Dodaj do ulubionych

Podatek od spadku- pytanie

30.07.12, 10:24
Kochane, z cyklu wy wszystko wieciesmile
Znajoma odziedziczyła w spadku po mężu sporą kwotę w euro,ona Polka, on był Austriakiem, ona planuje teraz wracać do Polski, euro było dorobkiem jego życia sprzed ślubu jeszcze (byli małżeństwem niecałe 2 lata) i teraz zagwostka - jak w takiej sytuacji jest z podatkiem?
Czy to się zgłasza do skarbówki teraz w jakimś konkretnym terminie czy dopiero w przyszłym roku przy rocznym rozliczaniu?
Koleżanka owszem do US pewnie się uda, ale jak wróci do kraju, co jeszcze chwilę potrwa, stąd moje pytanie niejako w jej imieniu.
Obserwuj wątek
    • attta Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 10:41
      Nie wiem jak to jest, jesli chodzi o obcokrajowca.W kraju musi się odbyć sprawa spadkowa i od terminu wydania wyroku masz 6 miesięcy na zgłoszenie do US(tak było 2 lata temu), Jeśli tego nie zrobisz płacisz podatek.
    • b-b1 Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 10:45
      Po śmierci męża ma 6 miesięcy na przyjęcie/odrzucenie spadku. Wystarczy pójść do notariusza i spisać odpowiedni papier. W teorii-jak ma papier idzie do banku-wyciąga kasę męża.
      Wtedy jak się nie mylę, spadek jest bez podatku. Jeśli tego nie zrobi w ciągu 6-ciu miesięcy spadek i tak będzie jej -ale przez US jest to traktowane jak "wzbogacenie się"-a nie jak spadek-i należy się podatek.
      Przynajmniej tak jest z odziedziczonym domem-z kasą na pewno podobnie.
    • mala_mujer Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 12:11
      Od razu zaznaczę, że ekspertem to ja nie jestem, ale czy ta sprawa na pewno jest regulowana prawem polskim?
      Jeżeli mieszkali w Austrii (tak rozumiem) i tam mieli rezydencję podatkową, to chyba powinna przyjąć spadek i rozliczyć się z tamtejszym fiskusem?
      Czy w Austrii jest podatek od spadku? W PL teraz już nie ma.
      • anetapzn Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 12:39
        mala_mujer napisała:

> Od razu zaznaczę, że ekspertem to ja nie jestem, ale czy ta sprawa na pewno jes
        > t regulowana prawem polskim?
        > Jeżeli mieszkali w Austrii (tak rozumiem) i tam mieli rezydencję podatkową, to
        > chyba powinna przyjąć spadek i rozliczyć się z tamtejszym fiskusem?

Ona ma cały czas polskie obywatelstwo kilka tygodni była w Austrii, kilka w Polsce, prace w ramach umowy o dzieło robila i rozliczała się w Polsce. Tyle sie od niej dowiedziałam.
        Więcej nie wiem, przekażę jej to co od was się dowiedziałam resztę niech sie sama dowiaduje.
        • kamunyak Re: Podatek od spadku- pytanie 30.07.12, 13:37
          W Polsce obecnie nie ma podatku od spadku w linii prostej. Czyli np. po mężu.
          To nie ma znaczenia ile lat był męzem.
          W ciągu 6 mies. od nabycia spadku trzeba złożyć w US deklarację/zeznanie co się odziedziczyło żeby zostać zwolnionym od podatku.
          Jednak...kiedy zmarła moja mama to rozliczałam sie z US właściwym dla zameldowania mamy, a nie moim. Jak jest w przypadku obcokrajowca? nie wiem ale w US znajomej na pewno tak.
          • kreska7211 hmmm odpowiada fachowiec ;) 30.07.12, 15:44
            po pierwsze sprawa spadkowa - jak cuozdziemiec i mieszkał w swoim kraju - to tam załatwia sprawę spadkową
            generalnie w sprawach spadkowych włąściwe jest tzw prawo ojczyste zmarłego! czyli jeśli on był Austriakiem to wg ichniego prawa, a jak tam to jest uregulowane to nie wiem
            wg naszego prawa - sprawa spadkowa sąd albo notariusz, przyjecie bądź odrzucenie spadku jeszcze nie jest sprawą spadkową, chyba, że to oswiadczenie jest składane w toku sprawy spadkowej
            od przeprowadzenia sprawy spadkowej - prawomocne postanowienie sądu albo notarialny akt poświadczenia dziedziczeni jest 6 miesięcy na zgłoszenie w urzedzie spadkowym majątku nabytego w spadku
            w prawie polskim nie ma podatku od spadku po mężu - jesli zgon nastąpił po 01.01.2007 a spadkobierca zgłoisł nabycie spadku w termie 6 mcy od stwierdzenia nabycia spadku - jak wyzej pisałam
            nie wiem jak jest w prawie austriackim z podatkiem od spadku i nie sprawdząłam jak ma czy jest tu umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka