Dodaj do ulubionych

Kiedy obniżać prolaktynę??

15.12.09, 10:41
Jak w nagłówku. Mam plamienia przed @. Biorę na to Duphaston w II
cz. cyklu. Do tej pory zrobiłam badania hormonalne w 7dc i tylko
prolaktyna wyszła ponad normę ( 31) co by tłumaczyło chyba te
plamienia oraz za niski progesteron w IIcz. Obecnie czekam na wynik
prolaktyny i progesteronu zrobionych w 7 dniu fazy lutealnej. Dodam
że lek. stwierdził za każdym razem po monitoringu owulację. I teraz
zastanawim się czy jednak ta za wysoka prolaktyna nie upośledza w
jakiś sposób mojego cyklu ( jajeczka, ciałka żółtego, nie wiem czego
jeszcze)skoro nie mogę zaciążyć?CZy powinnam jednak zbijać
prolaktynę jeśli okaże się dalej podwyższona? Może lek. ziołowymi?
CO myślicie? (mam dość uciążliwe PMS-y)
Obserwuj wątek
    • nglka Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 15.12.09, 10:43
      Oczywiście, że może upośledzać. Z resztą z reguły tak się dzieje dlatego w przypadku niedomogi nie bada się tylko progesteronu ale robi badania podstawowych hormonów, w tym prolaktyny i estradiolu by znaleźc przyczynę i ją leczyć a nie sam objaw.
      Castagnus - tak ale po zbadaniu prolaktyny i estradiolu by wykluczyć za niską prl i zbyt wysoki estradiol (przeciwwskazania do przyjmowania Castagnusa).
      • anusia_magda Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 15.12.09, 11:26
        A ja właśnie mam leczony Duphastonem tylko objaw. Z tego co wiem
        estradiol, TSH, LH w normie..tylko ta prolaktyna.Fakt, ze nie wiem
        na razie czy to było miarodajne z tą PRL, bo może za bardzo się
        stresowałam. Także to do powtórki, ale lek. stwierdził, że i z
        wyższą prolaktyną kobiety zachodzą..
        • nglka Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 15.12.09, 11:37
          Bo zachodzą z wyższą. Ja mam b. wysoka bo karmię a niedomogi nie mam i na pewno nie byloby problemu z zajściem. Ten problem się zaczyna, gdy podwyższona prl oddziałuje na inne hormony jak i w Twoim przypadku - jeśli prl nie bedzie leczona to moze się okazać, że Duphaston nie bardzo wystarczy do samego utrzymania ciaży bo prolaktyna stale będzie osłabiac pracę c. żółtego. Wbrew pozorom prolaktyna nie tylko w zajściu przeszkadza ale bywa że i w donoszeniu.
          • igalo Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 15.12.09, 11:49
            zastanawia mnie czy plamienia przed okresem oznaczają, że jest problem z
            prolaktyną? Mnie moja gin. w ogóle nie zleciła żadnych badań w tą stronę, mimo,
            że jej wiele razy mówiłam, że mam plamienia. Raz w zastępstwie trafiłam do
            innego gin., który od razu przepisał mi duphaston. Ale też bez żadnych badań. Po
            3 opakowaniach zaszłam w ciążę, niestety w 3 mies. dziecku przestało bić serce
            ;(. Teraz znowu staramy się o dziecko, oczywiście nadal mam te
            plamienia/brudzenia i nie wiem kompletnie co mam zrobić.Czy to nie dziwne, aby
            pacjent sam się leczył mówiąc lek. jakie badania ma zrobić? Hmm.
            • anusia_magda Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 15.12.09, 12:00
              do igalo, no jak widać u mnie raczej te dwa hormony działają na
              siebie. niski progesteron, plamienie to wyższa prolaktyna.
              najlepiej po prostu badać, ja mam tak zamiar robić..no i znaleźć
              dobrego lek. który nie zlekceważy problemu..powodzenia
          • anusia_magda Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 15.12.09, 11:58
            Dzięki za odp. Jeszcze jedno pyt. Lekarz , myślę, wstrzymał się z
            tym obniżaniem bo mam książkowe endometrium i niby prawidłową
            owulkę..czy i w takim przypadku należy obniżać?
            Tak czy siak będę teraz badała sobie PRL w kolejnym cyklu a potem
            jak nic się nie zmieni chyba już pójdę do kliniki niepłodności..
            • nglka Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 15.12.09, 12:34
              anusia_magda napisała:

              > Dzięki za odp. Jeszcze jedno pyt. Lekarz , myślę, wstrzymał się z
              > tym obniżaniem bo mam książkowe endometrium i niby prawidłową
              > owulkę..czy i w takim przypadku należy obniżać?

              Jesli działa źle na ciałko żółte, to jak pisałam - tak, bo w ciąży może być problem.
              • anusia_magda Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 21.12.09, 10:07
                wracam jeszcze do tematu ponieważ zrobiłam badania w 8 dniu fazy
                lutealnej. Niestety prolaktyna 35 a progesteron 16, więc według norm
                gdzieś po środku ( nie wiem czy nie wpłynął na wynik ten Duphaston).
                Także PRL za wysoka nadal, choć też niestety na badzanie weszłam tak
                z biegu : (
                • kotkowa Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 23.12.09, 10:31
                  U mnie prl byla ok 30 i owulacja wystepowala, ale lekarz ja okreslil
                  jako "niepelna", tzn poziom progesteronu i estradiolu byl za niski.
                  Zbijalam prl Bromergonem, badalam ten hormon co 3 tyg i
                  dostosowywalam dawke leku wg zalecen lekarza (na telefon).
                  Castagnusem nie uregulujesz dobrze poziomu, bo to lek ziolowy, trwa
                  ze 3 m-ce zanim zadziala. Jesli planujesz ciaze, to lepiej zadzialac
                  konkretnie, bo prl przy Bromergonie latwiej kontrolowac. Do tego
                  jednoczesnie bralam Luteine w fazie lutealnej, czym podnioslam
                  progesteron. Dodam, ze Luteine biore z reszta do tej pory, od
                  poczatku ciazy. Tez mialam plamienia przed okresem i moj lekarz
                  akurat nie bagatelizuje plamien, szuka przyczyny do skutku i
                  najczesciej okazuje sie, ze to za niski progesteron. Sek w tym, zeby
                  go zbadac rzeczywiscie tego 7 dnia po owulacji (w warunkach domowych
                  7-8 dnia wyzszych temperatur), a do tego obserwowac ile dni trwa
                  faza lutealna.
                  • anusia_magda Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 23.12.09, 11:36
                    Ano właśnie boję się tego bromka, bo ja zaraz reguję na wszelkie
                    skutki uboczne, tak mam. Słyszałam jeszcze o Dostinexie( czy jakoś
                    tak). A po jakim czasie takiej kuracji zaszałś w ciążę?
                    Ja chyba progesteron mam ok..ciekawe co powie na to lek. Wizyta 11
                    stycznia, więc już po owulce ( cykl stracony).
    • sylwia-z Kiedy obniżać prolaktynę?? 08.01.10, 23:24
      Witam
      czy za wysoka prolaktyna jest przeszkoda żeby zajść w ciąże?
      Ostatnio robiłam badania i właśnie tą prolaktynę mam wysoką(34,3)
      • anusia_magda Re: Kiedy obniżać prolaktynę?? 12.01.10, 11:29
        Też mam taką PRl i może być przeszkodą, podobno w jakiś sposób
        upośledza cykl, jajeczko,długość fazy itp. chociaż...moja siostra
        zawsze miała podwyższoną a w ciąże zachodziła bez problemów, za
        pierwszym razem..u niej występowała owulka , u mnie niby też...
        Ostatnio lekarz jednak stwierdził że będziemy ją zbijać, więc od
        przyszłego cyklu ruszam z castagnusem..
      • bystra_26 Jak blokuje owulację, to się leczy 12.01.10, 12:24
        1. Tolerancja poziomu prolaktyny to cecha osobnicza.
        2. Fizjologicznie podwyższoną prolaktynę mają kobiety karmiące
        piersią, a w tej grupie pomimo podobnje instensywności karmienia
        powrót regularnych cykli i plodności następuje bardzo różnie. To
        znaczy, że u jednej prolaktyna 2 razy nad normę nie blokuje owulacji
        i powstawania silnego ciałka żółtego, a u drugich w połowie noermy
        blokuje.
        3. Zanim zacznie się farmakologicznie zbijać prolaktynę, należy
        ustalić, czy upośledza płodność, czy nie jest wrórna do
        niedoczynności tarczycy, i jakie jest jej pochodzenie - stresowe czy
        mikrogruczolak.
        4. Jak macie normalne wykresy, i odpowiednio wysoki progesteron w 6-
        8 dniu fazy lutealnej, to warto wysłać partnera na badania nasienia
        zamiast brać Bromergon.
        • anusia_magda Re: Jak blokuje owulację, to ...-pyt do Bystrej 12.01.10, 13:41
          To ja jeszcze mam pytanie odnośnie mojej sytuacji(staramy sie).
          Owulacja ( na podstawie monitoringu) przebiega prawidłowo. Miałam
          plamienia przed @, dostałam Duphaston-plamienia przeszły. Zrobiłam
          wynik progesteronu w 23dc ( nie wiem jak na to wpłynął Duphaston)
          wyszło 16. Jeden lek. stwierdził że nie obniżać PRL a inny że tak (
          zgłupiałam) . Ten drugi chciał dać bromek, ale bojąc się skutków
          ubocznych dostałam jednak castangus.U mnie to może być wynik stresu,
          bo mnie wszystko stresuje : ). Teraz mam dylemat...obniżać czy nie?
          A mąż miał wyniki i z jednej strony ma te 20mln w 1ml, a w całym
          ejakulacie 100mln ale tylko 14% dobrych. Lek.stwierdził że to
          wystarczy a ja co raz bardziej nie wiem co robić.
          Bystra pomóż : )
          • bystra_26 do anusia_magda 16.01.10, 21:58
            anusia_magda napisała:

            > Owulacja ( na podstawie monitoringu) przebiega prawidłowo. Miałam
            > plamienia przed @, dostałam Duphaston-plamienia przeszły. Zrobiłam
            > wynik progesteronu w 23dc ( nie wiem jak na to wpłynął Duphaston)
            > wyszło 16.

            Duphaston to syntetyczny progesteron, jak go bierzesz to wynik jest
            niemiarodajny, czyli nie wiesz, ile byś miała bez tabletek.

            >Jeden lek. stwierdził że nie obniżać PRL a inny że tak (
            > zgłupiałam) . Ten drugi chciał dać bromek, ale bojąc się skutków
            > ubocznych dostałam jednak castangus.U mnie to może być wynik >stresu, bo mnie
            wszystko stresuje : ).

            Jak prolaktyna nie blokuje płodności, to nie trzeba zbijać. Płodność to jednak
            nie tylko owulacja, ale i jakość ciałka żółtego, które musi produkować
            odpowiednio dużo progesteronu, żeby ciąża się utrzymała.

            Branie Duphastonu to nie jest miód cud, bo to jest hormon, który ma wpływ na
            wątrobę jak wszystkie płciowe. Więc nie ma sensu go brać, jak nie potrzeba.

            Same plamienia to za mało, żeby powiedzieć, że masz cykl w cykl słabe ciałko
            żółte. Żeby stwierdzić za niski progesteron, to muszą do tego dojść cykle zwykle
            z fazą lutealną poniżej 11 dni, i niski poziom progesteronu badany w 3 kolejnych
            cyklach w 6-8 dniu wyższych temperatur.

            >Teraz mam dylemat...obniżać czy nie?

            Jak masz niski progesteron wskutek wysokiej prolaktyny, to bym zbijała ją
            zamiast faszerowania się Duphastonem. Na Bromergon nie każdy reaguje źle, a jak
            się bierze na noc, to się zwykle skutki uboczne przesypia. Poza tym poza
            Brormegonem jest kilka innych, choć droższych preparatów na rynku.


            > A mąż miał wyniki i z jednej strony ma te 20mln w 1ml, a w całym
            > ejakulacie 100mln ale tylko 14% dobrych. Lek.stwierdził że to
            > wystarczy a ja co raz bardziej nie wiem co robić.

            Niech bierze Salfazin lub innych preparat z cynkiem, a Ty się nie martw, bo to
            nie są złe wyniki.
            • anusia_magda Re: do Bystra 17.01.10, 13:43
              Bardzo..bardzo dziekuję.Od tego cyklu zaczynam mierzenie temp., żeby
              faktycznie stwierdzic jak to mniej więcej u mnie jest( za m-c
              poproszę o interpretację : )).
              Bystra..jeszcze jedno..tak jak pisałam będę brać castangus ( po
              kons. z lek.) i będę sobie sprawdzać PRL i prog. w II fazie. moje
              pytanie..mogę zacząć od ziołowego czy szkoda czasu i lepiej bromek ?
              ( owulki mam)
              • fiamma75 Re: do Bystra 17.01.10, 19:56
                zacznij od Castagnusa. Mi druga kuracja obniżyła łagodnie prolaktyne
                (miałam cykle owulacyjne) z ok. 38 do 25 i zaszłam wtedy w ciążę.
                • anusia_magda Re: fiamma75 21.01.10, 15:54
                  dzięki,tak zrobię a ta "druga kuracja" tzn. w 2 cyklu zaszłaś czy
                  póżniej ? Bo niby kuracja trwa 3 m-ce..stąd pytanko : )

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka