Dodaj do ulubionych

Promy - Cyklady

IP: *.icpnet.pl 14.01.13, 14:20
Witam,
W sierpniu tego roku planuję odwiedzić kilka cykladzkich wysp.
Chcę zaplanować wstępnie budżet min. na przeprawy promowe między wyspami, w tej chwili ceny na sierpniowe rejsy nie są jeszcze dostępne a na miesiące styczeń - marzec są dość wysokie wg mnie, np. Pireus - Paros dla 2 osób z samochodem koszt to 146 EUR (Blue Star Ferries) w jedną stronę.
Czy ktoś się orientuje czy ceny w sezonie (lipiec-sierpień) ulegają zmianie, są niższe czy też o zgrozo wyższe?
Obserwuj wątek
    • Gość: MM Re: Promy - Cyklady IP: *.warszawa.vectranet.pl 14.01.13, 15:02
      Blue Star raczej nie zmienia cen w zależności od sezonu. Niektóre szybkie katamarany - tak. Hellenic Seaways ma np podzielone ceny na season I i season II rózniące się jakimis 5 euro z tego co pamietam. Nie wiem czy pierwsza wyspa musi byc koniecznie Paros, ale po cykladach krążą tez troche tansze ( i co tu mówić - wolniejsze) promy od Blue Stara (ANEK, Adam. Korais, V.Kornaros) wiec jak sie pokombinuje z kolejnoscia, mozna troche zaoszczedzić.
      • Gość: mikes Re: Promy - Cyklady IP: *.icpnet.pl 14.01.13, 15:41
        Dzięki za odpowiedź.
        Generalnie chcemy odwiedzić 5 wysp: Paros, Amorgos, Naxos, Santorini, Milos, tak więc Cyklady południowe, wydaje mi się, że nawet gdybyśmy zdecydowali się na jakąś wyspę po drodze, np. Syros to całokowity koszt takiej podróży wyszedłby porównywalny ponieważ sumarycznie dystans jaki trzeba pokonać promem będzie taki sam, tylko podzielony na więcej odcinków.

Tak czy owak lepiej będzie zaplanować sobie więcej kasy na promy, najwyżej się pozytywnie rozczarujemy.
    • tomekza Re: Promy - Cyklady 14.01.13, 17:27
      Gość portalu: mikes napisał(a):

> Witam,
      > W sierpniu tego roku planuję odwiedzić kilka cykladzkich wysp.
      > Chcę zaplanować wstępnie budżet min. na przeprawy promowe między wyspami, w tej
      > chwili ceny na sierpniowe rejsy nie są jeszcze dostępne a na miesiące styczeń
      > - marzec są dość wysokie wg mnie, np. Pireus - Paros dla 2 osób z samochodem ko
      > szt to 146 EUR (Blue Star Ferries) w jedną stronę.
      > Czy ktoś się orientuje czy ceny w sezonie (lipiec-sierpień) ulegają zmianie, są
      > niższe czy też o zgrozo wyższe?

Przemyślcie jeszcze opcję samolotu do Aten, promem tylko Wy i wypożyczanie aut na miejscu. Jak kiedyś to liczyłem to wychodziło taniej niż auto na promie.
      Aaa - Blue Star ma na początku sprzedaży nowego sezonu trochę biletów na deck (trasa Pireus-Paros/Naxos/itd) po 10 euro (przynajmniej miał 2 lata temu), warto upolować bo różnica w cenie była spora w porównaniu z normalną ceną.
      Tomek
      --
      Nasze podróże
        • Gość: d.biel Re: Promy - Cyklady IP: *.dynamic.chello.pl 14.01.13, 20:31
          No nie do końca wychodzi taniej. Przynajmniej według moich wyliczeń. Oczywiście zakładając, że wypożyczysz auto na około 10 dni. Za niewielkie autko musisz liczyć około 35 eur/dzień co daje koszt 350 Eur. Na trasie Pireus - Paros, Paros - Naxos, Naxos - Pireus koszty transportu własnego samochodu wyszły nam podobne. A komfort zupełnie inny.
          Dlatego zdecydowaliśmy się na taką opcję.
          Nie wiem jak będzie latem, ale teraz była jakaś promocja na transport samochodów. Trzeba więc szukać, może akurat coś się uda wynaleźć ;-)

• Gość: mikes Re: Promy - Cyklady IP: *.icpnet.pl 15.01.13, 12:42
            Przekalkulowałem sobie 3 opcje i wygląda to następująco:

1. Własny samochód - trasa Poznań-Pireus-Poznań, około 4600km + około 600km na wyspach, daje koszt paliwa około 3400zł. (spalanie mojego auta 10l/100). Do tego dochodzi koszt przepraw promowych około 550 EUR i opłaty za autostrady - 40 EUR (wg viamichelin)
            Całkowity koszt - około 5800zł.

2. Przelot Poznań - Ateny - Poznań - 1600zł dla 2 osób, wynajem najtańszego auta na lotnisku - 1600zł na 15dni, przeprawy promowe 550 EUR, 600 km na wyspach - 350 zł.
            Całkowity koszt - około 5800zł.

3. Przelot Poznań - Ateny - Poznań - 1600zł dla 2 osób, autobus do/z portu około 20 EUR, przeprawy promowe bez samochodu około 230 EUR, wynajem aut na wyspach to 42 EUR na dzień, na 14 dni - 590 EUR.
            Całkowity koszt 5400 zł.

Rzeczywiście opcja 3 jest najtańsza ale różnica to tylko 400zł. a z drugiej strony jest to opcja najmniej wygodna.
            Opcja 1 i 2 są porównywalne w moim przypadku kosztowo, ale przy opcji 1. trzeba odliczyć około 2-3 dni na podróż, więc mniej czasu zostaje na wypoczynek. Może gdybym miał oszczędniejsze auto to wybrałbym tą opcję, ale niestesty nie mam więc wybieram nr 2 :)
            • Gość: Andrzej Re: Promy - Cyklady IP: *.ssp.dialog.net.pl 15.01.13, 13:32
              Wybrałeś opcje 2 ale musisz sie skontaktować, czy tym autem mozesz opuścic stały ląd. Z tego co wiem koszt kazdej przeprawy promowej z autem do ok.5 m długosci jest bagatela conajmniej 250% droższy od biletu na os. typu deck. Niektóre wyporzyczalnie nie zezwalają na przemieszczanie sie z wyspy na wyspę.Nie wiem jak jest na Cykladach ,bo zawsze przemieszczałem się jako pasazer pieszy.Z Pireusu np.na Kretę mozna kupic pakiet w dwie strony np.do Heraklionu na auto+ 5 osób, ale na te tańsze promy kursujące po Cykladach chyba tak nie ma. Na katamarana auta nie weżmiesz,zostaja ci linie wolniejsze i zarazem tańsze. W ub .roku z Pireusu na Paros średnia cena oscylowała ok30e od os/deck a za auto ok80. Z Paros na Naxos bilet był po 9 e a auto 35. ale to najkrótsza trasa. Tak więc kwota na przeprawy po 5 wyspach za auto to conajmniej 2x 80 z i do Pireusu i ok 200 na 4 rejsy między wyspami. Trase trzeba zaplanować dokładnie bo nap. z Naxos na Milos jest cięzko. Dobrą opcją jest trasa Pireus-Naxos- Amorogos- Santorini- Paros -Milos-Pireus
              • Gość: mikes Re: Promy - Cyklady IP: *.icpnet.pl 15.01.13, 14:07
                Dzięki za radę, skontakuję się z wypożyczalnią przed rezerwacją żeby nie było przykrej niespodzianki.

Co do kosztu przeprawy autem to zdaję sobie z tego sprawę, tak jak widać w mojej kalkulacji,
                na trasie - Pireus - Amorgos - Paros - Santorini - Milos - Pireus (Naxos raczej pominiemy w tym roku ze względów czasowych), koszt dla 2 osób z samochodem to około 550 EUR, bez samochodu 230 EUR. czyli rzeczywiście z samochodem wychodzi 250% drożej ale wziąłem to wcześniej pod uwagę.

Co do Twojej propozycji trasy, to nie mogę znaleźć na razie przeprawy Amorgos - Santorini z samochodem, jest tylko dla pasażerów, chyba że w sezonie pojawiają się promy samochodowe również.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka