hermann5 03.11.05, 18:16 Moja ôma, jak ji śe ščukaűo, to padaűa, co jôm "zgutka tropi" (tj. po polsku, że ma czkawkę). Škryflôm űo tym, bo ńy wjym, čy śe ješče kaj tak godo - moja ôma bôűa spod Lublyńca i kaj ińdźi tego'ch ńy sűyšoű. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
eichendorff Re: zgutka 03.11.05, 19:38 Spytôm mojýj ômy. Wôna - choć urodzôno ve vśi (!) Chořôv - mjawa familjo ve Borônovje kole Košynćina. Može tam godali podobńý? Odpowiedz Link
hermann5 Re: zgutka 03.11.05, 20:23 Spytej śe, nale we Chořowje'ch tego ńy sűyšoű - tam śe wšyskim zowdy ščuko Odpowiedz Link
eichendorff Re: zgutka 04.11.05, 14:02 jessyk napisała: > A co robić, jak sie mo takom ckowke? Jo zovdy nabjýrôm luftu i vščimôja woddých. Aže mi pwački vywažôm. Nojčynśćýj to pômogo. Aktory ve týjatřý majôm tako mýdota.. Odpowiedz Link
hermann5 Re: zgutka 04.11.05, 14:52 jessyk napisała: > A co robić, jak sie mo takom ckowke? Jo śe robja gorki tyj - jak śe napija, to zarozki přeűaźi. Odpowiedz Link
dialektolog Re: zgutka 04.11.05, 14:13 hermann5 napisał: > Moja ôma, jak ji śe ščukaűo, to padaűa, co jôm "zgutka tropi" (tj. po polsku, > że ma czkawkę). Škryflôm űo tym, bo ńy wjym, čy śe ješče kaj tak godo - moja > ôma bôűa spod Lublyńca i kaj ińdźi tego'ch ńy sűyšoű. > Witam na forum "Słownictwo gwarowe". Północno-wschodniośląskie "zgutka" 'czkawka' jest jako żywo wpływem małopolskim. Zapraszam do zerknięcia na mapę Atlasu językowego Śląska Alfreda Zaręby: artur.czesak.webpark.pl/Stronica/Slask/czkawka.html Przy okazji witam kolejny śląski alfabet. Odpowiedz Link
hermann5 Re: zgutka 04.11.05, 14:50 dialektolog napisał: > Północno-wschodniośląskie "zgutka" 'czkawka' jest jako żywo wpływem małopolskim. > Zapraszam do zerknięcia na mapę Atlasu językowego Śląska Alfreda Zaręby: Pjykńe Im dźynkuja - do atlasu Zorymby kukôm co pořônd, nale w dôma go ńy môm i muša lotać do bibljotyki. A ńy wjedzôm aby, kaj te sűowo mo wschodńo grańica swojigo zaśyngu? Bo we Maűopolsce to wjyncyj "ckajôm". Odpowiedz Link
szwager_z_laband Re: zgutka 04.11.05, 20:18 jo tam nywia kaj je jako granica, ale te powiedzynie znom i od staryj Krzonki co miyszkaua Zakanauym a familia miaua na Bobku (Bobrek)) Ale wszyske my godali i tak ize jak sie komus szczko to kerys go spomino )) Odpowiedz Link
szwager_z_laband Re: zgutka 04.11.05, 20:22 doczkej no! prawiech sie pytou mamy, my mieli z tamtyj zajty tysz familia we Lublincu i Swiyrklancu )) Odpowiedz Link
dialektolog Re: zgutka 31.12.05, 13:27 hermann5 napisał: > dialektolog napisał: > > > Północno-wschodniośląskie "zgutka" 'czkawka' jest jako żywo wpływem małop > olskim. > > Zapraszam do zerknięcia na mapę Atlasu językowego Śląska Alfreda Zaręby: > [...] > A ńy wjedzôm aby, kaj te sűowo mo wschodńo grańica > swojigo zaśyngu? Bo we Maűopolsce to wjyncyj "ckajôm". Niekoniecznie wpływem małopolskim jest ZGUTKA. Notabene Ślązacy koło Olesna interpretują to słowo jako zmazurzone, czyli że po polsku byłoby *ŻGUTKA. Bywa też SZCZYKUTKA. ZGUTKA TROPI (dokładnie tak!) także ludzi w Wieluńskiem i Sieradzkiem, czyli na obszarach, gdzie wiele cech wspólnych ze Śląskiem występuje. Za mało jest danych, by przesądzać, czy ona z Małopolski (uważanej za zwielkopolanizowaną), czy ze Śląska. Odpowiedz Link
szwager_z_laband Re: zgutka 04.11.05, 20:57 dialektolog napisał: > hermann5 napisał: > > > Moja ôma, jak ji śe ščukaűo, to padaűa, co jôm "zgutka tropi" (tj. po pol > sku, > > że ma czkawkę). Škryflôm űo tym, bo ńy wjym, čy śe ješče kaj tak godo - m > oja > > ôma bôűa spod Lublyńca i kaj ińdźi tego'ch ńy sűyšoű. > > > > Witam na forum "Słownictwo gwarowe". > Północno-wschodniośląskie "zgutka" 'czkawka' jest jako żywo wpływem małopolskim > . > Zapraszam do zerknięcia na mapę Atlasu językowego Śląska Alfreda Zaręby: > artur.czesak.webpark.pl/Stronica/Slask/czkawka.html > Przy okazji witam kolejny śląski alfabet. > tak to oglondom i widza ize "szczkac" tam niyma .... Odpowiedz Link
hermann5 Re: zgutka 04.11.05, 22:05 szwager_z_laband napisał: > tak to oglondom i widza ize "szczkac" tam niyma .... "Ščkać" to bydźe take "ščukać", kere śe stômpjyűo Odpowiedz Link
jaborygyn Re: zgutka 04.11.05, 23:36 Jou sie przi niyjednyh uosuhou ze ... - zgutoowkoom. "Zas' Mu sie zguto!" Tak padali, kej szykowali gorkigo teja, coby Dziyjciu zgutoowka moogua przyn's'. Yno niy wja, cy to prziniosuy ze turawski wsie lebo spode Uolesna? Odpowiedz Link
szwager_z_laband Re: zgutka 05.11.05, 14:31 mosz recht, przi mauych dzieciach - takich co nupla cyckauy to sie tak suyszauo jak kobiyty godauy ) czuowiek mo jednak skleoza) downo, ale to downo juztego niy suyszouech ... Odpowiedz Link
hermann5 Co ješče moge tropić? 06.11.05, 15:53 Naškryfloű'ech, co moja ôma "zgutka tropjôűa". Atoli "tropić" mogôm tyž inkše řečy. Mje dlo přikűadu roz za kedy "lyń tropi" Ńy wjyće, co ješče moge tropić? Odpowiedz Link
jaborygyn Re: Co ješče moge tropić? 31.12.05, 00:09 Niy trop sie! My Ci to wytuplikujymy! Znaczy tela co: "Nie martw się!", "Nie zamartwiaj się!" Utropa - zmartwienie, zgryzota, zmęczenie! Np. wspoomniane tu: "Lyn' Go tropi!" - lenistwo Go "męczy". Bez to: "Zgutoowka Joom tropi" uoznaczo tela co - czkawka ją męczy. Odpowiedz Link