anawa21 22.10.02, 08:08 spotykam sie ze slowem terroir - jaki to ma zwiazek z winem ? prosze o dokladne wyjasnienie Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
winoman Re: terroir 22.10.02, 13:54 Oj, dokładnie będzie trudno, wokół tego pojęcia toczy się wciąż spór między zwolennikami Starego i Nowego Świata. A krótko, może zacytuję definicję z mini-encyklopedii "Wina" wydanej przez wydawnictwo Atena (przy okazji, to całkiem dobra książeczka). A więc: terroir - francuski wyraz oznaczający glebę, lecz często znaczenie to jest rozszerzane tak, by zawierało wszystkie charakterystyczne dane winnicy. Aczkolwiek producenci win z Nowego Świata obrali raczej produkcję win "varietal", Francuzi uważają, że to właśnie "terroir" determinuje charakter i tożsamość wina. Tyle encyklopedia, dodam, że spór o którym wspomniałem widać na etykietach! Proszę zauważyć, że na prawie żadnym francuskim winie klasy AOC na etykiecie nie znajdziemy informacji o szczepach winogron, z których wino wyprodukowano, dla Francuzów podstawową rolę pełni informacja o winnicy, z której te grona pochodzą (początkowo napisałem, że na żadnym winie klasy AOC, ale przypomniałem sobie o pewnych prostych burgundach, gdzie Pinot Noir czasem się na etykiecie pojawia). Dla producentów win z Nowego świata liczy się przede wszystkim szczep. Pojęcie "terroir" najważniejsze jest chyba w Burgundii. Tam dwa kawałki tej samej winnicy, odległe od siebie o kilkadziesiąt metrów, mogą mieć odmienne terroir, no bo trochę inna gleba (jakaś warstwa gliny akurat na powierzchnię wyłazi), jeden jest ciut wyżej, ma nieco więcej słońca, w drugim wiatr inaczej wieje, po deszczu woda inaczej spływa ... I to nie jest tylko teoria, to się i na jakośc i na cenę przekłada. Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
ducale Re: terroir i varietal 22.10.02, 14:39 dla jasności pojecie varietal odnosi się do odmiany szczepu i jego cech charakterystycznych , a terroir to wszystko co związane z winem gleba ,słońce,szczepy,filozofia winiarza,chyba tak naprawdę nie ma na to polskiego odpowiednika w tłumaczeniu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joe_Stru Re: terroir i varietal IP: gil:* / 192.168.0.* 22.10.02, 16:24 No właśnie ja bym tu filozofii winiarza do terroir nie mieszał.Tym się chyba odróżnia filozofia "terroir" od filozofii np. australijskiej. Tak czytałem , że w najbardziej ortodoksyjnym , burgundzkim właśnie podejściu do terroir , to pojęcie stanowi rodzaj usprawiedliwienia dla kiepskich producentów. W Burgundii powstaje masa złych win wyprodukowanych na słynnym terroir wycenionych dość abstrakcyjnie. Producenci zdają się mówić"Coż z tego ,że kwaśne jak ocet , przecież to Richebourg!!!" I stąd właśnie - myślę sobie - taka a nie inna odpowiedź nowego świata. Nieważne , że syrah w naszej australijskiej mieszance wyrósł pod Perth a cabernet 3000 kilometrów stamtąd - ważne ,że wino jest dobre! A tak a propos tego , co pisał winoman. Coraz częsciej zaniepokojeni o swoje portfele Francuzi umieszczają jednak informacje o szczepach na winach AOC i dotyczy to nie tylko Burgundii przecież. Co prawda jeszcze proporcje %-we pojawiają się rzadko , ale już i to się zdarza. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Michel Re: terroir i varietal IP: *.horsens.dk 23.10.02, 09:56 Jesli to niezupelnie na temat, pardon zrodlo: Pascal Ribéreau-Gayon, dr.phil. i profesor na Uni w Bordeaux, dyrektor Instytutu Enologicznego w Bordeaux, czlonek Francuskiej Akademii Nauk, autor wielu ksiazek, konsultant u wielu znanych i renomowanych producentow win na calym swiecie. cytat: "w cieplym klimacie wysoka temperatura powoduje za szybkie dojzewanie gron co prowadzi do zbytniej dominacji tanin i zmniejsza wydolnosc aromatyczna. Niezbyt wielkie wachania temperatury w cieplym klimacie, daja wina o podobnym charakterze, terroir (kompozycja wielu skladnikow) zatraca swoja wyjatkowosc i wszystkie roczniki sa ludzaco do siebie podobne" Odpowiedz Link Zgłoś
anawa21 Re: terroir i varietal 23.10.02, 18:31 dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi, szczegolnie za ta pierwsza pozdrawiam wszystkich Odpowiedz Link Zgłoś
anawa21 Re: terroir i Wlochy 27.11.02, 07:48 zastanawia mnie, dlaczego tak malo albo prawie wcale nie laczy sie TERROIR z winami wloskimi, czyzby to nie mialo zadnego znaczenia dla tamtych win ? Odpowiedz Link Zgłoś