Dodaj do ulubionych

Na celowniku

20.08.21, 11:02
Książka wydawnictwa WarBook zabiera nas do gorącej Somalii. Tam znajduje się siedziba firmy Airspace Security, której prominentnym pracownikiem jest główny bohater Na celowniku – Andrzej Kamiński. Andy, jak nazywają go zagraniczni koledzy, to były pilot Wojska Polskiego dzisiaj latający dla przyjemności, a przede wszystkim dla większej kasy w różnego rodzaju misjach, np. zwiadowczych, zbrojnych, itd.

Czytając książkę, zupełnie nie miało się wrażenia, że jest to kolejna część jakiegoś cyklu. Autor postarał się wytłuścić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące bohaterów w taki sposób, że w historii znalazło się mało niezrozumiałych wątków. Z drugiej strony, forma przyjęta przez pana Iwana sprawia, że Na celowniku bardziej przypomina wydłużony odcinek serialu niż pojedynczą całość. Akcja jest tutaj rwana, a fabuła bardzo powoli się rozkręca i długo nie wiemy gdzie to wszystko zmierza.

Mamy tutaj bazę pełną charakternych, zapadających w pamięć pilotów. Mamy też rosyjską przestępczość zorganizowaną. Autor przez długi czas stara się budować napięcie i nie zdradza nam jak te dwa wątki są ze sobą powiązane. Gdy w końcu się tego dowiadujemy, prędzej czujemy rozczarowanie niż podziw i jest to największy minus tego tytułu.

Powyższe nie oznacza jednak, że Na celowniku brakuje pozytywów. Największym plusem są wszystkie fragmenty książki dotyczące lotnictwa, samolotów, scen powietrznych akcji. Widać, że autor starannie przygotował się w tym temacie. Używa profesjonalnych sformułowań i technicznego żargonu, a w szczególności potrafi sprawić, że czytelnik czuje jakby był częścią ekipy latającej F-16.

Poza tym Krzysztof Iwan świetnie potrafił skomponować międzynarodową mieszankę bohaterów, która w każdej chwili potrafi zaciekawić czytelnika. Wśród tej grupy znalazł się nie tylko Polak, ale również Armeńcy, Rosjanie, Francuzi, czy Amerykanie. Autor potrafił uchwycić charakterystyczne dla tych nacji cechy kulturowe i społeczne, dorzucając od siebie sporo charyzmy, tworząc interesujące relacje międzyludzkie.

Cała recenzja na:

popkulturowykociolek.pl/recenzja-ksiazki-na-celowniku/
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka