Dodaj do ulubionych

Roślina - Algi

27.08.22, 22:39
1.Jestem bardzo zainteresowany odpowiedzia na biologiczne pytanie, czy Algi (ktore sa zbudowane w wiekszosci z wody) traca/pobieraja wode ze srodowiska w ktorym sie znajduja na rozrost i/lub jest mozliwosc poprzez ''wyprasowanie'' tych alg na zimno odzsykac pobrana z nich wode...?

2. Chodzi mi o to ze jesli bede mial przykladowo 100litrowy baniak z woda w ktorej chcialbym hodowac Algi to czy musialbym go uzupelniac na nowo woda???
Obserwuj wątek
    • kornel-1 Re: Roślina - Algi 31.08.22, 11:21
      „Algi zbudowane w większości z wody” - jak dla mnie brzmi dziwacznie, ale mniejsza o to.
      Bardziej dziwaczny jest problem: nie wiadomo czy techniczny, czy ekonomiczny, czy „naukowy”, cokolwiek by to miało znaczyć.
      Oczywiste, że hodowla alg musi wiązać się ze zużyciem wody, gdyż woda „buduje” algi. Przyjmując za Ebelingiem „skład cząsteczkowy” C106H263O110N16P dla alg, powstawanie biomasy można przedstawić równaniem:

- dla azotu amonowego:
      16 NH4(+) + 106 CO2 + 106 H2O + HPO4(2-) -> C106H263O110N16P + 106 O2 + 14 H(+)
      - dla azotu azotanowego”
      16 NO3(-) + 124 CO2 + 124 H2O + HPO4(2-) -> C106H263O110N16P + 138 O2 + 18 HCO3(2-)

Jak widać, wytworzenie 3,5 kg alg „kosztuje” 1,9-2,2 kg wody. Do tego trzeba dodać wodę (18 kg), która jest zawarta wewnątrz komórek (90%), co sumarycznie daje około 20 kg wody (na 3,5 kg wyprodukowanych alg).
      Podsumowując: zużycie wody na 100 kg alg wynosi:
      58 bezpowrotnie
      520 do ewentualnego odzyskania.
      Na ile efektywna będzie liofilizacja? Przyjmijmy 95%. Czyli odzyskać można prawie 500 kg wody.

Pytanie: po co? Jeśli po to, by produkować liofilizowane algi, to zawracanie wody jest uzasadnione.
      Koszt wody będzie zawsze niższy niż proces jej usuwania. W ogólności nie opłaca się zawracać wody.
      Dodatkowy problem: czy woda z odzysku nie będzie zawierała szkodliwych dla hodowli substancji.
      • boumann Re: Roślina - Algi 11.09.22, 19:38
        Dziekuje za naukowa odpowiedz, aczkolwiek wciaz nie jestem zaspokojony wiedza...

>''wytwarzanie wody z wodoru i tlenu jest tak proste, jak zmieszanie wodoru z tlenem i dodanie iskry lub ciepła. >Zrównoważone równanie reakcji chemicznej to: 2 H2 + O2 → 2 H2O jest to reakcja syntezy, która wytwarza >wodę z jej pierwiastków.''

Stad moje pytanie, poniewaz z alg mozliwym jest wytworzenie wodoru, ktory pozniej bedzie zuzyty wraz z tlenem do produkcji wody i dlatego jestem tak niezmiernie ciekawy czy ludzie beda kiedys w stanie utworzyc 'nieskonczone' zrodlo wody?

Ktos cos?

P.S: 'nieskonczone' bynajmniej na tak dlugo jak gwiazdy beda zaopatrywaly planete w energie...
        • kornel-1 Re: Roślina - Algi 11.09.22, 20:30
          boumann napisał:

> Stad moje pytanie, poniewaz z alg mozliwym jest wytworzenie wodoru, ktory pozni
          > ej bedzie zuzyty wraz z tlenem do produkcji wody i dlatego jestem tak niezmiern
          > ie ciekawy czy ludzie beda kiedys w stanie utworzyc 'nieskonczone' zrodlo wody?

Wodór produkowany może być z alg w myśl uproszczonej reakcji [1] (pośrednia fotoliza):
          6 H2O + 6 CO2 -> C6H12O6 + 6 O2
          C6H12O6 + 6 H2O -> 6 CO2 + 12 H2

Proces ma na celu pozyskanie "czystego" paliwa (wodoru) a dokładniej energii z reakcji spalania wodoru. Woda powstaje w ilości równej ilości wody potrzebnej do wytworzenia alg (tj. źródła wodoru). Proces nie może być więc źródłem wody.
          Przemyśl.

[1] Archita Sharma, Shailendra Kumar Arya: Hydrogen from algal biomass: A review of production process, Biotechnology Reports, Volume 15, September 2017, Pages 63-69

k.
          • boumann Re: Roślina - Algi 12.09.22, 17:45
            Czy uwazasz, ze sposrod wszystkich dostepnych chemicznych procesow na naszej planecie nie ma mozliwosci powstania źródła wody, zakladajac ze energia slonca bedzie od tak po prostu wraz z tlenem (ktory jest przeciez produktem roslin)?

Pozdrawiam
            • kornel-1 Re: Roślina - Algi 12.09.22, 20:00
              boumann napisał:

> Czy uwazasz, ze sposrod wszystkich dostepnych chemicznych procesow na naszej pl
              > anecie nie ma mozliwosci powstania źródła wody, zakladajac ze energia slonca be
              > dzie od tak po prostu wraz z tlenem (ktory jest przeciez produktem roslin)?

Obawiam się, że nie rozumiem pytania.

k.
              • boumann Re: Roślina - Algi 12.09.22, 20:37
                Napisalem to pytanie majac na mysli cala dyskusje, a wiec... Czy uwazasz, ze nie ma na swiecie sposobu poprzez jakies chemiczne procesy utworzyc mozliwosc produkcji źródła wody, tj. ''zmieszanie wodoru z tlenem i dodanie iskry lub ciepła''
                • kornel-1 Re: Roślina - Algi 12.09.22, 21:52
                  boumann napisał:

"sposob, by utworzyc mozliwosc produkcji źródła wody"

Nie gniewaj się, ale to przekracza moje możliwości pomocy.

k.
                  • boumann Re: Roślina - Algi 12.09.22, 22:01
                    Dziekuje za i tak w miare stosunkowo duzej pomocy!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka