Gość: JM IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 15.03.03, 21:57 Jestem pełen uznania dla obu poetów za genialne wiersze o krowach. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: good son kto dzisiaj wie o Lechoniu? IP: *.jaist.ac.jp 16.03.03, 12:16 bawi mnie protekcjonalizm, z jakim poeta najdoskonalej trzeciorzędny, jakim był Lechoń, wypowiedział się o talencie tej miary co Czechowicz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pumra Re: kto dzisiaj wie o Lechoniu? IP: *.thulb.uni-jena.de 17.03.03, 20:02 Samouwielbienie "Skamandra" siegnelo tu szczytow. Nie pierwszy to raz kulturalne srodowiska Warszawy szczerze gardzily prowincja. Ale historia magistra vitae Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lepian Re: kto dzisiaj wie o Lechoniu? IP: *.dip.t-dialin.net 18.03.03, 11:50 Gość portalu: good son napisał(a): > bawi mnie protekcjonalizm, z jakim poeta najdoskonalej > trzeciorzędny, jakim był Lechoń, wypowiedział się o talencie tej > miary co Czechowicz Cóz, ja nie znosze jajek, ale wiem, które dobrze smakuje. Czy z poezja jest inaczej? Odpowiedz Link Zgłoś
ada08 Re: kto dzisiaj wie o Lechoniu? 19.03.03, 07:32 Gość portalu: good son napisał(a): > bawi mnie protekcjonalizm, z jakim poeta najdoskonalej > trzeciorzędny, jakim był Lechoń, wypowiedział się o talencie tej > miary co Czechowicz Bawi mnie protekcjonalizm , z jakim good soon wypowiada się o twórczości Lechonia :-) Jak się ustala ''rzędność'' poetów ? Jakie są kryteria zaliczania ich do 1-go, 2-go i dalszych rzędów ? Czy wśród tych kryteriów jest popularność (''Kto dzisiaj wie o Lechoniu'' ) ? a. Odpowiedz Link Zgłoś
martolka Re: kto dzisiaj wie o Lechoniu? 19.03.03, 16:02 ada08 napisała: > Gość portalu: good son napisał(a): > > > bawi mnie protekcjonalizm, z jakim poeta najdoskonalej > > trzeciorzędny, jakim był Lechoń, wypowiedział się o talencie tej > > miary co Czechowicz > > Bawi mnie protekcjonalizm , z jakim good soon wypowiada > się o twórczości Lechonia :-) Cóż, to nie tylko good son tak się wypowiada, bo czyż zdanie Miłosza o Czechowiczu "Dla mnie ta postać do dziś jest bardzo wybitna" i kontekst tego zdania nie w prost, ale jednak, daje do zrozumienia, że "dziś" Lechoń nie jest już kwalifikowany jako postać wybitna? > (''Kto dzisiaj wie o Lechoniu'' ) Smutne to, ale dziś zapewne ani o Lechoniu, ani o Czechowiczu, ani zapewne o Miłoszu przeciętny polak za dużo nie wie (z ręką na sercu), nie mówiąc o czytaniu ich twórczości. Odpowiedz Link Zgłoś
ada08 Re: kto dzisiaj wie o Lechoniu? 20.03.03, 17:18 martolka napisała: > > Smutne to, ale dziś zapewne ani o Lechoniu, ani o Czechowiczu, ani zapewne o > Miłoszu przeciętny polak za dużo nie wie (z ręką na sercu), nie mówiąc o > czytaniu ich twórczości. Nie wiem, czy to az smutne :-) Poezja chyba na całym świecie nie ma zbyt wielu odbiorców. Mnie to akurat nie przeszkadza, bo daje mi przyjemne poczucie przynależności do wąskiego grona :-))) A Lechoń , wsród ludzi czytających , jest moze bardziej znany jako autor dzienników. a. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cień "Rzędność" poetów IP: *.hi-ho.ne.jp 20.03.03, 10:06 ada08 napisała: > Jak się ustala ''rzędność'' poetów ? > Jakie są kryteria zaliczania ich do 1-go, 2-go i dalszych rzędów ? > Czy wśród tych kryteriów jest popularność > (''Kto dzisiaj wie o Lechoniu'' ) ? > > a. Jednym z kryteriów oceny artystów (poetów, muzyków, malarzy i in.) jest, jak mi się wydaje, ich odkrywczość, tzn. czy mają do powiedzenia naprawdę coś nowego, czy odkryli jakiś inny sposób widzenia świata. Ładne są sonety Lechonia, przyjemnie się je czyta, język jest w miarę giętki, niestety widać czasami wysilenie, czasami sztuczność. Lechoń szedł drogą, którą przeszło przed nim kilku innych. Poezja Czechowicza jest, moim zdaniem, odkrywcza i świeża. Niestety, z popularnością poezji Lechonia nie jest w stanie konkurować. Ale popularność zdobywa się bardzo często pokazywaniem ludziom tego, co już wiedzą i co im się i tak spodoba (zgrabne, napisane elegancką polszczyzną wiersze), nie zaś czegoś nowego, co ich spłoszy i przerazi (i nie mam tu na myśli tej niechlujnej i niedouczonej "poezji", w której odrzuca się pokorę i dyscyplinę nie wiedząc, w imię czego właściwie). Odpowiedz Link Zgłoś
martolka Re: 'Rzędność' poetów 20.03.03, 12:58 Widzę, że kolega też po Gombrowiczu :-)) Coś ta Japonia przyciąga podobnie myślące osoby... pozdr. Odpowiedz Link Zgłoś
ada08 Re: 'Rzędność' poetów 20.03.03, 17:22 Gość portalu: cień napisał(a): > popularność zdobywa się bardzo często > pokazywaniem ludziom tego, co już wiedzą i co im się i tak > spodoba (zgrabne, napisane elegancką polszczyzną wiersze), nie > zaś czegoś nowego, co ich spłoszy i przerazi Inżynier Mamoń w ''Rejsie'' mawiał, ze podobają mu się tylko te filmy , które zna. Czy jakoś tak mawiał :-) a. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lublinianka Re: Miłosz o Czechowiczu IP: 62.233.131.* 17.03.03, 11:04 Nie wszyscy w Polsce wiedzą, że kilka lat temu przestało istnieć w Lublinie jedyne w Polsce Muzeum Literackie Józefa Czechowicza. Stało się to za sprawą sióstr Urszulanek, które podniosły czesne muzeum i wymówiły lokal. POtem bezcenne zbiory przenisiono do ...piwnicy Muzeum W.Pola, gdzie spoczywają do dziś!!! Wprawdzie jest już nowy lokal, ale na razie z jedną salą ekspozycji. Spuścizna czeka na lepsze dla kultury czasy...Co Państwo o tym sądzą? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: martka Re: Miłosz o Czechowiczu IP: *.duna.pl 18.03.03, 19:39 Czechowiczowi i jego muzeum przydałby się jakiś skandal na miarę np. kradzieży fresków z Drohobycza. Schulzowi bardzo szybko zrobiono fenomenalną wystawę, która troszkę sobie po Polsce pojeździła i której nawet towarzyszył spory medialny szum. I pieniądze się znalazły, a wystawę odwiedzały dzikie tłumy (przynajmniej wtedy, gdy ja byłam) Kombinujcie więc w Lublinie jak koło Czechowicza namieszać, może wyjdzie to na dobre jego twórczości;) A tak na poważnie, to świetny poeta i też nie rozumiem, dlaczego zapomniany. Może problemem jest jego nieprzekładalność, za granicą zwykle szybciej poznają się na naszych wybitnych twórcach, niż my tutaj w tym swoim piekiełku. No i brak oddanego historyka literatury, który odkrywałby te wiersze przed czytelnikami jest nie bez znaczenia. Tak sądzę. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wiktualia Motorek IP: *.ds16.agh.edu.pl / 192.168.16.* 20.03.03, 01:08 Moim Wiktualiowym zdaniem zaś to 1) Czechowicz może być najzupełniej przekładalny, poproście tylko Barańczaka 2) sama nie miałabym do pana Cz większego sentymentu, gdyby Grechuta nie zaśpiewał mi "Przemian" ,w Grechutowej wersji zatytułowanych "Motorek". Słyszał ktoś? Kapitalne, ekstatyczne i przejmujące do cna. Odpowiedz Link Zgłoś
ada08 Re: Motorek 20.03.03, 17:24 Gość portalu: Wiktualia napisał(a): > > 2) sama nie miałabym do pana Cz większego sentymentu, gdyby Grechuta nie > zaśpiewał mi "Przemian" ,w Grechutowej wersji zatytułowanych "Motorek". > Słyszał ktoś? Kapitalne, ekstatyczne i przejmujące do cna. Wiktualio :-) Ja słyszałam ''Motorek'', świetny !!! a nie miałam pojęcia, ze to Czechowicz :-) Dopiero teraz , po Twoim poście, wygrzebałam tomik jego wierszy znalazłam ''Przemiany'' i przeczytałam pierwszy raz :-) Żyjesz i jesteś meteorem lata całe tętni ciepła krew rytmy wystukuje maleńki w piersiach motorek od mózgu biegnie do ręki drucik nie nerw Jak na mechanizm przystało myśli masz ryte w metalu krążą po dziwnych kółkach (nigdy nie wyjdą z tych kółek) jesteś system mechanicznie doskonały i nagle coś się zepsuło Oto płaczesz po kątach trudno znaleźć przeszły tydzień linie proste falują - zamiast kwadratów romby w kazdym głosie słychać w całym bezwstydzie Ostatecznego Dnia trąby (...) Ale chyba Grechuta nie zaspiewał całych ''Przemian'' ? a. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wiktualia iha! IP: *.ds16.agh.edu.pl / 192.168.16.* 23.03.03, 12:30 Owszem, nie cały, toteż, jako że raczej rzadko rozumiem poezję, póki ktoś mi jej nie zaśpiewa, kompletnie nie wiem co znaczy to "władyko błogosław" przy końcu. A innego Czechowicza w innym zupełnie stylu śpiewa też Turnau, na pierwszej płycie "Naprawdę nie dzieje się nic", tytułuje się ona "Przez kresy" i jest b. miła, choć po Turnauowemu smętna :-)) Odpowiedz Link Zgłoś
ada08 Czechowicza jeszcze 23.03.03, 13:52 śpiewa Grechuta dość swobodną kompilację fragmentów innych wierszy między innymi te: WIECZOREM mała moja maleńka chwieją się żółte mlecze w dolinę napływa gór cień cichy odwieczerz brodzi w zmierzchowym nurcie już późno mały mój ukochany trudno z miłości się podnieść a jeszcze ciężej od złych nowin gdy patrzysz na mnie ciemnym nowiem smutniej mi chłodniej boję się rozstać się musimy ty z innym do ślubu jedziesz na srebrne noce złote dnie moja droga gdzie indziej wiedzie we mgle tam gdzie najsamotniejsi (...) NA WSI Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (...) Niestety nie potrafię Ci zaśpiewać :-))) a. Odpowiedz Link Zgłoś
ada08 Re: iha! 23.03.03, 13:57 Gość portalu: Wiktualia napisał(a): > jako że raczej rzadko rozumiem poezję, póki ktoś mi > jej nie zaśpiewa, kompletnie nie wiem co znaczy to "władyko błogosław" przy > końcu. 'władyko przygarnij' Słowo 'władyka' ma tu znaczenie 'Pan' a. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wiktualia cóż za faux-pas IP: *.ds16.agh.edu.pl / 192.168.16.* 23.03.03, 15:33 Merci za wyjaśnienie, zajrzałam tu właśnie, żeby ze wstydem sprostować że nie "błogosław", tylko "PRZYGARNIJ" i to pisane właśnie wersalikami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: br Re: Miłosz o Czechowiczu IP: *.nwrk.east.verizon.net 27.03.03, 14:15 a w czyim lokalu zalozono to muzeum? chyba u urszulanek, prawda? a pytano je o zgode? i ile muzeum placilo czesnego za prl-u urszulankom? wie pani to czy nie? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kontiki Re: Miłosz o Czechowiczu IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 26.03.03, 21:08 Wiersze Czechowicza przeczytalam po raz pierwszy we fragmencie ksiazki Krall z Duzego Formatu i zrobily na mnie ogromne wrazenie. Czy mozna kupic jego tomik? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ae Re: Miłosz o Czechowiczu IP: *.acn.pl 27.03.03, 09:51 Gość portalu: Kontiki napisał(a): > Wiersze Czechowicza przeczytalam po raz pierwszy we fragmencie ksiazki Krall z Duzego Formatu i zrobily na mnie ogromne wrazenie. Czy mozna kupic jego tomik? Moze gdzies jeszcze blaka sie po ksiegarniach wydanie PIW-u z 1997 (wybor i przedmowa Milosza)... :) Odpowiedz Link Zgłoś