Forum Kuchnia Wino
ZMIEŃ
    22.10.02, 08:08
    spotykam sie ze slowem terroir - jaki to ma zwiazek z winem ?
    prosze o dokladne wyjasnienie
    Obserwuj wątek
      • winoman Re: terroir 22.10.02, 13:54
        Oj, dokładnie będzie trudno, wokół tego pojęcia toczy się
        wciąż spór między zwolennikami Starego i Nowego Świata.
        A krótko, może zacytuję definicję z mini-encyklopedii
        "Wina" wydanej przez wydawnictwo Atena (przy okazji, to
        całkiem dobra książeczka). A więc:
        terroir - francuski wyraz oznaczający glebę, lecz często
        znaczenie to jest rozszerzane tak, by zawierało wszystkie
        charakterystyczne dane winnicy. Aczkolwiek producenci
        win z Nowego Świata obrali raczej produkcję win
        "varietal", Francuzi uważają, że to właśnie "terroir"
        determinuje charakter i tożsamość wina.

        Tyle encyklopedia, dodam, że spór o którym wspomniałem
        widać na etykietach! Proszę zauważyć, że na prawie żadnym
        francuskim winie klasy AOC na etykiecie nie znajdziemy
        informacji o szczepach winogron, z których wino
        wyprodukowano, dla Francuzów podstawową rolę pełni
        informacja o winnicy, z której te grona pochodzą
        (początkowo napisałem, że na żadnym winie klasy AOC, ale
        przypomniałem sobie o pewnych prostych burgundach, gdzie
        Pinot Noir czasem się na etykiecie pojawia). Dla
        producentów win z Nowego świata liczy się przede
        wszystkim szczep.

        Pojęcie "terroir" najważniejsze jest chyba w Burgundii.
        Tam dwa kawałki tej samej winnicy, odległe od siebie o
        kilkadziesiąt metrów, mogą mieć odmienne terroir, no bo
        trochę inna gleba (jakaś warstwa gliny akurat na
        powierzchnię wyłazi), jeden jest ciut wyżej, ma nieco
        więcej słońca, w drugim wiatr inaczej wieje, po deszczu
        woda inaczej spływa ... I to nie jest tylko teoria, to
        się i na jakośc i na cenę przekłada.
        Pozdrawiam!
        • ducale Re: terroir i varietal 22.10.02, 14:39
          dla jasności pojecie varietal odnosi się do odmiany szczepu i jego cech
          charakterystycznych , a terroir to wszystko co związane z winem
          gleba ,słońce,szczepy,filozofia winiarza,chyba tak naprawdę nie ma na to
          polskiego odpowiednika w tłumaczeniu
          • Gość: Joe_Stru Re: terroir i varietal IP: gil:* / 192.168.0.* 22.10.02, 16:24
            No właśnie ja bym tu filozofii winiarza do terroir nie mieszał.Tym się chyba
            odróżnia filozofia "terroir" od filozofii np. australijskiej. Tak czytałem , że
            w najbardziej ortodoksyjnym , burgundzkim właśnie podejściu do terroir , to
            pojęcie stanowi rodzaj usprawiedliwienia dla kiepskich producentów. W Burgundii
            powstaje masa złych win wyprodukowanych na słynnym terroir wycenionych dość
            abstrakcyjnie. Producenci zdają się mówić"Coż z tego ,że kwaśne jak ocet ,
            przecież to Richebourg!!!" I stąd właśnie - myślę sobie - taka a nie inna
            odpowiedź nowego świata. Nieważne , że syrah w naszej australijskiej mieszance
            wyrósł pod Perth a cabernet 3000 kilometrów stamtąd - ważne ,że wino jest dobre!
            A tak a propos tego , co pisał winoman. Coraz częsciej zaniepokojeni o swoje
            portfele Francuzi umieszczają jednak informacje o szczepach na winach AOC i
            dotyczy to nie tylko Burgundii przecież. Co prawda jeszcze proporcje %-we
            pojawiają się rzadko , ale już i to się zdarza. Pozdrawiam
            • Gość: Michel Re: terroir i varietal IP: *.horsens.dk 23.10.02, 09:56
              Jesli to niezupelnie na temat, pardon

              zrodlo:
              Pascal Ribéreau-Gayon, dr.phil. i profesor na Uni w Bordeaux, dyrektor
              Instytutu Enologicznego w Bordeaux, czlonek Francuskiej Akademii Nauk, autor
              wielu ksiazek, konsultant u wielu znanych i renomowanych producentow win na
              calym swiecie.

              cytat:
              "w cieplym klimacie wysoka temperatura powoduje za szybkie dojzewanie gron co
              prowadzi do zbytniej dominacji tanin i zmniejsza wydolnosc aromatyczna. Niezbyt
              wielkie wachania temperatury w cieplym klimacie, daja wina o podobnym
              charakterze, terroir (kompozycja wielu skladnikow) zatraca swoja wyjatkowosc i
              wszystkie roczniki sa ludzaco do siebie podobne"




              • anawa21 Re: terroir i varietal 23.10.02, 18:31
                dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi, szczegolnie za ta pierwsza
                pozdrawiam wszystkich
                • anawa21 Re: terroir i Wlochy 27.11.02, 07:48
                  zastanawia mnie, dlaczego tak malo albo prawie wcale nie laczy sie
                  TERROIR
                  z winami wloskimi, czyzby to nie mialo zadnego znaczenia dla tamtych win ?
    Inne wątki na temat:

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka