Dodaj do ulubionych

Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w...

IP: 217.60.100.* 08.07.03, 19:31
Penderecka podobno jest mitomanka i robi wokol siebiwe wiecej
szumu niz by nalezalo. W koncu to nie ona jest geniuszem
muzyki, tylko jej maz. Nienajlepiej sie mowilo o tej nowej
dyrektorce Biura Krakow 2000 (Agnieszka Gilarska), ale to
normalne w krakowskim tzw. 'swiatku'. Wot, polsko-galicyjsko-
mieszczanskie bagienko.
Obserwuj wątek
    • Gość: Tramp Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.wola-justowska.sdi.tpnet.pl 08.07.03, 19:55
      Gość portalu: wojtek napisał(a):

      > Penderecka podobno jest mitomanka i robi wokol siebiwe wiecej
      > szumu niz by nalezalo. W koncu to nie ona jest geniuszem
      > muzyki, tylko jej maz.

      Ale to ona organizuje od dobrych paru lat wielkanocne Festiwale
      Beethovenowskie. Ona ściąga do Krakowa artystów, którzy inaczej
      nie wiedzieliby nawet, że takie miasto istnieje. I to ona
      regularnie dostaje po d... od wszystkich, którym nie udało się
      zorganizować w Krakowie niczeo (ale którzy zawsze będą wiedzieć
      lepiej)
      • Gość: anty-penderecki Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: 193.51.125.* 08.07.03, 20:11
        CALE SZCZESCIE! Cale szczescie nie bedzie festiwalu tego bufona
        i jego nadetej zony.
        • Gość: z Tobą Wreszcie ktoś napisał prawdę... IP: *.Red-81-34-19.pooles.rima-tde.net 08.07.03, 21:40
          Dziękuję Ci za słowa prawdy...Ten "pomnik" całą swoją twórczość
          oparł na zrzynaniu i kompilacji utworów średniowiecznych i na
          tym "jechał" całe dziesięciolecia - swoim genetycznym nosem
          wyczuł dobrą kasę.
    • Gość: muzyk Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.ed.shawcable.net 08.07.03, 20:08
      Znam dosc dobrze sytuacje - niestety, Pani Penderecka ma
      tendencje do rzadzenia w sposob dyktatorski. Powiedziala kiedys
      wprost: "albo bedzie tak jak ja chce, albo wcale". Do tego
      dochodzi jeszcze jej konflikt z wlasnym mezem, o czym glosno w
      Krakowie. Tak czy inaczej, zadna krakowska instytucja,
      organizujaca cokolwiek, nigdy nie miala takich "forow" i "kasy"
      jakie mialy festiwale Pendereckiej. Smutne, ze ludzie wielcy nie
      potrafia byc normali. W takich sytuacjach przypomina mi sie
      normalnosc Wojtyly, Ingardena, Tatarkiewicza, Kotarbinskiego,
      Lutoslawskiego i wielu innych polskich naukowcow, muzykow,
      malarzy, spiewakow... Pracowalem w latach siedemdziesiatych w
      Filharmonii Krakowskiej i moge cos powiedziec na ten temat -
      wielkosc artysty poznaje sie takze i po tym jak sie zachowuje,
      rozmawia z ludzmi, reaguje na sytuacje trude! Nie ma ludzi,
      ktorych by nie mozna bylo zastapic, nie ma tez i festiwali,
      ktorych by nie mozna bylo zorganizowac inaczej. Proponuje
      pomyslec nad tym nie nie ulegac dyktaturze!
    • Gość: neo Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.utaonline.at 08.07.03, 20:23
      cos w tym jest (mam na mysli ponizsza opinie) - kontakt z rzeczywistoscia nie
      byl i nie jest mocna strona p.Pendereckiej - mimo to szkoda ciekawej
      imprezy,szkoda rowniez ze E.Penderecka , osoba (trzeba przyznac) z wielka
      energia i pod wieloma wzgledami wyrastajaca ponad grajdol Krakowka , nie
      potrafi zapanowac nad wlasna proznoscia
      Gość portalu: wojtek napisał(a):

      > Penderecka podobno jest mitomanka i robi wokol siebiwe wiecej
      > szumu niz by nalezalo. W koncu to nie ona jest geniuszem
      > muzyki, tylko jej maz. Nienajlepiej sie mowilo o tej nowej
      > dyrektorce Biura Krakow 2000 (Agnieszka Gilarska), ale to
      > normalne w krakowskim tzw. 'swiatku'. Wot, polsko-galicyjsko-
      > mieszczanskie bagienko.
      • Gość: Buzia Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w... IP: *.compi.net.pl / 192.168.0.* 08.07.03, 20:36
        Pani Penderecka słynie z megalomanii. Niestety totalnie
        podporządkował się jej poprzedni dyrektor Krakowa 2000 -
        Bogusław Sonik. Dla mnie poza wszystkim innym to osoba w bardzo
        złym stylu - własny rekord pobiła po koncercie nadając
        Rostropowiczowi szlachectwo! Miałam wrażenie, że ona sam był tym
        mocno zażenowany.
    • Gość: polishAM Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.24.154.125.Dial1.Weehawken1.Level3.net 08.07.03, 20:36
      Sponsorzy musieli by upaść na głowę, żeby wyrzucać pieniądze na imprezę
      związaną z totalnym beztalenciem jakim jest Penderecki. Małżeństwo Pendereckich
      zwiąane jest z umiejętnością wyciągania pieniędzy z kasy państwowej.
    • Gość: pryk Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.dialup.uni2.es 08.07.03, 20:38
      Przeznaczyc te pieniadze na cos innego! Penderecki jest znanym
      na swiecie muzykiem awangardowym, a to znaczy znanym garstce
      ludzi. Dla promowania miasta festiwal ten ma bardzo niewielkie
      znaczenie. I chcialby widziec, w jakim kraju UE taki pan jak
      Penderecki móglby sobie pozwolic na tak daleko idace fochy. W
      zadnym z tych, które znam i gdzie mieszkalem.
    • Gość: branta I bardzo dobrze! IP: *.nowysacz.cvx.ppp.tpnet.pl 08.07.03, 20:38
      Penderecka załatwia mężusiowi kasę u: L. Millera, byłego
      wicepremiera G. Kołodki, A, Gudzowatego i całej plejady gwiazd z
      lewicy.
      Dość autopromocji JWP Pendereckiego za nasze pieniądze.
    • Gość: His majesty Sir Penderecki Zmiast koncertu dla motlochu w Krakowie zapraszamy do: IP: *.25.44.158.Dial1.NewYork1.Level3.net 08.07.03, 21:13
      Uroczystosci odbeda sie na dworze krola Gustava i Sylwi po
      czym druga czesc odbedzie sie na dworze Elzbiety II podczas
      obu przyjec odbedzie sie koncert I czesc Hymn Swira Christofera
      oraz II czesc Hymnu Swirnieta Elisabeth
      Everybody welcome !!!
      • Gość: polishAM Re: Zmiast koncertu dla motlochu w Krakowie zapra IP: *.24.154.125.Dial1.Weehawken1.Level3.net 08.07.03, 21:20
        Your majesty could do better by getting some decent job and stop bombarding us
        with Your fucken testless sound.
        • Gość: abc Job like yours? IP: *.rdu.bellsouth.net 08.07.03, 21:43
          decent asbestos removal, firt for unskilled morons like you? You, cretin,
          should not opine on music, cause your brain is can't handle an intelligent
          thought.
          Gość portalu: polishAM napisał(a):

          > Your majesty could do better by getting some decent job and stop bombarding
          us
          > with Your fucken testless sound.
          • Gość: polishAM Re: Job like yours? IP: *.24.154.125.Dial1.Weehawken1.Level3.net 08.07.03, 21:52
            My brain cannot handle fucken lack of talent offered by this lazy slaat (dutch)
            Penderecki. Let's ofer him some usefull occupation and not government job on
            which zyx rely, because he could not handle a privat sector.
        • Gość: abc. A moronic Job like yours? IP: *.rdu.bellsouth.net 08.07.03, 21:45
          decent asbestos removal, fit for unskilled morons like you? You, cretin,
          should not opine on music, cause your brain is can't handle an intelligent
          thought.
          Gość portalu: polishAM napisał(a):

          > Your majesty could do better by getting some decent job and stop bombarding
          us
          > with Your fucken testless sound.
    • Gość: Stach Ruda Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.goja.org 08.07.03, 21:25
      Z panem Majchrowskim i jego ekipą nikt chyba nie chce
      współpracować. Zresztą nie pierwszy raz.
      Komunizm = Faszyzm
    • Gość: Głuchy Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.03, 21:43
      Penderecki to Gniot. Ile razy słyszę go w telewizji, zawsze
      nadstawiam ucha cóż odkrywczego wypowie, na kogo puści
      plwocinę, co mu się obecnie nie podoba, czy go krosta nadal
      swędzi. Taki balon, że jego wypowiedzi porównywalne są z Benny
      Hillem - tylko muzyka w Bennym bardziej mi leżała. A właściwie
      to co on takiego wyprodukował - ja nie umiem powiedzieć i to
      jego klęska. Penderecki niech się z żoną wystrzeli na księżyc -
      tam znajdzie stosownie rzadką atmosferę dla swej TFUrczości.
    • Gość: prosty człowiek W DOOPACH SIĘ POPRZEWRACAŁO!!! IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 08.07.03, 21:48
      ...co poniektórym wielkim artystom i ich żonom.
      • Gość: dudus Re: W DOOPACH SIĘ POPRZEWRACAŁO!!! IP: *.dialup.eol.ca 08.07.03, 22:05
        Krzysio musi emigrowac do hameryki a ela do australii i bedzie
        spokoj. widac ze w starym kraju no decent job, no appreciation
    • Gość: Jagnieszka Penderecki? Kto to? IP: *.acn.pl / 10.71.4.* 08.07.03, 22:02
      Dziś wie to cały muzyczny świat. Ale proszę to pytanie zadać
      młodym ludziom ćwierć wieku po jego śmierci (oby żył wiecznie).
      Penderecki, podobnie jak Lutosławski, jest efemerydą. To moda,
      nie muzyka.
      Fanom radzę ten wątek zarchiwizować.
      • Gość: Niegłuchy Re: Penderecki? Kto to? IP: *.chello.pl 08.07.03, 22:45
        Gość portalu: Jagnieszka napisał(a):

        > Dziś wie to cały muzyczny świat. Ale proszę to pytanie zadać
        > młodym ludziom ćwierć wieku po jego śmierci (oby żył
        wiecznie).
        > Penderecki, podobnie jak Lutosławski, jest efemerydą
        Lutosławski na pewno nie jest efemerydą.
        Penderecki to inna sprawa, ale też coś zrobił.
        A Jagnieszka jest głuchą kretynką.
      • Gość: Ten od Pasji wg. Sw. Lukasza Re: Penderecki? Kto to? IP: *.client.attbi.com 08.07.03, 22:50
        Gość portalu: Jagnieszka napisał(a):

        > Dziś wie to cały muzyczny świat. Ale proszę to pytanie zadać
        > młodym ludziom ćwierć wieku po jego śmierci (oby żył
        wiecznie).
        > Penderecki, podobnie jak Lutosławski, jest efemerydą. To
        moda,
        > nie muzyka.

        > Fanom radzę ten wątek zarchiwizować.

        Tak? A czy moja szanowna przedmowczyni zna takie nazwiska jak
        Witold Lutoslawski, Grazyna Bacewicz, Karol Szymanowski, Ludvig
        van Beethoven? Oni wszyscy byli "poza zrozumieniem" (tak tak,
        Beethoven byl czesto znienawidzony, i tez NIE BYL latwy we
        wspolzyciu, potrafil powiedziec, ze "Przed swiniami grac nie
        bede"). A za co np. Sir Neville Mariner ma tytul szlachecki?
        Powtorka z historii muzyki.
        • Gość: Michal Re: Penderecki? Kto to? IP: *.reverse.qsc.de 09.07.03, 00:41
          Hmm...

          Mala prosba do jagnieszki, nie mieszaj Lutoslawskiego z Pendereckim bo to sa
          dwie zupelnie inne "jakosci". Zarowno czysto muzyczne, jak i ludzkie i w obu
          przypadkad Penderecki nalezy do tzw. popluczyn (po .... wpiszcie co chcecie).
          Lutoslawski natomiast na swoje miejsce w historii i w muzyce w pelni zasluzyl.
      • Gość: pas wara od Boskiego Witołda!!! IP: *.acn.pl / 10.67.4.* 09.07.03, 09:46
        Penderecki tak się ma do Lutosa, jak Coelho do Hessego
    • Gość: Wielki mistrz Penderecki Kolejny koncert: DUSIGROSZ PENDERECKI NA WAWELU IP: *.25.44.158.Dial1.NewYork1.Level3.net 08.07.03, 22:08
      Odbedzie sie pod warunkiem ,ze moja zona zobaczy przelew na
      nasze konto ,za frajer malpy z siebie robic nie bede !
      • Gość: polishAM Re: Kolejny koncert: DUSIGROSZ PENDERECKI NA WAWE IP: *.24.154.125.Dial1.Weehawken1.Level3.net 08.07.03, 22:18
        Nie ma problemu. Dla Pana Pendereckiego to można odebrać trochę środków
        powodzianom. Dołoży się z programów dla bezrobotnych. Tylko proszę i błagam.
        Niech on zostawi nas w spokoju i nie męczy nas swoją kakofonią.
    • Gość: kopacz A może usypiemy... IP: *.Red-81-34-19.pooles.rima-tde.net 08.07.03, 22:24
      A moze usypiemy następny kopiec...I głęboko w nim pochowamy PP P. zusammen z
      ich muzyką?
      • Gość: grabaz Re: A może usypiemy... IP: *.25.44.71.Dial1.NewYork1.Level3.net 08.07.03, 22:41
        Gość portalu: kopacz napisał(a):

        > A moze usypiemy następny kopiec...I głęboko w nim pochowamy
        PP P. zusammen z
        > ich muzyką?

        Pochowac na gladko,bez kopca jeszcze jakies echo by
        dochodzilo...
    • Gość: jaś muzykant Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.media4.pl 08.07.03, 22:48
      coś się staremu Krzyśkowi polasowało w jego kiepele.Sam tyle
      kasy ma,że mógby co nieco zasponsorować.Dziadek liczy na kasę
      podatnika.Jego małżonka chce odegrać rolę"first-lejdi?"
      • Gość: Pendedolarecki Co ja moge za to,ze jestem taki pazerny na szmal ? IP: *.158.190.53.Dial1.NewYork1.Level3.net 08.07.03, 22:55
        U nas to choroba rodzinna,moja stara to samo.A te cwaniaki z
        Krakowa mysleli,ze to koncert dobroczynny ? nie ma kasy to
        paszol won ! -jak mowil dziadek
        • Gość: KROK SPOKOJNIE..PANIE I PANOWIE..... IP: *.sympatico.ca 09.07.03, 00:21
          ....bylo ich trzech!..trzech muszkieterow:Lutoslawski,Gorecki i
          Penderecki....dwoch pierwszych zajetych
          muzyka....trzeci ?..genialny muzyk-swietnie ukladal sie z wladza
          ( wentyl )--spryciarz!....
          najlepsze jego lata to koncowka lat 70tych..powstala wtedy Pasja
          wedlug sw.Lukasza..a zaraz potem Diably z Louden..to Go wynioslo
          ponad innych w Polsce....inni borykali sie z...?... nie
          calowali wladzy ....byli oficjalnie nieomalze ignorowani!..
          i wtedy wlasnie z niezrozumialych powodow Penderecki wlaczyl
          bieg wsteczny....jego kompozycje przestaly zadziwiac....i zadne
          tu kompozytora "madre uwagi" nie zmienily faktu ,ze nasz Mistrz
          P. jakby zaczal tracic oddech..jego kompozycje bardziej
          zaczely przypominac neo-romantyczne kawalki ....widzialem Go w
          Montrealu pare lat temu.....dyrygowal i udzielal wywiadow ..ale
          to juz nie ten sam Pan..a szkoda....nie rozumie co sie z Nim
          stalo....a moze ktos wie..?
          • Gość: bank statement Re: SPOKOJNIE..PANIE I PANOWIE..... IP: *.158.190.53.Dial1.NewYork1.Level3.net 09.07.03, 00:24
            Gość portalu: KROK napisał(a):

            > ....bylo ich trzech!..trzech muszkieterow:Lutoslawski,Gorecki
            i
            > Penderecki....dwoch pierwszych zajetych
            > muzyka....trzeci ?..genialny muzyk-swietnie ukladal sie z
            wladza
            > ( wentyl )--spryciarz!....
            > najlepsze jego lata to koncowka lat 70tych..powstala wtedy
            Pasja
            > wedlug sw.Lukasza..a zaraz potem Diably z Louden..to Go
            wynioslo
            > ponad innych w Polsce....inni borykali sie z...?... nie
            > calowali wladzy ....byli oficjalnie nieomalze ignorowani!..
            > i wtedy wlasnie z niezrozumialych powodow Penderecki wlaczyl
            > bieg wsteczny....jego kompozycje przestaly zadziwiac....i
            zadne
            > tu kompozytora "madre uwagi" nie zmienily faktu ,ze nasz
            Mistrz
            > P. jakby zaczal tracic oddech..jego kompozycje bardziej
            > zaczely przypominac neo-romantyczne kawalki ....widzialem Go
            w
            > Montrealu pare lat temu.....dyrygowal i udzielal
            wywiadow ..ale
            > to juz nie ten sam Pan..a szkoda....nie rozumie co sie z Nim
            > stalo....a moze ktos wie..?


            Caly czas sprawdza wydruki z kont bankowych i nie ma czasu na
            muzyke...
          • Gość: krok Re: SPOKOJNIE..PANIE I PANOWIE..... IP: *.sympatico.ca 09.07.03, 00:40
            ..powinno byc :koncowka lat 60 tych..
          • Gość: Michal Re: SPOKOJNIE..PANIE I PANOWIE..... IP: *.reverse.qsc.de 09.07.03, 01:01
            Gość portalu: KROK napisał(a):

            > ....bylo ich trzech!..trzech muszkieterow:Lutoslawski,Gorecki i
            > Penderecki....dwoch pierwszych zajetych
            > muzyka....trzeci ?..genialny muzyk-swietnie ukladal sie z wladza
            > ( wentyl )--spryciarz!....
            > najlepsze jego lata to koncowka lat 70tych..powstala wtedy Pasja
            > wedlug sw.Lukasza..a zaraz potem Diably z Louden..to Go wynioslo
            > ponad innych w Polsce....inni borykali sie z...?... nie
            > calowali wladzy ....byli oficjalnie nieomalze ignorowani!..
            > i wtedy wlasnie z niezrozumialych powodow Penderecki wlaczyl
            > bieg wsteczny....jego kompozycje przestaly zadziwiac....i zadne
            > tu kompozytora "madre uwagi" nie zmienily faktu ,ze nasz Mistrz
            > P. jakby zaczal tracic oddech..jego kompozycje bardziej
            > zaczely przypominac neo-romantyczne kawalki ....widzialem Go w
            > Montrealu pare lat temu.....dyrygowal i udzielal wywiadow ..ale
            > to juz nie ten sam Pan..a szkoda....nie rozumie co sie z Nim
            > stalo....a moze ktos wie..?

            Po pierwsze nie przesadzajmy z muszkieterami. Po drugie zainteresowanie
            Pendereckiego nigdy nie byly na kierowane na sztuke, tylko na promocje swojej
            osoby. On byl zawsze kuniukturalista. Jesli ci sie wydaje, ze jego utwory
            "awangardowe" byly ciekawe, to moze one i takie byly. Tyle, ze Pender dobrze
            byl zorientowany co sie swieci w Darmstadt i zapoznal sie z tym co robil w tym
            czasie Ligeti. Wykalkulowal (a spryt zyciowy to jest jedyny rodzaj inteligencji
            jaki posiada), ze na tym mozna poplynac i poplynal. W momencie kiedy
            pojawila sie moda na "starzyzne", awangarda przestala byc dla niego
            interesujaca. To , ze przezucil sie na post-brucknero-mahleryzm + dodatki
            szostakowiczowsko-prokofiewowskie moge wytlumaczyc tylko tak
            uksztaltowanym w jego (jak i niestety w obecnych) czasach systemem
            nauczania na wyzszach uczelniach muzycznych. Mniemam, ze Penderecki,
            gdyby sie urodzil w USA, zapewne przerzucilby sie na minimal-music albo cos
            takiego. Niestety, jego dosc ograniczona inteligencja (poza wyzej
            wspomnianym sprytem zyciowym) odebrala mu mozliwosc bycia kims w
            rodzaju Ligetiego lub Lutoslawskiego, albo (watek amerykanski) kims w
            rodzaju Johna Cage'a. Pominajac niewatpliwe czysto muzyczne zdolnosci.
            Jednakze zdecydowanie zmarnowane, gdyz brak inteligencji (prawdziwej)
            oznacza rowniez brak osobowosci (tworczej). Ergo: nie wnosi nic
            interesujacego do muzyki.
            Zdrowko
            • Gość: muzyk(ant) Re: SPOKOJNIE..PANIE I PANOWIE..... IP: *.ed.shawcable.net 09.07.03, 09:14
              Pisalem juz wczesniej - pracowalem w Filharmonii Krakowskiej i
              znam Pendereckich od trzydziestu lat! Brak klasy! Gdybym im
              nawet kupil wtedy podrecznik dobrych manier, to by i tak nie
              pomoglo...
              Michal ma racje - czas skonczyc z tym przeciaganiem struny(???)
              Kiedys Krzysztof powiedzial (a byl to stan wojenny)ze jak w
              Polsce dzieje sie zle, to trzeba w kraju byc! Szlachetne slowa!
              Teraz tez dzieje sie zle, wiec dlaczego zadac milionow zlotych
              na WLASNY festiwal? Chyba, ze w jego wieku sprawdza sie stara
              maksyma: druga mlodosc, trzecie zeby, czwarta zona, pierwsza (i
              ostania) trumna - z Pasja wedlug sw. Lukasza w akompaniamencie...
    • Gość: Emily Szkoda! !! IP: *.nv.nv.cox.net 08.07.03, 23:59
      i smutne, ze Penderecki nie zechcial zadowolic sie skromniejsza
      impreza, na miare polskiej kieszeni. Przeciez w PL niektorzy
      ludzie przymieraja glodem.
      • Gość: Muzyk Re: Penderecki wsród komozytorów to beztalencie! IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 09.07.03, 00:23
        Muzycy Szwajcarskiej Filharmoni Narodowej odmówili "grania" z
        naszym "mistrzem" smile - powiadali że kakafonii nie będą grać . "Facecik" z
        żoneczką są wyzuci z reszytek humanizmu. "Bida" aż piszczy, ludzie nie mają co
        do gara wrzucić, służba zdrowia bez pieniędzy a pętaczyna wyciaga łapy po
        społeczne pieniądze. Czy ten mistrz przez małe m zagrałby dla biednych za darmo
        jak to robił wielki Polak, ARTYSTA Jan Kiepura?
        NIE,NIE,NIE PETAK-RECKI to mały , muzyczny rzemieślnik z komuszymi układmi.
        Miernota!!!!!!!!!!!!!!
    • Gość: farmer Panie Penderecki-siano z buta wystaje IP: *.158.190.53.Dial1.NewYork1.Level3.net 09.07.03, 00:30
      Welcome to the red neck family
    • Gość: Lodożerca Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.acn.waw.pl 09.07.03, 00:52
      a ja slyszalem, ze penderecka to ostra nimfomanka i robi loda
      do sucha smile
    • Gość: Sobiesław Dudek Re: Nie będzie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego IP: *.wro.vectranet.pl / 10.10.1.* 09.07.03, 09:54
      Przyszedł Rywin do Michnika, a teraz niech przyjdzie Penderecka
      do Rywina.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka