Dodaj do ulubionych

Budka lęgowa

26.04.09, 17:54
Całą zimę mieliśmy w ogródku karmnik dla ptaków, do którego przylatywało chyba za 20 różnych przedstawicieli tego rodzaju zwierzątek.
Postanowiliśmy zbudować i postawić budki lęgowe. 2 dostaliśmy od znajomych, jedną zrobiliśmy sami, wydrążając środek ok 40 cm kloca drewna i zamykając go od góry i dołu.

Niedawno okazało się, że jedna z budek, właśnie ta zrobiona przez nas, została zasiedlona przez sikorki.
Uciechy było co niemiara, gdy obserwowało się wlatujące i wylatujące do niej ptaszki, zostawiające przyniesiony do budowy gniazda materiał.

Niestety wczoraj po południu ze zgrozą spostrzegliśmy, że budka spadła ze stalowego masztu, na którym została zawieszona i leży na ziemi.
Przy oględzinach okazało się, że wydrążony pień drzewa po prostu wysechł i rozszedł się w części tylnej, dokładnie tam gdzie były śruby przymocowujące go do deski, która z kolei była przykręcona do metalu. Powstała szpara miała szerokość ok. 5 mm i biegła przez całą długość pnia z góry na dół.

Sprawa wydawała się dość trudna do naprawy, ale postanowiliśmy spróbować coś zrobić.
Odkręciliśmy daszek budki, patrzymy, a w środku wśród bardzo bogatej wyściółki, gdzie dominowało końskie włosie, leżało 1 małe, białe jajeczko wielkości orzecha laskowego.

Ściągnęliśmy rozlatujący się pień dwiema warstwami drutu, coby się dalej nie rozłaził. a śruby mocujące wkręciliśmy nie w rozłupujący się korpus pnia, ale w podłogę i dach, co zapewniło mocne i pewne trzymanie się budki. Jajeczko cały czas remontu było w środku.

Po tym remoncie zawiesiliśmy budkę dokładnie w tym samym miejscu i tej samej orientacji geograficznej.
Baliśmy się jednak, ze ptaszki nie przylecą ...
Do wczorajszego wieczora nie widzieliśmy żadnego ptaszka, któryby do niej wlatywał czy wylatywał. Bardzo nas to zmartwiło.

Ale dziś od rana ...
Ruch w budce ponownie się zaczął. Ptaszki wlatują i wylatują, jakby nigdy nic się nie stało.
Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, jajeczek przybędzie, ptaki wychowają młode i nic złego im się już więcej nie stanie ...
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka