Dodaj do ulubionych

mała tarczyca

24.09.13, 09:00
Witam,zaglądnęłam tu pierwszy raz ,po wczorajszym badaniu USG szyi i tarczycy.Robione miałam USG tarczycy kilka lat temu i lekarz mówił ,ze wszystko jest dobrze,a teraz kazano mi iść do lekarza po takim opisie:
Tarczyca o dwuplatowej budowie o obniżonej echogeniczności o gruboziarnistej echostrukturze bez zmian ogniskowych
prawy plat 2,4+1,4+1,1
lewy plat 3+1,8+1,1
cieśń -0,25cm
obj.4,8ml
TSH2,445
Czy jest powód do zmartwienia?
Pozdrawiam!!!!
Obserwuj wątek
    • muktprega1 Re: mała tarczyca 24.09.13, 09:18
      > obj.4,8ml

obj tarczycy dorosłej kobiety 13-18 ml, Twoja znacznie pomniejszona, a masz może opis sprzed kilku lat? Jak się czujesz, ile masz lat?
      Test:
      www.chorobytarczycy.eu/test#0
      trzeba zrobić:
      Ft4
      Ft3
      przeciwciała - a-TPO oraz a-TG
      • helena_50 Re: mała tarczyca 24.09.13, 10:02
        Witam jeszcze raz,mam 63 lata i Usg robiłam,bo mam nietypowe bóle między uchem a migdałkiem i wrażenie ucisku i ból po prawej stronie szyi.
        Niestety nie mam poprzedniego badania ,bo było robione ze 20 lat temu i robil je lekarz kardiolog.
        • hashi-tess Re: mała tarczyca 24.09.13, 22:04
          tylko takie masz niepokojące objawy?
          • helena_50 Re: mała tarczyca 01.10.13, 09:25
            Jestem po wizycie u lekarza endokrynologa,który stwierdził ze mam zanikową chorobę hashimoto,mam za pół roku zrobić badanie TSH i jak tarczyca przestanie wydzielać hormony to się włączy leki.
            Tyle się dowiedziałam, czasu lekarz poświęcił na przepisywanie moich wyników,żadnego wywiadu,zadnych pytań o samopoczucie.
            Co mam robić dalej ,czekać,czy jednak iśc prywatnie, tylko jakie jeszcze badania zrobić.
            Pozdrawiam/
            • hashi-tess Re: mała tarczyca 01.10.13, 09:43
              helena_50 napisała:

> Jestem po wizycie u lekarza endokrynologa,który stwierdził ze mam zanikową chor
              > obę hashimoto,mam za pół roku zrobić badanie TSH i jak tarczyca przestanie wydz
              > ielać hormony to się włączy leki.

dobre.

Powinnaś zapytać p. dr czy starczy Ci czasu na czekanie,
              aby tarczyca przestała pracować.
              Co za d........ek.
              Strach się bać takich medyków.

O badaniach napisała Muktprega:

forum.gazeta.pl/forum/w,24712,147071755,147072097,Re_mala_tarczyca.html
              P/ciała może sobie odpuść. Przy małej tarczycy mogą nie występować.

Napisz gdzie mieszkasz, może znajdziemy Ci endo,
              który wie dość dużo o pracy tego gruczołu.
              • helena_50 Re: mała tarczyca 02.10.13, 07:01
                Zrobię resztę badań i poszukam innego lekarza.
                Jestem z Tarnobrzega.
    • helena_50 Re: mała tarczyca 25.10.13, 17:37
      Zrobiłam jeszcze raz badania i wyniki mam w normie:
      TSH 2,117
      FT3 2,99
      FT4 0,92
      Nie wiem,czy z tymi wynikami szukać lekarza,czy wszystko jest dobrze,przynajmniej tak mi powiedziala lekarka domowa.
      Proszę o radę !!!!!
      • hashi-tess Re: mała tarczyca 25.10.13, 19:23
        helena_50 napisała:

> Zrobiłam jeszcze raz badania i wyniki mam w normie:

podałaś wyniki bez norm.

> TSH 2,117

bardzo wysokie

> FT3 2,99
        > FT4 0,92

podejrzewam, że FT4 jest na poziomie dolnej granicy normy.

> Nie wiem,czy z tymi wynikami szukać lekarza,czy wszystko jest dobrze,przynajmni
        > ej tak mi powiedziala lekarka domowa.

p. lekarz domowa nie chodziła na wykłady n/t tarczycy.
        Tak sądzę bo mając wiedzę nic takiego nie przyszłoby jej do głowy.
        • helena_50 Re: mała tarczyca 28.10.13, 09:32
          podaje wyniki
          TSH 2,117 NORMA 0,350- 4,90
          FT3 2,99 NORMA 1,71- 3,71
          FT4 0,92 NORMA 0,7- 1,48

Wydaje się ze wszystko mam w normie,lekarz rodzinny twierdz ze mimo małej tarczycy moje wyniki są prawidłowe i za pół roku badania kontrolne.
          i co mam robić?
          • mm_aw Re: mała tarczyca 28.10.13, 10:18
            Ja na temat chorób tarczycy nie wiem nic (zresztą sama przyszłam na to forum po pomoc), ale po kilku dniach spędzonych na forum wiem, że wyniki należy przeliczać na procenty. U Pani wygląda to tak:
            FT4 28.21% [wynik 0.92, norma (0.7 - 1.48)]
            FT3 64.00% [wynik 2.99, norma (1.71 - 3.71)]

A to nawet dla laika nie wcale nie wygląda dobrze. Resztę pewnie inni dopowiedzą. smile
          • muktprega1 Re: mała tarczyca 28.10.13, 13:02
            > obj.4,8ml

Przy tak małej więc niewydolnej tarczycy nie dać człowiekowi po 60 hormonów, to naprawdę .......
            w dodatku z taki niskim Ft4
            FT4 28.21% [wynik 0.92, norma (0.7 - 1.48)]
            FT3 64.00% [wynik 2.99, norma (1.71 - 3.71)]

Nie wiem co poradzić, a masz innego endo w swojej okolicy? Szkoda życie na takie półtrwanie, a może spróbujesz u ogólnego, może bardziej kumaty?
            Można poprosić o tyroksyne na tzw "próbę"
            Nie przestawaj szukaj aż do skutku, czyli do zdobycia recepty na Euthyroks lub Eltroxin.
            Zrób test na niedoczynność, podałam linka wyżej i wydrukuj idąc do lekarza, napisz ile pn wyszło.
            W zwiazku z tym jednak zrobiłabym przeciwciała, chociaż jak pisze Hashi-tess:
            >P/ciała może sobie odpuść. Przy małej tarczycy mogą nie występować.

ale może będą? Wtedy miałabyś jak w banku receptę, przemyśl to
            • helena_50 Re: mała tarczyca 29.10.13, 11:33
              Zrobiłam test i mam 30 punktów

Twoje odpowiedzi
              (wydrukuj listę swoich objawów i pokaż ją lekarzowi!):
              1. Objawy, które odczuwasz

duże zmęczenie, ospałość, ociężałość
              chrypka bez konkretnego powodu
              skłonność do powolnego rozgrzewania się, nawet w saunie
              łamliwe paznokcie
              częste bóle głowy (w szczególności migreny)
              pogorszenie wzroku lub słuchu
              palpitacje lub nieprzyjemne odczuwanie bicia serca
              wahania nastroju, w szczególności niepokój, panika lub fobia
              problemy z dziąsłami
              niewielki kaszel lub problemy z przełykaniem
              bóle kończyn, niezwiązane z podejmowanym wysiłkiem
              denerwujące uczucie palenia lub mrowienia, które pojawia się i znika
              trudność z utrzymaniem wagi przy normalnym odżywianiu się
              problemy z pamięcią, skupieniem uwagi i koncentracją
              zwiększone wypadanie włosów, obserwowane podczas czesania się lub podczas brania prysznica
              trudność z utrzymaniem stałego poziomu energii przez cały dzień

2. Choroby i dolegliwości, które masz lub miałeś

przedwcześnie siwiejące włosy
              niedokrwistość, zwłaszcza niedobór witaminy B12
              bielactwo nabyte (utrzymujące się duże białe plamy na skórze)

3. Historia zdrowotna Twojej rodziny

przedwcześnie siwiejące włosy
              którąś z następujących chorób autoimmunologicznych: cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, sarkoidoza, twardzina, zespół Sjögrena, pierwotna marskość żółciowa wątroby, miastenia, stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, małopłytkowość

4. Fizyczne objawy (obserwowane przez otoczenie)

osłabienie mięśni
              blady kolor ust lub żółciejąca skóra
              nadmiar woskowiny w uszach
              suche usta i/lub suche oczy
              nadmiernie sucha lub szorstka skóra
              • hashi-tess Re: mała tarczyca 29.10.13, 11:46
                no to jak widzisz
                badania hormonów z krwi
                usg tarczycy
                i objawy
                w pełni sugerują niedoczynność tarczycy.
                Teraz powinnaś wydębić od jakiegoś medyka
                receptę na letrox, euthyrox, eltroxin
                czy inny specyfik zawierający syntetyczną tyroksynę T4.
                • helena_50 Re: mała tarczyca 12.11.13, 18:37
                  Witam!
                  Byłam dziś prywatnie u lekarza.
                  Po obejrzeniu USG i badań krwi,oznajmiła,że uważa że trzeba czekać i właczyć leki jak już będą złe wyniki.
                  Według niej wyniki są prawidłowe,owszem mam stan zapalny tarczycy przewlekły ,ale ona nie może dać żadnych leków,bo nadczynnośc tarczycy jest dużo gorsza jak niedoczynośc,a moje złe samopoczucie ,bóle reumatyczne,bóle głowy kazała leczyc u rodzinnego.
                  W styczniu mam zrobić TSH .FT4 i anty FPO.
                  i CO DALEJ ROBIĆ?
                  • muktprega1 Re: mała tarczyca 12.11.13, 21:00
                    forum.gazeta.pl/forum/w,24776,147869852,148005779,Re_Czy_to_Hashimoto_.html
                    poczytaj art światłej endo te wyżej
    • helena_50 Re: mała tarczyca 12.11.13, 22:01
      Przeczytałam i w obrazie USG mam powiększone węzły chłonne i dokucza mi ucisk jakby obce ciało w gardle.
      Na wizycie lekarz zalecił jedzenie produktów bogatych w jod, w artykule lekarz przestrzega przed spożyciem jodu(ja jestem uczulona na jod od dawna).
      Mam zalecone kupic sobie wapno z witaminą D.
      Po przeczytaniu artykułu mam wrażenie ze znowu trafiłam na niedouczonego lekarza endokrynologa.
      Tylko ja jako pacjent jestem na przegranej pozycji.
      Acha, i jeszcze lekarz na koniec wizyty "pocieszał" mnie ze powinnam się cieszyć ze mam niedoczyność bo jest mniej grozna dla zdrowia niż nadczyność.

• hashi-tess Re: mała tarczyca 13.11.13, 00:04
        helena_50 napisała:

> Po przeczytaniu artykułu mam wrażenie ze znowu trafiłam na niedouczonego lekarz
        > a endokrynologa.

może cwana rozmowa z rodzinnym?

> Tylko ja jako pacjent jestem na przegranej pozycji.

ale to nieprawda.
        wszystko zależy od Twojej asertywności.
        Wydrukuj wypowiedzi Pani dr Mizan i podpieraj się nimi.
        Nikt Ci nie zarzuci, że się wymądrzasz.
        Zawsze możesz poprosić o napisanie odmowy leczenia
        na piśmie. Ręczę, że wyjdziesz z gabinetu z receptą na l-tyroksynę
        w ręce.

> Acha, i jeszcze lekarz na koniec wizyty "pocieszał" mnie ze powinnam się cieszy
        > ć ze mam niedoczyność bo jest mniej grozna dla zdrowia niż nadczyność.

co za konował.
        Dlaczego Cię straszył?
        • helena_50 Re: mała tarczyca 27.11.13, 21:53
          Witam,mam wyznaczoną wizytę 5 grudnia u lekarza.który według opinii jest dobry i tu mam prośbę,ponieważ wizyta kosztuje bardzo dużo chcę porobić wszystkie badania,żeby wizyta była jak najbardziej wykorzystana.
          Badania tarczycowe to wiem jakie,ale co jeszcze,proszę o podpowiedz.
          Pozdrawiam!!!
          • helena_50 Re: mała tarczyca 01.12.13, 11:57
            Jeszcze raz ponawiam prośbę,jakie badania zrobić,lekarz który wyznaczył mi wizytę kazał zrobić TSH,Ft4 i TPO,.
            • muktprega1 Re: mała tarczyca 02.12.13, 09:35
              forum.gazeta.pl/forum/w,24712,147071755,147072097,Re_mala_tarczyca.html
              masz napisane badania w swoim wątku, ale za jednym machem, jeśli starczy kasy:
              poziom wit D3 i B12
              poziom ferrytyny
              to są najczęstsze niedobory zwłaszcza przy tak niewydolnej tarczycy jak Twoja
              • helena_50 Re: mała tarczyca 10.12.13, 19:46
                Niestety nie zostałam przyjęta .lekarz chory,wizyta przełożona na 7 stycznia.Nawet prywatnie trzeba tyle czekać.
                • helena_50 Re: mała tarczyca 28.12.13, 18:14
                  Witam,byłam dziś u lekarza poleconego przez lekarza rodzinnego i myślę ,że w końcu trafiłam na lekarza w pełni profesjonalnego.
                  Po dokładnym badaniu ogólnym i bardzo szczegółowym wywiadzie ,otrzymałam lek Euthyrox n 25 1* dziennie i szereg badań dodatkowych czli Ca,P,Na,K,Mg,przeciwciała TG.

Moje ostatnie badania
                  FT3 3,64 NORMA 1,71-3,71
                  FT4 0,87 0,7-1,48
                  TPO 85,09 NORMA DO 34
                  • muktprega1 Re: mała tarczyca 28.12.13, 21:17
                    No to dobrze, że Ci się trafił taki endokrynolog, bo jak czyatałaś forum, to rzadkość smile
                    Twoje wyniki w przeliczeniu:
                    FT4 21.79% [wynik 0.87, norma (0.7 - 1.48)]

FT3 96.50% [wynik 3.64, norma (1.71 - 3.71)]

Widać zdecydowanie brak tyroksyny, po malutkim Ft4, bo większość hormonu zostaje przekształcona w aktywny Ft3, stąd jego wysoka wartość. Dobrze, ze dostałąś skierowanie na tyle badań, ale przy okazji i tak zrób te polecane wyżej:
                    - ferrytyna
                    B12
                    D3 - bo to są najczęściej występujące niedobory przy Hashimoto a mające wpływ na samopoczucie, przemianę hormonów i ich przyswajanie.
                    a-TPO to są typowe przeciwciała potwierdzające Hashimoto, ponieważ będzie Ci towarzyszyć do końca życia, naucz się swojej choroby, kup książkę "Jak żyć z Hashimoto", dużo wyjaśni i zawsze pod ręką smile
                    Przeczytaj uważnie poniżej 3 wątki o wprowadzaniu tyroksyny, jeśli będziesz się źle czuła, to wprowadzaj po malutku, np 1/2 tabletki lub nawet 1/4 i stopniowo zwiększaj. Gwarantuję, że na 25 się nie skończy, to zaledwie początek:

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,144914060,147044879,Re_prosze_o_interpretacje_.html
                    Wiesz, że przyjmujemy na czczo i co najmniej 1/2 godz po można śniadać?

• helena_50 Re: mała tarczyca 29.12.13, 10:08
                      Witam,dziękuje za odpowiedz,wszystko mi bardzo cierpliwie wytłumaczył lekarz,następna wizyta pod koniec lutego,zobaczymy jak się będę czuła po leku,zaraz spróbuje znaleśc wątek o wprowadzeniu i samopoczuciu po leku.
                      • helena_50 Re: mała tarczyca 05.01.14, 12:14
                        Witam,po tygodniu stosowania leku niestety czuje się fatalnie,jestem okropnie zmęczona mogę funkcjonować do 15-16,a pozniej muszę sie połozyć i trochę przespac,żeby wieczór spędzić z rodziną,bardzo dużo spie co mi się nie zdarzało,przesladuje mnie uczucie gorąca,ogólnie jestem do niczego.
                        Jedyna korzyść to wyciszenie organizmu.mniej się denerwuje.
                        Może jednak za wcześnie wzięłam ten lek,może go odstawić?????
                        • muktprega1 Re: mała tarczyca 05.01.14, 23:04
                          > Może jednak za wcześnie wzięłam ten lek,może go odstawić?????

Nie odstawiaj!! Wyżej napisałam, podałam linki do wprowadzania tyroksyny. Od jutra weź połówkę, albo nawet 1/4 tabletki, przeczekaj, do momentu, aż dobrze się poczujesz i wtedy znowu dołóż ćwiarteczkę. Stopniowo aż do 25, ja zawsze zwiększałam i zmniejszałam o 6 jednostek (czyli 1/4 z 25) bo to jest bezpieczna dla organizmu zmiana.
                          Będzie dobrze smile
                          Czasami warto posłuchać praktyków wink
                          • helena_50 Re: mała tarczyca 04.02.14, 17:48
                            Witam,mam mała prośbę 22 lutego mam wizytę u lekarza,na tydzień przed wizytą mam porobić dużo badań i tu zaczyna się mój problem.
                            Dostałam od lekarza neurologa lek o nazwie Pabi-dexamethason( mam zawroty głowy jestem teraz w tracie diagnozy czyli po jednej częsci badań a czekam na następne)lek mam brać 10 dni więc skończę go akurat prze badaniami,czy lek ten nie zniekształci moich wyników,neurolog twierdzi ,ze nie ,ale po przeczytaniu dośc dużo na temat tego leku jestem pełna wątpliwości.
                            Może jednak najpierw zrobić badania i dopiero włączyć lek?
                            • muktprega1 Re: mała tarczyca 05.02.14, 00:23
                              Ten Pabi-dexamethason jest tak silnym sterydem, że mocno zastanowiłabym się czy brać go w Twoim wypadku - dopiero początków brania tyroksyny, w dodatku w trakcie diagnozowania.....

Każdy steryd wpływa na hormony tarczycowe. Bóle głowy i zawroty są typowymi objawami (choć nie każdy je ma) na początku leczenia tarczycy, ale co z tym zrobisz należy do Ciebie.
                              Ucz się swojej choroby, dużo czytaj inne wątki, żeby nie brać na darmo leków, tylko reagować na swoje samopoczucie i hormony.
                              Masz świeże wyniki tarczycowe? Robiłaś niedobory?
                              Przypuszczam, że czas podnieść dawkę, bo 25 to zaledwie wprowadzająca smile
                              • helena_50 Re: mała tarczyca 08.02.14, 17:55
                                Witam,zwiększyłam dawkę,czyli wzielam1,5 pastylki po 25,ale chyba jest to za wcześnie bo mój organizm zareagował jakbym była na mocnym dopingu,nadmierna wesołośc,chęć działania,miałam wrażenie że mogę fruwać,całkowita niechęć do spania ,całkowity brak zmęczenia,byłam pełna energii i wigoru.
                                Wydaje mi się ze za bardzo byłam pobudzona,pewnie długo by mój organizm nie wytrzymał z taką energią.
                                Dziś wziełam 25 myślę ze na razie to wystarczy.
                                Badania będę robić w przyszłym tygodniu bo wizytę mam 22 lutego.
                                Nawet po tej podstawowej dawce,mój organizm jest bardziej wydajny,mniej odczuwam zmęczenie,znikła depresja,znikły suche łokcie i kolana.
                                Dokuczają mi zawroty głowy,no ale czekam na dalsze badania.
                                • 61ja Re: mała tarczyca 16.02.14, 19:47
                                  Witaj
                                  Chciałam Cię zapytać o te bóle, o których pisałaś. Mam podobną sytuację i podobne wyniki do twoich. Mam też bóle szyi ( czasem za uszami a czasem przy tarczycy).
                                  Czy u Ciebie się uspokoiły czy nadal je masz? i co o nich powiedział lekarz ?

Ja mam oprócz zanikania tarczycy jeszcze guzki, lecz mój lekarz stwierdził,że nie można z tym łączyć objawów bólowych- że bóle raczej sa w " mojej podświadomości" ( jak to określi ...) a mnie na prawdę boli i przydusza.
                                  Będę wdzięczna za jakąś sugestię od Ciebie
                                  pozdrawiam
                                  • muktprega1 61ja 16.02.14, 23:27
                                    Najlepiej załóż swój osobisty wątek smile
                                    • helena_50 Re: nowe badania 18.02.14, 10:57
                                      Dzień dobry,odebrałam nowe wyniki;
                                      TSH 1,64 NORMA 0,350-4,940
                                      FT3 2,07 1,71-3,71 18%
                                      FT4 0,92 0,7-1,48 28%
                                      antyTG 238,5 0-115
                                      PARATHORMON 92,28 NORMA 15-65
                                      WIT D3 5,63 NIEDOBÓR OD 10 TOKSYCZNOĄC 100
                                      FERRYTYNA 82,15 NORMA 13-150
                                      WITAM B12 182 NORMA 191-663
                                      SOD 139,5 (136-146)
                                      potas4,04(3,5-5,1)
                                      wapń 2,35 (2,23-2,5)
                                      fosfor 0,95 (0,74-1,52)
                                      magnez 0,79 (0,66-1,07)
                                      Lekarza na pierwszej wizycie bardzo zainteresowały moje kamienie w nerkach a mam ich 5 stąd badania hormonu przytarczyc.
                                      Biorę ostatnio 1,5 pastylki hormonu czyli 37,5 i wydaje mi się że się gorzej czuje,jestem zmęczona,bolą mnie kości i ten ucisk w okolicy tarczycy,może bardziej z prawej strony.
                                      Bardzo mi dokucza też w nocy uczucie palącego gorąca i przyśpieszony rytm serca.
                                      Wizytę mam w sobotę zobaczymy co powie lekarz.
                                      • muktprega1 Re: nowe badania 18.02.14, 18:25
                                        Wiesz, masz malutką tarczyce:
                                        > obj.4,8ml

masz na niziuteńkim poziomie hormony:
                                        > FT3 2,07 1,71-3,71 18%
                                        > FT4 0,92 0,7-1,48 28%

masz malutką daweczkę tyroksyny:
                                        czyli 37,5

Jesteś w ogromnej niedoczynności, ja mam hormony na poziomie obydwa ok 80% i czuję sie na takich proporcjach dobrze smile
                                        zobacz ile Ci brakuje do takiego poziomu na którym będziesz sie dobrze czuła smile ?

Dobrze, że zwiększyłaś dawkę, ale jak widzisz to dla Ciebie na Twoją malutką tarczycę za mało.
                                        Co do reszty, to po prostu przeczytaj niżej o zależności Parathormon - wapń - magnez:

forum.gazeta.pl/forum/w,246288,145804708,145804708,Moja_tezyczka_.html
                                        forum.gazeta.pl/forum/w,246288,146409888,146414406,Re_czy_to_tezyczka_.html
                                        • natder Re: nowe badania 18.02.14, 18:45
                                          Wysoki parathormon może wynikać z nadczynności przytarczyc.
                                          Lub paradoksalnie może świadczyć o niedoborze wapnia w tkankach.
                                          Proponowałabym oznaczyć poziom wit. d3 i jeśli jest niedobór jak najszybciej zacząć ją suplementować dużymi dawkami - żadne tam Vigantoletki - porządną wit. d3 w dawce 5000j. można kupić na popularnym portalu aukcyjnym - ale najpierw trzeba oznaczyć poziom i ustalić jakie dawki łykać.
                                          Niedobór d3 powoduje że organizm nie wchłania magnezu i wapnia - ten drugi może sie np. odkładać w postaci kamieni w nerkach.
                                          Objawy o ktorych piszesz mogą świadczyć i o niskim poziomie hormonów i niedoborze magnezu i wapnia czyli tzw. tężycze utajonej.
                                          • helena_50 Re: nowe badania 18.02.14, 22:25
                                            PARATHORMON 92,28 NORMA 15-65
                                            WIT D3 5,63 NIEDOBÓR OD 10 TOKSYCZNOĄC 100
                                            Witam,bardzo mnie niepokoją te dwa wyniki,lekarz rodzinny zasugerował,ze może potrzeba będzie dokładne badanie przytarczyc , a następnie operacja.
                                            • procesor Re: nowe badania 19.02.14, 10:59
                                              najpierw duże dawki witaminy D!!!
                                              masz BARDZO niski wynik
                                              niedobór i to skrajny bo poniżej 10
                                              masz mały opis norm - inni dostawali taki
                                              witamina D
                                              poniżej 10 niedobór
                                              10-30 niewystarczający
                                              30-100 norma
                                              powyżej 100 - toksyczny (a i to jest dyskutowane)
                                              ktoś miał też chyba optymalny 50-80
                                              • natder Re: nowe badania 19.02.14, 11:16
                                                Zanim dasz sobie zoperować przytarczyce i dożywotnio skażesz się na drogę przez mękę z powodu upośledzenia gospodarki wapniowej ( a objawy sa niestety bardzo niemiłe, poczytaj o atakach tężyczki jawnej) - radziłabym zawalczyć o uzupełnienie poziomu wit. d3.
                                                Poziom pth prawdopdobnie sam spadnie.
                                                • helena_50 Re: nowe badania 21.02.14, 17:18
                                                  Witam,dostałam wit d 2000 od lekarza rodzinnego i mam następny problem,mam wrażenia ze po zażyciu w/w witaminy w moim gardle najpierw -drapanie,pozniej uczucie duszenia,po kilku godzinach mam wrażenie obdartego gardła,bardzo podobnie reaguje na jod.
                                                  Dziś zrobiłam przerwę ,ale dalej czuje gardło,ale już beż duszenia i tej guli,jutro mam wizytę u lekarza endokrynologa zobaczymy co powie.
                                                  Można być uczulonym na wit. d ????
                                                  • procesor Re: nowe badania 21.02.14, 19:20
                                                    może na konkretny preparat, zawsze coś dodają, sama kapsułka też z czegoś jest zrobiona
                                                  • muktprega1 Re: nowe badania 21.02.14, 20:50
                                                    > Witam,dostałam wit d 2000 od lekarza rodzinnego

wiesz przy Twoich ogromnych niedoborach:
                                                    >WIT D3 5,63
                                                    taka dawka nic Ci nie da, to jest dawka podtrzymująca na zimę dla ludzi o dobrym poziomie. Powinnaś brać wg norm 7000 jednostek. Napisz co Ci lekarz przepisał? Jeśli Vigantoletten to nie byłabyś pierwszą osobą, która źle go toleruje.
                                                    o D3 jest dużo wiadomości na forum, korzystaj z wyszukiwarki smile

• helena_50 Re: nowe badania 22.02.14, 19:19
                                                    Witam,jestem po wizycie u mojego profesora.
                                                    Po obejrzeniu wyników usłyszałam ,ze mam AUTOIMMUNOLOGICZNĄ NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY,dostałam Euthyrox 70,mam brać 1/2 pastylki przez następne dwa miesiące.
                                                    Natomiast jeżeli chodzi o przytarczyce to dostałam skierowanie na dalsze badania,czyli oznaczenie Ca w dobowym moczu dwa razy ,powtórzyć B12 oraz hormon przytarczyc.
                                                    Lekarz nie wie czy jest to pierwotna,czy wtórna nadczynnośc i dlatego potrzeba dalszych badań.Dostałam też lek o nazwie Alfadiol 0,25,raz dziennie.
                                                    Wspomniał też o scyntygrafii przytarczyc.

• helena_50 Re: nowe badania 25.02.14, 14:10
                                                    Witam,odebrałam pierwsze badania czyli oznaczenie Ca w dobowej zbiórce moczu i wyniki jest poprawny czyli
                                                    6,18 92,50-8)
                                                    Nie wiem czy to jest dobrze i czy to świadczy pierwotnej czy wtórnej nadczynności przytarczyc.
                                                  • helena_50 Re: nowe badania 27.04.14, 09:42
                                                    Jestem po kolejnej wizycie u endo,moje kłopoty z przytarczycami się pogłębiają,ponownie zrobiony hormon przytarczyc niestety jeszcze podskoczył,lekarz podejrzewa nadczynnośc typu pierwotnego,czeka mnie jeszcze dużo badań,oczywiscie wszystko z własnej kieszeni,jestem juz trochę tym wszystkim podłamana.
                                                    Natomiast tarczyca,mimo że sygnalizowałam złe samopczucie,sennośc,suchą skórę,depresje,kłopoty z sercem,lekarz uznał ze nie potrzeba dawać większej dawki hormonu i dalej biorę 35.
                                                    Nie robiłam badań więc nie wiem jakie mam wyniki,robiłam tylko;
                                                    wapn całkowity 2,41 norma 2,23-2,50
                                                    parathormon 115 norma 15-65
                                                    witam b12 157,2 norma 191-663
                                                    wapn w dobowej zbiórce moczu 10,10 norma 2,5-8

Dostałam jeden zastrzyk b12 i lekarz kazał odstawić wit d mimo ze robione ostatnio badania wskazywało na duże braki.
                                                    Moze powinnam zasięgnąc opinii jeszcze jednego lekarza.
                                                    Moze ktoś ma namiar na dobrego lekarza ,jestem zdecydowana jechać nawet kilkaset kilometrów.
                                                  • natder Re: nowe badania 27.04.14, 09:56
                                                    Heleno uważam, że koniecznie powinnaś brać d3 w dużej dawce.
                                                    Spadnie wtedy pth i poziom wapnia również spadnie - ten co aktualnie pokazują wyniki to wapń wyciągnięty przez parathormon z twoich kości.
                                                    Jak masz wolną gotówkę zrób badanie gęstości kości.
                                                  • muktprega1 Re: nowe badania 27.04.14, 10:53
                                                    > Natomiast tarczyca,mimo że sygnalizowałam złe samopczucie,sennośc,suchą skórę,d
                                                    > epresje,kłopoty z sercem,lekarz uznał ze nie potrzeba dawać większej dawki horm
                                                    > onu i dalej biorę 35.

hm.. ciekawe na podstawie czego stwierdził, że nie trzeba od lutego zwiększać dawki - nie badając hormonów tarczycy Ft4 i Ft3????
                                                    zrób te wyniki, bo dla nas optymalne samopoczucie, to hormony obydwa w co najmniej połowie norm, czyli ok 60%, a przecież masz ewidentne objawy niedoczynności...

może się przyda, przeczytaj 3 linki:

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,144914060,147044879,Re_prosze_o_interpretacje_.html

• muktprega1 Re: nowe badania 27.04.14, 10:54
                                                    Natder wie co mówi smile
                                                    nie przerywaj D3
                                                  • helena_50 Re: nowe badania 29.05.14, 15:52
                                                    Witam wszystkich,sama powoli podniosłam dawkę do 50 i teraz czuje się dużo lepiej,wit d3 nie łykam od kiedy jest mocne słońce,staram się 0,5 godziny przebywać na słoneczku oczywiście w kostiumie.
                                                    Nie rozumiem dlaczego mam wziąc tylko jeden zastrzyk wit b12 mimo ze mam wynik pod kreską.
                                                    Pozdrawiam wszystkich!!!
                                                  • helena_50 Re: nowe badania 09.06.14, 10:19
                                                    Witam,odebrałam badania i nie wiem czy dobrze zrobiłam podnosząc sama dawkę .
                                                    moje wyniki
                                                    TSH 0,981 NORMA 0,350-4,940 13,75 procent
                                                    FT3 2,55 1,71-3,71 42 procent
                                                    FT4 1,08 0,70-1,48 48,72 procent
                                                    Bardzo proszę o ocenę badań
                                                  • muktprega1 Re: nowe badania 11.06.14, 13:21
                                                    FT3 2,55 1,71-3,71 42 procent
                                                    FT4 1,08 0,70-1,48 48,72 procent
                                                    Bardzo proszę o ocenę badań

bardzo dobrze zrobiłaś podnosząc dawkę, czujesz się lepiej i organizm Ci się odwdzięczył za tyroksynę, której tak ci brakowało smile
                                                    Jak już pisałam wyżej, najlepiej czujemy się w okolicach od 60% wzwyż, ja ma na poziomie 80% smile także śmiało możesz podnieść dawkę o następną 12, lub podnieść dwa razy o 6 co kilka dni, a po 5 tyg - miesiącu sprawdzić poziom obydwu hormonów. Zapotrzebowanie na tyroksynę rośnie.

wit d3 nie łykam od kiedy jest mocne słońce,staram się 0,5 godziny przebywać
                                                    > na słoneczku oczywiście w kostiumie.

błąd - jeśli myślisz, że takie wysokie niedobory uzupełnisz słońcem wink co najmniej 7000 jednostek przez pół roku, a potem po przerwie ok dwutygodniowej w suplementacji - sprawdź wyniki.

> Dostałam jeden zastrzyk b12 i lekarz kazał odstawić wit d mimo ze robione ostat
                                                    > nio badania wskazywało na duże braki.
                                                    > Moze powinnam zasięgnąc opinii jeszcze jednego lekarza.
                                                    > Moze ktoś ma namiar na dobrego lekarza ,jestem zdecydowana jechać nawet kilkase
                                                    > t kilometrów.

Czy do tego, żeby suplementować to czego Ci brak potrzebny lekarz???? Większość z nas sama decyduje o sobie w tak prostej sprawie, po prostu czytaj posty innych ludzi, bo w ten sposób najwięcej się nauczysz. O wit D3 było i jest bardzo dużo na forum, wystarczy poczytać chociażby na tytułowej stronie, do czego zachecam smile
                                                    Napisz tak z ciekawości - jaka jest gramatura tego zastrzyku z B12?
                                                    B12 też uzupełniam sama kupując na All...o firmy Puritans Pride.
                                                  • helena_50 Re: nowe badania 11.06.14, 18:55
                                                    W sobote mam wizytę u endo i też kazał mi zrobić tylko TSH,.
                                                    Witam b12 jeden zastrzyk,wziełam juz dwa,zgodnie z zaleceniem rodzinnej i najnowszy wynik to 416,4 norma 191-663,mam jeszcze trzy i mam brać jeden na miesiąc,po tym zastrzyku mam więcej siły i energii i lepiej się czuje.
                                                    Resztę badań ukierunkowane są na nadczynNośĆ przytarczyC,mam dostać skierowanie na PEC-CT.,ciekawe jaka będzie decyzja bo wszystkie badania,czyli amylaza,fosfataza zasadowa,osteokalcyna mam w normie.
                                                    Zastrzyk z wit b12 to b12 WZF 500 MIKROGRAMÓW ,JEDNA AMPUŁKA TO 1000MIKROGRAMÓW CYJANOKOBALAMINY.
                                                  • helena_50 Re: przytarczyce -depresja 29.06.14, 11:58
                                                    Witam,po wizycie u mojego endo oczywiście wizyta prywatna,lekarz wycofał sie z badania Pet-ct moich przytarczyc bo wapno i fosfor we krwi mam prawidłowy.I właściwie wyznaczył wizytę na sierpień,bez żadnych badań pod kontem przytarczyc.
                                                    Byłam u innego lekarza pracującego w klinice endokrynologicznej w Krakowie i tu niespodzianka bo lekarz uważa że jednak moje przytarczyce to nadczynnośc wtórna spowodowana długotrwałym brakiem witaminy D.
                                                    Dostałam dawkę 3000 jednostek dwa razy dziennie po tygodniu kontrola wapna i fosforu na 11 lipca mam juz wizytę w przychodni przy klinice,gdzie na miejscu będę miała robione resztę badań i zapadnie decyzja czy bedę miec scyntografię moich przytarczyc.
                                                    Chyba juz mam za mało hormonu biorę 50e bo znowu wpadam w depresję i czuje sie jak wypluta wszystko jest be...
                                                    A może to wina przytarczyc?
                                                  • hashitess Re: przytarczyce -depresja 30.06.14, 12:55
                                                    marnie się czujesz bo ciągle jesteś w niedoczynności.
                                                    Super, że będziesz uzupełniała D3, ale nie zapominaj też
                                                    o hormonach tarczycy.
                                                    Przy zażywaniu D3 ważne jest wapno, ale równie ważny jest magnez.
                                                    Poczytaj o tych zależnościach.
                                                    Ja biorę wit. D3 w dawce 5000,
                                                    magnez uzupełniam oliwą magnezową /poczytaj o "królu życia" www.ptmag.pl/pl/32073/0/Magnez-krol_zycia.html
                                                    a wapno uzupełniam nabiałem w prawdziwych jogurtach.
                                                  • helena_50 Re: drugi tydzień bez hormonów!!!!! 26.08.14, 15:09
                                                    15 września mam scyntygrafię przytarczyc i na 4 tygodnie muszę odstawic hormony i wit d.
                                                    Jak na razie wielkich dolegliwości nie odczuwam,powrócił ból w okolicy tarczycy,głos zrobił mi sie znowu gruby i zachrypnięty głos,marzną mi nogi i ręce i na razie tyle.Mam nadzieje że dotrwam do 15 bez zbytniego wstrząsu do organizmu.
                                                  • muktprega1 Re: drugi tydzień bez hormonów!!!!! 27.08.14, 08:41
                                                    > 15 września mam scyntygrafię przytarczyc i na 4 tygodnie muszę odstawic hormony
                                                    > i wit d.

licz się z dużym spadkiem samopoczucia, a potem trezba będzie pomału podnosić dawkę tyroksyny, zauważ jak się czułaś po podniesieniu dawki smile
                                                    Moim zdaniem Twoje problemy to Hashimoto , maleńka tarczyca 4,8 ml nie wyrównane poziomy obu hormonów, a właściwie ich totalny brak .....
                                                  • hashitess Re: drugi tydzień bez hormonów!!!!! 27.08.14, 09:10
                                                    to badanie można również wykonać bez odstawiania lewotyroksyny.

Po tak długim okresie postu od tyroksyny ustawienie dawki będzie
                                                    kłopotliwe.
                                                    Ja takich zaleceń lekarskich nie rozumiem zupełnie.
                                                    Dla mnie to nie tylko brak empatii lekarzy, ale brak wiedzy
                                                    i krzywdzenie pacjentów.
                                                  • senciak Re: przytarczyce -depresja 26.08.14, 16:14
                                                    hashitess napisał(a):

> a wapno uzupełniam nabiałem w prawdziwych jogurtach.

Hashitess - czy mogłabyś dać mi jakieś namiary na prawdziwe jogurty? Kiedyś robiłam sama ale teraz już zapomniałam sad
                                                  • hashitess Re: przytarczyce -depresja 27.08.14, 09:07
                                                    kupuję bakterie p. dr Kempisty na n/znanym portalu aukcyjnym.
                                                  • helena_50 Re: jak ja żyłam bez hormonów!!!!! 02.09.14, 12:48
                                                    Dzień dobry,tak jak napisałam w tytule nie wiem jak ja żyłam bez hormonów,zaczęłam trzeci tydzien i czuje się coraz gorzej,nieustający ból głowy,brak siły,depresja,zawroty głowy,nie wiem jak dożyje do tego 15 września,tak się zastanawiam dlaczego trzeba odstawiać te hormony.
                                                  • hashitess Re: jak ja żyłam bez hormonów!!!!! 02.09.14, 21:55
                                                    Czy pisałam, źe odstawienie hormonu będzie bolało?
                                                    Ponowne wprowadzenie tyroksyny teź da Ci popalić,
                                                    Mogę tylko współczuć.
                                                    Ciekawa jestem czym motywoła.ł medyk taką decyzję?
                                                  • muktprega1 Re: jak ja żyłam bez hormonów!!!!! 03.09.14, 00:24
                                                    Pisz proszę wszystkie pojawiające się objawy, to ważne doświadczenie dla innych. Coś w rodzaju małego dziennika samopoczucia, jak tylko jesteś w stanie. Trzymaj się
                                                  • helena_50 Re: jak ja żyłam bez hormonów!!!!! 04.09.14, 17:21
                                                    Ostatnie dni to okropny ból głowy i skoki ciśnienie,uczucie zimna bardzo się spotęgowało,mam wrażenie że jestem chora,ale rodzinna nic nie znalazła .
                                                  • helena_50 Re: jak ja żyłam bez hormonów!!!!! 13.09.14, 10:22
                                                    Jestem w ciężkiej depresji,żyć mi się nie chce,mam podły nastrój,wszystko mnie boli i zycie jest do d.....
                                                  • hashitess Re: jak ja żyłam bez hormonów!!!!! 13.09.14, 14:28
                                                    helena_50 napisała:

> Jestem w ciężkiej depresji,żyć mi się nie chce,mam podły nastrój,wszystko mnie
                                                    > boli i zycie jest do d.....

to jest efekt odstawienia hormonów.
                                                    Nie chcę Cię martwić, ale po ponownym wdrożeniu
                                                    hormonu T4 może być jeszcze gorzej.
                                                  • helena_50 Re: Mam nadzieje...... 13.09.14, 22:23
                                                    Strasznie chce wierzyć ,że jak w poniedziałek zacznę brać hormony mój organizm zareaguje pozytywnie i będę się czuć coraz lepiej.
                                                    Doszłam do dna w swoim samopoczuciu więc nie może być gorzej.
                                                  • muktprega1 Re: Mam nadzieje...... 13.09.14, 23:47
                                                    Na prawdę współczuję Ci. Zrobiłabym chociażby z samej ciekawości badania - TSH, Ft4 i Ft3 zanim zaczniesz brać od nowa tyroksynę.
                                                    Jak będą bardzo niziutkie, to trzeba ostrożnie małymi porcjami wprowadzać T4.
                                                    Hej, hej, czy ktoś po scyntygrafi przytarczyc jest tutaj? czy Wy też musiałyście-musieliście odstawić hormony na 4 tygodnie?
                                                  • muktprega1 Re: Mam nadzieje...... 16.09.14, 07:46
                                                    Jak wynik badania? Jak się dzisiaj czujesz? Mam nadzieję, że hormon wprowadzasz pomalutku, zaczynając np od połówki 25?
                                                  • helena_50 Re: Mam nadzieje...... 18.09.14, 15:31
                                                    Witam,dziś zrobiłam badania,po 4 tygodniach nie brania hormonów i dwóch dniach brania 0,25

TSH 4.63 NORMA 0,35-4,94
                                                    FT3 2,72 1,71-3,71 50,5%
                                                    FT4 0,87 0,7-1,48 21,79
                                                    Wygląda że nie jest tak zle,ale już w we wtorek po południu moje samopoczucia się poprawiło.

• muktprega1 Re: Mam nadzieje...... 19.09.14, 20:20
                                                    No to dobrze smile
                                                    możesz dołożyć następną 12 tyroksyny albo chociaż 6?
                                                  • helena_50 Re: Mam WYNIKI 22.09.14, 12:10
                                                    Opis badania
                                                    uzyskano prawidłowe wyznakowanie tarczycy technetem z zaznaczonym wzmożeniem wychwytu w obrębie prawego płata.
                                                    W rejonie dostępnym badaniu nie stwierdza się wzmożonego gromadzenia znacznika w miejscach odpowiadających lokalizacji przytarczyc.
                                                    Bardzo proszę o ocenę badania.
                                                  • helena_50 Re:problemy z nerkami 09.10.14, 18:59
                                                    Jestem po wizycie u lekarza endokrynologa,jednak nadczynnośc przytarczyc jest wynikiem braku wit.D,i tu nowy problem.Bardzo szybko urosły mi pokaznych rozmiarów kamienie w nerkach i urolog stwierdził .ze to z dużych dawek wit d.
                                                    Mam już termin rozbicia kamienia nerkowego,ale mam ich jeszcze 5 .więc jak będę dalej brała wit D to wysiądą mi nerki.
                                                    Endo jakoś nie miał zdania czy wit D faktycznie sprzyja kamicy,a w necie nic nie mogę znaleśc na ten temat.
                                                  • muktprega1 Re:problemy z nerkami 09.10.14, 21:04
                                                    To jest dokładnie odwrotnie, to niedobory D3 powodują, że w organizmie odkłada się wapno , które krąży we krwi, bo nie może być wchłonięte bez katalizatora jakim jest D3 właśnie wraz z magnezem, taka zależność. Ja ma kamienie w woreczku żółciowym.

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,130469887,150227165,Re_wrzesien_wyniki.html
                                                  • muktprega1 Re:problemy z nerkami 09.10.14, 21:09
                                                    Jeszcze maly cytacik z tego:

naturadlapiekna.pl/pl/p/Chlorek-magnezu-szesciowodny-czysty-do-analizy-czda/278
                                                    "Zwiększone spożycie magnezu pomaga w zapobieganiu tworzenia się lub w rozpuszczaniu kamieni nerkowych i kamieni woreczka żółciowego."
                                                  • helena_50 Re:nadczynnośc przytarczyc 19.01.15, 13:15
                                                    Witam serdecznie ,nowe badania i nowe problemy,mój endokrynolog nie bardzo wie jak leczyć moje przytarczyce i szukam lekarza który by mi pomógł.
                                                    Moje badania
                                                    TSH1,72 NORMA 0,350-4,940
                                                    FT4 1,02 NORMA 0,70-1,48
                                                    WITAM B12 284,2 191-663
                                                    WITAM D3 32,7 POZIOM WYST 30-100
                                                    PARAHORMON 144,7 15-68
                                                    wapn w dobowej zbiórce moczu przekroczony,natomiast we krwi
                                                    2,40 2,23-2,50
                                                    Lekarz powiedział ze niedoczynnośc tarczycy mamy opanowaną,natomiast nadczynnośc przytarczyc która według niego spowodowana była prawie całkowitym brakiem wit d3 bo wynik miałam poniżej 10,jest trudna do wyjasnienia bo mimo dobrego wyniku d3 to poziom parahormonu jest coraz większy.
                                                    Strasznie mnie męcza ostatnio bóle kości,przybywają kamienie nerkowe i mam złe samopoczucie .
                                                    Lekarz kazał mi zmniejszyć wit d3 do 3 kropli to jest około 1000 i biorę 50 hormonu tarczycy.
                                                    Właściwie to nie wiem co mam dalej robić gdzie szukać pomocy.
                                                    Może ktoś ma dobrego lekarza , który by tez się znał na przytarczycach ,obojętnie w którym regionie Polski,wszędzie można dojechać.
                                                    Pozdrawiam
                                                  • hashitess Re:nadczynnośc przytarczyc 19.01.15, 13:30
                                                    Masz baaaaardzo wysokie tsh!

nie oznaczyłaś hormonu ft3, który odpowiada
                                                    za samopoczucie.

Endo z Gdańska?
                                                  • muktprega1 Re:nadczynnośc przytarczyc 19.01.15, 20:53
                                                    > Masz baaaaardzo wysokie tsh!

Hashitess TSH ładne ma smile
                                                    TSH 1,72 NORMA 0,350-4,940
                                                  • hashitess Re:nadczynnośc przytarczyc 20.01.15, 00:32
                                                    muktprega1 napisała:

> > Masz baaaaardzo wysokie tsh!
                                                    >
                                                    > Hashitess TSH ładne ma smile
                                                    > TSH 1,72 NORMA 0,350-4,940

Dla lekarzy jest super bo w normie.😂
                                                  • hashitess Re:nadczynnośc przytarczyc 19.01.15, 14:34
                                                    Heleno!

TU masz odpowiedż n/t przysadki i zależności pomiędzy
                                                    wit. D3, magnezem i wapnem.
                                                  • helena_50 Re:nadczynnośc przytarczyc 19.01.15, 22:02
                                                    Czyli mam za malo magnezu
                                                  • hashitess Re:nadczynnośc przytarczyc 20.01.15, 00:33
                                                    Tak też uważam.
                                                  • olazur Re:nadczynnośc przytarczyc 30.01.15, 21:29
                                                    Polecam przychodnię przy szpitalu przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Miałam nadczynność przytarczyc - problem juz wyleczony. tam są specjalisci od przytarczyc podobno jedyni w Wielkopolsce.
                                                  • helena_50 Olazur-przytarczyce 09.02.15, 10:15
                                                    Czy moglabys cos wiecej napisac o leczeniu i chorobie Twoich przytarczyc.
                                                    Bede bardzo wdzieczna bo jest malo wpisow na ten temat.
                                                    Przepraszam za pismo ale nie mam polskich znakow.
                                                  • helena_50 Re: magnez 09.02.15, 10:22
                                                    Od dwoch tygodni wypijam polecany chlorek magnezu,ale chyba dla mnie jest to za malo bo ostatnio mecza mnie skorcze nog i rak.
                                                    Dawka to lyzeczka dziennie ,rozpuszczona w wodzie.
                                                    Moja lekarka powiedziala ze chlorek zawiera malo magnezu bo gzies okolo 16%,lecz jest dobrze przyswajalny.
                                                  • muktprega1 Re: magnez 09.02.15, 12:02
                                                    Możesz naprzemiennie, ja brałam chlorek łyżeczkę + 4-3 slow magi, które jeszcze wtedy miałam, aktualnie jestem na cytrynianie
                                                  • helena_50 Rczy to juz nadczynnosc!!! 24.02.15, 10:43
                                                    nowe wyniki
                                                    TSA 0.044 0.350-4.91
                                                    FT3 3.63 1.71-3.71-96%
                                                    FT4 1.15 0.7-1.48-57.69%
                                                    Nie wiem co sie dzieje,czy to juz nadczynnosc,przy mojej malutkiej tarczycy.
                                                  • muktprega1 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 24.02.15, 20:37
                                                    Na jakiej dawce jesteś?
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 24.02.15, 21:51
                                                    Dobry wieczor,biore Euthyrox 50
                                                  • muktprega1 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 25.02.15, 09:57
                                                    helenko, a jak sie czujesz obecnie? Co bierzesz poza tyroksyną, w jakiej godzinie i ile? Możesz zrobić rozpiskę?
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 25.02.15, 13:57
                                                    Witam biore
                                                    8 rano euthyrox 50
                                                    9 concor 25
                                                    magnez slowmag + witaminy na oczy
                                                    potas
                                                    o 18 biore 4 krople wit d
                                                    magnez w witamina b6
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 25.02.15, 13:59
                                                    ostatnie moje wyniki
                                                    olesterol całkowity Cholesterol całkowity 4,51 mmol/l 3,00 5,00 N

Zgodnie z zaleceniami PTK i PTDL

Potas Potas 3,90 mmol/l 3,50 5,10 N

Wapń całkowity Wapń całkowity 2,43 mmol/l 2,23 2,50 N

Fosfor nieorganiczny Fosfor nieorganiczny 1,08 mmol/l 0,74 1,52 N

Magnez Magnez 0,97 mmol/l 0,66 1,07 N

Witamina B12 Witamina B12 203,20 pg/ml 191,00 663,00 N

Kwas moczowy Kwas moczowy 241,9 µmol/l 150,0 350,0 N
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 25.02.15, 14:00
                                                    Parathormon (intact) Parathormon (intact) 93,50 pg/ml 15,00 68,30 H

Wartości referencyjne nie dotyczą osób z przewlekłą chorobą nerek.Badanie wykonano testem firmy Abbott, metodą chemiluminescencji, na aparacie Architect

Witamina D metabolit 25(OH) Wynik badania: 24,60 ng/ml

Niedobór <10 ng/ml
                                                    Poziom niewystarczający 10-30 ng/ml
                                                    Poziom wystarczający 30-100 ng/ml
                                                    Toksyczność >100 ng/ml
                                                  • muktprega1 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 25.02.15, 23:19
                                                    > Helenko, a jak sie czujesz obecnie? Co bierzesz poza tyroksyną, w jakiej godzin
                                                    > ie i ile? Możesz zrobić rozpiskę?

>Witam biore
                                                    >8 rano euthyrox 50
                                                    >9 concor 25 (za blisko tyroksyny, co najmniej 4 h od tyroksyny, ja biorę od lat o 5.00 tyroksynę - mam nastawioną komórkę i dalej śpię)
                                                    >magnez slowmag + witaminy na oczy - o której i ile?
                                                    >potas
                                                    >o 18 biore 4 krople wit d - te 4 krople to mniej niż 2000 jednostek
                                                    magnez w witamina b6 - jaki i ile? o której?

Poziom Twojej B12 to zaledwie 2.58% [wynik 203.2, norma (191 - 663)]

>Witamina D metabolit 25(OH) Wynik badania: 24,60 ng/ml

Czy zrobiłaś przerwę w diagnozowaniu D3 co najmniej 10 dniową?

Tak myślę, że wszystkie odpowiedzi na swoje dolegliwości z powodu niedoborów masz w swoim wątku, ale mało z nich skorzystałaś smile
                                                    To jak się czujesz zależy głównie od Ciebie, od Twojej wiedzy, od studiowania postów innych ludzi, nie mówię już nawet o studiowaniu swojego wątku.

• helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 27.02.15, 14:57
                                                    Prawę mówiąc nie wiele zrozumiałam z tej odpowiedzi,wiem ze to nie miejsce na dokładne diagnozy,może jestem za tępa.
                                                  • muktprega1 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 28.02.15, 13:23
                                                    Helenko, nie zniechęcaj się smile
                                                    No dobrze, to po kolei i stopniowo:

1) Odpowiedz na pytanie - jak się czujesz? Opisz dokładnie nawet to co wydaje Ci się zupełnie nie mieć związku z tarczycą.

2) stanowczo za blisko tyroksyny bierzesz concor
                                                    8 rano euthyrox 50
                                                    9 concor 25

za blisko tyroksyny, co najmniej 4 godziny od tyroksyny musi być zachowana odległość, ja biorę od lat o 5.00 tyroksynę - mam nastawioną komórkę i dalej śpię, moze to też dla Ciebie jakiś pomysł. Możesz przenieść na południe ten lek?

czytałaś dokładnie ulotke Concor? Tam pisze:
                                                    - zachować szczególną ostrożność m.in. przy chorobie tarczycy, czy lekarz który ci go przepisał został poinformowany o Twojej chorobie tarczycy?

No to czekam na odpowiedzi smile
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 28.02.15, 18:45
                                                    plusy mojego samopoczucia to
                                                    1 zniklo uczuci zimna,jest mi nawet za cieplo
                                                    2mam ladne geste wlosy
                                                    3 dobre samopoczucie psychiczne
                                                    minusy
                                                    1 od listopada lapie zapalenie pecherza,a wiec biore ciagle ,albo z malymi przerwami urofuralgine
                                                    ostatnio bralam Monural,ale nie pomogl i zaczynam brac nolicin,mialam robiony posiew
                                                    2 ciagle bola mnie kosci i miesnie
                                                    3 Boli mnie czesto gardlo i teraz od 20 biore przez 10 dni szczepionke ismigen,jeszcze bede brac w marcu.
                                                    jestem zmeczona,lapia mnie straszne skurcze,ale przy furalginie tak jest (slowa lekarza)
                                                    Arytmia czesciej mam napadowe bicie serca
                                                    Najgorsze jest zmeczenie i bole miesni i
                                                    nog
                                                    Przybywa mi kamieni w nerkach.
                                                    Troche duzo ,teraz mysle jak dolozyc nlicin,bo ma byc brany przed jedzeniem przynajmniej godzine.
                                                    od jutra chormon polkne o 5 rano.
                                                    o 8 wezmne nolicin i lacidar
                                                    8.45 ismigen
                                                    9 sniadanie i po sniadaniu concor,magne b6,vislea ,potas
                                                    12-13 preparat z zurawina
                                                    18 kolacja i magnez witam d 2000 jednostek
                                                    19 nolicin
                                                    21 controloc
                                                    antybiotyk mam brac prze 7 dni
                                                  • muktprega1 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 01.03.15, 18:03
                                                    Wszystko, co napisałaś wymaga dłuższego zastanawiania się i weryfikacji, ale ustosunkuję się do jednego:

kto bierze równocześnie antybiotyk ze szczepionką??
                                                    Przecież to się nawzajem znosi. Od zakończenia antybiotykoterapii do brania jakiejkolwiek szczepionki powinno się odczekać co najmniej 7-14 dni.

Rozumiem, ze to dwaj różni lekarze przepisali antybiotyk i szczepionkę?

Czy przeczytałaś dokładnie ulotkę? Szczepienia są przeciwwskazaniem dla osób z autoimmunologiczną chorobą tarczycy.... bierze się je naprawdę w ostateczności, pobudzają i tak już nadmiernie pobudzony układ immunologiczny.
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 20.03.15, 11:18
                                                    Zrobiłam dziś badania
                                                    TSH 0,009 norma 0,350-4,940
                                                    FT3 3,57 1,71-3,71
                                                    FT4 1,29 0,70-1,48
                                                    hormon biorę o 5 rano,leki około 9,30,co mam robić czy zmiejszyć dawkę z 50 na 25 do lekarza mam iśc dopiero w połowie kwietnia.
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 26.03.15, 12:46
                                                    Po zmniejszonej dawce czuje się fatalnie,depresja,zimne ręce i nogi,ogólnie wszystko mnie boli.
                                                  • muktprega1 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 26.03.15, 20:14
                                                    helena_50 napisała:

> Po zmniejszonej dawce czuje się fatalnie,depresja,zimne ręce i nogi,ogólnie wsz
                                                    > ystko mnie boli.

nie rozumiem - czym się sugerowałaś zmniejszając dawkę tyroksyny z 50 na 25 ???
                                                    Nie skacze się z hormonami w ten sposób, bo krzywdzisz siebie. Teraz wracaj ale pomału do poprzedniej dawki, ale małymi dawkami, na pewno ten skok odchorujesz, zdarza się rzut choroby wywołany takim lataniem po dawkach. Współczuję...
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 27.03.15, 09:44
                                                    Powodem zmniejszenia dawki jest wynik TSH oraz nadmierne uczucie gorąca.
                                                  • muktprega1 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 28.03.15, 09:13
                                                    > Powodem zmniejszenia dawki jest wynik TSH oraz nadmierne uczucie gorąca.

Qrczę, idziesz jak taran metodą niedouczonych lekarzy, którzy sugerują się tylko jednym parametrem - TSH.
                                                    Jak sama widzisz tylko i wyłącznie opieranie się na TSH - pogarszasz swój stan, wyciągaj wnioski ze swoich doświadczeń. Co masz chore? Przysadkę mózgową, ze sugerujesz się TSH? Czy tarczycę która wydziela hormony m.in Ft4 i Ft3?

Żaden endokrynolog z prawdziwego zdarzenia nie sugerowałby takiego spadku hormonów na podstawie TSH..... Czuję, ze wyczerpałam wszystkie swoje możliwości w Twoim wątku, reszta należy do Ciebie, masz wiedzę a czy z niej zechcesz skorzystać, to zupełnie inna sprawa.
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 28.03.15, 15:50
                                                    Przykro mi że tak potraktowałaś moje pytania,nie każdy ma szczęście do mądrego lekarza,a kogoś trzeba posłuchac,myślałam że forum potraktuje mnie trochę poważniej.
                                                  • hashitess Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 28.03.15, 16:45
                                                    helena_50 napisała:

> Przykro mi że tak potraktowałaś moje pytania,nie każdy ma szczęście do mądrego
                                                    > lekarza,a kogoś trzeba posłuchac,myślałam że forum potraktuje mnie trochę poważ
                                                    > niej.

Heleno,

również i ja dołączam się do ostatniej wypowiedzi Muktpregi.
                                                    Dostawałaś od Niej tyle wyczerpujących wiadomości
                                                    że już nie można nic dodać, nic ująć.

Proponuję, abyś ponownie ze zrozumieniem przeczytała
                                                    cały swój dość obszerny wątek.

Poczytaj też info znajdujące się w mojej sygnaturce.

Ja mogę tylko napisać, że dawkowanie tyroksyny
                                                    jest równie łatwe jak robienie zastrzyków w insuliny.

Czy każdy cukrzyk biega do endo z każdym odczytem
                                                    poziomu cukru? Prawda, że nie?!
                                                    My tarczycówki nie jesteśmy żadnymi tłukami, abyśmy
                                                    nie poradziły sobie z dawkowaniem l-tyroksyny.

Heleno, uwierz w siebie!!
                                                    A do lekarzy podchodź z dużą dawką nieufności, sceptycyzmu.

Zdrowia i wiary w siebie życzę.

Tess
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 10.04.15, 19:02
                                                    Jestem po wizycie u lekarza i mam zmniejszyć hormon z 50 na 37,5,a raz w tygodniu tylko 25,dalej obserwujemy,badanie TSH,FT4 CO MIESIĄC.
                                                    Lekarz uważa ze moja tarczyca mimo tak małej objętości radzi sobie dobrze i jak będzie tak dalej to całkowicie zejdziemy z hormonu.
                                                    Dalej męczy mnie nad ranem uczucie gorąca,ale przez miesiąc przytyłam 2 kg,mimo bardzo rozważnego jedzenia.
                                                    Raz jestem pobudzona,raz okropnie zmęczona,huśtawka nastroju i samopoczucia okropna.
                                                  • hashitess Heleno, mam do Ciebie prośbę: 10.04.15, 22:34
                                                    proszę napisz do jakiego lekarza chodzisz.
                                                    Jestem bardzo ciekawa.
                                                  • helena_50 Re: Heleno, mam do Ciebie prośbę: 11.04.15, 08:37
                                                    Moim lekarzem jest profesor dok. Tutka,oczywiście wizyty prywatne.
                                                  • muktprega1 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 11.04.15, 09:12
                                                    > Jestem po wizycie u lekarza i mam zmniejszyć hormon z 50 na 37,5,a raz w tygodn
                                                    > iu tylko 25,dalej obserwujemy,badanie TSH,FT4 CO MIESIĄC.
                                                    > Lekarz uważa ze moja tarczyca mimo tak małej objętości radzi sobie dobrze i jak
                                                    > będzie tak dalej to całkowicie zejdziemy z hormonu

Powiem tak, nie jest możliwe, żeby tarczyca hashimotki o objętości 4,8 ml o obniżonej echogeniczności o gruboziarnistej echostrukturze była wydolna produkować dla Twojego ciała hormony tarczycy, musiałaby pracować na 320%, żeby osiągnąć poziom hormonów dla Ciebie. to jest opis chorej tarczycy
                                                    poniżej tabela objętości tarczycy z ksiązki "Jak żyć z Hashimoto" :

i.imgur.com/kNMtJY5.png
                                                    wiec widzisz, że twoja chora w dodatku tarczyca odpowiada wielkością u 6-letniego dziecka....
                                                    Żaden ludzki narząd nie jest w stanie pracować ponad 100%, więc ten lekarz po prostu Ci szkodzi, a już mówienie, że całkowicie zejdziesz z hormonu, to ABSURD, uciekaj od tego lekarza!
                                                    Masz przecież przeciwciała odpowiedzialne za Hashimoto TPO 85,09 NORMA DO 34
                                                    Wpędza Ciebie w niedoczynność, która jak widzisz po objawach pogłębia się, a jeśli go posłuchasz będzie coraz gorzej.
                                                    > Raz jestem pobudzona,raz okropnie zmęczona,huśtawka nastroju i samopoczucia okr
                                                    > opna.

Czy ten człowiek w ogóle skończył medycynę? Jak ja coś takiego czytam to po prostu jestem w szoku.... Boże, kto ma nasze zdrowie w swoich rękach?

• helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 12.04.15, 21:32
                                                    Dziękuje za odpowiedz,ale skąd takie niskie TSH ,muszę znaleśc naprawdę dobrego lekarza.
                                                    Polecono mi panią Pach Dorota z Krakowa,pracuje w szpitalu klinicznym.
                                                  • hashitess Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 13.04.15, 11:54
                                                    Jeśli mogę zasugerować, to proponuję wizytę
                                                    u zwykłego, młodego/młodej endo.
                                                  • helena_50 Re: Rczy to juz nadczynnosc!!! 10.05.15, 11:49
                                                    TSH 0,010 µIU/ml 0,350 4,940

FT3 3,69 pg/ml 1,71 3,71 99%

FT4 1,15 ng/dl 0,70 1,48 57,69%
                                                    To moje najnowsze badania ,przy dawce 0,25 euthyroksu.
                                                    Mniej mi dokuczają nocne i ranne poty,samopoczucie w miarę znośne.
                                                    Przyznam się że sama powoli zmniejszałam dawkę,byłam jeszcze raz u endo,ale kazał mi bezwzględnie odstawić hormon,więc dałam sobie spokoj z lekarzem i sama obserwuje swój organizm.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka