03.11.05, 18:16
Moja ôma, jak ji śe ščukaűo, to padaűa, co jôm "zgutka tropi" (tj. po polsku,
że ma czkawkę). Škryflôm űo tym, bo ńy wjym, čy śe ješče kaj tak godo - moja
ôma bôűa spod Lublyńca i kaj ińdźi tego'ch ńy sűyšoű.
Obserwuj wątek
    • eichendorff Re: zgutka 03.11.05, 19:38
      Spytôm mojýj ômy. Wôna - choć urodzôno ve vśi (!) Chořôv - mjawa familjo ve
      Borônovje kole Košynćina. Može tam godali podobńý?
      • hermann5 Re: zgutka 03.11.05, 20:23
        Spytej śe, nale we Chořowje'ch tego ńy sűyšoű - tam śe wšyskim zowdy ščuko smile
        • jessyk Re: zgutka 04.11.05, 12:27
          A co robić, jak sie mo takom ckowke?
          • eichendorff Re: zgutka 04.11.05, 14:02
            jessyk napisała:

            > A co robić, jak sie mo takom ckowke?

            Jo zovdy nabjýrôm luftu i vščimôja woddých. Aže mi pwački vywažôm. Nojčynśćýj
            to pômogo. Aktory ve týjatřý majôm tako mýdota..
          • hermann5 Re: zgutka 04.11.05, 14:52
            jessyk napisała:

            > A co robić, jak sie mo takom ckowke?

            Jo śe robja gorki tyj - jak śe napija, to zarozki přeűaźi.
    • dialektolog Re: zgutka 04.11.05, 14:13
      hermann5 napisał:

      > Moja ôma, jak ji śe ščukaűo, to padaűa, co jôm "zgutka tropi" (tj. po polsku,
      > że ma czkawkę). Škryflôm űo tym, bo ńy wjym, čy śe ješče kaj tak godo - moja
      > ôma bôűa spod Lublyńca i kaj ińdźi tego'ch ńy sűyšoű.
      >

      Witam na forum "Słownictwo gwarowe".
      Północno-wschodniośląskie "zgutka" 'czkawka' jest jako żywo wpływem małopolskim.
      Zapraszam do zerknięcia na mapę Atlasu językowego Śląska Alfreda Zaręby:
      artur.czesak.webpark.pl/Stronica/Slask/czkawka.html
      Przy okazji witam kolejny śląski alfabet.
      • hermann5 Re: zgutka 04.11.05, 14:50
        dialektolog napisał:

        > Północno-wschodniośląskie "zgutka" 'czkawka' jest jako żywo wpływem małopolskim.
        > Zapraszam do zerknięcia na mapę Atlasu językowego Śląska Alfreda Zaręby:

        Pjykńe Im dźynkuja - do atlasu Zorymby kukôm co pořônd, nale w dôma go ńy môm i
        muša lotać do bibljotyki. A ńy wjedzôm aby, kaj te sűowo mo wschodńo grańica
        swojigo zaśyngu? Bo we Maűopolsce to wjyncyj "ckajôm".
        • szwager_z_laband Re: zgutka 04.11.05, 20:18
          jo tam nywia kaj je jako granica, ale te powiedzynie znom i od staryj Krzonki
          co miyszkaua Zakanauym a familia miaua na Bobku (Bobrek)smile)

          Ale wszyske my godali i tak ize jak sie komus szczko to kerys go spomino smile))
          • szwager_z_laband Re: zgutka 04.11.05, 20:22
            doczkej no!

            prawiech sie pytou mamy, my mieli z tamtyj zajty tysz familia we Lublincu i
            Swiyrklancu smile))
        • dialektolog Re: zgutka 31.12.05, 13:27
          hermann5 napisał:

          > dialektolog napisał:
          >
          > > Północno-wschodniośląskie "zgutka" 'czkawka' jest jako żywo wpływem małop
          > olskim.
          > > Zapraszam do zerknięcia na mapę Atlasu językowego Śląska Alfreda Zaręby:
          >

          [...]

          > A ńy wjedzôm aby, kaj te sűowo mo wschodńo grańica
          > swojigo zaśyngu? Bo we Maűopolsce to wjyncyj "ckajôm".

          Niekoniecznie wpływem małopolskim jest ZGUTKA.
          Notabene Ślązacy koło Olesna interpretują to słowo jako zmazurzone, czyli że po
          polsku byłoby *ŻGUTKA.
          Bywa też SZCZYKUTKA.

          ZGUTKA TROPI (dokładnie tak!) także ludzi w Wieluńskiem i Sieradzkiem, czyli na
          obszarach, gdzie wiele cech wspólnych ze Śląskiem występuje. Za mało jest
          danych, by przesądzać, czy ona z Małopolski (uważanej za zwielkopolanizowaną),
          czy ze Śląska.
      • szwager_z_laband Re: zgutka 04.11.05, 20:57
        dialektolog napisał:

        > hermann5 napisał:
        >
        > > Moja ôma, jak ji śe ščukaűo, to padaűa, co jôm "zgutka tropi" (tj. po pol
        > sku,
        > > że ma czkawkę). Škryflôm űo tym, bo ńy wjym, čy śe ješče kaj tak godo - m
        > oja
        > > ôma bôűa spod Lublyńca i kaj ińdźi tego'ch ńy sűyšoű.
        > >
        >
        > Witam na forum "Słownictwo gwarowe".
        > Północno-wschodniośląskie "zgutka" 'czkawka' jest jako żywo wpływem
        małopolskim
        > .
        > Zapraszam do zerknięcia na mapę Atlasu językowego Śląska Alfreda Zaręby:
        > artur.czesak.webpark.pl/Stronica/Slask/czkawka.html
        > Przy okazji witam kolejny śląski alfabet.
        >

        tak to oglondom i widza ize "szczkac" tam niyma ....
        • hermann5 Re: zgutka 04.11.05, 22:05
          szwager_z_laband napisał:

          > tak to oglondom i widza ize "szczkac" tam niyma ....

          "Ščkać" to bydźe take "ščukać", kere śe stômpjyűo smile
    • jaborygyn Re: zgutka 04.11.05, 23:36
      Jou sie przi niyjednyh uosuhou ze ... - zgutoowkoom.

      "Zas' Mu sie zguto!"
      Tak padali, kej szykowali gorkigo teja, coby Dziyjciu zgutoowka moogua przyn's'.

      Yno niy wja, cy to prziniosuy ze turawski wsie lebo spode Uolesna?
      • szwager_z_laband Re: zgutka 05.11.05, 14:31
        mosz recht, przi mauych dzieciach - takich co nupla cyckauy to sie tak suyszauo
        jak kobiyty godauy smile)

        czuowiek mo jednak skleozasmile)

        downo, ale to downo juztego niy suyszouech ...
    • hermann5 Co ješče moge tropić? 06.11.05, 15:53
      Naškryfloű'ech, co moja ôma "zgutka tropjôűa". Atoli "tropić" mogôm tyž inkše
      řečy. Mje dlo přikűadu roz za kedy "lyń tropi" smile
      Ńy wjyće, co ješče moge tropić?
      • szwager_z_laband Re: Co ješče moge tropić? 06.11.05, 16:53
        gupota moge tysz tropic
        • jaborygyn Re: Co ješče moge tropić? 31.12.05, 00:09
          Niy trop sie! My Ci to wytuplikujymy! smile

          Znaczy tela co: "Nie martw się!", "Nie zamartwiaj się!"

          Utropa - zmartwienie, zgryzota, zmęczenie!

          Np. wspoomniane tu: "Lyn' Go tropi!" - lenistwo Go "męczy".

          Bez to: "Zgutoowka Joom tropi" uoznaczo tela co - czkawka ją męczy.



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka