Dodaj do ulubionych

Dysortografia

IP: *.piotrkow.sdi.tpnet.pl 31.05.03, 17:27
Witam! Chodzę do III klasy LO i mam pewien problem. Za rok matura,a z moją
ortografią jest nie najlepiej. Z dyktand, które były robione w I i II klasie
dostawałam oceny niedostateczne. Ale w wypracowaniach klasowych, które
piszemy 2 razy w roku nie robie błędów ortograficznych. Czasami zadarzają mi
sie błędy ort. jak pisze klasówki z innch przedmiotów, np.geografii( zdarza
mi sie napisac nazwy krain geograficznych z małej litery), często mam
dylematy jak napisac dane słowo. Ale czy to jest dysortografia? Jak myslicie?
Poszłabym do poradni psychologiczno-pedagogicznej sie przebadac, ale tam sa
testy na inteligencje( wole nie mysleć jak bym się czuła, gdyby nie daj Boże
wyszło, że mam Q ponad przeciętną ;)))-mam niską samoocene więc to by mnie
pogrążyło ). A może to badanie w poradni wygląda inaczej. Czy ktos mógłby mi
je opisać? Z góry dziękuję :)
Obserwuj wątek
    • Gość: a Re: Dysortografia IP: *.oskbraniewo.pl 31.05.03, 20:32
      jeżeli Twój iloraz wyjdzie ponadprzeciętny to powinnaś się cieszyć a nie
      rozpaczać, gorzej jakbyś wyszła poniżej przeciętnej. Badanie w poradni nie jest
      takie straszne, naucz się tylko zasad ortograficznych, bo jak ich nie będziesz
      znała to nie ma co mówić o dysortografii. No i na badanie musisz iść już bo
      potem nie będzie ważne - regulują to jakieś przepisy. Głowa do góry!
    • Gość: ryba Re: Dysortografia IP: *.cable.ubr06.croy.blueyonder.co.uk 31.05.03, 21:23
      Jak to sie wszystko w zyciu zmienia. Pamietam w szkole, zawsze moim mocnym
      punktem byla ortografia. Pisanie wypracowan rowniez. Teraz, prawde mowiac mam
      olbrzymie trudnosci. Irytuje mnie to. Wyszedlem z wprawy. Mam nadzieje ze do
      niej wroce.
      Tobie to tylko moge poradzic to, co zostalo napisane powyzej mojego postu.

      Pozdr.

      ryb
    • megxx Re: Dysortografia 01.06.03, 22:34
      Nie wiem, czy we wszystkich poradniach jest tak samo, ale moje dziecię aby
      uzyskać papier o dysortografii przeszedł testy: psychologiczne, na inteligencje
      i badające np. słuch, a przede wszystkim przechodzi regularnie (co 2lata) test
      ze znajomości zasad ortografii. Z moich obserwacji wynika, że ten ostatni jest
      najwazniejszy i decydujący o przyznaniu, bądź przedłużeniu onego papieru. Musi
      poza tym wykazywać się regularną domową pracą(ćwicz. ort.). Oceniając Twoją
      sytuację: zawsze możesz zgłosić się do poradni, ale weź poprawkę, że być może
      to nie dysortografia, a matura coraz bliżej. Polecam przede wszystkim
      ćwiczenia. Istotą dysort. jest brak takiego odruchu ręka -oko, a to można
      podobno wyćwiczyć. Są takie świetne ćwiczeniówki, które można zamówić w
      wydawnictwie. Cena ok60zł. Jak chcesz bliższych inf. daj znać, podam namiar.
    • Gość: psych Re: Dysortografia IP: *.wmc.com.pl 02.06.03, 08:06
      Jeśli test na inteligencję wypadnie pozytywnie to dobrze. Tak właśnie ma
      wypaść. To prawda, że trzeba znać zasady poprawnej pisowni i ćwiczyć w domu.
      Badanie trwa ok 3 godzin - psychologiczne i ok 1 godz pedagogiczne. Nie są
      niczym strasznym. To co piszesz wygląda na dysortografię, więc nie czekaj, bo
      na same badania trochę poczekasz, a wg. przepisów powinnaś mieć te badania,
      wyniki badań we wrzesniu.pozdrawiam.
    • komandos57 [...] 02.06.03, 12:42
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • Gość: LittleGirl Re: Dysortografia IP: *.piotrkow.sdi.tpnet.pl 02.06.03, 21:35
      Dzieki za odpowiedzi. Słuchajcie, jezeli by sie okazało (przypuszcam
      hipotetycznie!), że mam inteligencje ponadprzecietna lub przeciętna to byłabym
      cała happy :), ale gdyby nie daj Boże wyszło inaczej to bylby dla mnie wielki
      CIOS(jak dla każdego w podobnej sytuaci :) ). Nie wiem jak bym się zachowała w
      stresujacej sytuacji, jaka byłby niewatpliwie podobny test. Może dostałabym
      zacmienia pamieci, pustki w głowie :) i co wtedy? szkoda gadac, widac jestem
      dużą pesymistka. Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt. Mam 18 lat , więc chyba do
      tej pory by u mnie wykryto dysortografię? Nie sądzicie,tak? A może znacie
      przypadki, w których ta dysfunkcję wykryto tak późno?
      • cossa Re: Dysortografia 02.06.03, 21:37
        niektorzy odkrywaja u siebie dysortografie tuz przed matura

        Gość portalu: LittleGirl napisał(a):

        Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt. Mam 18 lat , więc
        chyba do
        >
        > tej pory by u mnie wykryto dysortografię? Nie
        sądzicie,tak? A może znacie
        > przypadki, w których ta dysfunkcję wykryto tak późno?
      • Gość: lomi Re: Dysortografia IP: *.zgora.cvx.ppp.tpnet.pl 02.06.03, 21:42
        Dziewczyno , gdybyś miała dysortografię , Twój post byłby pełen błędów.
        Piszesz zupełnie poprawnie , więc to raczej drobne braki , do nadrobienia!!!
        Mój syn zna świetnie zasady , a który potrafi pisać przez u. Nie widzi tego!
        Zapytany powie prawidłowo , a pisze różnie.Pismo też ma koślawe , choć na
        szczęście czytelne.
    • qw5 Re: Dysortografia 03.06.03, 12:24
      No niestety prawda jest taka, że tak jak kiedys nie dostrzegano problemu
      dysleksji, tak teraz często przesadza sie w drugą stronę-zwłaszcza jeśli chodzi
      o dysortografię. Szczególnie w momentach, kiedy czekają powazniejsze egzaminy i
      istnieje ryzyko zawalenia ich przez niepoprawną pisownię. Zgadzam sie z 2
      postami powyżej, ale oczywiscie możesz iść sie przebadać - Twoje prawo. Jednak
      zaznaczam takiego zaświadczenia nie uzyskuje się tak łatwo jak recepty od
      lekarza. A któż z nas nie miał pał z dyktand? (ja akurat nie, ale pamiętam że
      było o nie nietrudno). Ale widzę, że bardziej Cię intryguje ten test na
      inteligencję :-)
    • Gość: Richelieu* Re: Dysortografia IP: *.localdomain / 192.168.0.* 04.06.03, 11:33
      To nie jest dysortografia tylko braki w oczytaniu. Teraz karzdy hce mieć
      dysortografię bo jeden kłopot rzyciowy ma z głowy. Żeczywisty dysortografik
      robi błędy w karzdym wyrazie, a pżynajmniej w co drógim. Mimo tego, rze to samo
      pisze 10 razy. To jest horoba, powinno się leczyć drogą wkówania plus tafyfa
      ólgowa na matóże czy gdziekolwiek. Ale kosztem tego aby te zawody gdzie tżeba
      dórzo pisać były niedostępne. Tródno. Od nie mającego słóhu nie wymaga się
      pżecierz aby był mózykiem. A Twoje kilka błęduw czasami jest jak najbardziej
      zwykłym pżejawem dzisiejszej pop kóltóry obrazkowej. Cały rok jeszcze. Poczytaj
      bardziej intensywnie, nie po łebkach.

      A co do testów na inteligencję ich wynik nie świadczy o niczym. Bo specyfika
      tych zadań jest taka, że ten, który zrobił ileś tam podobnych zadań wie już na
      czym rzecz polega, ma pewną wprawę. Zresztą co Ci po wyniku nawet wysokim. Do
      szczęścia to się nie przydaje. Pochwalić się nie ma za bardzo przed kim. W
      pracy jest wręcz utrudnieniem. Najwyżej może poprawić Twoją niską, jak mówisz,
      samoocenę. Ale będzie to tylko i wyłącznie Twoje subiektywne odczucie.
      • megxx Re: Dysortografia 04.06.03, 11:45
        Nie wiem, czy papier o dysortografii to problem z głowy. Na egzaminie
        gimnazjalnym nie jest tak, że dysortografikom nie patrzy się na błędy, ale daje
        im się więcej czasu na poprawę tychże. Nie wiem jak to wygląda na maturze. A w
        życiu to na pewno nikt nie nosi na czole stempelka o dysortografii. Oczytanie
        pomaga, ale przyczyny dysort. są szersze i mogą ujawniać już się u małolatów,
        którym jeszcze czyta mama.
        Jedyna rada specjalne ćwiczenia. Pisałam o tym wcześniej.
      • anahella Re: Dysortografia 07.06.03, 11:16
        Gość portalu: Richelieu* napisał(a):

        > To nie jest dysortografia tylko braki w oczytaniu. Teraz karzdy hce mieć
        > dysortografię bo jeden kłopot rzyciowy ma z głowy. Żeczywisty dysortografik
        > robi błędy w karzdym wyrazie, a pżynajmniej w co drógim.

        Richelieu:))) Zle dzialarz na moje ortograficzne dobre
        samopoczócie :)))))))))))))

        Ehhhh nawet nie umiem wymyslec zdania z wieksza mozliwoscia bledow:)
        • Gość: Richelieu* Re: Dysortografia IP: 195.117.90.* 07.06.03, 12:45
          anahella napisała:

          > Gość portalu: Richelieu* napisał(a):
          >
          > > To nie jest dysortografia tylko braki w oczytaniu. Teraz karzdy hce mieć
          > > dysortografię bo jeden kłopot rzyciowy ma z głowy. Żeczywisty dysortografi
          > k
          > > robi błędy w karzdym wyrazie, a pżynajmniej w co drógim.
          >
          > Richelieu:))) Zle dzialarz na moje ortograficzne dobre
          > samopoczócie :)))))))))))))



          Staram szię jak mogę anachello ;)
      • joanna_1 Re: Dysortografia 07.06.03, 11:30
        hi hi , musiałabym się nieźle skupić, żeby tak to napisać
    • Gość: bin2 Re: Dysortografia IP: 213.76.142.* 04.06.03, 12:14
      Pracowadcy później też pokażesz papier z poradni, że masz dysortografię? Na
      pewno weźmie to pod uwagę!!!
    • Gość: Kokosek Re: Dysortografia IP: *.piotrkow.sdi.tpnet.pl 06.06.03, 22:31
      :)
    • awnee Re: Dysortografia 06.06.03, 22:47
      Z tego co piszesz, nie wygląda to na dysortografię a
      raczej na brak wytrenowania w ortografii. Jedyna rada na
      to - ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Do poradni, oczywiście,
      możesz pójść i przebadać sie. Na pewno Ci to nie
      zaszkodzi. Wyniku testów na inteligencję sie nie bój. Tak
      naprawdę mówią one bardzo niewiele.

      --
      Pozdrawiam.
      awnee.

      "Wszystkie marzenia się spełniają..."
    • anahella Re: Dysortografia 07.06.03, 11:09
      Gość portalu: LittleGirl napisał(a):

      > Ale w wypracowaniach klasowych, które
      > piszemy 2 razy w roku nie robie błędów ortograficznych.

      2 razy do roku? To strasznie malo. U nas bylo tak: omawialismy "Ballady i
      romanse" - wypracowanie, omawialismy "Pana Tadeusza" - wypracowanie.
      Skonczylismy omawiac MIckiewicza - wypracowanie podsumowujace. Moze stad
      problem z ortografia? Polecam dokladne czytanie swoich prac przed ich oddaniem,
      poprawianie bledow i czeste sprawdzanie pisowni w slowniku.

      Ortografii zle sluzy pisanie na komputerze, warto pisac recznie. Musze
      przyznac, ze od wielu lat do pisania uzywam tylko komputera, korzystam z
      roznych form komunikowania sieciowego i zaczynam miec problemy z ortografia!
      Bierze sie to zapewne stad, ze internauci wala straszne byki i moja wzrokowa
      pamiec je rejestruje. Dlatego w "ulubionych" mam adres:

      slowniki.onet.pl

      sa tam slowniki jezyka polskiego, w tym ortograficzny.

      > A może to badanie w poradni wygląda inaczej. Czy ktos mógłby mi
      > je opisać? Z góry dziękuję :)

      Najpierw doradzilabym ci popracowanie nad ortografia. Popros swoja polonistke o
      przygotowanie dyktand, ktore byscie pisali sobie poza szkola w gronie kolegow.
      Kiedys byly takie ksiazki dla nauczycieli, w ktorzych byly dyktanda na rozne
      poziomy nauczania. Na pewno taka ma - jezeli nie uda sie jej kupic to mozecie
      sobie ja po czesci skserowac.
    • Gość: LittleGirl Re: Dysortografia IP: *.piotrkow.sdi.tpnet.pl 07.06.03, 22:24
      Widzę, że większość z was jest EKSPERTAMI ;) w tej dziedzinie i
      stwierdziliscie, że na pewno nie mam dysortografii. Nigdy nie wiadomo. A
      może ,żeczywiście mam dysortografię, a wcześniej jej nie wykryto(zdarzają się
      takie przypadki). W każdym razie pójdę na te badania( dla pewności). To mi nie
      zaszkodzi, może jedynie pomóc :0)
      • megxx Re: Dysortografia 08.06.03, 13:28
        Oczywiście powinnaś iść, bo jak nie zrobisz nic to tak jakbyś się poddała, ale
        zauważ, że większość z nas pisze też o ćwiczeniach. Na nauczycieli liczyć nie
        możesz(sama sytuacja i Twoje wątpliwości o tym świadczą), działaj na własną
        rękę. Moje sugestie-w moich wcześniejszych postach. Powodzenia.
      • awnee Re: Dysortografia 11.06.03, 14:54
        Ano widzisz, Little Girl, ekspertem to ja pewnie nie
        jestem, ale pracuję w Poradni, między innymi z
        dysortografikami, także troszkę wiem co i jak :) Na
        100% przez internet nikt nie jest w stanie stwierdzić czy
        masz dysortografię czy nie ale z tego co napisałaś wynika
        że RACZEJ nie masz. Oczywiście - istnieje możliwość, że
        nie napisałaś wszystkiego co Cię niepokoi a wskazuje na
        tego typu zaburzenie, dysortografia w Twoim wypadku jest
        bardzo łagodna (śladowa) etc. W kazdym razie - jesli
        chcesz się przebadać - to zrób to jak najszybciej, bo im
        później (czytaj - bliżej matury) tym ciężej Ci będzie
        uzyskac zaświadczenie.

        --
        Pozdrawiam.
        awnee.

        "Wszystkie marzenia się spełniają..."
    • Gość: Thiago Re: Dysortografia IP: *.piotrkow.sdi.tpnet.pl 10.06.03, 23:33
      Niekiedy wykryw sie dysortografię nawet w twoim wieku ;), więc radze Ci się
      przebadać. Powodzenia :)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka