09.10.08, 13:13
Forum wymaga zmian. I tak zmienił się nieco jego charakter, pora więc
wprowadzić różne nowe pomysły - a zatem, wpisujcie w ten wątek, czego
oczekujecie, a jeśli ktoś nie chce publicznie tego robić, niech pisze na mój
gazetowy adres.

Zaznaczam: nie mam na myśli moderowania, to osobny problem, nad którym
rozmyślam i coś zaproponuję w listopadzie.

Skaj
Obserwuj wątek
    • donatta Re: Zmiany 09.10.08, 14:20
      Eee, ja tam konieczności zmian nie widzę. Jedyne, co mi się nie podoba, to to, że coraz mniej tu rzeczowych dyskusji i konstruktywnych wniosków, a coraz więcej żałosnych przepychanek słownych i żenujących komentarzy. Jak widać, środowisko wydawniczo-autorskie ogarnęła jakaś zbiorcza frustracja, której upust widać tu na forum. Nie powiem, drzewiej też bywało tu ostro, ale mimo wszystko ... kulturalniej.

      Natomiast jestem przeciwko zamykaniu forum. Ja zaglądam tu od paru lat, widać sporą rotację użytkowników, zamknięcie nie wyjdzie nikomu na dobre.

      Dziękuję za uwagę :-)
      • gamblerka Re: Zmiany 09.10.08, 14:31
        > Natomiast jestem przeciwko zamykaniu forum. Ja zaglądam tu od paru
        lat, widać s
        > porą rotację użytkowników, zamknięcie nie wyjdzie nikomu na dobre.

        to, to dokładnie! Donatta rację ma, polać Jej;-D
        • donatta Re: Zmiany 09.10.08, 15:10
          gamblerka napisała:
          > to, to dokładnie! Donatta rację ma, polać Jej;-D

          Whisky poproszę ;)

          Po głębszym ... namyśle doszłam do wniosku, że też jestem za selekcją wątków - tak, jak na wielu innych forach. Jak coś nie pasuje do ogólnego wystroju wnętrza - na oślą ławkę.

          Sugeruję zostawić wątki, które dotyczą:

          - kontaktów na linii autor-tłumacz-korektor-redaktor-wydawca-ilustrator-składacz-dział promocji-drukarz-księgarz (długa ta linia);
          - prawa autorskiego;
          - poszczególnych zapisów w umowie, zwłaszcza kwestii wątpliwych i kontrowersyjnych;
          - oczekiwań (widełki honorarium, czas na pisanie/tłumaczenie, ilość egzemplarzy autorskich itp);
          - opinii o konkretnych wydawnictwach;
          - ogólnych praktyk wydawniczych;
          - pytań JAK: jak wydać książkę, jak zostać tłumaczem, jak założyć wydawnictwo, jak dostać pierwsze zlecenie itd;
          - kwestii promocji i dystrybucji;
          - profilu danego wydawnictwa.

          (czy pominęłam coś istotnego?)

          Natomiast jestem zdecydowanie ZA usuwaniem wątków, które:

          - promują konkretne książki;
          - promują konkretnych autorów i tłumaczy;
          - szkalują konkretne nazwiska (np. redaktorów, z którymi się nie układa współpraca);
          - zawierają fragmenty własnej twórczości do oceny;
          - są bezkonstruktywną krytyką któregoś z użytkowników forum.

          Zdaję sobie sprawę, że fajnie jest pochwalić się własnym debiutem, że warto czasem zamieścić kawałek swojej książki, żeby dowiedzieć się, co o niej myślą potencjalni czytelnicy, ale niestety - tego typu wątki przyciągają niespełnionych frustratów tak, jak światło żarówki przyciąga ćmy. A potem zaczyna się bezsensowna pyskówka.

          Co Wy na to?
          • micko6 Re: Zmiany 09.10.08, 15:15
            "- opinii o konkretnych wydawnictwach"
            "szkalują konkretne nazwiska (np. redaktorów, z którymi się nie
            układa współpraca)"

            Są to wymagania sprzeczne...
            • donatta Re: Zmiany 09.10.08, 15:19
              Wręcz przeciwnie. Czym innym jest napisanie, że współpraca z wydawnictwem X nie układa się dobrze, a wydawnictwo Y płaci kiepsko, czym innym zaś informacja, że pani Kowalska z wydawnictwa Z jest redaktorką od siedmiu boleści, a redaktor Nowak z wydawnictwa V to w ogóle nie zna polskiego i chyba studiów nie skończył. Prawda?

              Ogólne wrażenia ze współpracy z danym wydawcą są moim zdaniem przydatne, ale już szkalowanie konkretnych osób z podaniem ich nazwiska (podczas gdy samemu ukrywa się pod nickiem) jest chamskie.
              • micko6 Re: Zmiany 09.10.08, 15:55
                Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem różnicę. Można napisać, że
                wydawnictwo jest złe, ale nie można napisać, że redaktor jest zły?

                Poza tym, jeśli wydawnictwo kiepsko płaci, to właśnie zazwyczaj
                dobrze świadczy o wydawnictwie...
                • donatta Re: Zmiany 09.10.08, 16:07
                  A widzisz różnicę pomiędzy "nie posyłajcie dzieci do szkoły nr xx, bo mają kiepskie pracownie, nie organizują zajęć pozalekcyjnych i pracują na dwie zmiany" a "pani Anna Kowalska, nauczycielka przyrody ze szkoły nr xx jest ordynarna, grubiańska i nikt jej nie lubi"?

                  Albo "w aptece xx nie warto kupować, bo mają kiepski asortyment i wysokie marże" a "sprzedająca w aptece xx Maria Nowak powinna kartofle sadzić, a nie sprzedawać leki"?

                  Bo jeśli nie widzisz, to ja już nie pomogę. A jeśli widzisz, to podpowiem - to jest analogia.
                  • braineater Re: Zmiany 09.10.08, 17:18
                    Wbrew podejrzeniom, to są dobre wątki, pod warunkiem, że się zachowa jedną
                    zasadę (sprawdzona na przykład na największym polskim forum dla tłumaczy) -
                    krytykując kogoś z imienia i nazwiska, podpisujesz się imieniem i nazwiskiem.
                    Pod nickiem można sobie na wiele pozwolić, przy prawdziwych danych osobowych
                    opinie bywają bardziej wyważone. I nie ma się co zasłaniać 'internetową
                    anonimowością', bo to fikcja jest, nikt na tym forum, na żadnym forum nie jest
                    anonimowy.
                    Wystarczy stosować te zasadę do wątków personalnych i wydawniczych i wtedy
                    powinny się skończyć bezsensowne kłótnie.
                    • donatta Re: Zmiany 09.10.08, 17:40
                      Oczywiście. Ale patrząc na niektóre dyskusje oraz mnożące się nicki, śmiem przypuszczać, że niektórzy będą skłonni wysmyczyć długachny post zawierający stronniczą krytykę pod adresem konkretnej osoby ... i podpisać go wymyślonym na poczekaniu nazwiskiem.
                  • zielonamysz Re: Zmiany 10.10.08, 07:40
                    Donatto ja widze roznice. Ale nie rozumiem. Tzn ze trzeba pisac, ze sa kiepskie
                    pracownie a nie ze Kowalska jest ordynarna i nie powinna pracowac z dziecmi?
                    A czemu by to mialo sluzyc?
                    • donatta Re: Zmiany 10.10.08, 09:48
                      W ten sposób bardzo łatwo o nadużycia. Krytykowanie instytucji to zwykle podpieranie się konkretnymi argumentami (w wypadku wydawnictwa będą to problemy z wyegzekwowaniem płatności, źle sformułowane umowy, kiepskie stawki, brak korekty itp.), w ten sposób otrzymujemy dość obiektywny obraz sytuacji. Jednak krytyka konkretnych osób nabiera zwykle charakteru osobistego i trudno określić, ile w niej rzeczowej analizy, a ile skrzywdzonego ego :-).

                      Wszystko byłoby OK, gdyby rzeczywiście była to rzetelna opinia o danej osobie, podpisana własnym imieniem i nazwiskiem. Niestety, zwykle jest to anonimowe oszczerstwo - ja takim "opiniom" nie ufam, poza tym napawają mnie odrazą, bo wiem, że skrytykowana osoba nie może się bronić (bo nie wie o tym, a nawet jeśli wie, to nie ma pojęcia, z kim właściwie dyskutuje). Być może taki redaktor faktycznie powinien zmienić zawód dla dobra ogółu, ale całkiem możliwe także, że to "skrzywdzony" pisarz powinien schować głęboko klawiaturę i zająć się haftem Richelieu albo pływaniem synchronicznym ;). Dlatego proponuję nie upubliczniać takich niesprawdzonych ataków na osoby przedstawione z imienia i nazwiska.
      • skajstop Nie planuję zamykać forum 09.10.08, 15:32
        Natomiast rozmyślam nad strzyżeniem wątków oraz utworzeniem subforum. Trzy
        przyszpilone wątki też ulegną zmianie, co częściowo już się stało. W sprawie
        moderacji też zamierzam wprowadzić pewne innowacje.

        To nie jest moje forum, to jest nasze forum - i nie uważam, abym źle robił,
        pytając Was o zdanie :)
    • gamblerka Re: Zmiany 09.10.08, 14:24
      Wystarczy chyba, Sky, że będziesz konsekwentny. Trudno i darmo -
      wywalaj bez przebaczenia te tematy, które z założenia z forum nie
      mają nic wspólnego, w tym i newsy o debiutach, fragmenty twórczości
      do oceny i takie tam... Jest ogólnodostępne forum pt. książki o dużo
      szerszym spectrum niż to - pomyślane jako bardziej specjalistyczne
      dla konkretnej grupy odbiorców. Wiem, że to może być bolesne dla
      autorów, bo swego czasu też tu o swoim debiucie pisałam i cieszyłam
      się jak głuchy bateryjką;-D, ale po namyśle uważam, że byłaby to
      słuszna decyzja, bo robi się maślanka, a wartościowe rzeczy i
      informacje znikają w niebycie...
      pees/ Michał, weź Ty sobie kielicha rąbnij albo co... czepiasz sie
      Sky-a i czepiasz. 'Zaprawdę' powiadam Ci - gdybym to ja była na Jego
      miejscu, zgubiona byłaby dusza Twoja i wszystkie jej klony, amen...;-
      P
    • pennia Re: Zmiany 11.10.08, 11:52
      Micko2 (6,7,8, 15, 55) jest, jak to ładnie ujął kiedyś Tyrmand, „kocim łbem na
      równej, słonecznej drodze do samozadowolenia i samouspokojenia” moderatora tego
      forum. Póki się nie pojawił, panował tu niczym niezmącony ład, poklepywanie się
      po plecach, chów wsobny w czystej postaci. Wydaje się, że Micko trafił w czuły
      punkt Moderatora i drąży go coraz bardziej wytrwale: skajstop po prostu nie ma
      nic do powiedzenia w temacie - od czasu, od kiedy jestem użytkownikiem tego
      forum, ani razu nie udzielił jeszcze rzeczowej odpowiedzi na konkretnie
      sformułowane pytanie czy dręczącą kogokolwiek wątpliwość, swoją niewiedzę kryje
      za wyniosłym milczeniem: „Milczący nie znaczy mądry. Bywają szuflady zamykane na
      klucz, choć puste” – powiedział kiedyś Jean Giono. Ustawiczne banowanie Micko
      robi się coraz bardziej irytujące, wierz mi Panie Moderatorze, że jest tu spore
      grono osób, którzy nie nabijają sobie byle pierdołami licznika wysłanych postów,
      a których interesuje coś więcej, niż pozdrowienia od czworonogów dla innych
      czworonogów czy zachwyty nad szóstoligowymi książkami i wynikami ich sprzedaży.
      Nie interesuje mnie forma wypowiedzi użytkownika Micko: jeśli tylko podaje punkt
      stosownej ustawy czy zarządzenia (a robi to ), pomagając tym samym rozwiązać mi
      problem, z którym nie mogę sobie poradzić, jestem po stokroć bardziej
      usatysfakcjonowany niż po lekturze dziesiątek nic niewnoszących do sprawy
      wpisów. Tymczasem z ubolewaniem zauważam, że poprawność, tj. forma zaczyna brać
      górę nad treścią.

      A innego forum nie założę, bo jestem zbyt leniwy.
      • hajota Re: Zmiany 11.10.08, 13:06
        Zaraz, zaraz, a czy moderator jest od tego, żeby odpowiadać na pytania? Udzielam
        się na różnych forach na tym portalu i poza nim, ale nigdzie nie stawia się
        moderatorowi czy adminowi takich wymagań. Wyjątkiem są tzw. fora eksperckie, w
        rodzaju "Soczewki kontaktowe". Praktyka jest raczej taka, że to uczestnicy
        forów, w miarę posiadanej wiedzy, udzielają sobie wzajemnie pomocy i informacji.
        I nie zawsze znajdzie się na forum ktoś, kto zna odpowiedź na dane pytanie, więc
        trzeba poszukać gdzie indziej. Ja np. wolę milczeć niż udzielić nierzetelnej
        odpowiedzi.
        Poza tym naprawdę nie ma przymusu czytania wszystkich wątków i "niewnoszących
        nic do sprawy" wpisów. To forum, jak inne fora, rozwija się spontanicznie i
        przeżywało różne koleje losu - raz dominowały wątki dotyczące tłumaczy, innym
        razem - "towarzyskie", ostatnio przyszła kolej na debiutujących pisarzy. "Niczym
        niezmącony ład" też nie zawsze tu panował, bywało, że szło na noże.
        Zgadzam się, że niektóre wypowiedzi Micko bywają cenne merytorycznie, ale
        wolałabym, żeby potrafił się powstrzymać przed sugerowaniem współużytkownikom,
        że są idiotami i matołami. Za podobne zachowania wyleciał już z dwóch dużych
        forów branżowych (nie na portalu GW), nie jest więc tak, że to moderator tego
        forum uwziął się na biedaka.
        • pennia Re: Zmiany 11.10.08, 13:54
          "Naprawdę nie ma przymusu czytania wszystkich wątków i <niewnoszących nic do
          sprawy> wpisów" - zgodzę się, jednak aby ocenić, czy dana wypowiedź wnosi
          cokolwiek do sprawy, dobrze jest ją najpierw przeczytać.
          Co do "banowania" - dość odległa, lecz trafna moim zdaniem analogia: wystawiając
          po sfinalizowanej transakcji komentarz na jednym ze znanych portali aukcyjnych
          nigdy nie zdarzyło mi się dać "negatywa" (bana) osobie, która jeszcze go nie
          miała. Trzy razy zastanowię się i napiszę kilka mejli w spornej sprawie.
          Użytkownikom, którzy mają już na koncie komentarz negatywny, wystawiam kolejny
          bez mrugnięcia okiem. Micko ma to "nieszczęście", że (świadomie lub nie) nie
          ukrywa swojego imienia i nazwiska. Jednym słowem - efekt kuli śnieżnej": skoro
          jeden z moderatorów kiedyś, gdzieś, opętany poprawnościowym faszyzmem uznał, że
          Micko to kanalia i zakazał mu wstępu na swoje forum, więc mogę to zrobić i ja,
          bo przecież to nie pierwszy jego raz i "wszyscy" to wiemy. A forum bez Micko
          zdecydowanie traci - skoro moderator nie jest od tego, żeby odpowiadać na
          pytania, niech robi to ktoś, kto ma coś do powiedzenia.
          Skajstop ustalił takie, a nie inne zasady. Jego sprawa, jeśli jednak chce, żeby
          forum żyło, musi pogodzić się ze zróżnicowaniem poglądów i form wypowiedzi. Bo
          za bardzo zrobiło się tu różowo i za dużo pluszu.
          • hajota Re: Zmiany 11.10.08, 14:31
            > za bardzo zrobiło się tu różowo i za dużo pluszu.

            Gdzie Ty widzisz tę różowość i ten plusz? Może w wątku (tym długim) o Milaczku,
            pomijając nawet wypowiedzi Micko?
            Pozostaniemy przy swoich opiniach. Bo ja na przykład wolę fora, gdzie panuje
            kulturalna atmosfera (co niektórzy zapewne z pogardą określą "towarzystwem
            wzajemnej adoracji"), a nie takie, gdzie ludzie dowalają sobie z byle powodu i
            bez powodu, pod hasłem "Tu jest Internet, tu trzeba walczyć" albo rozładowując
            kompleksy. Agresji i chamstwa mam dosyć w środkach przekazu, w polityce i na ulicy.

            Co do historii zbanowania Micko na innych forach - o ile się orientuję, takie
            decyzje podejmowane są tam zbiorowo, więc nie był to kaprys jednego moderatora,
            tylko decyzja grupy adminów. Nie mam pojęcia, czy Skajstop w ogóle wiedział o
            tych zaszłościach - ja i jeszcze jeden uczestnik wiedzieliśmy, ale
            zachowywaliśmy to dla siebie (zresztą mnie tu nie było przez całe lato). Gdyby
            sam Micko o tym nie wspomniał, nie nawiązałabym do tej sprawy.

      • zona_mi Re: Zmiany 11.10.08, 13:58
        Skajstop nie jest ekspertem, zobowiązanym do odpowiadania, ale
        moderatorem tego forum.

        I o ile micki i inni czasem odpowadają rzeczowo i na temat, z czym
        nikt nie ma problemu, o tyle ich chamskie i wredne zagrania są
        niedopuszczalne i wcale nie jest trudno odróżnić te rzeczy.

        Trolle w każdej postaci powinny być usuwane bezdyskusyjnie - nie
        wahałabym się ani chwili nad każdym postem, w którym widzę atak
        personalny. I nie ma to nic wspólnego z wolnością słowa - człowiek
        przytomny doskonale widzi różnicę.
        Micko być może jest kocim łbem, ale nie w sensie, w jakim to
        przedstawiłeś - micko jest najzwyklejszym w świecie trollem.

        Odrobina autopromocji, którą uważam za dopuszczalną, to jeden wątek
        w rodzaju: "Jest! Cieszcie się ze mną!", ew. link do książki w
        sygnaturce.

        Jestem przeciwna nachalnej autoreklamie (również w osobach klonów),
        oraz świadomego wkładania kija w mrowisko i wywoływanu po nickach,
        przy czym dziwnym zbiegiem okoliczności nie są to nigdy wątki, w
        których ktoś chwali książkę lub autora, często nawet jej nie czytał,
        a autora miesza się z błotem.

        Jestem przeciwna również agresji autorów, którzy za wszelką cenę
        usiłują wygrać z krytykującymi, zamiast dać sobie spokój i nie
        powodować bezpłodnych, kilometrowych pyskówek - o ile dyskusja nie
        jest rzeczowa - szczególnie jeśli sami prowadzą działania zaczepne.

        No, to się wypowiedziałam :)
        • braineater Re: Zmiany 11.10.08, 14:05
          Nie jest tak źle - kije w mrowisko i do niczego nie prowadzące rozmowy prowadzi
          tu ledwie pięć osób na krzyż, co do których istnieje 100% pewność, że niczego
          sensownego nie napiszą, bo są w tym aspekcie osobowości upośledzone poważnie. I
          w tym momencie przydaje się opcja zrób ich na szaro z ustawień profilu - i z głowy
          • zona_mi Brain 11.10.08, 14:10
            To prawda.
            Warto, żeby ludzie byli tego świadomi.
            Co do zasad, moim zdaniem wystarczą ogólnogazetowe i będzie ok.
    • mwookash Re: Zmiany 15.10.08, 23:26
      skajstop napisał:
      > Zaznaczam: nie mam na myśli moderowania, to osobny problem, nad którym
      > rozmyślam i coś zaproponuję w listopadzie.

      Czyżby już listopad???
    • braineater Re: Zmiany 04.12.08, 12:33
      wrzuć może aktywwny link do Wydawcy z nagłówka

      <a href="link"target="_blank">Wirtualny Wydawca</a>
      tam gdzie link, wstaw wirtualnywydawca.pl/
    • stemini1 Re: Zmiany 04.12.08, 14:14
      i oczywiście zaproponowałem :-)))
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka