Dodaj do ulubionych

Juszczenko odtwarza kozactwo

04.05.08, 11:10
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zamierza odtworzyć ukraińskie
kozactwo. Stosowny projekt ustawy prezydent złożył już w Radzie
Najwyższej Ukrainy. Przy prezydencie ma powstać Kozacza Rada, kozacy
mają również współpracować z lokalnymi władzami. Na poziomie
lokalnym, dla współpracy z regionalnymi administracjami miałyby
powstać konsultacyjno-doradcze organy tak zwanej Rady Ukraińskiego
Kozactwa. Ruch kozacki otrzyma wsparcie ze strony państwa, "stworzy
warunki dla odrodzenia i rozwoju ukraińskiego kozactwa, jego
historycznych, patriotycznych, gospodarczych, kulturowych, duchowych
i moralnych wartości".
W myśl projektu ustawy pod nazwą "O podstawach odtworzenia i rozwoju
ukraińskiego Kozactwa, kozackich organizacji i ich zjednoczenia"
formacje kozackie mają podlegać obowiązkowej rejestracji państwowej
i mieć jednolitą symbolikę zatwierdzoną przez ogólnokrajową Wielką
Radę Kozaczą.
www.naszdziennik.pl/index.php?typ=sw&dat=20080502&id=sw13.txt
Obserwuj wątek
    • mat120 Re: Juszczenko odtwarza kozactwo 04.05.08, 22:37
      liberum_veto napisał:
      Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zamierza odtworzyć ukraińskie
      > kozactwo.

      Zamienił stryjek siekierkę na kijek.smile) Bandy UPA na bandy
      Chmielnickiego.wink I co może Rzeczpospolita weźmie ich jak niegdyś
      na żołd? Zdaje się, że Jużcienko kiepsko zna historię i nie wie
      bidak, że kozackie awanturnictwo zakończyło się Perejasławiem. Może
      i tym razem oddadzą Ukrainę Rosji...?
      • narodnadiya Re: Juszczenko odtwarza kozactwo 04.05.08, 23:18
        Моє ставлення до цього досить скептичне за такими причинами:
        1. Українська культура безумовно увібрала в себе дух козацтва, але на відміну
        від Росії, локальна козацька культура не збереглася. Тому ці об'єднання можуть
        носити штучний характер,а їх члени будуть мати різне бачення щодо функціонування
        цих структурcrying від вузько охоронних функцій до функції збереження традицій тощоwink.
        2. Державна підтримка будь-яких громадських організацій, на мою думку, річ більш
        негативна, ніж позитивна, адже це призводить до: бюрократизації, показушності та ін.
        • vivc Re: Juszczenko odtwarza kozactwo 06.05.08, 01:20
          [Я вживаю автоматичного перекладача із сторони:
          www.ukrindustrial.com/en/translate/ , я маю надію що перекладає добре,
          я не знаю мову українського і не маю як той перевірити. smile]

          Мені особисто думається це хворе - оце так немовби поляки стверджували що хочуть
          знову створити в Польщі шляхту, або також немовби німці хотіли творити
          організації за зразком прадавніх орд і ранньосередньовічних германських воїнів.
          Иусхцхенко вже нелюбимий на тим форум за ставлення, що дуже політизується, до
          злочину УПА який показує - і по-моєму та справа з Козаками показує що він має
          хіба якийсь дивний, мало здоровий підхід до реальності.
          • liberum_veto rewelacja 06.05.08, 17:10
            Ten program do tłumaczenia tekstów to prawdziwa REWELACJA. Nawet nie
            wiedziałem, że coś takiego jest dostępne w internecie. Tylko Ci
            nazwisko Juszczenko coś dziwnie zdeformował... smile

            Wrzuciłem wpis "narodnadiya" i wyszło mi coś takiego:
            Mój stosunek do tego jest dosyć sceptyczny za takimi przyczynami:
            1. Ukraińska kultura niewątpliwie óâłáđŕëŕ u siebie duch kozaków,
            ale w odróżnieniu od Rosji, regionalna kozacka kultura nie
            zachowywała się. Dlatego te zjednoczenia mogą nosić sztuczny
            charakter, a ich członkowie będą mieć różną wizję co do
            funkcjonowania tych struktur(od wąsko ochronnych funkcji do funkcji
            utrzymania tradycji i tym podobnie).
            2. Państwowe poparcie jakichkolwiek społecznych organizacji, moim
            zdaniem, rzecz jest bardziej negatywna, aniżeli dodatnia,
            przecież ...
          • liberum_veto Związek Szlachty Polskiej 18.05.08, 13:57
            Związek Szlachty Polskiej już od dawna istnieje. Załączam link do
            wywiadu z K. Tołwińskim na temat działalności Oddziału w Białymstoku
            www.wrotapodlasia.pl/pl/wywiady/jubilat+o+ZSP.htm
            - Województwo podlaskie jest obszarem o wyjątkowo trwałej tradycji
            szlacheckiej i kulturze, które wywodzą się z czasów Pierwszej
            Rzeczypospolitej, także później z okresu rozbiorów i Drugiej
            Rzeczypospolitej. Do 1935 r. była tu ostoja kultury szlacheckiej,
            kultury zaściankowej. Pod względem liczebności szlachta podlaska
            była najliczniejsza w kraju, szczególnie na ziemiach bielskiej,
            mielnickiej, drohiczyńskiej.
            Nasza inicjatywa jest rodzajem hołdu składanego naszym przodkom i
            ich potomkom, którzy tworzyli tę tradycję i kulturę. Wykorzystujemy
            czas, aby odkłamać prawdę o polskiej szlachcie i zmienić jej obraz
            wypaczony od okresu Pierwszej Rzeczypospolitej. W okresie niewoli
            nie mieliśmy na to wpływu, potem okres 20-lecia międzywojennego był
            zbyt krótki, aby dokonać refleksji o pozytywnej roli szlachty
            średniej i drobnej. Nie wymieniam tu ziemiaństwa, ponieważ jeśli
            mówimy o jakichkolwiek przewinieniach to dotyczą one ziemiaństwa
            właśnie i magnaterii. Potem lata powojenne aż do 1989 r. też nie
            były dobrym okresem na obiektywną ocenę roli polskiej szlachty. A to
            właśnie ona przyczyniła się do odzyskania niepodległości. Warto
            zatem sięgać do naszych polskich i podlaskich korzeni szczególnie
            tuż przed 1 maja 2004 r., u progu połączenia z Unią Europejską.
            Nasza kultura jest naszą identyfikacją narodową.
            Związek Szlachty Polskiej to nie tylko hołd złożony przeszłości, ale
            również pomysł na funkcjonowanie w przyszłości. Na to byśmy mogli
            markować określone produkty, towary, a szczególnie te regionalne, ze
            znamionami kultury szlacheckiej. Dyskutowaliśmy o tym, aby związek
            miał wpływ chociażby na promocyjne wykorzystanie herbów
            szlacheckich, które stanowiły dla nas znaczną wartość, a których
            dzisiaj polskie prawo nie chroni. Gdyby je wykorzystać przy
            wartościowych przedsięwzięciach, wyrobach rękodzieła, rzemiosła, z
            szacunkiem dla tych znaków, byłoby to naprawdę z pożytkiem i dla
            tradycji i dla promocji naszego województwa.
            • preminger Konfederacja Spiska 18.05.08, 20:17
              liberum_veto napisał:

              > Związek Szlachty Polskiej już od dawna istnieje. we, że to nie lody malinowe..."


              ale Konfederaci króla już mają
              www.konfederacjaspiska.pl/
        • mat120 Re: Juszczenko odtwarza kozactwo 06.05.08, 21:30
          Nie bardzo rozumiem, czemu miałoby służyc odrodzenie kozactwa. Jego
          ogólna ocena jest w zasadzie negatywna. Kozacy najbardziej
          odznaczyli się chyba politycznym awanturnictwem, krótkowzrocznością
          i sami doprowadzili do podziału Ukrainy. Ba, znaczną jej częśc,
          oddali dobrowolnie Rosji. Ten akt politycznej głupoty do dziś ciąży
          Ukrainie.
    • mat120 Re: Juszczenko odtwarza kozactwo 19.05.08, 21:11
      Tak się przy okazji yej restytucji kozactwa zastanawiam kto im
      dostarczy Żydów?
      • preminger Re: Juszczenko odtwarza kozactwo 19.05.08, 22:22
        mat120 napisał:

        > Tak się przy okazji yej restytucji kozactwa zastanawiam kto im
        > dostarczy Żydów?


        może niewiasta o imieniu Julia ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka