very_famous 14.08.04, 12:28 Poeta zmarł w Krakowie w wieku 93 lat. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
diablica_28 Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 15.08.04, 18:13 Dołączył do innych wielkich, którzy z nami nie będą już wzonili toastu o północy w sylwestra. Smutny to rok, smutny kalendarz rocznic czeka nas za rok. Odpowiedz Link
adhamah Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 12:35 Szkoda Niewielu ludziom jest dane dożyć tak pięknego wieku. [*] Odpowiedz Link
narysuj.mi.baranka Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 13:07 "W Rzymie na Campo di Fiori kosze oliwek i cytryn..." Odpowiedz Link
pax_tibi Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 15:07 śmierć nikogo nie omija Nigdy nie zapominaj chodzimy nad piekłem oglądając kwiaty (Issa) Odpowiedz Link
wedrowiec2 [ ' ][`][1] 14.08.04, 15:14 Coraz mniej zostaje kochających i POlskę i Litwę. Odpowiedz Link
chaladia To Go szkoda... 14.08.04, 16:54 Odszedł Poeta, ale została Jego Twórczość. Myślę, że odszedł z poczuciem satysfakcji ze sewgo życia: Zobaczył swoją Ojczyznę wolną i w Europie, w pewnym sensie zjednoczoną z Litwą w Unii Europejskiej. Zobaczył koniec komunizmu, który zrujnował Mu wiek męski. Dał Ojczyźnie nie tylko swoją sztukę, ale i chwałę Nagrody Nobla. Na koniec dożył sędziwych dni w zdrowiu i przytomności umysłu. Myślę, że dla młodych twórców będzie zawsze wzorem do naśladowania. Odpowiedz Link
m_wait Re: CZESŁAW MIŁOSZ NIE ŻYJE [ ' ] 14.08.04, 18:56 Smutno mi .Pamiętacie wiersz "Piosenka o końcu świata"?!Jest jednym z mych ulubionych... Odpowiedz Link
candycandy Re: Zapalam świeczkę [i] 16.08.04, 15:02 na ziarnku maku stoi mały dom pieski szczekają na księżyc makowy i nigdy jeszcze tym makowym psom że świat jest większy nie przyszło do głowy ziemia to ziarnko - naprawdę nic więcej a inne ziarnka - planety i gwiazdy a choćby ich będzie nawet sto tysięcy dom z ogrodem może stać na każdej wszystko w makówce. mak rośnie w ogrodzie dzieci biegają i mak się kołysze a wieczorami o księżyca wschodzie psy gdzieś szczekają to głośniej to ciszej Odpowiedz Link
wgfc Przygotowania do pogrzebu 21.08.04, 12:40 wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2241449.html Czy będą protesty w czasie pogrzebu Miłosza? Magdalena Kursa 21-08-2004, ostatnia aktualizacja 21-08-2004 11:07 W piątek Kraków z honorami (i protestami?) pożegna Noblistę. Poeta spocznie w Krypcie Zasłużonych na Skałce, ale wciąż nie wiadomo, czy przez miasto przejdzie kondukt żałobny. Po sporach, gdzie pochować noblistę, w Krakowie toczy się kolejna dyskusja. Teraz chodzi o to, czy ulicami miasta powinien przejść kondukt żałobny. Rano prezydent miasta Jacek Majchrowski zapowiedział, że konduktu nie będzie. Potem pojawiły się informacje, że jednak będzie, bo na pogrzeb zjadą tłumy gości z całego świata i będą musieli jakoś przejść z Bazyliki Mariackiej do klasztoru na Skałce. Bezpieczniej byłoby, gdyby odbyło się to w sposób zorganizowany. Decyzja w tej sprawie wciąż nie zapadła. Nieoficjalnie wiadomo, że wątpliwości ma strona kościelna. Decyzji nie ułatwiają liczne protesty przeciwko pochowaniu poety w narodowym panteonie. - Gdybyśmy zrezygnowali z konduktu, oznaczałoby to, że Kraków ulega szantażowi - komentuje osoba zaangażowana w organizację uroczystości. I dodaje: - Konduktu mogłoby nie być tylko wówczas, gdyby uroczystość na Skałce miała charakter ściśle prywatny. Raczej nie jest to możliwe z tego względu, że pogrzeb zyska najprawdopodobniej rangę wydarzenia państwowego. Spodziewanych jest wielu ważnych gości: ma przyjechać premier Marek Belka, będą też ambasadorzy Stanów Zjednoczonych i Litwy. Zaświadczenie od spowiednika Co wiemy na pewno? Uroczystości żałobne, które poprowadzi kardynał Franciszek Macharski, rozpoczną się 27 sierpnia o g. 11 mszą św. w Bazylice Mariackiej. Na Skałce poeta zostanie pochowany w kamiennym sarkofagu, za który zapłaci krakowski urząd miasta. Wykona go, pod nadzorem małopolskiego konserwatora zabytków, znany rodzinie Zmarłego kamieniarz. Krypta Zasłużonych na Skałce, gdzie spoczywają m.in. Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, przejdzie generalny remont w przyszłym roku. W krakowskim magistracie rozdawano wczoraj oświadczenie spowiednika Czesława Miłosza, który potwierdza, że noblista "odszedł z tego świata zaopatrzony sakramentami świętymi, pojednany z Bogiem i Kościołem. Sakramenty otrzymał od spowiednika, który towarzyszył Mu przez ostatni rok, kiedy to regularnie przystępował do sakramentu pojednania. Gdy stan jego zdrowia nie pozwalał już na wychodzenie do kościoła (jeszcze za życia żony wspólnie chodzili do kościoła św. Idziego w Krakowie), przyjmował Najświętszą Eucharystię w domu". Komentowano, że oświadczenie jest próbą uspokojenia środowisk protestujących przeciwko pochowaniu Czesława Miłosza na Skałce. Transparenty na Skałce Oficjalny protest do przeora paulinów i prezydenta Krakowa wystosowało Towarzystwo Pamięci Narodowej. Podpisali się pod nim m.in. Ryszard Filipski, dr Jan Majda i Konrad Strzelewicz. Z kolei Jarosław Kazubowski, organizator Społecznego Komitetu Protestacyjnego (ten sam, który zbierał podpisy przeciwko Dniom Kultury Gejowskiej) zapowiada, że na Skałkę jego środowisko przyjdzie z transparentem. - Umieścimy na nim jedną ze złotych myśli Miłosza, by pokazać, kim naprawdę był - tłumaczy. W rozesłanym do mediów proteście wypomina Miłoszowi m.in. to, że poparł "marsz sodomitów". Inni zapowiadają, że w trakcie przemarszu konduktu żałobnego położą się krzyżem na trasie. Tymczasem miasto zamierza ufundować tablicę pamiątkową, która zostanie wmurowana w ścianę kamienicy, gdzie ostatnie lata swego życia spędził poeta. Imieniem Miłosza nazwana też będzie jedna z ważniejszych krakowskich ulic. Przygotowaniom do pogrzebu noblisty od początku towarzyszą kontrowersje. Prezydent Jacek Majchrowski zdradził wczoraj w rozmowie w Radiu Kraków, że podczas przedłużających się negocjacji w sprawie miejsca spoczynku poety jego rodzina była gotowa pochować go w Kalifornii. Odpowiedz Link
wgfc Re: Przygotowania do pogrzebu 21.08.04, 12:45 Czytam to: > Po sporach, gdzie pochować noblistę, w Krakowie toczy się kolejna dyskusja. > Teraz chodzi o to, czy ulicami miasta powinien przejść kondukt żałobny. > W krakowskim magistracie rozdawano wczoraj oświadczenie spowiednika Czesława > Miłosza, który potwierdza, że noblista "odszedł z tego świata zaopatrzony > sakramentami świętymi, pojednany z Bogiem i Kościołem. Sakramenty otrzymał od > spowiednika, który towarzyszył Mu przez ostatni rok, kiedy to regularnie > przystępował do sakramentu pojednania. Gdy stan jego zdrowia nie pozwalał już > na wychodzenie do kościoła (jeszcze za życia żony wspólnie chodzili do > kościoła św. Idziego w Krakowie), przyjmował Najświętszą Eucharystię w domu". > Oficjalny protest do przeora paulinów i prezydenta Krakowa wystosowało > Towarzystwo Pamięci Narodowej. > Z kolei Jarosław Kazubowski, organizator > Społecznego Komitetu Protestacyjnego (ten sam, który zbierał podpisy > przeciwko Dniom Kultury Gejowskiej) zapowiada, że na Skałkę jego środowisko > przyjdzie z transparentem. - Umieścimy na nim jedną ze złotych myśli Miłosza, > by pokazać, kim naprawdę był - tłumaczy. W rozesłanym do mediów proteście > wypomina Miłoszowi m.in. to, że poparł "marsz sodomitów". > Inni zapowiadają, że w trakcie przemarszu konduktu żałobnego położą się > krzyżem na trasie. > Prezydent Jacek Majchrowski zdradził wczoraj w rozmowie w Radiu Kraków, że > podczas przedłużających się negocjacji w sprawie miejsca spoczynku poety jego > rodzina była gotowa pochować go w Kalifornii. i zastanawiam się, czy Rzeczpospolita to normalny kraj. Odpowiedz Link