życia spędził poeta.
      Imieniem Miłosza nazwana też będzie jedna z ważniejszych krakowskich ulic.

      Przygotowaniom do pogrzebu noblisty od początku towarzyszą kontrowersje.
      Prezydent Jacek Majchrowski zdradził wczoraj w rozmowie w Radiu Kraków, że
      podczas przedłużających się negocjacji w sprawie miejsca spoczynku poety jego
      rodzina była gotowa pochować go w Kalifornii.
      • wgfc Re: Przygotowania do pogrzebu 21.08.04, 12:45
        Czytam to:

        > Po sporach, gdzie pochować noblistę, w Krakowie toczy się kolejna dyskusja.
        > Teraz chodzi o to, czy ulicami miasta powinien przejść kondukt żałobny.

        > W krakowskim magistracie rozdawano wczoraj oświadczenie spowiednika Czesława
        > Miłosza, który potwierdza, że noblista "odszedł z tego świata zaopatrzony
        > sakramentami świętymi, pojednany z Bogiem i Kościołem. Sakramenty otrzymał od
        > spowiednika, który towarzyszył Mu przez ostatni rok, kiedy to regularnie
        > przystępował do sakramentu pojednania. Gdy stan jego zdrowia nie pozwalał już
        > na wychodzenie do kościoła (jeszcze za życia żony wspólnie chodzili do
        > kościoła św. Idziego w Krakowie), przyjmował Najświętszą Eucharystię w domu".

        > Oficjalny protest do przeora paulinów i prezydenta Krakowa wystosowało
        > Towarzystwo Pamięci Narodowej.

        > Z kolei Jarosław Kazubowski, organizator
        > Społecznego Komitetu Protestacyjnego (ten sam, który zbierał podpisy
        > przeciwko Dniom Kultury Gejowskiej) zapowiada, że na Skałkę jego środowisko
        > przyjdzie z transparentem. - Umieścimy na nim jedną ze złotych myśli Miłosza,
        > by pokazać, kim naprawdę był - tłumaczy. W rozesłanym do mediów proteście
        > wypomina Miłoszowi m.in. to, że poparł "marsz sodomitów".

        > Inni zapowiadają, że w trakcie przemarszu konduktu żałobnego położą się
        > krzyżem na trasie.

        > Prezydent Jacek Majchrowski zdradził wczoraj w rozmowie w Radiu Kraków, że
        > podczas przedłużających się negocjacji w sprawie miejsca spoczynku poety jego
        > rodzina była gotowa pochować go w Kalifornii.

        i zastanawiam się, czy Rzeczpospolita to normalny kraj.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka