Dodaj do ulubionych

Ortoptystka

25.04.05, 15:55
Jestem teraz na drugim roku czyli ostatnim w szkole medycznej o kierunku
ortoptystka. Osoba ta zajmuje sie leczeniem zeza i niedowidzenia. Tak
szczerze mówiąc niewiele osób wie o takim zawodzie, w szpitalach w których
miałam i mam nadal praktyki pytają kim w ogóle jestem. Jestem z Krakowa i w
takim dużym mieście jest ok 6 miejsc w których można dostać prace w
charakterze ortoptystki. Co dwa lata szkołe kończy ok 25 osób... bez
perspektyw na przyszłość...
Obserwuj wątek
    • smutniutka Re: Ortoptystka 25.04.05, 23:35
      Witaj :)

Strasznie się ciesze ze do nas zajrzałaś :)))
      Mam nadzieję, ze będzieć nasz wspierać, pomagać, wyjaśniać :)
      Trzymam kciuki za znalezienie pracy!
      Cieplusio pozdrawiam,

Smutniutka!
      • ortoptystka1 Re: Ortoptystka 26.04.05, 14:38
        Też sie ciesze iż do Was zaglądnęłam:) Ciekawe artykuły, wypowiedzi...a co do
        pomocy... jeśli tylko będe wiedziała coś co może sie przydać to chętnie pomoge.
        Troszke się nauczyłam w tej szkole i na kilku oddziałach już byłam jeśli chodzi
        o praktyki. Poznałam lekarzy, ich podejście do pacjenta, metody leczenia ale
        także te gorsze strony... Pozdrawiam serdecznie
        • nawoj29 botulina i pryzmaty 26.04.05, 22:55
          Jakie chodzą "słuchy" odnoścnie leczenia botuliną i pryzmatami tymi ze
          Szczecina? Jakieś opinie są na ten tamat w środowisku ortoptycznym? Spotkałaś
          się z pacjentami po botulinie lub pryzmatach? A może jakieś kometarze są w tym
          środowisku? Z góry dziękuję za odpowiedź
          • ortoptystka1 Re: botulina i pryzmaty 29.04.05, 11:40
            Cześć.
            Pryzmaty - długo trzeba sie przyzwyczajac do chodzeia w nich, leczenie jest
            czasochłonne, ale daje efekty, pod warunkiem że osoba nosi je stale, bądź tak
            jak przepisał okulista. Bez regularności, nie mamy co liczyć że nastąpi
            poprawa. Druga sprawa są one ciężkie i nie wyglądają zbyt ładnie jeśli moce są
            większe, ale można je zastąpić folią pryzmatyczną Frasnela. Nakleja się ją na
            soczewki okularowe i ma takie samo zastosowanie jak zwykłe pryzmaty. Wykonane
            są z miękkiego plastiku. Jeszcze jedno można je zastosować jeśli jest to zez o
            stałym kącie, gdy możemy stworzy warunki obuocznego widzenia, gdy nie ma
            tłumienia, niedowidzenia i istnieje prawidłowa korespondencja siatkówkowa.
            Możemy je również zastosować jeśli po zabiegu został tzw, kąt resztkowy, czyli
            minimalne odchylenie oka. Wtedy pryzmaty wyrównują go całkowicie.
            Nadają się dla osób cieroliwych i zdyscyplinowanych inaczej ich nie polecam bo
            to będzie tylko strata czasu.
            Botulina - Metoda polecana przy zezach o małym kącie lub kącie resztkowym, w
            innych przypadkach nie zredukujemy zeza do zera. Botulina nie zawsze działa od
            razu, czasami potrzebne są kolejne wstrzyknięcia, zdarza się też, że po jakimś
            czasie znowu musimy poddać się temu zabiegowi. Polecana jest wtedy gdy
            istnieje zagrożenie komplikacjami podczas zabiegu... a tak pozatym to polecam
            zwykły zabieg operacyjny.
            Mam nadzieje, że w miare przystpnie to napisałam:) Pozdrawiam gorąco - Klaudia
            • aneczka42111 Re:botulina DO ORTOPTYSTKI 29.04.05, 15:41
              Hejka:)

Przeczytałam uważnie to, co napisałaś i mam takie pytanie: Czy iniekcja z
              toxyny botulinowej to zabieg jakoś "ograniczony" wiekowo? Podobno najlepsze
              rezultaty są u dzieci, ale ta reguła dotyczy chyba wszystkich metod leczenia
              zeza.

pozdrawiam cieplutko:-)

Ania
                • biedak20 Re:botulina DO ORTOPTYSTKI 29.04.05, 16:53
                  Moja Pani dr zaproponowała mi botulinę. Podobno po ok. 3 miesiacach oczy z powrotem "wracają" - jednak powinna nastąpić poprawa, choć mogą wrócić do stanu sprzed iniekcji. Najlepiej jeśli zez zbieżny przejdzie w delikatnego rozbieżnego. Ciężko mi powiedzieć czy się na nią zdecyduję, jestem chyba bardziej za operacją.

Pozdrawiam
                    • biedak20 Re:botulina DO Biedaka 29.04.05, 23:35
                      Chodzi o to, iż ta iniekcja rozszerza oczy - oczy ustawiają się prosto albo przechodzą w zez rozbieżny. Po ok 3 miesiącach ( bez żadnych pryzmatów ) botulina przestaje działać i oczy "wracają". Dlatego im więcej po iniekcji oczy się rozszerzą tym lepszy efekt. Może znacie kogoś kto to stosowł?

Pozdrawiam.
                      • ortoptystka1 Re:botulina DO Biedaka 30.04.05, 10:22
                        Oczy się "rozszerzają" właśnie pod wpływem botuliny, zez rozbieżny powstaje
                        wtedy gdy lekarz przesadzi z wstrzyknięciem botuliny bądź wkłuje się np
                        milimetr obok miejsca w które powinien. Tak samo jest z operacjami, jeśli
                        lekarz w nadmiernym zakresie skróci bądź wydłuży mięsień często zez zbieżny
                        przechodzi w rozbieżny.
                        Pozdrawiam
        • aneczka42111 Re: Ortoptystka 28.04.05, 21:12
          Hejka:)

Świetnie, że do nas napisałaś...
          Miałam w ciągu swojego leczenia kontakt z wieloma ortoptystkami i naprawdę
          szkoda,że jest to zawód nie do końca doceniany choć naprawę istotny i potrzebny.
          3mam kciuki!

Ania
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka