dradam1
26.09.04, 21:15
Poniezej jest poszerzona wersja postingu, ktory zamiescilem na jednym, z
zaprzyjaznionych dla mnie "forow" w odpowiedzi na pytanie o to jak powinien
wygladac list referencyjny.
=================================================
Ogolne zasady pisania loistu polecajacego :
-musi on wygladac tak, jakby list byl pisany osobiscie i bezposrednio do
osoby, ktora ma go otrzymac . List "To whom it may be concerned" ma wartosc
drugorzedna;
-winien wymieniac kto go pisze (nzwisko, stanowisko w firmie etc.)
-w jakim charakterze zna osobe polecana, od jak dawna
-ktos jest polecany i w jakiej relacji sie dana osoba znajduje z osoba
polecajaca ( musi z listu wynikac, ze nie jest to czlonek rodziny, choc moze
to by przyjaciel);
-winien opisywac na jakie stanowisko sie osobe poleca
-jakie zalety osobowosci,charakteru i wiedzy ( profesjonalne w
ogolnosci),jakie doswiadczenie i jakie "skills" ona posiada, ktore powoduja,
ze bedzie ona najlepszym kandydatem;
-jezeli ma to sens, to mozna probowac wstawic na przyklad specyficzne
osiagnieca zawodowe ( przeprowadzil kampanie reklamowa, ktora przyniosla
naszej firmie 273 miuliony dolarow dodatkowej sprzedazy w ciagu 6 miesiecy);
Mozna rowniez wyliczyc ( choc nie jest to konieczne nagrody i wroznienia,
jakie dana osoba otrzymala ( Annual Research Award of Audubon Society for
research in the area of bird migration in New Zealand);
-mozna wspomniec, ze kandydat ma jakies tam shorthcomings ( na przyklad brak
wiekszego doswiadczenia w jakims particular field - jezeli wiemy, ze
otrzymanie pracy u danego pracodawcy pomoze wlasnie w udoskonaleniu tych
shortcomings)
-jezeli dana osoba uzyskala w trakcie zatrudnienia jakies dodatkowe
kwalifikacje (profesjonalne) to nalezy o tym wspomniec;
-musi zawierac stwierdzenie , ze wiecej informacji jest osiagalna na zadanie
i winien zawierac list informacje jak mozna sie skontaktowac z opiniodawca w
razie koniecznosci ( w Ameryce Polnocnej zwykle podaje sie numer telefonu).
No i to wszystko w dobrej angielszczyznie, z odrobina homoru i powinno
wystarczyc. Nie wiecej niz jedna i pol strony maszynopisu. Na firmowce.
===========================================
Podania ( applications) nie sa tak uwaznie czytane jak listy referencyjne. W
dobrych firmach (na porzadnie platne pozycje) wymaga sie, aby list
referencyjny zostal przyslany bezposrednio do firmy, a nie "doslany" przez
kandydata. To co kandydat sam prezentuje zwykle traktowane jest jako
drugorzedne, chyba ze dorecza on kserokopie swojego dyplomu czy licencji
profesjonalnej.
A teraz "powodzenia" !
dradam1