Dodaj do ulubionych

Świątynie romańskie

09.09.22, 22:14
Zgodnie z wikpiepdią
Architektura romańska rozwijała się w X-XIII wieku w krajach Europy. Termin „romańska” został wprowadzony dopiero w XIX wieku, najpierw w filologii dla określenia grupy języków wywodzących się z łaciny, później dla sztuki i architektury bazującej na dokonaniach architektury starożytnego Rzymu. Okres trwania architektury romańskiej jest różny w poszczególnych państwach. Nie da się precyzyjnie określić momentu zakończenia tej tendencji stylowej. Najwcześniej, bo już w połowie XII wieku, od tego stylu zaczęli odchodzić budowniczowie w Île-de-France, jednocześnie jednak z narodzinami gotyku powstawały wspaniałe przykłady budowli romańskich w Burgundii. Na rubieżach Europy tendencje romańskie w architekturze będą trwały jeszcze przez cały XIII wiek.
Kościoły romańskie planowane były na rzucie prostokąta lub krzyża łacińskiego z prezbiterium zakończonym półkolistą absydą. Były to kościoły bazylikowe lub halowe. Mniejsze budowle czasem rozwiązywano też na planie centralnym – krzyża greckiego lub rotundy. Wnętrze kościoła dzielono rzędami kolumn lub filarów najczęściej na trzy nawy.

Świątynie neoromańskie pokazujemy tutaj

Archiwum starych edycji wątku w Chmurze jest tutaj:
drive.google.com/file/d/1tmDjdI1NtbUzsFdoweBPOES8XsG4lj6R/view?usp=sharing
drive.google.com/file/d/11MHsAjORKejxqcwoW0SWSe_EbnXL1Tlj/view?usp=sharing
drive.google.com/file/d/1sdhs9ovzBp-pu4XHeWI6KKyjSqfXTBXO/view?usp=sharing
Obserwuj wątek
  • orkaa.ff Hiszpania, Katalonia, Girona 13.10.22, 09:29
   Bazylika San Feliu - łącząca styl romański, gotycki i barokowy
   • orkaa.ff Re: Hiszpania, Katalonia, Girona 13.10.22, 09:31
    cd.
    • orkaa.ff Re: Hiszpania, Katalonia, Girona 13.10.22, 09:32
     i jeszcze jeden zestaw
  • baga Świątynie romańskie - Heviz 09.11.22, 19:42
   Dokładny data wybudowania kościółka nie jest znana, ale zakłada się, że powstał w II połowie XIII wieku. W czasie wojen tureckich został zniszczony. Na szczęście odbudowa przeprowadzona w 1731 r. ograniczyła się jedynie do najpotrzebniejszych napraw, podstawowa średniowieczna forma nie uległa zmianie. Odnowiony kościół został ponownie konsekrowany. Kolejne remonty miały miejsce w 1860, 1912, 1964 i 1990 roku, kiedy to spłonęła konstrukcja dachu.
   Kościół jednonawowy, orientowany. Jego główną cechą jest trzykondygnacyjna wieża zachodnia, która w porównaniu z podobnymi kościołami wiejskimi ma niezwykle bogatą konstrukcję. Podwójne i potrójne bliźniacze okna znajdują się na wszystkich poziomach. Jej budowniczy prawdopodobnie znał wieże większych katedr i opactw i naśladował je we własnej pracy. Wieżę wieńczy ciekawy, oryginalny hełm.
   Wewnątrz zachowane fragmenty oryginalnych dekoracji malarskich. Sklepienie nad prezbiterium pochodzi z okresu baroku, kiedy to wykonano duży remont obiektu. Do tej renowacji nawiązuje dekoracja nad łukiem kaplicy oraz napis „Renovatum est an domini 1731 die 10 marci”. W wystroju wnętrza znajduje się konsekrowany krzyż średniowiecznego pochodzenia.
   Kościół p.w. św. Marii Magdaleny jest jednym z trzech kościołów romańskich w rejonie Balatonu.
   https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/ub/te/hqdy/zaC9gLaUZghnzdKzX.jpg

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka