Dodaj do ulubionych

zmiany skórne- jakie?

17.05.08, 13:57

Wiadomo, że rumień/ rumienie itp.
ale chodzi mi o to, żebyście napisali, czy w trakcie leczenia
zaobserwowaliście u siebie jakieś zmiany. jak już pisałam u siebie
(mój wątek) w pierwszym miesiącu leczenia pojawiły sie 3 czerwone
plamki na brzuchu- petocje? obecnie, po zmianie zestawu na klebax,
zamur, tini, amantix, do tego pobiotyki i flukonazol +nystaytna,
zaczęło ich jakby przybywać, nie dużo, ale jednak. do tego na
dekolcie pojawiły mi się 4 dziwne plamy, jakby lekko przypalona
skóra, po naciągnięciu nic nie widac, jest lekko w tych miejscach
szorstka. smaruje maścią, ale nie znika i utrzymuje sie już jakiś
tydzień chyba. nie wiem, czy mam na coś uczulenie. dziś
zauważyłam,że kolejna pojawiła się na plecach. czy ktoś z Was miał
podobnie? z czego to może być? wiązać z jakąś koinfekcją- babeszioza
wyszła - w listopadzie, ale te plamki, drapanie w gardle i migrenki
mają coś z nią wspólnego....chyba...bart byla +64 3 miesiące rif i
wynik -

Obserwuj wątek
    • tosho Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 14:15
      Obawiam się, że nikt Ci nie odpowie sad

      Zbyt drobny objaw to jest, aby móc go przypisać do czegokolwiek.

      Ale może się mylę i ktoś wie.

      Warto odwiedzić też dermatologa - może to nie jest związane z chorobą odkleszczową.


      Tak wygląda petocja:
      en.wikipedia.org/wiki/Petechia
      Czy takie coś masz ?

      Petocje wystepuja przy bart lub babs - jesli chodzi o choroby odkleszczowe.
      • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 14:23
        tak, własnie takie mam. ale te plamy na dekolcie sa zupełnie inne.
        powinnam zrbic pcr na babeszioze?
        • tosho Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 14:40
          Swigonka,
          o ile dobrze zrozumiałem co napisałaś - to że babeszjoza Ci wyszła dodatnio w
          listopadzie, tak?
          Nie leczyłas jej jeszcze?

          Jesli wyszła Ci już raz dodatnio i jeszcze jej nie leczyłaś to nie ma
          najmniejszego sensu powtarzac badania.

          • tosho Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 14:42
            Sorry zle zrozumiałem - to jest 'minus' a nie myślnik
            Czyli wyszła Ci ujemnie.
            • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 14:49
              ano wyszedł minus. sama nie wiem....
    • truethompson Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 17:16
      A moze to to:
      www.forumdermatologiczne.pl/forum/vt,10,21,30026
    • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 19:34
      no gdyby to było to, to znikłoby po flukonazolu, a mnie sie po nim
      pojawiło. zaczłęłam brać równocześnie z nowym zestawem. cholewcia
      sama nie wiem, co z tym robić sad
      • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 21:48
        czy ktoś po flukonazolu miała jakieś zaczerienione, lekko wypukłe
        placki na skórze?????
        • dagaaa82 Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 22:00
          Nie wiem czy to to samo ale moja córka (3,5 roku) na początku leczenia boreliozy
          miała na nadgarstkach , na uchu i na ramionach wypukłe czerwone plamy które
          zniknęły po ok. 2 tygodniach. Nie wiem co to było , lekarka tez nie wiedziała
          (zastanawiała się nad reakcją alergiczną ale tego badania nie potwierdziły lub
          reakcją na leczenie boreliozy). W kazdym razie te plamy nie pojawiły sie już
          więcej ani w trakcie ani po zakończeniu leczenia.
          • dagaaa82 Re: zmiany skórne- jakie? 17.05.08, 22:01
            Dodam jeszcze że gdy pojawiły się plamy córka zażywała Augmentin.
            • 484848a Re: zmiany skórne- jakie? 18.05.08, 00:21
              Ja od 18 lat cirpię na uporczywą pokrzywkę. Kojarzę ją z boreliozą,
              bo pojawiła się w tym samym czasie, co kilka innych objawów,
              bardziej klasycznych - o ile w ogóle można o takich mówić w tej
              chorobie. Kiedy zaczyna się atak, najpierw pojawia się jakieś małe
              wypukłe zaczerwienienie, jak np. po ugryzienoi owada, po czym
              podrapane(nie da się nie drapać) rozlewa się i wygląda jak ukąszenie
              np. szerszenia. Po czym jeszcze bardziej się powiększa, robi się
              bezkształtne i rozlane. Zwykle pojawia się symetrycznie tzn - jeśli
              prawe udo to i lewe. Może zaatakować każą część ciała łącznie ze
              skórą pod włosami na głowie, powiekami, małżowinami usznymi.
              Wszelkie możliwe badania w kierunku alergii - negatywne. Swego czsu
              pojawiło się podejrzenie choroby autoagresywnej. Teraz po wizycie u
              dra Jonesa zaczynam wracać do tej teorii(wspomnianej w moim wątku),
              ale to wymaga dalszej diagnostyki.Po silnym ataku pokrzywki czuję
              się absolutnie wyczerpana i senna, jakbym wróciła zwojny. Bywały
              czasy, że ataki były tak silne, że drapałam się do krwi szczitką do
              włosów.To było jak opętanie. Swędzenie jest tak koszmarne, że nie
              można się powstrzymać. Leki antyhistaminowe trochę pomagają, ale
              problem nie znika. Dodam, że przed ciążą był w moim życiu 2 letni
              okres, kiedy wiele z objawów choroby znikło, w tym pokrzywka,
              dlatego uczepiłam się myśli, że musi ona mieć związek z boreliozą.Po
              porodzie wszystko powróciło. Czy ktoś z was ma podobny problem?
              • hedwig1 Re: zmiany skórne- jakie? 22.05.08, 20:37
                Witam
                Juz od dawna borykam sie właśnie z takimi zmianami skornymi .
                nie wiem czy to ma zwiazek ,ale majac 42lata urodziłam corke. teraz jak siegam
                pamieia to juz pod koniec ciazy zaczeły sie problemy --z cisnieniem . w ten
                sposob wyladowałam w szpitalu i urodziłam przez cesarskie ciecie --zatrucie ciazowe.
                po jakims czasie zaatakowalo mi chyba stawy ,bo nie mogłam nic utrzymac w prawej
                rece--nawet przewinac dziecka. po przelaczeniu jakos przeszło,ale do dzis mam ta
                reke slaba.u dziecka mojego --chyba w drugim miesiacu pojawiły sie własnie
                takie kropeczki jakbybyło pokłute szpilka .
                niektore robiły sie wiekszei wypelniały krwia. lekarze nie wiedzieli co to moze
                byc -zwłaszcza ,ze poporodzie miało piekna skore.
                pozniej jedna doktorka skierowała mnie do Zabrza ,gdzie kiedy ukonczyła 3 mieś.
                rozpoczeto mrozenie tych kropek płynnym zdaje sie azotem. jezdziłam co miesiac
                przez dlugi okres ,az to poznikało.po jakims czasie pojawiły sieu mnie na
                brzuchu,ale rozsiane bardzo gesto. byłam u kilku dermatologow ,ale nikt mi nie
                pomogł. stwierdzono zebym dała temu spokoj ,a z reszta tego na brzuchu i tak mi
                nie widac.

                kiedy zaczelam leczyc borelioze te kropeczki zaczely mi sie powiekszac i
                rozsiewac na dalsze czesci ciała .
                obecnie pojawiły sie na udach i rekach --dalej nie wiem co to jest i jak z tym
                walczyc?. byc moze juz wtedy byłam czyms zainfekofana?
                moze cos własnie wykluło sie przy tej ciazy?
                obecnie tez wyszły mi koinfekcje w Lublinie .
                lekarze dalej twierdza ,zeby sie tym nie przejmowac.
    • zazule Re: zmiany skórne- jakie? 22.05.08, 21:10
      u mnie schodzila skóra z podeszwy stóp - niezbyt duzo , towrzyszy
      temu swedzenie i pieczenie. Gorzej z palcami rąk. Jak czuje sie okej
      to skora wyglada okej, potem moj stan sie pogararsza zaczybna bolec
      brzuch czuje sie słabo i zmeczona i wtedy na koncach palców skóra
      sie robi b wrazliwa i boli ( jak włoze rekce do wody to b szybko
      ulega marszczeniu i jeszcze bardziej boli) i troche sie łuszczy. I
      tak mam wkólko raz lepiej raz gorzej, gorzej jak mam przerwe w metro
      tini. Największa poprawa nastepuje na tini/metro z rif.

      Uwazam ze to wszyskie powyzsze objawy mam od bartonelli.

      pozdr
      zaz
    • kornelcia75 Re: zmiany skórne- jakie? 22.05.08, 22:01
      tez miewam pokrzywkę,pierwszy raz po porodzie zaczęło sie to pojawiać na piersi
      a że karmiłam to się wystrachałam,wygląda to tak jak opisujesz,u mnie po 2-4h
      znikało,nie mogłam pokazać żadnemu lekarzowi
      po znikało szybko.Raz bardzo obsypało mi nogę,a potem dermatolog leczący synka
      powiedział mi że to pokrzywka.Teraz raz na kilka mc pojawi się coś takiego na
      brzuchu czy piersi i znika.Zauważyłam raz że mam po zjedzeniu ryby,podobno to
      silny alergent.Nie wiem czy łączyć z borelką bo kleszcz użarł mnie rok temu,a
      moje dziecko ma juz prawie 4 lata,no ale nic nie wiadomo,dlatego za 2 tyg robie
      Pcr dziecku.
      • kornelcia75 Re: zmiany skórne- jakie? 22.05.08, 22:03
        a!a teraz w trakcie leczenia i przerwy w abx na 3mc mam czasem takie rankiem
        zaczerwienienie na kciuku,okolice kciuka jak poparzenie,nie boli,nie swędzi
        znika po kilku godzinach,kiedyś myślałam ze może leki
        • baska192 Re: zmiany skórne- jakie? 22.05.08, 22:33
          Dziwne.Tez mam rankami takie zaczerwienienia na dloni.Nie zawsze ale
          sa okresy kiedy sa codziennie(teraz np.nie mam).Jakby taka kreska od
          szminki albo namalowana flamastrem.Tez myslalam ,ze to po lekach.
          • reni5553 Re: zmiany skórne- jakie? 23.05.08, 01:25
            Czasem w ciągu dnia pojawia mi się czerwona pokrzywka (takie place
            zaczerwienione, swędzące) na dłoniach i twarzy. Mam coś takiego
            odkąd biorę rifampicynę (2 m-ce). Swędzą bardzo, a potem te place
            znikają dość szybko.
            Poza tym wyskakuje mi okresami swędząca wysypka na dekolcie. Pojawia
            się i znika. Wcześniej miałam podobne historie na dekolcie, ale
            mniej swędzące i przypominające opisywane wcześniej w innych wątkach
            petocje-choć nie jestem pewna, czy to były petocje czy nie (zniknęło
            po leczeniu babesji). Na rif mam teraz w tym samym miejscu wysypkę
            bardziej swędzącą i podobną do poprzedniej. Kiedy mi wychodzi, mam
            ochotę ją rozdrapać.
            dla przypomnienia z koinfekcji miałam zdiagnozowaną babesję i
            erlihię, obecnie leczę bartonellę.
            • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 23.05.08, 11:54
              ja sama nie wiem z czy to łaczyc....jestem po leczeniu bartonelli,
              ale cały czas mysle o babesziozie. ciekawe co pani doktor na to. ta
              skóra wyglada jak stara w tych miejscach....marszczy sie troche i
              nie swedzi.
              • zazule Re: zmiany skórne- jakie? 23.05.08, 11:59
                Po leczeniu bartonelli?

                Ja ja lecze juz 8 miesiecy i nie wiem kiedy skoncze.
                • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 23.05.08, 12:01
                  ja leczyłam 3 miesiace. pcr ujemny
                  • hedwig1 Re: zmiany skórne- jakie? 23.05.08, 22:34
                    zaczerwienienia na twarzy --to podobno od rif.
                    podobno tak wojuje po naszym organizmie.
                    umnie na rifampicynie takze skaka cisnienie .
                    jak tu czytam to te petocje sa przy koinfekcji?-przy bartoneli?
                    baronella wyszła mi dodatnia ,ale te kropeczki miałam juz wczesniej -chyba ,ze
                    wczesniej tez ja miałam ,ale o tym nie wiedziałam .
                    teraz mam ich bardzo duzo....nie tylko na brzuchu ,ale na rekach i nogach i
                    ciagle widze nowe.
                    rifamp. biore 2x1 juz kilka miesiecy , a obecnie jeszcze mam właczone wlewy
                    zbiotraxonu.

                    czy to mam własciwe leczenie i czy w ogole te całe petoje -czyli te kropeczki
                    maja szanse poznikac?

                    orientuje sie ktos?
                    • reni5553 Re: zmiany skórne- jakie? 23.05.08, 22:57
                      tak naprawdę nie do końca wiadomo czy petocje są wynikiem koinfekcji
                      lub bb. Mogą mieć wiele innych źródeł. Chorzy na koinfekcje (mam na
                      myśli min. babs. i bart.) często obserwują u siebie takie zmiany
                      skórne i być może petocje są jakimś wspólnym mianownikiem w
                      koinfekcjach.
                      a czy zejdą ? szczerze powiem - nie wiem.

                      rif. bierzesz 300 mg/dzień ?
                      • m1oonia Re: zmiany skórne- jakie? 26.06.08, 12:41
                        Swigonka mam podobny problem sadtylko, że u mnie po miesiącu leczenia
                        pojawiła się pierwsza plama z tyłu koło pachy a niedawno dwie
                        kolejne w zgieciach pod pachami. Są czerwone, szorstkie a z czasem
                        bynajmniej ta pierwsza stała sie jakby przypieczona, taki obumarły
                        szorstki naskórek. Potraktowałam to detromecyną ( nie wiem czy
                        dobrze), ale wydaje mi się że zaczyna to pomagać. Jutro zresztą mam
                        wizytę to dowiem się czegoś więcej na ten temat. Dodam, że z
                        koinfekcji wyszła mi watpliwa mykoplazma. Myślę, że jest to jeden z
                        objawów borelki i mam nadzieję, że jest jakiś sposób na te plamy!

                        A Ty już miałaś wizytę o ile dobrze pamietam, dostałaś jakieś
                        wskazówki jak to leczyć?
                        Pozdrawiam
                • dx771 Re: zmiany skórne- jakie? 23.05.08, 22:46
                  Zaz a kiedy będziesz wiedziała że zwalczyłaś bartonellę (brak reakcji na rif +
                  roxy)???
                  • hedwig1 Re: zmiany skórne- jakie? 24.05.08, 21:37
                    witam
                    rif. biore 2x 300 mg.
                    w obecnym zestawie jeszcze 1x1 Azitrox co drugi dzien--to zn. w dni nieparzyst
                    1 x wlew z biotraxonu
                    1 x1 flukofast
                    15dni / 15 dni tynidazol
                    3x2 Lif 52
                    2x1 cholestil
                    1x1 helicil
                    3x1 Esentiale forte
                    oraz probiotyki
                    to tyle no to''dziadostwo''
                    A ponadto leki na nadcisnienie ,tarczyce--bo juz jej nie mam i pije hormony i
                    wapno Calperos 1000 2x1 ,bo wycieto mi nawet przytarczyce i mam zachwiana
                    gospodarke wapnem --chyba sie to nazywa tęzyczka.

                    i tak nie widac konca.

    • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 24.05.08, 22:27
      cholery dostaję z tymi plamami. nie znikają. prawdopodobnie mam je
      po klebaxie- pisze, że wysypka, alergia są działaniem nieporządanym
      i ależy odstawić lek. plamy pojawiłay się własnie przy tym nowym
      zestawie. dziś wieczorem już go nie wezmę. we wtorek mam wizytę.
      • reni5553 Re: zmiany skórne- jakie? 24.05.08, 22:32
        świgonka-a gdzie się leczysz ??? ja też mam wizytę we wtorek.
        • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 09:17
          w Krakowie.
          • reni5553 Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 09:24
            no to do zobaczenia o 11-tej smile
            • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 09:52
              ja mam na 12.20
              myślę, że się zobaczymy. pozdrawiam.
              • reni5553 Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 09:57
                znak rozpoznawczy-będę ze znajomą z forum i napewno zejdzie nam do
                tej 12.20. Do zobaczenia.
                • franiolek1 Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 10:48
                  Swigonka, ja bym nie odstawiala! Jezeli pojawily sie plamy, to jest
                  duza szansa, ze jest to herx. Takie plamy znikaja powoli i moga byc
                  spowodowane toksynami...szczegolnie jezeli we wtorek mozesz je
                  pokazac Beacie.
                  Jezeli jednak zdecydujesz sie odstawic lek, to nie zapomnij
                  sfotografowac te plany i pokaz je we wtorek Beacie, to sa wazne
                  elementy.
                  • franiolek1 Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 10:49
                    A jeszcze dodam, ze zazdroszcze Wam cholernie tych spotkan pod
                    gabinetem smile
                    • reni5553 Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 11:00
                      Joasiu-za to spotkamy się wszyscy hurtem w sierpniu w Warszawie smile
                      i nadrobimy zaległości.
                      do zobaczenia.
                      • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 16:19
                        odstawiłam.wczoraj wieczorem już nie wzięłam. myśle, że te 2 dni nic
                        nie zniszczą, a przynajmniej będę wiedziała, czy to od klabaxu.
                        zdjęcia zrobiłam, pokaże dr Beacie, chyba, ze to nie zniknie....
                        przestały być wypukłe...zobaczymy.
    • kaskacw Re: zmiany skórne- jakie? 25.05.08, 17:41
      Słuchajcie ja zdiagnozowaną borelkę mam już od jakiegos
      czasu,właśnie przygotowuje się do jej leczenie.3 lata temu gdy
      dostałam pierwszego zaostrzenia się tej choroby (teraz wiem że to
      była borelioza, wtedy nie wiedziałam)dostałam okropnych plam na
      dekoldzie,powiedziano mi że to grzybek wię smarowałam się jakimiś
      maściamii,robiłam to w miare nie regularnie ale w raz z poprawą
      samopoczucia to w sumie same zniknęły.Później gdy zaszłam w ciąże w
      5 miesiącu znowu zaostrzenie objawów i znów wysypka, a raczej plamki
      na brzuchu i udzie ,robiono mi badania na tocznia i inne
      choroby ,wyszły negatywnie.Teraz od jakis 2 miesięcy znowu mam z tym
      problem,plamki na brzuchu rękach i udach no i pogorszenie
      samopoczucia związanego z boreliozą.Moim zdaniem bardzo się one
      wiążą z borelką,nie biorąc żadnych abx jestem tego pewna!!!
    • paulito11 Re: zmiany skórne- jakie? 26.05.08, 21:35
      Ja z kolei dostałem wysypu pieprzyków na torsie, plecach, rękach i
      potem udach. Jak dotąd (po ok roku) nie znikają a nawet pojawia się
      więcejsad Mam też kilk petocji. Nie biorę abx-ów i nie brałem
      flukonazolu bo leczę się ziołami Buhnera.
      Wydaje mi się, że to borrelia + bartonella. Tę pierwszą mam
      zdiagnozowaną, tę drugą podejrzewam.
      Jeśli chodzi o zwiotczałą, cienką, coraz bardziej przeźroczystą
      skórę i zaczerienienia - jakby stany zapalne - to najprawdopodobniej
      robota borreli afzalli. To się nazywa ACA (Acrodermatitis Chronica
      Atrophicans). Po polsku to chyba zanikowe zapalenie skóry - typowy
      objaw europejskiej odmiany boreliozy. Podobno sam ten objaw zwykle
      dobrze odpowiada na leczenie abx-ami.
      Jeśli natomiast chodzi o dziwne rumienie i takie większe petocje -
      coś w rodzaju pieprzyków ale nieco bardziej "krwawe" to raczej
      robota bartonelli - popatrzcie sobie na ten artykulik Schallera
      tutaj: www.publichealthalert.org/pdfnew/2008_05.pdf - str. 2
      • 56kaska Re: zmiany skórne- jakie? 03.06.08, 12:18
        Dzięki za informację, mam sporo "krwawych" pieprzyków i dermatolodzy
        bądź udawali, że nie słyszą, bądź machali ręką, a chirurg -
        ortopeda, do którego trafiłam z bolącym karkiem, chciał je wycinać.
        Oczywiście nie dałam, bo tego jest bardzo dużo, a lekarzowi w duchu
        życzyłam powodzenia w dalszych praktykach. Pozdrawiam.
      • axi297 Re: zmiany skórne- jakie? 24.11.08, 22:49

        Mąz mój ma boreliozę-typ dermatologiczny czyli zanikowe
        zapalenie skóry.leczył się w szpitalu biotraksonem -31
        wlewów.Póżniej zinat i na tym koniec.Trochę poprawiło się.twarz i
        rece są mniej czerwone,oczy mniej pieką i ciało też.Czy ktoś ma taką
        postać boreliozy?jak wygląda leczenie?Co radzicie ?czy na tym
        poprzestać czy szukać pomocy u dr który się zna.Może jest ktoś z
        Łodzi z taką odmianą borelki. Pozdrawiam wszystkich.
    • moroszka_75 Re: zmiany skórne- jakie? 04.06.08, 14:33
      Swigonka, spróbuj posmarować te plamy clotrimazolem. Znam osobę
      która miała coś podobnego i clotrimazol pomógł.
      • plusewaplus Re: zmiany skórne- jakie? 10.06.08, 00:35
        Witamsmile w ub roku mialam na lewej malżowinie usznej taką plamke-rankę,ktora mi
        sie dlugo nie mogla zagoic(kilka mies.)zdarzalo sie,ze wydzielina byla krwawo
        wodnista,ale raczej raczej byla strupkiem.Dermatolog rozkladal rece..pozdrawiam-Ewa
        • m1oonia Re: zmiany skórne- jakie? 26.06.08, 12:51



          Swigonka mam podobny problem sadtylko, że u mnie po miesiącu leczenia
          pojawiła się pierwsza plama z tyłu koło pachy a niedawno dwie
          kolejne w zgieciach pod pachami. Są czerwone, szorstkie a z czasem
          bynajmniej ta pierwsza stała sie jakby przypieczona, taki obumarły
          szorstki naskórek. Potraktowałam to detromecyną ( nie wiem czy
          dobrze), ale wydaje mi się że zaczyna to pomagać. Jutro zresztą mam
          wizytę to dowiem się czegoś więcej na ten temat. Dodam, że z
          koinfekcji wyszła mi watpliwa mykoplazma. Myślę, że jest to jeden z
          objawów borelki i mam nadzieję, że jest jakiś sposób na te plamy!

          A Ty już miałaś wizytę o ile dobrze pamietam, dostałaś jakieś
          wskazówki jak to leczyć?
          Pozdrawiam
          • swigonka Re: zmiany skórne- jakie? 26.06.08, 13:10
            mnie te plamy zniknęły po odstawieniu klabaxu i zamienieniu go na
            klarmin. nie wiem, czy to było od leku? dr widziała plamy, więc się
            uspokoiłam. nie wiem z czym to wiązac....i chyba się nie dowiemy...
            • aqarel Re: zmiany skórne- jakie? 26.06.08, 16:18
              paulito11 napisał:

              > Ja z kolei dostałem wysypu pieprzyków na torsie, plecach, rękach i
              > potem udach. Jak dotąd (po ok roku) nie znikają a nawet pojawia się
              > więcejsad Mam też kilk petocji. Nie biorę abx-ów i nie brałem
              > flukonazolu bo leczę się ziołami Buhnera.
              > Wydaje mi się, że to borrelia + bartonella. Tę pierwszą mam
              > zdiagnozowaną, tę drugą podejrzewam.
              > Jeśli chodzi o zwiotczałą, cienką, coraz bardziej przeźroczystą
              > skórę i zaczerienienia - jakby stany zapalne - to najprawdopodobniej
              > robota borreli afzalli. To się nazywa ACA (Acrodermatitis Chronica
              > Atrophicans). Po polsku to chyba zanikowe zapalenie skóry - typowy
              > objaw europejskiej odmiany boreliozy. Podobno sam ten objaw zwykle
              > dobrze odpowiada na leczenie abx-ami.
              > Jeśli natomiast chodzi o dziwne rumienie i takie większe petocje -
              > coś w rodzaju pieprzyków ale nieco bardziej "krwawe" to raczej
              > robota bartonelli - popatrzcie sobie na ten artykulik Schallera
              > tutaj: www.publichealthalert.org/pdfnew/2008_05.pdf - str. 2

              BAKTERYJNA NACZYNIAKOWATOŚĆ

              "Bakterie z rodzaju Bartonella wywołują zakażenia o różnych objawach i
              umiejscowieniach. Wyróżnia się kilka klinicznych postaci zakażeń: chorobę
              kociego pazura, zapalenie wsierdzia, bakteryjną naczyniakowatość, plamicę
              wątrobową oraz gorączkę okopową. Drobnoustrój może być przenoszony przez
              stawonogi oraz koty.

              Bakteryjna naczyniakowatość (Bacillary angiomatosis - BA) to zakaźna choroba
              skóry i narządów wewnętrznych wywołana przez bakterie z rodzaju Bartonella.

              Bacillary angiomatosis opisana po raz pierwszy w 1983 roku, jest zaburzeniem
              dotyczącym proliferacji naczyń, której przyczyną są Bartonella quintana oraz
              Bartonella henselae. Schorzenie to zwykle rozwija się u pacjentów z obniżoną
              odpornością. Bakterie z rodzaju bartonella namnażają się w komórkach śródbłonka
              naczyń krwionośnych wywołując stan zapalny w obrębie ich ścian. Komórki
              śródbłonka obrzmiewają i obumierają, co prowadzi do zakrzepów i martwicy całej
              ściany naczyniowej. Zmiany skórne będące najczęstszym objawem zakażenia
              występują na tułowiu, kończynach oraz twarzy. Wyróżnia się 2 postaci kliniczne:
              postać powierzchowną, przypominającą ziarniniak naczyniowy oraz postać głęboką.
              W postaci powierzchownej obecne są pojedyncze lub mnogie grudki lub guzki o
              jasnoczerwonym zabarwieniu, czasem wrzodziejące. Postać głęboka, podskórna
              charakteryzuje się obecnością guzów bądź nacieków guzowatych koloru skóry,
              przypominających naczyniaki jamiste lub mięsakowatość Kaposiego. Objawy ogólne
              to gorączka, bóle głowy, osłabienie, złe samopoczucie. Może dochodzić do zajęcia
              węzłów chłonnych, opłucnej, układu kostnego, tkanki mózgowej, wątroby, śledziony
              i szpiku kostnego. W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić mięsakowatość
              Kaposiego, ziarniniak naczyniowy, oraz brodawki peruwiańskie w II fazie rozwoju.
              Leczenie polega na doustnym podawaniu antybiotyków przez kilka tygodni.
              Szczególnie korzystna okazała się erytromycyna."
    • password14 Re: zmiany skórne- jakie? 29.06.08, 23:39
      U mnie na dloni na zewnetrznej czesci pojawily sie male(srednica okolo 2-3 mm)
      uwypuklenia w liczbie okolo 10. Barwa skóry w tym miejscu się nie zmienila.
      Czort wie co to jest ale pojawilo sie to mniej wiecej w czasie gdy zlapalem
      borelioze. Najbardziej jednak rozsmieszyl mnie swoja "fachowoscia" lekarz,
      ktoremu pokazalem to "cos". Odpowiedzial krotko - "trzeba poczekac niech to sie
      powiekszy, na razie to zostaw". Normalnie witki opadajasad. Od tej pory minelo
      jakies 7 miesiecy - delikatnie sie powiekszylo. Poki co nie przeszkadza mi to
      ale wciaz nie wiem co to jest. Moze ktos z Was mial cos podobnego i wie jak to
      leczyc?
      • reni5553 Re: zmiany skórne- jakie? 23.11.08, 15:37
        ^
        • mangurr123 Re: zmiany skórne- jakie? 26.11.08, 14:55
          A ja mam takie białe na klatce pierciowej takie jakby pod skórą,
          kilka na ramionach ,jedną na lewym nadgarstku , jedną na prawym
          przedramieniu , wybieram sie do dermatologa ale wybrac cos sie nie
          mogesmile,a i czasem mam na klatce piersiowej swędzące zaczerwienienie
          chwilke po swędzi i samo swędzi. Raz tez po umyciu naczyn miałem
          kilka czerwonych swedzącyhc na dłoniach, moze jakas alergia wkońcu
          nie mozna zwalac wszystkiego na bb.Pozdro
          • a.guzia Re: zmiany skórne- jakie? 10.05.09, 20:21
            Podbijam, bo wątek ciekawy, a przy okazji chcę Was zapytać, czy czerwone
            kropeczki, jakby po ukłuciu igłą, zawsze są wynikiem koinfekcji? Mam ich ze 3 na
            dekolcie i pojawiły w trakcie leczenia. Dodam, że w Poznaniu wszystkie
            koinfekcje wyszły negatywnie.
            A tu link do zdjęcia. fotoforum.gazeta.pl/photo/9/gd/gg/stb1/aCVUVq3QHQi4V6HNoX.jpg alt=CSC_0004 title=CSC_0004 /></a>" border="0" alt="<a href=http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,1793566.html><img src=fotoforum.gazeta.pl/photo/9/gd/gg/stb1/aCVUVq3QHQi4V6HNoX.jpg alt=CSC_0004 title=CSC_0004 /></a>">
            • metroo Re: zmiany skórne- jakie? 12.05.09, 20:20
              Dwanaście lat temu,po dwóch lub trzech tyg.od ugryzienia kleszcza miałam całe
              ręce i nogi w takich kropeczkach,właśnie jak by mnie ktoś igłą podziabał i
              krewka wyszła,rumienia nie miałam,ale ślad po kleszczu potwornie mnie swędział.
              Wizyta u dermatologa,brak rumienia,brak boreliozy,wysypka od jedzenia.Dodam,że
              pierwszy raz coś takiego miałam.
              Koniec wizyty.Szkoda,że wtedy internetu nie było.Może nie byłabym w takim stanie
              jak teraz jestem.
              Ania
              • a.guzia Re: do metroo 22.05.09, 12:24
                Czy oprócz bb miałaś też jakieś koinfekcje?
                • metroo Re: do metroo 25.05.09, 19:25
                  Wyszła mi bartonella,babesjoza i mykoplazmy.
                  • metroo Re: do metroo 25.05.09, 19:30
                    Powtórz badania w Lublinie,mi jedne wyszły dodatnio w Lublinie a ujemne w Poznaniu.
    • patrycja.tychy Re: zmiany skórne- jakie? 13.05.09, 11:58
      W trakcie leczenia boreliozy nie mam żadnych zmian skórnych, ale dwa
      miesiące przed postawieniem diagnozy (a wtedy napewno już byłam
      chora) miałam łupież Gilberta. Sa to czerwone swędzące plamki w
      okolicach korpusu. Najpierw pojawia się jedna większa plama- matka,
      a potem duzo małych plamek. Byłam wtedy z tym u dermatologa,
      powiedział że nie ma na to lekarstwa, że samo przejdzie, tylko
      trzeba sie kąpać w krochmalu aby złagodzić świąd - nasza służba
      zdrowia sad. To samo uczulenie miałam jakiś rok wcześniej i jestem
      ciekawa czy już wtedy nie miałam boreliozy a to był jeden z jej
      objawów, jest to trudne do zdefiniowana bo nie miałam rumienia,
      kleszcza nie pamiętam. Poszperałam trochę w necie i wyczytałam że
      łupież Gilberta powoduje wirus opryszczki, dlatego też robiąc
      badania PCR na boreliozę w Poznaniu, zrobiłam sobie PCR na wirus
      opryszczki - wyszedł negatywnie, także nie wiadomo skąd wziął się
      łupież Gilberta. Trochę to dziwne, ale może któś miał coś podobnego
      przed postawieniem diagnozy, co by potwierdziło że może jest to
      jeden z objawów zakażenia bakterią krętka.
      • koala101-0 czerwony szlaczek z kropeczzek na ramieniu 25.05.09, 19:31
        kilka dni temu na ramieniu zauważyłam taki szlaczek a własciwie dwa
        szlaczki na ramieniu. Tak jakby krętki sobie tu maszerowały i cos
        się z nimi działo w czasie wedrówki.
        Zamieszczam link.
        aukcja.onet.pl/show_item.php?item=641176051
        Było to w czasie silnego stresu związanego z moją sytuacją
        finansową... po pewnej wiadomosci...
        Dziś mam 3 kropy zesiwiałe i kilka czerwonych.
        Co to może oznaczać?
        • a.guzia Re: czerwony szlaczek z kropeczzek na ramieniu 26.05.09, 09:05
          Wstaw poprawny link, bo ten odnosi się do jakiejś aukcjiwink
    • koala101-0 Re: zmiany skórne- jakie? 26.05.09, 08:39
      ^

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka