16.06.04, 02:33
W ostatnich latach nawet prasa (podejrzewam, ze ta niedouczona) uprawia
manieryczne wstawianie apostrofow przy odmianie cudzoziemskich nazwisk, nawet
tych najprosciej odmieniajacych sie po polsku, np. Chirac'a. Skad sie to
wzielo?
Przeciez zawsze mnie uczono, ze apostrof stosuje sie tam, gdzie koncowka
nazwiska zmienia sie przy wymawianiu, np. de Gaulle'a.
Czy jest na to jakas rada?
Moze przynajmniej uczyc dziennikarzy, bo oni te zaraze roznosza.
Obserwuj wątek
    • ja22ek Re: apostrofy 16.06.04, 08:05
      To jest ortografia ludowa, której najstarsze ślady ("Newton'a") znalazłem w
      książce XIX-wiecznej. Trzeba przyznać, że trzyma się doskonale. Można by
      edukować dziennikarzy, ale kto za to zapłaci? Wszystkie firmy tną koszty i
      chętniej zatrudniają tańszych niedouków niż droższych nauków. Tylko ci
      nauczeni, którzy mają wcześniej zdobytą markę, mogą liczyć na pracę.

      Pozdrawiam
      Jazzek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka