"Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu:
dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz,
Pan."(Łk 2,10-11)
Przy wigilijnym stole łamiąc opłatek święty,
wspomnijcie, że dzień radosny w miłości jest poczęty,
że jak mówi Wam wszystkim dawne orędzie -
w pierwszą na niebie gwiazdkę Bóg w naszym domu zasiądzie.
"Dziś rodzi się z Dziewicy Ten, który w swej dłoni trzyma całe stworzenie;
w pieluszki, jak mieszkaniec ziemi, owinięty jest Ten, który w istocie swojej
jest nietykalnym Bogiem;
w żłobie leży Ten, który słowem na początku umocnił niebiosa"
Z liturgii bizantyjskiej - Troparion wielkich godzin kanonicznych.
Dzisiaj, poprzez liturgię światło Narodzenia pada na ludzka naturę i przemienia ją. Możemy tylko adorować cud który powoduje, że Ten który jest Nieograniczony objawia się nam pod postacią Syna Człowieczego.
Przeobfitych łask Bożej Dzieciny wszystkim znajomym i nieznajomym życzy
Andrzej