To sformułowanie już nawet brzmi nieco przestarzale

A ja tęsknię
za światem, w którym dobre maniery były wartością samą w sobie. Tak
się dziś zastanawiałam (czytając nawet pewne forum dla e-mam

czy
współcześnie wychowywane dzieci mają szanse poznać dobre maniery
skoro nawet ich rodzice ich nie znają? Ostatnio czytam dużo
literatury dziecięcej, czy okołodziecięcej i uświadomiłam sobie, że
kiedyś dzieci mogły być bardzo rozbrykane i bawić się na różne
szalone sposoby ale dobrych manier zawsze od nich wymagano. Inaczej
chyba rozumiano słowo "wolność" - teraz wolnośc oznacza brak
jakichkolwiek reguł.
Macie jakieś przemyślenia na ten temat?