Dodaj do ulubionych

Podatek od spadku- pytanie

30.07.12, 10:24
Kochane, z cyklu wy wszystko wieciesmile
Znajoma odziedziczyła w spadku po mężu sporą kwotę w euro,ona Polka, on był Austriakiem, ona planuje teraz wracać do Polski, euro było dorobkiem jego życia sprzed ślubu jeszcze (byli małżeństwem niecałe 2 lata) i teraz zagwostka - jak w takiej sytuacji jest z podatkiem?
Czy to się zgłasza do skarbówki teraz w jakimś konkretnym terminie czy dopiero w przyszłym roku przy rocznym rozliczaniu?
Koleżanka owszem do US pewnie się uda, ale jak wróci do kraju, co jeszcze chwilę potrwa, stąd moje pytanie niejako w jej imieniu.
Obserwuj wątek
  • attta Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 10:41
   Nie wiem jak to jest, jesli chodzi o obcokrajowca.W kraju musi się odbyć sprawa spadkowa i od terminu wydania wyroku masz 6 miesięcy na zgłoszenie do US(tak było 2 lata temu), Jeśli tego nie zrobisz płacisz podatek.
  • b-b1 Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 10:45
   Po śmierci męża ma 6 miesięcy na przyjęcie/odrzucenie spadku. Wystarczy pójść do notariusza i spisać odpowiedni papier. W teorii-jak ma papier idzie do banku-wyciąga kasę męża.
   Wtedy jak się nie mylę, spadek jest bez podatku. Jeśli tego nie zrobi w ciągu 6-ciu miesięcy spadek i tak będzie jej -ale przez US jest to traktowane jak "wzbogacenie się"-a nie jak spadek-i należy się podatek.
   Przynajmniej tak jest z odziedziczonym domem-z kasą na pewno podobnie.
  • mala_mujer Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 12:11
   Od razu zaznaczę, że ekspertem to ja nie jestem, ale czy ta sprawa na pewno jest regulowana prawem polskim?
   Jeżeli mieszkali w Austrii (tak rozumiem) i tam mieli rezydencję podatkową, to chyba powinna przyjąć spadek i rozliczyć się z tamtejszym fiskusem?
   Czy w Austrii jest podatek od spadku? W PL teraz już nie ma.
   • anetapzn Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 12:39
    mala_mujer napisała:

    > Od razu zaznaczę, że ekspertem to ja nie jestem, ale czy ta sprawa na pewno jes
    > t regulowana prawem polskim?
    > Jeżeli mieszkali w Austrii (tak rozumiem) i tam mieli rezydencję podatkową, to
    > chyba powinna przyjąć spadek i rozliczyć się z tamtejszym fiskusem?

    Ona ma cały czas polskie obywatelstwo kilka tygodni była w Austrii, kilka w Polsce, prace w ramach umowy o dzieło robila i rozliczała się w Polsce. Tyle sie od niej dowiedziałam.
    Więcej nie wiem, przekażę jej to co od was się dowiedziałam resztę niech sie sama dowiaduje.
    • kamunyak Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 13:37
     W Polsce obecnie nie ma podatku od spadku w linii prostej. Czyli np. po mężu.
     To nie ma znaczenia ile lat był męzem.
     W ciągu 6 mies. od nabycia spadku trzeba złożyć w US deklarację/zeznanie co się odziedziczyło żeby zostać zwolnionym od podatku.
     Jednak...kiedy zmarła moja mama to rozliczałam sie z US właściwym dla zameldowania mamy, a nie moim. Jak jest w przypadku obcokrajowca? nie wiem ale w US znajomej na pewno tak.
     • kreska7211 hmmm odpowiada fachowiec ;) 30.07.12, 15:44
      po pierwsze sprawa spadkowa - jak cuozdziemiec i mieszkał w swoim kraju - to tam załatwia sprawę spadkową
      generalnie w sprawach spadkowych włąściwe jest tzw prawo ojczyste zmarłego! czyli jeśli on był Austriakiem to wg ichniego prawa, a jak tam to jest uregulowane to nie wiem
      wg naszego prawa - sprawa spadkowa sąd albo notariusz, przyjecie bądź odrzucenie spadku jeszcze nie jest sprawą spadkową, chyba, że to oswiadczenie jest składane w toku sprawy spadkowej
      od przeprowadzenia sprawy spadkowej - prawomocne postanowienie sądu albo notarialny akt poświadczenia dziedziczeni jest 6 miesięcy na zgłoszenie w urzedzie spadkowym majątku nabytego w spadku
      w prawie polskim nie ma podatku od spadku po mężu - jesli zgon nastąpił po 01.01.2007 a spadkobierca zgłoisł nabycie spadku w termie 6 mcy od stwierdzenia nabycia spadku - jak wyzej pisałam
      nie wiem jak jest w prawie austriackim z podatkiem od spadku i nie sprawdząłam jak ma czy jest tu umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka