Dodaj do ulubionych

Grudzień 2021

29.11.21, 08:44
Właśnie wpłynęła moja pensja za grudzień -i to właśnie dla mnie zaczął się nowy miesiąc rozliczeniowy. A ponieważ w ostatnich tygodniach przeżyliśmy szał zakupowy i remontowy - dlatego musimy teraz oszczędzać, żeby nie przekroczyć wpływów, które posiadamy. Sporo pieniędzy poszło także na moje leki i rehabilitację. To forum od lat powodowało i skłaniało mnie do oszczędzania, dlatego dzisiaj już zaczynam. Wiem, że to nie będzie łatwy miesiąc, dlatego muszę każdą złotówkę obracać parę razy w dłoni. Dzisiaj jeszcze nie potrafię zrobić planu na grudzień, ale na pewno:
- nie kupuję odzieży, ani butów,
- nie kupuję nowych gadżetów elektronicznych,
- nie kupuję nic do domu do wystroju wnętrz - musi wystarczyć to co mam,
- nie kupuję nowych kosmetyków,
- do jedzenia wykorzystuję co jest w zamrażarce i lodówce.
Koszty życia tak wzrosły, że muszę wyrobić się w kwocie, którą posiadam. Prezent na święta dostanie mój syn, a my ucieszymy się sobą smile. Dawno tak nie podchodziłam do oszczędzania, dlatego postaram się rzetelni opisywać wydatki i swoje zachowania konsumpcyjne w tym miesiącu ....
Życzcie mi powodzenia i wytrwania w postanowieniu!

Obserwuj wątek
    • agniesia331 Re: Grudzień 2021 30.11.21, 08:27
      No fajnie. Jak już oproznisz ta zanrazareke to kup coś na po świętach i nowy rok np mięso, bo z doświadczenia wiem, że wtedy są renamenty w sklepach i warto często mieć coś na te dni do po 6.01smile
      Ja też nic nie kupuje do wystroju wnętrz, mam tego sporo od lat. Wydatkiem będzie choinka ale to zawsze dla męża musi być. Wczoraj odlozylam cała pensje, bo nagroda która dostałam starczy na miesiąc jedzenia i jeszcze zostanie z 1 tys zł na narty.
      • agniesia331 Re: Grudzień 2021 30.11.21, 08:30
        Ja też oproznoam zamrażarki np z dyni, która mi sporo miejsca zajmuje. Ale przed świętami jak wyjme z niej 2 duże kawałki kartkówki i schabu (zawsze piękne mięsa na święta w kawałku), to wsadze tam porcje po 6 kotketow zabitych już schabowych, piersi z kurczaka, kartkówki. Tak na 6,7 obiadów.
    • zonaniezona01 Re: Grudzień 2021 01.12.21, 09:16
      Zaczynam myśleć w trybie oszczędzania. Wykorzystuję to co mam w lodówce. Muszę przeglądać gazetki ze sklepów i planować tanie, ale wartościowe jedzenie. Największym naszym wydatkiem jest paliwo, ale tego oszczędzić się nie da... Ilość reklam, które budują zachowania konsumpcyjne jest niesamowita. Dawno nie musiałam tak oszczędzać . Jeden ważny wydatek to drewno do kominka, ale to jest nasza codzienność.
      • agniesia331 Re: Grudzień 2021 02.12.21, 00:17
        U mnie ostatnio fasolka po bretonsku z kiełbasa, marchewka, cebula i przecierem. Pomyślałam dziś, że mogłam ugotować ziemniaki i potem pokroić do tego w kostkę. Nokiedy indziej. Zupa z ciecierzycy czerwonej, h
        Gotujesz jak grochowke, dodajesz ciecierzycy sucha, która się gotuje ok 20 minut. Możesz dać kiełbasę parowkowa, paprykę,, trochę mleka, śmietany na końcu.
        Wątróbka z jabłkiem i cebulką i kapusta kiszona
        Zupa brokulowa:1 brokuł z logyga, ziemia, może być marchewka, pokrojone i miksujesz. Dodać po zmiksowaniu jak rzadka kula łyżek kaszy na krupnik. Zabielic.
        Barszcz ukraiński, zupa marchwiowa z imbirem, zupa z zielonego groszku (2 puszki)
        Mielone lub Klopskiki w sosie pomidorowym do makaronu. Gulasz mięśni warzywne z kasza.
    • zonaniezona01 Re: Grudzień 2021 02.12.21, 11:03
      Naprawdę nie jest łatwo trwać przy swoich postanowieniach... Bo czy zakup odżywki do włosów będzie działaniem antyoszczędzania, czy wręcz przeciwnie ? Musiałabym wydać 90 zł, ale miałabym zapas odżywek na cały rok...Oszczędzanie jedzenia skłania do myślenia o odchudzaniu i tutaj dzisiejsze śniadanie w postaci shakea z bananem i płatkami owsianymi jest jak najbardziej na miejscu. Na obiadokolację zrobię dzisiaj smażoną kapustę z marchewką i cebulą oraz łopatką wieprzową - do tego ryż dla M, a ja zjem troszkę potrawy z jakami po wiedeńsku, żeby zminimalizować tłuszcz. A na kolację w razie czego shake z bananem.
    • yannefer Re: Grudzień 2021 03.12.21, 11:24
      Oj ja też mam postanowienie nic nie kupować. Trochę kusi mnie dokupić jakieś durnostajki i kurzołapy świąteczne, ale zbieram na auto I każdy grosz się liczy.

Też staram się wyczyszczac zamrażarkę. Wczoraj na obiadokolacje zrobilam makaron rurki plus marchewka z zamrażarki z końcówkami serów- myslalam, że to taki bieda obiad, ale chłopakom bardzo smakowałowink
      Moim odkryciem są kasze, a kasza z suszonymi pomidorami i szpinakiem- miodzio!
    • twoja-siostra Re: Grudzień 2021 03.12.21, 15:00
      Jak pomyślę o grudniu to aż mi się w głowie kręci. W pierwszy dzień świąt zapraszamy gości więc na jedzenie trochę kasy pójdzie. Do tego prezenty... jakiś ciuch, chce też kupić sobie lampkę świąteczną. Trudno. Ile kasy pójdzie tyle pójdzie. Zacisne pasa od stycznia.
      W zeszłym miesiącu splacilam szybciej kredyt, na koniec grudnia splace kredyt ratalny na meble, który miał się skończyć we wrześniu 22. Jakoś to idzie...
      Też czyszcze zamrazarke bo muszę mieć miejsce na mięso świąteczne, pierogi też chce zamrozic
    • zonaniezona01 Re: Grudzień 2021 03.12.21, 16:29
      Śniadanie shake z bananem .Obiad - z zamrażarki wyciągnęłam zupę dyniową ( będzie też na jutro) z kluskami rzucanymi. A na drugie ryż z sosem pieczarkowym . M trochę marudził, ale zdecydowanie nie jest źle.... Drewno do kominka przywiezione. Wczoraj zrobione zakupy w lidlu za 86 zł , jutro dokupimy warzywa i owoce. I trzeba oszczędzać ...jutro już 4 smile))
    • czekolada72 Re: Grudzień 2021 06.12.21, 18:50
      Właściwie o wydatkach grudniowych pisałam w ... listopadzie.
      To co takie dominujące - to swoisty cykl imprezowo-prezentowy. Większośc była nabyta przed grudniem, albo zaplanowana, ale wkradły sie pewne modyfikacje. W kazdym razie - teraz jeszcze potrzebuję w sumie jedną adekwatną torbę prezentową.
      Pomijając Święta i Sylwester - robimy dwa obiady uroczyste na ok 8 osó.
      A cała reszta, pomijajac standardowe opłaty, paliwo, mam nadzieje, ze karma i leki dla kudłatej da się dociągnąć do stycznia, to tak jak u założycielki wątku smile
    • annia_ko Re: Grudzień 2021 09.12.21, 12:18
      1/3 miesiąca za nami - większe wydatki na spożywkę, ale albo ja albo mąż mieliśmy wolne, więc więcej gotujemy (no i bardziej pożywnie), uzupełnione braki kosmetyczne. Z odzieży mąż musi zakupić bluzę, ale to już raczej po świętach (może będzie mniej ludzi w galeriach?). Pewnie trochę wydamy jeszcze okołoświątecznie. Choinka, potrawy wigilijne.
    • agpagp Re: Grudzień 2021 10.12.21, 10:04
      Mnie grudzień totalnie rozczarował. Kiepski jarmark bożonarodzeniowy podciął skrzydła. Ale jakoś to przełknęłam. Myślę sobie mam zajęcia stałe a i warsztaty świąteczne dodatkowo. Pierwsze odwołane bo nie zebrała się grupa ( każdy miał płacić 15 zł i wyszło im że za dużo chcę), drugie też nie miało chętnych. A ja materiał już kupiłam. Nikt mi nie zwróci za niego. Dodatkowo wkurzyłam się gdy odkryłam że jednak pierwsze się odbyły... z innym instruktorem za to z moim wymyślonym tematem uncertain A miała być z tego wigilia bo pierwszy raz zdarzy się tak że to do mnie przyjadą dwie osoby a w pierwsze święto córka z chłopakiem. Na razie oszczędzam na czym się da a niestety coraz mniej jest takich rzeczy.
      • czekolada72 Re: Grudzień 2021 10.12.21, 10:51
        Czy materiał możesz wykorzystać gdzie indziej? Kiedy indziej?
        Ja takie sprawy oceniam z dwóch stron, gdyż mamy w rodzinie zbliżona działalność. Wiem, że taka działalność wiąże się z zakupem towaru, materiałów, czasem na wykonanie czegoś, że z tego musi się zwrócić kasa za towar, opłaty na ZUS, podatki i podobne,jeszcze gorzej jak się zatrudnia pracownika.
        Ale patrzę też z drugiej strony, czyli jako klient, że właśnie w czasach gigantycznej drożyzny - rękodzielnicy, niektórzy,nie pisze, że akurat Ty, dosłownie poszaleli i windują ceny już nie kosmicznie a galaktycznie.
        Dwa czy trzy tygodnie temu byłam na takim dzielnicowym, orzedmikolajiwym jarmarku. Praktycznie to co było na każdym z tych kramów byłam w stanie wykonać sama (oprócz klucznikiem drewnianych przedstawiających szereg domków, urocze), więc równocześnie byłam w stanie oszacować cenę. Jeżeli jeden produkt, ale z puli hurtowej wart jest składniki, czas plus jakiś procencie na składki - wart jest 20 zł, to ja rozumiem, gdyby jego jarmarczna cena była 30 zł, no , szał jest niech będzie 40. Ale 60 ... Więc się nie dziwię że wszyscy oglądają i odkładają. Oni też oszczędzają.
        Mnie właśnie zawsze dziwi u wielu prywaciarzy że wolą windować cenę i ... nie sprzedać,niż obniżyć i wysorzedac.
        A te kursy, koło mnie jak grzyby po deszczu powstają rozmaite pracownie , eko, nie eko, z zajęciami płatnymi. Cena takiego warsztatu makramy, mydła, stroików - od 40-150-200 id osoby. Ponieważ jest to w lokalach posklepowych to wszystko widać, no i ...szału nie ma,kilka osób. Więc nie wiem - może one z góry przekalkulować w właśnie tak, że zakładają że przyjdzie 3-5 osób?
        Życzę powodzenia!!
        Z Wigilia i Świętami również!!
        • agpagp Re: Grudzień 2021 11.12.21, 08:07
          Materiał stricte świąteczny. Poczeka rok. Może jeszcze uda mi się namówić kogoś aby wykorzystać na dzień dziadka lub babci ale nie wiem. Raczej muszę poszukać rozwiązanie - jak na przyszłość zabezpieczyć się aby nie było takich sytuacji. Nie lubię kiedy organizator kupuje mi materiały - albo się nie zna i kupuje nie takie, albo idzie po taniości i czasem nie da się pracować a ja muszę świecić oczami dlaczego pewne rzeczy nie wychodzą.
          Co do drożyzny rękodzielniczej... ciężko mi się wypowiedzieć bo patrzę z jednej strony. Materiał zdrożał ( w naszym przypadku - czasem drewno o 100-150 procent, sklejka też w górę), farby ( tydzień temu dostałam maila z nowymi stawkami z hurtowni - niektóre rzeczy o 40% w górę) itp, jest ZUS, podatki, opłaty, pracownik. Zaraz wchodzi cudny Ład. Często jak liczę ile czasu zajęło nam zrobienie wieszaka to wychodzi mi że zarabiam około 10 zł na godzinę.Kto chce tyle zarabiać? Rękodzielnicy są często postrzegani jako dłubacze po godzinach a naprawdę sporo osób żyje tylko z tego. I chce godnie żyć.
          A jeżeli byłaś na Podgórskim to ... może się spotkałyśmy smile miałam wieszaki domki smile
          Warsztatów dla kilku osób nie opłaca się robić. Ale jak masz wynajęty lokal to chcesz aby zwróciło ci się cokolwiek. Ja na szczęście zawsze jestem zapraszana albo mam stałe warsztaty. Często w ramach jakiś programów uczestnicy mają dofinansowanie i pokrywają tylko jakiś procent. W takie zajęcia wliczasz nie tylko materiały, ale też twoją wiedzę, dojazd, czas który poświęcasz aby się przygotować ( zamówienia, zakupy, podzielenie materiałów itp) To naprawdę nie są kokosy. Ale rozumiem że dla kogoś wydać 40 zł rodzinnie i spędzić razem 2h na fajnej zabawie w tworzenie to jest straszny wydatek ( tak - tyle kosztowałyby u mnie zajęcia rodzinne gdyby jutro się odbyły )
    • czekolada72 Re: Grudzień 2021 16.12.21, 08:55
      Znalazłam takie coś:
      www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/postanowilam-przez-tydzien-zyc-za-20-zl-dziennie-jak-mi-poszlo/q59ggd2,2b83378a
      No i w sumie to się dziwię, o co to aj waj - dla jednej osoby w miesiacu to daje kwote 600, dla dwoch - 1200, itd...
      My tylko raz przekroczylismy te kwote - we wrzesniu na wakacjach, ale w tym było i sporo tego co przywiezlismy do dmu, i sporo ryb.
      W zeszlym miesiacu - 1080. a tak to srednio miesiecznie 790 zl. na miesiac, na 2 osoby. (395 /1 os,; 99 zl / 1 os. /1 tydzien ; 14 zl / 1 os / 1 dzien)
      I glodni nie chodzilismy, a juz sa w tym uwzglednione podwyzki...
      • kariatyda79 Re: Grudzień 2021 16.12.21, 19:33
        U nas w listopadzie 1285,66 zł za 4 osoby. Tj 10,37 na osobę na dzień. Wszystko kupowane, tzn. żadnych swoich ogrodowych czy darowanych produktów. W weekend domowe ciasto, dzieci do szkoły dostają zawsze jakiś mały słodycz. Jemy raz w tygodniu rybę, sporo warzyw i owoców - głównie sezonowe (jabłka, marchewka, mandarynki)
        • kamarow69 Re: Grudzień 2021 17.12.21, 09:07
          Ja nadal niskie wydatki na żywność w porównaniu do tego co gdzieś czytam czy słyszę od znajomych. Aż zaczęłam podejrzewać, że jakichś paragonów nie wpisuję. No ale nie. Kwot nie będę znowu podawała, bo nawet dla mnie wyglądają niewiarygodnie, "podejrzanie" smile Ale fakt - kupuję na promocjach, bardzo dużo sami gotujemy z podstawowych produktów, no i nie przywiązuję się do konkretnych produktów. Teraz np. tygodniowe zakupy robię i w Lidu, i w Kauflandzie, żeby w okresie przedświątecznym wyłapać wabiki. Mam pamięć do cen. Fakt - strasznie mnie to męczy, ale dopóki nie zakończymy budowy nie chcę z tego zrezygnować. Bez uważnego kupowania spożywki zawsze rachunek jest dużo wyższy.
          • zonaniezona01 Re: Grudzień 2021 20.12.21, 10:58
            Przeliczyłam u mnie jest 20 zł na osobę dziennie ( jedzenie plus alkohol - na święta jakieś brandy i winka plus podstawowe środki czystości np. papier toaletowy , pasta do zębów, jakiś płyn do naczyń itd). Cała zamrażarka zakupiona i zapas środków czystości też jest . Kupuję różne rzeczy, głównie na promocjach. Sami gotujemy, sami sprzątamy. Jak idę między półkami to wyszukuję promocji. W poprzednim tygodniu kupiłam za 5 zł - 5 kg marchewek, w tym za 5 zł 5 kg ziemniaków, a teraz mam 5 kg cebuli za 5 zł . Wczoraj zrobiłam 1kg sałatki jarzynowej . Do tego zacznę sama robić wędliny - już pierwszy raz zrobiłam szynkę - wyszła niezła więc trzeba będzie kontynuować dobre tradycje.
              • mysz1978 Re: Grudzień 2021 29.12.21, 13:40
                no i jak tam???
                Bardzo popłynęłyście z wydatkami okołoświątecznymi??? Ja bardziej na obkupienie synów (kurtki, buty itp), a tak to tragedii nie ma. Wiem jednak, że styczeń będie cięższy, bo pensja przyszła przed Świętami, a kolejna będzie jednak 30.01 dopiero...
                • agpagp Re: Grudzień 2021 29.12.21, 23:35
                  Okazuje się że po podliczeniu świąt nie wyszło jakoś źle. Ale fakt że ryby i napoje zostały przywiezione przez pozostałą rodzinę. Największy wydatek - zbierałam na niego cały rok big_grin - dzisiejsza wizyta u okulisty. W sumie 3 pary okularów 1600 zł
                  • kamarow69 Re: Grudzień 2021 30.12.21, 11:13
                    U mnie też w normie. Nadprogramowo zakup okularów. Budżet przekroczyłam, bo w styczniu urodziny córki i już robię zakupy, zwłaszcza alkoholu. Może dzisiaj jeszcze mąż sobie wybierze jakieś oprawki, więc kolejne okulary. Sylwestra spędzimy w domu (przeziębienie), zakupy już w zasadzie zrobione, parę drobiazgów zostało dokupić. Na styczeń w planie dzień na Słowacji, te urodziny i chyba tyle. Może lodówkę jeszcze kupię do domu. Pewnie za prąd zapłacę kosmiczną kwotę, bo dom grzejemy pompą bez podpiętych paneli foto, no i rata odsetkowa wzrosła o 100%. Chyba tyle. Ciągle się nie przeprowadziliśmy i ponowimy koszt mieszkania i domu.
      • asia-loi Re: Grudzień 2021 17.12.21, 20:21
        czekolada72 napisała:

> Znalazłam takie coś:
        > www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/postanowilam-przez-tydzien-zyc-za-20-zl-dziennie-jak-mi-poszlo/q59ggd2,2b83378a

Też to czytałam. I w sumie to się dziwię, bo ja za 150 zł przez tydzień żywiłabym się lepiej. 150 zł na tydzień dla jednej osoby i tylko na jedzenie, to nie jest tak znowu mało.
        Np. 1 kg mielonego na tydzień zjada jedna osoba? W życiu jeża bym tyle nie zjadła przez tydzień. Albo 2 kg ziemniaków, czy 1 kg ryżu. Ja bym inaczej planowała i jadłam bym coś innego. 1-2 kg ziemniaków to ja mam na miesiąc (mieszkam sama). 1 kg ryżu też by starczyło na dłużej.
    • czekolada72 Re: Grudzień 2021 18.12.21, 13:56
      Dziś zrobiłam trzy wiazanki-stroiki na groby. Czeka na mnie jeszcze kolejne cztery.
      Zielsko z ogródkowych iglaków. Cała reszta - ozdoby, z zeszłych lat oraz z tego co w domu. Dokupuje tylko tube sprayu, w tym roku złoty. Jako okazałe kokardy - w tym roku to wymyśliłam 😁 - odpowiednio upięte i wysprayowane... Worki siatkowe po jarzynach.
      Najtańsze stroiki , mniej więcej tej wielkości, nawet ciut mniejsze i mniej okazałe - od 30 zł.
      A np plastikowa doniczka z plastikowym igliwiem i plastikowymi gwiazdami betlejemskimi -35.
      Jak łatwo obliczyć - ok 250 zł w kieszeni 😁, a na grobach świątecznie 🎄
      Do tego dokupienie wkładów do szkła z zeszłego roku w kształcie 🎄
    • 098qwerty Re: Grudzień 2021 18.12.21, 20:52
      Ja coś ostatnio (od ok. 3 m-cy) nie mogę się zebrać z oszczędzaniem, zwłaszcza na żywności. Co tydzień na spożywkę wydajemy ok 600-700 zł, nie ma tu jogurtów czy innych pierdół i słodyczy bo jesteśmy na diecie, za to kupuję dużo warzyw i owoców (za ok 300 zł tygodniowo). Wykańczają nas codzienne wizyty w sklepie, jednego dnia za 80, drugiego ponad 100, trzeciego znów 100 i ostatnio wydaliśmy ponad 700 w ciągu tygodnia, nie powiem że się nie wkurzyłam, codziennie do sklepu zajeżdża mąż. Musiałam z nim ostatnio porozmawiać bo wychodzi na to, że pracujemy tylko na żarcie i rachunki. Ustaliliśmy, że zakupy robimy w piątki na cały tydzień i w razie rażących braków w lodówce dokupujemy 1 dnia to co potrzeba a nie codziennie.
      Poza tym prezenty już kupione, rachunki opłacone i nad resztą wydatków panujemy.
      Całe szczęście udaje mi się odłożyć kasę z drugiej pracy razem ze wszystkimi dodatkami (premie, nagrody), co prawda gruszę wydałam na spontaniczny wyjazd w październiku ale musiałam trochę odpocząć a przy okazji pozwiedzaliśmy inne miasto.
      Skupiam się też na zaplanowaniu wyjazdów w przyszłym roku, mamy już jedną rezerwację i załatwiamy kolejną (obydwie w górach) może jeszcze uda mi się coś załatwić nad morzem albo na Mazurach, ale tu nie mam kompletnie rozeznania bo chciałabym mieć dobry dostęp do jakiejś plaży ze względu na dzieci i seniorkę z którą jadę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka