Dodaj do ulubionych

selenit sodu

30.03.07, 09:48
Cześć,
wyczytałam, że niektórzy z Was przyjmują selenit sodu (niedostepny w Posce)
przy hashi. Prosze podajcie mi nazwę tego leku.

pozdrawiam
duene
Obserwuj wątek
      • duende2 Re: selenit sodu 30.03.07, 12:37
        było o tym - dlatego zwróciłam się z pytaniem.
        Nigdzie jednak nie znalazłam nazwy leku. Jeżeli wiesz nie zaszkodzi Ci przecież
        wpisać zamiast > polecam wyszukiwarke.. bylo o tym 111000000000000000000000000
        razy - po prostu jego nazwę.
        • zajacowna prosze 30.03.07, 12:58
          Witaj Frezja
          Jak w aptece powiesz ze chcesz Natrium Selenit to powinnas to dostac ale bez
          recepty sprzedaja w malych dawkach chyba tylko po 50µg. Tylko dla nas potrzeba w
          dawkach po 200µg i na takie tabletki wolaja recepte ktora mozesz dostac od
          swojego endo.
          Ale w aptece selen jest drogi.
          Ja dostalam selen z apteki wysylkowej i za 3 opakowania kazde po 180 kapsulek
          zaplacialam tylko 27,16Eur.
          1 kapsulka zawiera 100µg selenu.
          Jak w wszukiwarke wpiszesz - Kreuterhaus Sanct Bernhard - to wyskoczy strona tej
          apteki. Pozniej w wyszukiwarke tej apteki wpisz - Selen-Mono-Kapseln - to bedzie
          opis tego selenu.
          Jak mieszkasz w Niemczech to powinnas zalatwic bez problemu.
          Mnie zalatwiali to znajomi z Niemiec.
          Czy jest mozliwosc skladania zamowienw tej aptece z Polski, tego nie wiem.
          Czy mozesz juz brac selen?
          Mozesz sprobowac.
          Na niemieckim forum pojedyncze osoby pisza ze zle toleruja selen i radza zeby
          tez zaczynac od dawki 50µg i stopniowo co pewien czas zwiekszac.
          Te proszek z kapsulki mozna dzielic.
          Na naszym forum Zajacowna miala po selenie bole glowy, ale po tym z drozdzy o
          ile dobrze pamietam. Jak toleruje ten selen to nie wiem. Mozesz ja zapytac.
          Selen w Niemczech dla chorych z Hashi poleca prawie kazdy endo.
          Selen na TSH nie ma zadnego wplywu. Zmniejsza ilosc przeciwcial i zwieksza
          przemiane T4 w T3. U bardzo wielu osob nastepuje poprawa w stanie ogolnym.
          Ja po selenie jak go zaczelam lykac pierwszy raz to moge powiedziec ze poczulam
          sie bardzo dobrze. Teraz tez go lykam ale juz tak znacznej poprawy po nim nie
          czuje. Moge jasniej po nim myslec.
          Selen i magnez bardzo mi pomogl wchodzic na wyzsze dawki tyroksyny.
          Jak probowalam zwiekszac dawke tak jak kazal mi lekarz to zaraz mialam bardzo
          mocne objawy jak przy przedawkowaniu i dopiero jak poczytalam ze mozna brac
          selen i magnez to wtedy bez problemu moglam wejsc na taka dawke jak zlecil mi
          lekarz. Nie mialam zadnych objawow nadczynnosci biorac te leki.
          Pozdrawiam Rosteda
    • rosteda Re: selenit sodu 30.03.07, 20:28
      Witaj Duende2
      Ten selenit sodu po niemiecku nazwa chemiczna (wlasciwie po lacinie) = Natrium
      Selenit.
      A nazwa z apteki wysylkowej jest napisana tez w tym postcie wyzej ktory
      skopiowala Zajacowna = Selen-Mono-Kapseln.
      Pozdrawiam Rosteda
      • aada1 Re: selenit sodu 31.03.07, 08:03
        Mam juz ten preparat. Jesli zamowicie to na paczke do Polski czeka sie tydzien.
        Radze zamowic od razu 3 butelki - wychodzi taniejsmile. Okres przydatnosci do
        spozycia jest do 09.01.2009 r.
        W paczce dostaje sie tez ich duzy katalog firmowy i mase probek kremow.
        Ja biorac Naturell moglam brac tylko 50 mg. Przy wiekszej dawce bolala mnie
        glowa. Tutaj idzie 100 mg bez problemu. Jednak zalecana dawka 200 mg jest juz
        nie dla mnnie. Zaczyna mnie cmic glowa.
        Tabletki sa to male kapsulki...powlekane. Dosc istotna informacja jest to, ze
        selenu tego nie mozna przyjmowac z wit C - bo wtedy jego dzialanie jest znacznie
        osabione. Musi byc przerwa okolo 1 godziny. Dobrze jest brac selen okolo 2 h
        po tyroksynie.
        Ada
        • agaa35 Re: selen z Naturell 31.03.07, 17:16
          Ja biorę SELEN+E ten z Naturell. Biorę go wg rozpiski na opakowaniu tzn 2 razy
          dziennie po jednej tabletce(jedna tabletka zawiera 50 mcg selenu). Czy to jest
          prawidłowe dawkowanie, czy powinnam zwiększyć do 3-4 tabletek dziennie? Proszę,
          czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć?
        • antigonna Re: selenit sodu 29.07.07, 20:52
          Witaj Ada. Piszesz, że zamówiłaś selen z apteki niemieckiej, który dotarł do
          Ciebie w paczce. Czy mogłabyś napisać ile zapłaciłaś za ten transport do
          Polski? Dziękuję z góry za odpowiedź.
        • witosza3 Re: selenit sodu 01.04.07, 19:48
          Ja również mam ten Selen Mono-Kapseln, chcę od jutra zacząć go brać. Nie wiem
          jak go przyjmować względem posiłków. Czy też robić przerwy?

Pozdrawiam
          witosza
          • aada1 Re: selenit sodu 01.04.07, 23:07
            Ja go chyba zaczne przyjmowac ten selen na wieczor, glowa mnie zaczela bolec.
            Do tej pory staralam sie go brac 2 h po tyroksynie.
            Zwracalam uwage tylko na to aby po tabletce nie jesc nic co ma wit C, nie pilam
            tez sokow owocowych.
            Ada
          • witosza3 Re: selenit sodu 01.04.07, 23:09
            na opakowaniu chyba nic o tym nie ma, ale przeczytałam jeszcze raz wątek
            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=24776&w=37170355&v=2&s=0 i tam
            radzicie brać 1-2 godz. przed posiłkiem.
            Trudno to zgrać z tym, że: 2 godz. po tyroksynie, bo jeszcze w międzyczasie
            dobrze byłoby zjeść śniadanie wink
            • rosteda Re: selenit sodu 02.04.07, 00:53
              Witaj Witosza3
              Selen mozna brac po posilku tez.
              Wazne jest tylko to zeby nie jesc w tym samym czasie wit.C i wszystkiego co
              zawiera wit.C - soki, owoce.
              Wit.C mozna brac dopiero po 1-2 godz po polknieciu selenu, bo jak sie bierze
              rownoczesnie to ona neutralizuje selen i wtedy selen nie dziala.
              Ja po obudzeniu sie biore najpierw tyroksyne. Za godzine (mam problemy z
              wchlanianiem) dopiero jem sniadanie i po 1-2 godz po sniadaniu dopiero polykam
              selen.
              Wazne jest to zeby ten selen wziasc do 4 godzin po polknieciu tyroksyny bo przez
              te 4 godziny jest najwieksze stezenie tyroksyny we krwi i wtedy pomoc selenu w
              przemianie T4 w T3 jest najwieksza.
              Po 4 godz od polkniecia tyroksyny zaczyna we krwi spadac poziom T4 i jak jest
              jej juz mniej to selen ma tez mniej do przemiany T4 w T3.
              Czy sie bierze selen przed czy po jedzeniu to nie robi roznicy.
              Moj syn natomiast czesto bierze selen wieczorem jak musi troche dluzej
              posiedziac przy nauce. Twierdzi ze mu sie lepiej mysli.
              U niektorych osob branie selnu wieczorem moze powodowac trudnosci w zasypianiu.
              Po selenie u mnie tez mija takie "przymulenie" i tez mi sie lepiej mysli.
              Wieczorem natomiast biore magnez bo lepiej po nim spie.
              Pozdrawiam Rosteda
      • aada1 Re: selenit sodu 11.04.07, 11:01
        Ja bralam selen Naturell. Moglam brac tylko 50 mg. Przy 100 mg zaczynaly sie
        bole glowy. Nie wiem czy to zasluga selenu ale nagle moj poziom FT3 poszedl na 40%.
        Zaznaczam ze od dwoch lat jestem na thybonie 10 mg /dobowo. Poziom FT 3 na czczo
        byl zawsze 10 %- i nic nie chcialo isc w gore.
        A tutaj nagle taka niespodzianka 40 %!
        W przyplywie eufori i ogromnej radosci zalatwilam sobie Selen Mono - Kapseln.
        Jestem zaoptarzona na dwa lata w tableki.
        Powtorne badanie robie po 19.04 - napisze jak wyszla FT3.
        Ada
    • ciotkafelicja ja kupiłam SOLGAR 100tabl nie wiem czy jest dobry 30.07.07, 00:10
      cena 35,00 zł. Piszą że jest bez drożdży, zawiera organicznie wiązaną L-
      selenometioninę...Jest dostępny w dwóch aptekach internetowych.Głowa jakby boli
      trochę mniej niz po innym (z witaminami), który brałam wcześniej.Nie wiem czy
      ta selenometionina jest dobrze wchłaniana.Na razie zużyję to opakowanie i
      zobaczę co dalej.
      • monari7 Re: ja kupiłam SOLGAR 100tabl nie wiem czy jest d 12.08.07, 21:01
        halo jestem nowa na forum.mnie lekarz polecil najpierw 3 miesieczna
        kuracje czystym selenem 300μg. Sa to tabletki o nazwie CEFASEL firmy
        CEFAK.Jest drogi 50 Tabletek kosztuje okolo 28 euro.Kupilam je w
        Niemczech.Tutaj tez mieszkam.Po 3 miesiecznej kuracji musze
        zredukowac dzienna dawke.Na razie oprocz bolu glowy nie widze innych
        zmian.tyroxyne biore codziennie 100 mg.Kiedy musze ten selen
        najlepiej brac?Biore go dopiero od miesiaca.To znaczy do obiadu do
        sniadania czy kiedy.Moze ktos z was ma inne doswiadczenia.dziekuje
        za odpowiedz.
    • obas13 Czy selen działa jedynie na anty-TPO ? 13.11.07, 18:04
      No właśnie... przeszukując internet znalazłem sporo rozbieżnych
      informacji. Często spotykałem się z informacjami jakoby selen
      pomagał jedynie w obniżeniu Anty-TPO, natomiast pozostawał bez
      wpływu na osoby, u których podwyższone jest jedynie Anty-TG.
      Przykład takiej strony
      www.clipclip.org/chiroted/clips/email/10267
      Co o tym sądzicie? Wiem, że najwięcej informacji nt. selenu jest na
      stronach niemieckich, którego nie znam sad Czy osoby, które
      przeczytały na te tematy więcej informacji, mogą wypowiedzieć się
      czy selen działa również na Anty-TG ?
      • rosteda Re: Czy selen działa jedynie na anty-TPO ? 13.11.07, 22:22
        Witaj Obas13
        Selen jest stosowany w Niemczech na obnizanie wszystkich przeciwcial tarczycowych.
        Na temat dzialania selenu u chorych na immunologiczne choroby tarczycy byly
        prowadzone prace badawcze w jednej z klinik w Monachium.
        Mozna o tym poszukac w internecie ale tylko po niemiecku.
        Nawet u osob z Basedowem tez polecaja selen ale pod warunkiem ze nie sa w
        nadczynnosci. Czyli po terapii jodem jak wejda w niedoczynnosc i pozniej musza
        brac tyroksyne to tez dostaja selen.
        W trakcie nadczynnosci nie wolno brac selenu.
        Tak samo w niedoczynnosci jesli jeszcze nie ma leczenia tyroksyna tez nie wolno
        selenu.
        Selen oprocz tego ze zmniejsza ilosc przeciwcial to tez jest potrzebny do
        przemiany T4 w T3.
        U zdrowych ludzi do tej przemiany potrzebne sa: jod (ale nam jodu nie wolno z
        powodu naszej choroby), selen i zelazo.
        Dlatego wlasnie najpierw jak przy leczeniu tyroksyna nie podnosi sie fT3 we krwi
        nalezy uzupelnic selen i sprawdzic ferrytyne. Jesli sa niedobory to trzeba to
        uzupelnic.
        A dopiero pozniej jesli po paru miesiacach brania selenu dalej jest brak
        przemiany to trzeba myslec o trojjodotyroninie.
        W Polsce chyba niestety nie ma laboratorium ktore by oznaczalo selen (w
        Niemczech to sie robi i wiele osob ma jednak jego niedobor) i nie ma mozliwosci
        zeby sprawdzic poziom selenu.
        Ale jak fT3 we krwi jest niskie to warto nawet bez badania sprobowac je podniesc
        biorac selen.
        Pozdrawiam Rosteda
        • malinowymis Re: Czy selen działa jedynie na anty-TPO ? 24.11.07, 13:11
          zamawiam selen z polecanej wczesniej apteki:
          tnij.org/ahxb
          czy ktos wie jaka cena jest wysylki do Polski i czy mozna placic karta kredytowa?
          (akurat wersja angielska stronki z tymi danymi sie nie otwiera ani w operze ani w IE a po niemiecku nie za bardzo rozumiem)

moze jednak warto jakis inny z innej apteki? czy ten bedzie ok?

• malinowymis Re: Czy selen działa jedynie na anty-TPO ? 26.11.07, 12:11
              zamowilam 3 opakowania. bo taniej wychodzi.
              Zaplacilam 35,45 EUR wraz z kosztami wysyłki do Polski.

A czy ktorejs z Was rzeczywiscie przeciwciala spadly po stosowaniu selenu? robilyscie badania przed rozpoczeciem brania selenu i po jakims okresie specjalnie pod tym katem?

U mnie jest taki problem ze na wyniku mialam napisane TPO > 1000. i skad mam wiedziec czy to jest 10 000 czy 1010? musze chyba isc do innego laboratorium gdzie mi dokladnie podadza wynik badania...
              • hashi-tess Re: Czy selen działa jedynie na anty-TPO ? 26.11.07, 12:28
                malinowymis napisała:

> zamowilam 3 opakowania. bo taniej wychodzi.
                > Zaplacilam 35,45 EUR wraz z kosztami wysyłki do Polski.

Wcale nie drogo.
                Masz 300 tabletek, 2 /dzień.
                To 150 dni masz zapewnione.
                U nasz 30 tabletek senenu z cynkiem kosztuje /dobrej firmy/ kosztuje ok. 40,-.
                >

> A czy ktorejs z Was rzeczywiscie przeciwciala spadly po stosowaniu selenu? robi
                > lyscie badania przed rozpoczeciem brania selenu i po jakims okresie specjalnie
                > pod tym katem?
                >
                > U mnie jest taki problem ze na wyniku mialam napisane TPO > 1000.

Laboratoria już tak dokładnie nie oznaczają tych wartości.
                Powód: p/ciał się nie leczy one są lub ich nie ma.
                Bada się je tylko wtedy, aby zdiagnozować lub wykluczyć chorobę z autoagresji.
                Oprócz p/ciał p/tarczycowych innych rodzajów jest dużo.
                I tak naprawdę nie ma znaczenia czy jest ich 1000 czy 150 000, jak było w moim
                przypadku.
                Czasami ponawia się to badanie, aby stwierdzić czy masz rzut choroby; nic
                więcej. Jeśli zaniknie Ci tarczyca, a to jest istotą tej choroby, przeciwciała
                zanikają, a jeśli występują, to w niewielkiej ilości.
                Selen jest przy naszej przypadłości b. potrzebny.
                On pomaga T4 przekształcić się w T3.
                Drugi powód, to mnie np. mniej bolą stawy i mięśnie.
                Zawsze odczuwam większy ból w/w bez selenu.
                • malinowymis Re: Czy selen działa jedynie na anty-TPO ? 26.11.07, 12:44
                  te opakowania sa po 180 tabletek po 100µg. wiec 3 opakowania jesli brac 200mg na dzien to az 270 dni.
                  czyli juz nie znajde lab gdzie mi podadza dokladna wartosc przeciwcial ? fajnie by bylo zbadac je przed zazyciem selenu i po kuracji.
                  Gdyby jakims cudem zmniejszyc przeciwciala do granic normy to tarczyca by nie zanikala ?suspicious
                  moze cos na to znajda kiedys sad

• aada1 Re: Czy selen działa jedynie na anty-TPO ? 26.11.07, 16:27
                    U mnie za bardzo selen nie podziala na przemiane. Ona dalej jest u mnie kiepska.
                    Jednak widoczna poprawe zdrowia odczulam. Mam dziwne uczucie, ze caly organizm
                    sie wzmocnil. Wogole nie wiem co to katar czy grypa.
                    Mam Selen Mono- Kapseln. Biore go systematycznie juz rowno rok 100 mg dobowo.
                    Ada
        • aggie8 Czy w ogóle brac? 31.01.09, 21:55
          Od roku mam zdiagnozowaną chorobę Hashimoto ale na razie nie dostałam żadnych
          hormonów, jedynie selen. Jeden endokrynolog powiedział mi, że mam brać 200µg na
          dzień, najlepiej selen z wit E (to jest taki z drożdży) ale taki jest tylko w
          dawkach po 50 wiec nawet lepiej Cefasel 200 czyli jedna tabletka (nigdzie tego
          nie mogłam kupić), drugi endo powiedział, że wszytko jedno jaki selen ale żeby
          nie taką dawkę uderzeniową tylko dwa razy dziennie po 100µg.

Biorę od ok. poł roku ten selen z wit. E ale weszłam na forum bo mam wątpliwości:

1)czy rzeczywiście obojętne jaki selen - jak widać z waszych odpowiedzi - nie
          2) czy biorąc 200µg z wit E nie przedawkuje tej witaminy bo jedna tabletka 50
          zawiera już 100 % normy tej witaminy czyli ja pochłaniam 400% - wyjdzie na to,
          że sobie bardziej szkodzę niż pomagam, pomijam fakt że 200µg to tez duża dawka
          ale z waszych wypowiedzi wynika że to akurat jest do przeżycia

no a teraz przeczytałam jeszcze w tym wątku: "Tak samo w niedoczynnosci jesli
          jeszcze nie ma leczenia tyroksyna tez nie wolno
          selenu."

I teraz nie wiem czy zamawiać ten selen z Niemiec o którym piszecie i jeść te
          200µg/dzień czy w ogóle odstawić bo ja jeszcze nie muszę go brać? Może ktoś z
          was mógłby mi coś wiecej na ten temat podpowiedzieć? Byłabym wdzięczna bo mam
          wrażenie że lekarze traktują mnie jak królika doświadczalnego w tej materii...
    • duende2 Re: selenit sodu 26.11.07, 19:59
      Ostatnio znów mnie hashi przypyliło i zaczęłam dogłębniej szukać informacji o
      selenie. I znalazłam, że selen nieorganiczny, w tym selenit sodu jest
      korzystniej przyswajalny od formy nieorganicznej. Na niejednej stronie
      opisującej selen już to znalazłam - "Selen jest dostępny w kilku różnych
      postaciach. Badania ukazują, że sole nieorganiczne jak na przykład selenian sodu
      są mniej skutecznie przyswajane i nie są tak biologicznie czynne jak organiczne
      formy selenu, takie jak selenometionina i drożdże wzbogacone w selen. W związku
      z tym preferowana postać suplementu selenu to selenometionina lub drożdże o
      dużej zawartości selenu". Selen,który pochodzi z niemiec - selen monokapseln
      jest nieorganiczny. Więc coś mi tu nie gra
      Poniżej wklejam link do jednej ze stron:
      www.faceci.com.pl/r_pro_selenium.html
      www.vitanea.pl/index.phtml?apteka=solgar_selen__100tabl&action=produkt_szczegoly&pid=76084&k=559
      • rosteda Re: selenit sodu 26.11.07, 21:42
        Witaj Duende

duende2 napisała:

> Ostatnio znów mnie hashi przypyliło i zaczęłam dogłębniej szukać informacji o
        > selenie. I znalazłam, że selen nieorganiczny, w tym selenit sodu jest
        > korzystniej przyswajalny od formy nieorganicznej.

No wlasnie, a o czym ja caly czas pisze?
        Przeciez ciagle podkreslam ze wlasnie dla nas najkorzystniejsze dzialanie ma
        wlasnie Selenit Sodu = Natrium selenit.

> Na niejednej stronie
        > opisującej selen już to znalazłam - "Selen jest dostępny w kilku różnych
        > postaciach. Badania ukazują, że sole nieorganiczne jak na przykład > selenian sodu
        > są mniej skutecznie przyswajane i nie są tak biologicznie czynne
        > jak organiczne formy selenu, takie jak selenometionina i drożdże
        > wzbogacone w selen.

Zgadza sie i dlatego wlasnie selenian sodu nie jest wcale uzyteczny.

> W związku z tym preferowana postać suplementu selenu to
        > selenometionina lub drożdże o dużej zawartości selenu".

Selenometionina jest przydatna ale przy innych chorobach.
        Selen z drozdzy - to selen zanieczyszczony dodatkowo innymi zwiazkami i wcale
        nie jest dobry.
        Selen z drozdzy jest suplementem diety i nie jest jego produkcja pod taka
        kontrola jak leki ktore sa sprzedawane tylko w aptece.
        Ostatnio czytalam ze wlasnie selen z drozdzy ma zniknac z rynku europejskiego
        (nie jestem w stanie na szybko znalezc Ci zrodla tej wiadomosci), ale wlasnie ze
        wzgledu ze nie mozna w tym preparacie dokladnie okreslic ilosci selenu. Nawet to
        ze pisze na tych suplementach ze jest taka ilosc selenu, nie jest wiarygodne bo
        tego nie kotroluje zadna komisja lekow bo to tylko suplement.

> Selen,który pochodzi z niemiec - selen monokapseln
        > jest nieorganiczny.

Tak, jest to selen nieorganiczny ale najlepiej wlasnie przyswajalny i dzialajacy
        bo to jest selenit sodu.
        Przeczytaj swoje pierwsze zdanie co o nim napisalas.

> Więc coś mi tu nie gra
        > Poniżej wklejam link do jednej ze stron:
        > www.faceci.com.pl/r_pro_selenium.html
        > <a
        href="www.vitanea.pl/index.phtml?apteka=solgar_selen__100tabl&action=produkt_szczegoly&pid=76084&k=559"
        target="_blank">www.vitanea.pl/index.phtml?apteka=solgar_selen__100tabl&action=produkt_szczegoly&pid=76084&k=559</a>

To sa linki do aptek wasylkowych tylko i informacje na temat tych preparaow ja
        uwazam tylko za reklame.
        Gdzie cena jest nawet wyzsza od tego selenu z Niemiec.
        Ten ktory Ty tutaj polecasz kosztuje 100 tabletek 50µg okolo 40 zl, a ten z
        Niemiec kosztuje - 180 tabletek 100µg 8Eu.

Poza tym podaje Ci link do pracy badawcej pod kierownictwem prof. endokrynologii
        Gärtner na temat dzialania selenitu sodu przy chorobach immunologicznych tarczycy.
        Nie tlumaczylam tej pracy bo jest to jak dla mnie troszke za duzo.
        Przeczytalam ja tylko i informacje o selenie ktore wam tutaj pisalam to przede
        wszystkim pochodza z niej.
        Poczytaj ja sama, a moze uwierzysz w to co napisalam.
        Wiesz, jestem juz na forum dosc dlugo i nigdy by mi do glowy nie przyszlo zeby
        pisac jakis bzdury. A odwiedzaly juz nasze forum i takie osoby ktore sprawdzaly
        to co tlumaczylam.
        Teraz bardzo Cie prosze nie rob juz metliku wiecej z tym selenem.

Pozdrawiam Rosteda
          • duende2 Re: selenit sodu 27.11.07, 11:08
            Nie chcę robić zamieszania w sprawie selenu. Jednak informacje, które
            przytaczasz nie pasują mi do informacji, które czytam na polskich stronach. Być
            może, nie koniecznie trzeba selen kupować w niemczech - może wystarczy nasz
            polski. Nie znam niemieckiego, trudno mi więc przeczytać cały ar tykuł. Na
            stronie 22 przetłumaczyłam iż organiczna selenmetionina jest effektywniej
            wykorzystywana niż inne formy, także nieorganiczny natriumselenite. Poniżej też
            wklejam fragment artykułu z polskiej termedii odnośnie wpływu selenu na
            autoimmunologię:

Selen jest dostarczany do organizmu w postaci organicznej, jako selenometionina
            i selenocysteina, oraz nieorganicznej, głównie w postaci seleninów i selenianów.
            Człowiek nie syntezuje selenometioniny bezpośrednio z nieorganicznego selenu.
            Selenocysteina może być syntezowana z selenometioniny lub podczas syntezy
            selenobiałek z nieorganicznych form selenu. Odbywa się to przez indukcję
            ekspresji odpowiedniego genu. Proces ten dowodzi, że selen jest jedynym
            pierwiastkiem śladowym pozostającym pod kontrolą genomu. W organizmie są obecne
            dwie biochemicznie różne pule selenu – wymienialna i zmagazynowana. W skład puli
            metabolicznej selenu wymienialnego wchodzą wszystkie funkcjonalnie ważne związki
            selenu, pośrednie i końcowe, powstające w czasie jego przemiany (tj. kompleks
            seleninu z glutationem, selenodiglutation, selenek, peroksydaza glutationowa,
            selenobiałko P, selenobiałko W, dimetyloselenek). Natomiast pulę zmagazynowaną
            stanowią białka zawierające selenometioninę. Aktywność biologiczna selenu w
            organizmach żywych, jego działanie antynowotworowe i toksyczne zależy od sposobu
            jego metabolizowania w ustroju [17].
            a tu link do artykułu -
            www.termedia.pl/magazine.php?magazine_id=18&article_id=3065&magazine_subpage=FULL_TEXT
            A tu fragment artykułu odnośnie roli selenu w reumatoidalnym zapaleniu stawów
            (też choroba autoimmunologiczna)
            Na podstawie przedstawionych powyżej wyników badań należy przyjąć, że
            suplementacja selenu może korzystnie wpływać na przebieg choroby u pacjentów z
            RZS. Wydaje się, że zalecane dawkowanie powinno wynosić 50 - 100 mcg selenu na
            dobę (spożycie selenu w większości krajów europejskich w tym w Polsce jest
            mniejsze niż zalecane dzienne spożycie). Spośród różnych preparatów selenu
            należy stosować jego organiczne związki, z których najlepiej przyswajalna jest
            L-selenometionina. Połączenie selenu z cynkiem oraz witaminami antyoksydacyjnym
            (np. Bio-selen + cynk) dodatkowo zwiększa wchłanianie selenu z przewodu
            pokarmowego oraz optymalizuje działanie antyoksydacyjne tego pierwiastka (8).

Stąd mój post - nie po to aby robić zamieszanie, ale żeby nie wprowadzać w błąd
          • duende2 Re: selenit sodu 27.11.07, 11:17
            I jeszcze jeden bardzo ważny fragment artykułu. Wynika z niego, iż granica
            toksyczności selenu jest bardzo mała. Należy więc uważać przy jego suplementacji:
            Odmienne wyniki uzyskali Peretz i wsp. [9], którzy wprowadzili suplementację
            selenu w dawce 200 µg u kobiet ze świeżo rozpoznanym RZS. Badane stanowiły
            jednorodną grupę, bez zmian destrukcyjnych stawów. Badanie prowadzone było
            metodą podwójnie ślepej próby, kontrolowane placebo. W grupie pacjentek
            otrzymujących selen stwierdzono zmniejszenie dolegliwości, poprawę stanu
            klinicznego i niektórych parametrów immunologicznych. Inne badanie pokazuje
            korzystny wpływ 3-miesięcznej suplementacji selenu u chorych na RZS. Heinle [4]
            przeprowadził to badanie metodą podwójnie ślepej próby u 70 chorych, losowo
            podzielonych na dwie grupy, z których jedna otrzymywała 200 µg selenianu sodu.
            Wyniki pokazują, że po zastosowaniu selenu następowało zmniejszenie
            obserwowanych obrzęków stawów oraz skróceniu ulegał czas trwania sztywności
            porannej. Towarzyszyła temu normalizacja parametrów stanu zapalnego (białko
            C-reaktywne, alfa 2-globulina, PGE2).
            Na tej podstawie należy wyciągnąć wniosek, że selen ma korzystne działanie na
            przebieg RZS. Pozostaje jednak do wyjaśnienia kwestia dawki i związane z nią
            niebezpieczeństwo przedawkowania. Problem stanowi fakt, że selen charakteryzuje
            się bardzo niewielką granicą między niedoborem a dawką toksyczną (niski indeks
            terapeutyczny). Podawany w stężeniach powyżej 600 µg/24 godz. jest jednym z
            najbardziej toksycznych pierwiastków. Stwierdzono, że związki selenu w stężeniu
            powyżej 1 µM hamują proliferację komórek, replikację DNA i syntezę białek, stają
            się związkami mutagennymi. Nadmiar selenu może prowadzić do stresu oksydacyjnego
            i wzmożenia peroksydacji lipidów oraz tworzenia kompleksów z metalami (głównie z
            cynkiem), które odkładane są w komórkach mózgu i przednim płacie przysadki, co
            prowadzi do ich dysfunkcji. Ostre zatrucia selenem objawiają się dusznością,
            częstoskurczem, biegunką, krańcowym wyczerpaniem, a nawet śmiercią [16].
            Dane dotyczące niezbędnej i jednocześnie bezpiecznej dla człowieka dawki selenu
            mówią o 50–200 µg/24 godz., w zależności od miejsca zamieszkania. Wskazane
            dzienne spożycie selenu (RDA) wynosi 55 µg dla kobiet i 70 µg dla mężczyzn [10,
            16]. W krajach Europy dzienne spożycie waha się od 35 do 61 µg, a w Polsce
            wynosi szacunkowo 11–24 µg [10]. Wydaje się, że należałoby zalecić selen w dawce
            50–100 µg/24 godz. Mając na uwadze metabolizm tego pierwiastka, należy stosować
            jego organiczne związki. Najlepiej przyswajalną formą jest
            L-selenometionina. Połączenia selenu z witaminami antyoksydacyjnymi oraz z
            cynkiem zwiększają wchłanianie selenu z przewodu pokarmowego i intensyfikują
            antyoksydacyjne działanie tego pierwiastka [10, 16].
            • rosteda Re: selenit sodu 27.11.07, 21:48
              Witaj Duende2
              Link do artykulu niemieckiego ktory ja podalam dotyczy tylko selenu
              nieorganicznego - Natrium Selenit i jego wplywu na przebieg choroby
              autoimmunologicznej tarczycy.

Natomiast artykuly przedstawione przez Ciebie dotycza selenu polaczonego z
              aminokwasami i oczywiscie w tych artykulach absolutnie nic nie pisze na temat
              dzialania selenometioniny czy innego polaczenia selenu na przebieg choroby tarczycy.
              Sa wyszczegolnione rozne choroby, ale nie tarczyca.
              Wiec dlaczego ja mam wierzyc w to co tam jest napisane i uwazac ze
              selenometionina i selen z drozdzy sa tak samo dobre jak Natrium Selenit przy
              naszej chorobie?

Moje zdanie jest jednak calkiem odmienne niz Twoje i mnie jednak ten artykul i
              Twoje argumenty nie sa w stanie przekonac.

01.04.2007 roku napisalas:
              "Juz zamówiłam z tej strony - 3 opakowania. Dziwię się, że
              Polscy lekarze nie przepisują takiego selenu."

Jesli to prawda to powinnas znac dzialanie tego preparatu z Niemiec.

A wczoraj napisalas:
              "Ostatnio znów mnie hashi przypyliło i zaczęłam dogłębniej szukać informacji o
              selenie. I znalazłam, że selen nieorganiczny, w tym selenit sodu jest
              korzystniej przyswajalny od formy nieorganicznej"

To jak jest wedlug Ciebie - selenit sodu jest organiczna czy nieorganiczna
              forma? Bo z tego zdania co napisalas nie moge tego zrozumiec.
              Dla mnie jest to forma nieorganiczna.

Dalej napisalas:
              "Nie znam niemieckiego, trudno mi więc przeczytać cały artykuł. Na
              stronie 22 przetłumaczyłam iż organiczna selenmetionina jest effektywniej
              wykorzystywana niż inne formy, także nieorganiczny natriumselenite"

To chyba jednak znasz troche niemiecki jesli zdolalas przetlumaczyc.
              Tylko bardziej istotne jest napisane na str.23 ze: selenometionina jest slabszym
              zrodlem metabolicznym (bo ona jest juz zwiazana na stale z metionina niestety)
              niz selenit i ze jeszcze nie wiadomo czy dlugotrwale stosowanie selenometioniny
              nie daje niebezpieczenstwa jej kumulowania sie. Co jest tez zaprzeczeniem tego
              co podkreslasz w drugim poscie przedstawiajac ze selenometionina jest calkiem
              bezpieczna do stosowania.
              Z tego niemieckiego artykulu radze Ci jeszcze przeczytac str.44,61,a
              najistotniejsze to str.62 i 63 o wynikach tej pracy.

Podkreslilas ze selen jest bardzo toksyczny (w duzych dawkach oczywiscie powyzej
              600µg bo w dawce 200µg jest dobrym lekarstwem) i to bardzo dobrze ze napisalas
              na ten temat.
              Ale ja od poczatku nie pisze nic innego jak to ze Natrium Selenit powinno sie
              brac w nie wiekszej dawce niz 200µg, a selen z drozdzy tak jak poleca
              producent(mozesz poczytac w moich starch postach).

Wiec dla mnie jedyny pozytek z tych artykulow ktore tutaj przedstawilas jest
              taki ze przynajmniej podkreslaja w nim ze Polska jest tez terenem bardzo ubogim
              w selen tak jak i Niemcy. Co jest dobrym atutem na slowa lekarzy ktorzy mowia ze
              niedobory selenu sa tylko w krajach trzeciego swiata a my mamy wystarczajaco selenu.
              Pozdrawiam Rosteda

Ps. Znalazlas moze w jezyku polskim choc jeden artykul na temat selenitu sodu?
              Bo ja jeszcze nie.
              • malinowymis Re: selenit sodu 04.12.07, 11:16
                Wczoraj przyszla paczka z niemiec, czyli tydzien czekalam. calkiem szybko.
                Przyslali katalog i maja tam w ofercie rozne rodzaje tego selenu.
                Ale za bardzo niemieckiego nie umiem tongue_out wiec nie wiem co i jak.

Dzis mialam po sniadaniu wziasc selen ale tu widze trza sie oduczyc kilku nawykow . Na snadanie herbata z cytryna odpada. i multiwitamina tez tongue_out
                teraz musze odczekac ta godzine zanim wezme selen,
                • dolores5 Re: selenit sodu 12.12.07, 18:12
                  jesli w Polsce nie jest dostępny selenit sodu, to jaki preparat z
                  selenem polecacie, który jest dostępny w Polsce? Ostatnio miałam
                  selen z cynkiem, ale na bazie drożdży. a teraz kompletnie nie wiem
                  jaki kupić sad
    • obas13 Robicie przerwy w przyjmowaniu selenu ? 05.01.08, 00:29
      Czy robicie sobie przerwy w przyjmowaniu selenu (selenitu sodu)?
      Mi coś takiego zalecił mój endo (miesiąc brać, miesiąc przerwy).

ps. Gdyby ktoś był zainteresowany to posiadam spore (w sensie za
      dużo jak na jedną osobę) zapasy selenitu sodu z Niemiec (Selen Mono-
      Kapseln z datą ważności do lipca 2009r.) więc gdyby ktoś nie chciał
      bawić się w zamawianie leku z Niemiec, mogę odstąpić. Mój e-mail
      2622@stk.net.pl
                • matka.adama Ja biorę selen od roku... 08.04.08, 00:04
                  raz przez sześć miesięcy i teraz kolejne sześć miesięcy - 200 µg
                  dziennie. Mam niemiecki preparat "Selen Tabs Cefasel 100 nutri
                  (Natriumselenit)". Polecił mi go mój endokrynolog. Anti TPO mi po
                  nim spadły, ale TAK wzrosły. Zobaczymy, jak będzie po zakończeniu
                  terapii w maju. Selen biorę już tak długo, że nie pamiętam, jak się
                  czuję bez niego. Zwłaszcza, że endo w trakcie terapii selenowej
                  podniósł mo dawkę L-tyroksyny na 125 µg.
                  • bunchy2 Re: do zajacowna 09.04.08, 18:16
                    Witaj,
                    kupiłam selen ale chyba nie taki jak trzeba bo selen i cynk ,,Power health" z
                    drożdży selenowych. Przeczytałam że cyt. ,,Na naszym forum Zajacowna miala po
                    selenie bole glowy, ale po tym z drozdzy o
                    ile dobrze pamietam". Czy to prawda, miałaś po tym bóle głowy? Kupiłam taki bo
                    farmaceutka powiedziała, że selen wypłukuje cynk czy coś takiego a nie stać mnie
                    teraz na zakup tego niemieckiego preparatu.
                    Pozdrawiam
                    • k_super w jaki sposób zdobyć niem.selen? 14.05.08, 19:38
                      Witajcie!
                      Chciałabym zamówić niemiecki selen, który polecacie tu na forum, ale
                      niestety nie znam języka niemieckiego. Czy orientujecie się czy w
                      Polsce są jakieś apteki wysyłkowe, które mogą go dla mnie
                      sprowadzić? Czy jest jakiś inny sposób na zdobycie tego selenu?
                      Bardzo proszę o pomoc. Na Hashi leczę się od 4 m-cy i nie jestem
                      jeszcze tak dobrze obeznana w temacie.
                      Pozdrawiam
                          • k_super Re: w jaki sposób zdobyć niem.selen? 28.06.08, 18:02
                            Bardzo Wam dziękuję smile)
                            Że też nie wpadłam na to, żeby zmienić język. Chyba udało mi się
                            zamówić (piszę chyba, ponieważ nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że
                            mogę zapłacić przy odbiorze, gdyż nie korzystam z karty kredytowej.
                            Taką też opcję zapłaty zaznaczyłam. Nigdzie nie widziałam, żeby był
                            podany numer konta, żeby ewentualnie zrobić przelew).
                            Pozdrawiam
                                  • malinowymis Re: w jaki sposób zdobyć niem.selen? 28.06.08, 18:28
                                    a jak Tobie wyszlo badanie selenu, mialas rzeczywiscie niedobor tego pierwiastka?
                                    w jaki sposob mozna wyslac krew do badania? mozna zlecic pobranie w dowolnym lab i zlecic wyslanie?
                                    jesli to pobieraja w Opolu to moge tam sie przejechac bo nie mam az tak daleko ale wyslac w sumie byloby lepiej.
                                    • rosteda Re: w jaki sposób zdobyć niem.selen? 28.06.08, 22:13
                                      Tak, mialam selen ponizej normy.
                                      Zaczelam brac selen z drozdzy i wzielam go tylko 5 tygodni(wtedy jeszcze nie
                                      wiedzialam o tej aptece wysylkowej w ktorej mozna zamowic selenit sodu. Po tych
                                      5 tygodniach sama poczulam wstret (nie moglam polknac tabletki bo bylo mi
                                      niedobrze) i go odstawilam.
                                      Ale poczulam sie po nim jak "nowonarodzona", lepiej myslalam i mialam wiecej
                                      energii. Tak jakbym sie obudzia z bardzo dlugiego snu. Dziwne uczucie.
                                      Po jakis 3 tygodniach sprawdzilam znowu badajac krew i byl nieznacznie powyzej
                                      normy.
                                      Pozniej dopiero poczytalam na forum niemieckim ze wlasnie tego selenu z drozdzy
                                      nie mozna za dlugo brac bo on sie odklada w tkankach duzo szybciej niz selenit sodu.
                                      Nie bralalam selenu potem przez jakis rok i bedac na kontroli u endokrynologa
                                      polecil mi go brac ale jako selenit sodu.
                                      Zaczelam znowu brac i nie mialam takiego wstretu jak do tego z drozdzy. Bralam
                                      go przez kilka miesiecy i potem zrobilam przerwe.
                                      Powinno sie podczas kuracji selenem robic co jakis czas badania kontrolne. Ale
                                      przed takimi badaniami trzeba selen tez na jakies 2 tygodnie odstawic. Jak sie
                                      robi badania i regularnie go lyka to wtedy wyniki beda zawsze powyzej normy bo
                                      jest duze jego stezenie we krwi.
                                      Tak samo jest z ferrytyna podczas lykania zelaza.
                                      Co do wysylania krwi to nie wiem czy mozna.
                                      Trzeba bedzie zdzwonic do tego laboratorium i sie zapytac.
                                      Przypuszczam ze bedzie mozna, ale w jaki sposob to wlasnie to laboratorium musi
                                      dac informacje.
                                      Rosteda
                                      • malinowymis Re: w jaki sposób zdobyć niem.selen? 29.06.08, 16:15
                                        pojechalabym jutro zbadac ten selen zeby miec w koncu komplet badan. o ile to jest w Opolu, mam okolo 100km. jutro zadzwonie i sie dowiem.
                                        bo w sumie po co lykac selen jesli sie okaze ze mamy go duzo w organizmie. jesli jest mozliwosc lepiej najpierw sprawdzic.

tylko jak myslicie. jesli wczoraj przedwczoraj zazylam sobie 200mg selenu to warto jutro jechac czy lepiej odczekac kilka dni?
                                            • k_super Re: do k_super 17.07.08, 11:59
                                              Witaj!
                                              Tak, udało się. Zapłaciłam po odbiorze za pośrednictwem banku PKO BP
                                              (opłata za przelew wyniosła 15zł). Przesyłka doszła, wszystko ok.
                                              • kiara6 Re: do k_super 17.07.08, 13:43
                                                jeśli chodzi o płatność można tam zaznaczyć 4 opcje, którą zaznaczyłaś? Złożyłam
                                                zamówienie zaznaczyłam przelew na konto po uzyskaniu recepty, ale nie wiem czy
                                                dobrze (praca ze słownikiem)
                                                • k_super Re: do k_super 17.07.08, 14:26
                                                  Ja zaznaczyłam opcję przelewu na konto po odbiorze - również
                                                  korzystałam z pomocy słownika wink
                                                  Opcja:
                                                  "bank transfer immediately after receipt"
                                                  • luca7.6 Re: do k_super 17.07.08, 18:52
                                                    k_super napisała:

> Ja zaznaczyłam opcję przelewu na konto po odbiorze - również
                                                    > korzystałam z pomocy słownika wink
                                                    > Opcja:
                                                    > "bank transfer immediately after receipt"

To jeszcze raz łopatologiczniewink Zarejestrowałaś się, wybrałaś
                                                    produkt + gratis, zaakceptowałaś ich regulamin i co? przesłali Ci
                                                    na maila ich numer konta? czekałaś aż przyjdzie paczka i wtedy
                                                    zapłaciłaś? 15 zł to koszt przelewu a ile kosztuje ich wysyłka?
                                                    Przy wypełnianiu zamówienia widnieje -Shipping costs 9.10 EUR - to
                                                    są te koszty wysyłki do Polski? Mogłabyś sprawdzić?
                                                    Z góry dziękujęsmile
                                                  • luca7.6 Re: do k_super 17.07.08, 18:58
                                                    A i jeszcze jedno... jak długo czekałaś na wysyłkę? i jaki jest
                                                    termin ważności , chciała zamówić 2 ale może jak długi termin to
                                                    zamówię też trzy?
                                                    Jeszcze raz dziękismile
                                                  • k_super Re: do k_super 18.07.08, 13:13
                                                    Luca7.6
                                                    Wszystko po kolei tak jak piszesz, za wyjątkiem numeru konta, który
                                                    był wskazany dopiero na fakturze. Faktura przyszła razem z towarem
                                                    po ok. tygodniu od złożenia zamówienia (może nawet niecałym
                                                    tygodniu).
                                                    Teraz nie mam przy sobie tych danych, ale zdaje się że te 9 euro to
                                                    była opłata za przesyłkę do Polski. Ja zamówiłam 3 opakowania, bo
                                                    tak wyszło taniej. Okres ważności: 16.03.2010
                                                    Pozdrawiam smile
                          • kokons Cefasel 100 Nutri Selen 25.08.08, 15:37
                            W polsce jeszcze ten selen jest dostepny
                            w niektórych aptekach
                            lub w sklepach internetowych.

Osobiscie polecam
                            choc jest nietani (w stosunku do niemieckiego)

Cefasel 100 Nutri Selen
                            20 tabl kosztuje ok 25-35 zł.

a tu watek na temat:
                            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=24776&w=82857822&v=2&s=0
                              • an1005 Selen organiczny czy nieorganiczny 05.09.08, 22:40
                                Nie przeczytalam calego watku i ale moze komus sie przyda to co jest
                                tutaj f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=2952997&start=1650
                                wpisane przez Hashi. Jest to osobiste doswiadczenie z selenem
                                organicznym pochodzenia roslinnego.
                                  • aggie8 Czy w ogóle brać? 31.01.09, 22:05
                                    Przepraszam, niechcący wrzuciłam ten post gdzieś w środek wątku i tym sposobem
                                    pewnie nikt tego nie znajdzie, wklejam zatem raz jeszcze:

Od roku mam zdiagnozowaną chorobę Hashimoto ale na razie nie dostałam żadnych
                                    hormonów, jedynie selen. Jeden endokrynolog powiedział mi, że mam brać 200µg na
                                    dzień, najlepiej selen z wit E (to jest taki z drożdży) ale taki jest tylko w
                                    dawkach po 50 wiec nawet lepiej Cefasel 200 czyli jedna tabletka (nigdzie tego
                                    nie mogłam kupić), drugi endo powiedział, że wszytko jedno jaki selen ale żeby
                                    nie taką dawkę uderzeniową tylko dwa razy dziennie po 100µg.

Biorę od ok. poł roku ten selen z wit. E ale weszłam na forum bo mam wątpliwości:

1)czy rzeczywiście obojętne jaki selen - jak widać z waszych odpowiedzi - nie
                                    2) czy biorąc 200µg z wit E nie przedawkuje tej witaminy bo jedna tabletka 50
                                    zawiera już 100 % normy tej witaminy czyli ja pochłaniam 400% - wyjdzie na to,
                                    że sobie bardziej szkodzę niż pomagam, pomijam fakt że 200µg to tez duża dawka
                                    ale z waszych wypowiedzi wynika że to akurat jest do przeżycia

no a teraz przeczytałam jeszcze w tym wątku: "Tak samo w niedoczynnosci jesli
                                    jeszcze nie ma leczenia tyroksyna tez nie wolno
                                    selenu."

I teraz nie wiem czy zamawiać ten selen z Niemiec o którym piszecie i jeść te
                                    200µg/dzień czy w ogóle odstawić bo ja jeszcze nie muszę go brać? Może ktoś z
                                    was mógłby mi coś wiecej na ten temat podpowiedzieć? Byłabym wdzięczna bo mam
                                    wrażenie że lekarze traktują mnie jak królika doświadczalnego w tej materii...
                                      • aggie8 Re: Czy w ogóle brać? 01.02.09, 10:34
                                        Nie biorę na razie hormonów bo mam na tyle uregulowany poziom moich własnych, że
                                        lekarze stwierdzili że na razie nie trzeba. Moze to początek choroby, może taka
                                        łagodna postać... Na razie jest jak jest. A zdiagnozowano Hashi trochę
                                        przypadkiem , ponieważ mam inną chorobę autoimmunologiczną, łysienie plackowate.

Co do selenu to niestety z nieświadomości trochę lekko potraktowałam jego
                                        branie, trochę na zasadzie kiedy mi się przypomniało, więc pewnie nie zadziałał
                                        tak jak powinien. Wyniki wcale się nie poprawiły ale i ja nie czułam żadnego
                                        wpływu tego selenu na mnie, ani pozytywnego ani negatywnego.

Ktoś chyba w tym wątku pytał czy selen ma jakiś wpływ na łysienie plackowate.
                                        Nie wiem tego, na razie próbuje się czegoś w tej kwestii dowiedzieć, ale w moim
                                        przypadku jeśli jakiś miał to tylko negatywny smile bo z moim łysieniem coraz
                                        gorzej ale myślę, że nie powinnam tego pogorszenia wiązać z selenem.
    • sanpja Re: selenit sodu 07.02.09, 16:12
      Kupiłam wczoraj Selen i Cynk na bazie naturalnych drożdży z firmy POWER health.
      Jest 100 tabletek za 28,85 zł. W składzie 100 mikrogramów selenu i 2 mg cynku.
      Byłam przekonana że jest 50 selenu i łyknęłam sobie 4 tabletki :0
      • lucky_55 Re: selenit sodu 07.02.09, 20:52
        Hey Sanpja, widzę, że postanowiłaś brać selen. Ja też, ale nie z
        drożdży, tylko w formie selenianu sodu. Preparat nazywa się Selen
        100 ug (bez dodatków) firmy MedPharma. Na razie nie powoduje bólu
        głowy, oby tak dalej. Może selen podwyższy nam niziutki poziom FT3.
        Teraz selen biorę w 2 godz. po wzięciu Euthyroxu, a nie jak dawniej
        po południu.

Faktycznie przez nieuwagę trochę za duzo łyknęłaś tego selenu. Nie
        obawiaj się jednak zatrucia. Według systemu SONA nie występuje ono w
        dawce dziennej poniżej 750 ug. Dopiero po jej przekroczeniu
        stwierdza się nieprawidłowości w budowie białek. Dr H. Różański
        twierdzi, nie należy przekraczać dawki 350 ug/dobę.
        Tu masz trochę informacji na ten temat z naszego Forum:
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=24776&w=51346166&v=2&s=0
        Pozdrawiam, lucky
        • sanpja Re: selenit sodu 09.02.09, 11:09
          Ja nie dostałam u nas w żadnej aptece selenianu. Spróbuję więc z tym
          z drożdży. Łykam 3 dzień zobaczymy. Głowa i tak boli mnie non stop.
          Z tym łyknięciem to wogóle gafa, bo te z drożdżami to powinno się
          brać tyle ile jest napisane na opakowaniu. Akurat na moim napisane
          jest że do 2 tabletek dziennie ( czyli do 200 mikro gram). Ale to
          dopiero przeczytałam później big_grin
          Czy córce 11 letniej mogę ten selen podawać?
          • lucky_55 Re: selenit sodu 09.02.09, 12:54
            Zupełnie przez przypadek natrafiłam w aptece na selenian sodu 100
            ug - 107 tabl. za ok. 18 zł. Zalecane dawkowanie 1 tabl. dziennie.

Myślałam, że u mnie tylko selen z drożdży wywołuje ból głowy.
            Myliłam się. Od wczoraj po selenianie głowa też dosłownie "pęka mi w
            szwach". Dzisiaj od rana tak samo cierpię!! Łudzę się, że to może to
            efekt za dużej dawki, bo wczoraj po południu wzięłam jeszcze
            preparat witaminowo-mineralny, który zawiera także selen - 30 ug (z
            drożdży). Może te 130 ug selenu dziennie to dla mnie za dużo?
            Poeksperymentuję i dzisiaj nie wezmę dodatkowo tych witamin. Dr Earl
            Mindel w książce "Biblia witamin XXI wieku" proponuje profilaktyczną
            suplementację selenem każdemu dorosłemu w dawce 100-200 ug na dobę.
            Mnie chyba wystarczy 100 ug, a może mniej.

Dla dzieci dzienna dawka selenu wg systemu SONA wynosi 30-50 ug, a
            wg systemu RDA - 30 ug, zaś dawka dzienna cynku wg. SONA i RDA - 7
            mg. Czy te tabletki można dzielić? Jeżeli tak, to może spróbowałabyś
            podawać córce ½ tab.
            • sanpja Re: selenit sodu 10.02.09, 08:50
              Mnie na razie głowa nie boli, ale biorę dopiero kilka dni.
              Córka na razie też się nie skarżyła. Chyba kupie jej jednak niższą
              dawkę.
              Czy to możliwe żeby po tak krótkiej suplementacji poczuć się lepiej?
              W sumie też równocześnie z rozpoczęciem zażywania selenu podniosłam
              sobie dawkę Novo - ale widzę że moja córka też poczuła się lepiej,
              bo chyba zaczęły spadać jej hormony ponieważ widziałam parę dni
              temu, że zaczyna czuć się gorzej.
    • cobrra Re: selenit sodu+ cynk+wit. e 20.02.09, 21:04
      Witam,
      szukałem możliwości zakupu selenu - selenitu sodu w polsce (niemożliwe), ten niemiecki za drogi, i znalazłem w czeskiej aptece coś takiego:
      www.lekarna.cz/selen-max-0-5g-tbl-100/
      Jest to selenit sodu (mam nadzieję że tak jest, niestety zbyt dobrze czeskiego nie znam) w dawce (o ile się nie mylę) 200mikrogramów który dodatkowo zawiera cynk i witaminę e.
      Co wy na takie zestawienie. Ma to jakiś sens czy niekoniecznie?
      • malinowymis Re: selenit sodu+ cynk+wit. e 30.04.09, 16:26
        oddam selenit sodu zamawiany z Niemiec. Fabrycznie zamknięty.
        za kilka miesiecy konczy się okres ważnożci ,a ja mam jeszcze swoj napoczety.
        Jeśli ktos jest zainteresowany proszę napisać na maila gazetowego.
        pozdrawiam
    • natder Re: selenit sodu 05.04.13, 12:39
      Dziewczyny, czy któraś z Was stosowała te preparaty:
      allegro.pl/selen-100-kapsulek-po-200-mcg-mocny-antyoksydant-i3129871059.html
      lub:
      allegro.pl/selen-200-kapsulek-po-100-mcg-super-antyoksydant-i3137016043.html
      W składzie tego pierwszego widzę olej sojowy, czy to go wyklucza jeśli chodzi o Hashimotki?
      Nie mogę nigdzie znaleźć dokładniejszych danych odnośnie składu tych suplementów, może któraś z Was już je stosowała? W aptekach znalazłam tylko Selen z drożdży z wit. E. sad
      • hashi-tess Re: selenit sodu 05.04.13, 13:15
        czy ten nie b ędzie tańszy?

www.kraeuterhaus.de/content.php?seite=shop%2Fsuche.php&hauptrubrik=&unterrubrik=&abisz=&keyword=selen-mono-kapseln&ansicht=&artikel=1189&anzahl=3
        • natder Re: selenit sodu 05.04.13, 13:30
          Pytam, ponieważ planuję zakup d3 5000j. oraz b12 w kroplach więc ponieważ muszę i tak płacić za przesyłkę to zastanawiam się czy nie zakupić od razu kwasu foliowego (podobno puritan's pride jest niezły) magnezu i selenu właśnie...
          Znalazłam jeszcze selen chelatowany:
          allegro.pl/selen-chelatowany-chela-200-mcg-60-kaps-mocny-i3092091740.html

Nigdy nie robiłam zakupów w zagranicznych sklepach internetowych ale dzięki Tess, postaram się jakoś ogarnąć na jakich zasadach to działa bo rzeczywiście cena mega atrakcyjna smile
    • goere Re: selenit sodu 07.04.14, 21:48
      Akurat zamawiam, więc podaję info, że na stronie kraeuterhaus pojawił się selen 200µg w cenie 12,5 euro za 180 tabletek, od 3 opakowań po 11 euro.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka