Gość: zbalansowany
IP: *.mel.connect.com.au / *.bur.dialup.connect.net.au
02.02.03, 04:46
Agresja (z łaciny aggresio – napaść), napaść jednego lub kilku państw na
inne.
Napastnik to państwo, które:
1) wypowie wojnę innemu państwu, najedzie zbrojnie na terytorium innego
państwa, zaatakuje przy pomocy sił lądowych, morskich czy powietrznych
terytorium, okręty lub samoloty innego państwa;
2) dokona blokady morskiej wybrzeża czy portów innego państwa;
3) popiera uzbrojone bandy, odmawia, mimo żądania państwa najechanego,
udzielenia pomocy skierowanej przeciw tym bandom.
Wiele aktów zakazujących agresji powstało po II wojnie światowej. Artykuł 2
pkt. 4 Karty NZ zakazywał groźby lub użycia siły “przeciwko integralności
terytorialnej lub niepodległości politycznej państwa bądź w inny sposób
niezgodny z celami ONZ”.
Komisja Prawa Międzynarodowego ONZ w 1950 uznała wojnę napastniczą za
zbrodnię przeciw pokojowi i uczyniła ją zasadą prawa międzynarodowego. Zakaz
agresji znalazł się w dokumentach innych organizacji międzynarodowych: OPA,
Liga Państw Arabskich, OBWE.
Zgromadzenie Ogólne NZ w 1974 przyjęło nową definicję agresji, uzupełniając
przedwojenną np. o użycie sił zbrojnych znajdujących się na terytorium
drugiego państwa w sposób sprzeczny z warunkami umowy czy udostępnienie
przez państwo swego terytorium innemu, które dokona agresji na państwie
trzecim. Prawo do poszerzania zakresu pojęcia agresji uzyskała Rada
Bezpieczeństwa.
ONZ stosowało przymus wojskowy wobec agresora – w 1950 przeciw Korei
Północnej, w 1991 przeciw Irakowi i w 1999 przeciwko Serbii (Jugosławii).
To powyzsze omowienie agresji rzuca ciekawe swiatlo na obecna sytuacje.
Smiem twierdzic iz jezeli USA + krasnale zaatakuja Irak wbrew, czy bez zgody
ONZ same w mysl obowiazujacego prawa stana sie AGRESORAMI.