Dodaj do ulubionych

BALKANSKI KOCIOL - CO ROBIC?

IP: 194.181.183.* 07.06.01, 15:32
zachodowi (celowo nie uzywam tu mialkiego sformulowania "wspolnota
miedzynarodowa"), ktory uwiklal sie na wiele lat na balkanach, brakuje
jakiejkolwiek wizji dlugofalowego rozwiazania problemow tego regionu.
Argumenty o swiatlej i pokojowej przyszlosci zwasnionych panstw i narodow w
ramach wielkiej i bogatej unii europejskiej nikogo tam przeciez nie
przekonuja. waszyngton i bruksela zachowyuja sie chaotycznie i najczesciej
podejmuja dzialania spowodowane czynnikami zewnetrznymi (np. wybory w usa -
1996 wybory w bosni, itp), zzesto wywolujac pozary, ktore sami musza gasic.
przyklad macedoni, ktora pograza sie w polityczno-militarnycm chaosie po
instrumentalnym uzyciu problemu mniejszosci albanskiej jako elementu w grze
przeciwko milosevicowi - co spowodowalo wzrost aspiracji niepodleglosciowych
albanczykow w krajach bylej jugoslawji - mowi sam za siebie.

Latwo jest jednak krytykowac zachod za ostatnie 10 lat na balkanach ale lepiej
pomowmy o konkrentych propozycjach strawienia tego"bigosu". Moim skromnym
zdaniem, fiasko inicjatyw pokojowych w krajach bylej jugoslawii polega glownie
na tym, ze zachod stara sie zmusic rozne narody do pokojowej koegzystencji w
ramach wielonarodowych panstw gdy tymczasem te narody sie na wzajem nienawidza
i zyc ze soba nie chca. dowod? wystarczy spojrzec na to co dzieje sie w bosni 5
lat po dayton, gdzie zainwewstowano miliardy w utrzymywanie tego pacjenta w
krytycznej spiaczce zamiast odwaznie siegnac po chirurgiczny skalpel.

lord owen po raz kolejny podrzucil (berliner zaitung 5 czerwca) propozycje
zorganizaowania miedzynarodowej konferencji w stylu kongresu berlinskiego 1878
gdzie Zachod wspolnie z reprezentatami zainteresowanych krajow nakreslilby nowe
granice, ktore ryzyko miedzyetnicznych konfliktow doporowadzilyby do
absolutnego minimum. Ja tez jestem od dawna podobnego zdania. Zainteresowanych
zapraszam do powaznej dyskusji.

konio
Obserwuj wątek
    • Gość: Vist << BALKANSKI KOCIOL - CO ROBIC? >><< SŁUCHAĆ NAS >> IP: *.wroclaw.sdi.tpnet.pl 07.06.01, 16:39
      Gość portalu: Konio napisał:

      > zachodowi (celowo nie uzywam tu mialkiego sformulowania "wspolnota
      > miedzynarodowa"), ktory uwiklal sie na wiele lat na balkanach, brakuje
      > jakiejkolwiek wizji dlugofalowego rozwiazania problemow tego regionu

      Szanowny Koniu !!

      Zachód już nie potrzebuje nowej wizji.

      TA została wdrożona.

      TA wizja jest prosta: najpierw NAS pytacie, My wam pozwalamy (albo nie)

      a potem zmieniamy u was władze na Nasze i udajemy że jest lepiej.

      Kontrola została przejęta. Cóż więcej ?

      Może:

      " Koń ma duży łeb, niech się martwi " :-)


      Vist
    • border Re: BALKANSKI KOCIOL - CO ROBIC? 05.05.02, 11:28

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka