Dodaj do ulubionych

Układ chłodzenia

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.04, 11:37
Witam. Chciałbym was poprosić o radę odnośnie układu chłodzenia. Ostatnio w
moim moto zauważyłem że coś jakby płyn chłodniczy się przelewał w silniku. Tak
jakby go było za mało. W zbiorniczku wyrównawczym jest za tyle płynu więc
chyba by sobie wziął jakby co. A tak w ogóle to bym sobie ten płyn wymienił
tylko potrzebuję rady jak to po kolei zrobić. Chodzi mi głównie o
odpowietrzanie układu. ak to się robi. Czy jest gdzieś jakaś śrubka, czy się
tylko odkręca korek. Sorki że się tak mało fachowo wyrażam ale mechaniki
dopiero się uczę a nie chcę płacić tym ćwiekom w serwisie bo mogę to przecież
sam zrobić. No i ostatnio był taki myk że mi coś jakaś woda gdzieś z dołu
leciała nie wiem o co chodzi. Może coś nieszczelne ????
Prosze o rady i dzięki z góry
Pozdro
Obserwuj wątek
    • tomekzxr Re: Układ chłodzenia 21.12.04, 16:00
      Chlopie uszczelka pod glowicą Ci siadac zaczyna. Gazy z cylindrów przedmuchyje
      do ukladu chodzenia w ktorym robi sie dodatkowe cisnienie i wypycha plyn
      chlodniczy. Nie ma innej opcji. To sie zdaza, tez to robilem rok temu u
      siebie.U mnie to trwalo ok 1000km od czasu pierwszych symptomów do zupelnego
      wykonczenia.Silnik przez caly czas chodzi niby normalnie i mocy nawt nie traci
      odczuwalnie ale z czasem wywala coraz wiecej plynu. Albo sie szybko naucz
      mechaniki i wtedy jedynym kosztem bedzie nowa uszczelka albo bedziesz mial
      niezle koszty, bo to wymaga wyjęcia silnika z ramy i zdjecia głowicy.
    • Gość: Lysout Re: Układ chłodzenia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.04, 16:57
      Witam. Chciałbym was poprosić o radę odnośnie układu chłodzenia. Ostatnio w
      > moim moto zauważyłem że coś jakby płyn chłodniczy się przelewał w silniku. Tak
      > jakby go było za mało. W zbiorniczku wyrównawczym jest za tyle płynu więc
      > chyba by sobie wziął jakby co

Spróbuj jeszcze raz napisać ten fragment tekstu, ale bardziej zrozumiałym
      językiem :) A napewno będzie nam łatwiej zdiagnozować usterkę. podaj też jaki
      masz przebieg i czy motocykl był kupiony w polsce w salonie w 97 roku, czy był
      sprowadzony ileś tam lat temu od Niemca. Pozdrawiam, czekam na rozwinięcię tematu
      • Gość: marko Re: Układ chłodzenia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.04, 19:19
        Sorki, ale ostatnio jestem jakiś rozkojarzony. No to jeszcze raz
        Od razu dementuję że te "przelewanie" jak to niechybnie napisałem to
        prawdopodobnie akumulator, bo już to wyczaiłem(elektrolit mi wycieka).Chodziło o
        to że przy silniku jakby ciecz bulgotała.
        Zakładając że bulgotanie jest z akumulatora to objawy odnośnie chłodnicy są
        takie że w zbiorniczku wyrównawczym jest dużo płynu, a po odkręceniu korka pod
        bakiem(tego z chłodnicy) nie ma płynu pod korek tylko trochę niżej (jakieś 3cm).
        Wydaje mi się że układ powinien uzupełnić płyn ze zbiornika wyrównawczego(pompa
        chodzi na pewno).
        To jak już jesteśmy w temacie to jeszcze jeden problem.
        Trudno sprzęta się odpala i strzela z wydechu niemiłosiernie, a jak już zapali
        to idzie przez chwilę nierówno a potem już O.K. Ogólnie cała historia zaczęła
        się jak zatankowałem ohydnego syfu z jakieś h..jowej stacji i moto zaczął się
        dusić aż całkiem zamilkł. Dopiero jak nalałem porządnego(z BP) udało się. No i
        dzisiaj szczęśliwy że wszystko O.K. odpalam a tu strzela co jakiś czas
        niemiłosiernie ale odpalić ciężko.Swiece sprawdziłem-zalane. Czy mam rację że to
        świece są powodem tych problemów? A może paliwo narobiło jakichś szkód tylko jakich.
        P.S.
        Motocykl został przywieziony w tym roku. Z dok. wynika że stał 2 lata. Przebieg
        18tyś. km Chyba oryginalny bo tarcze hamulcowe są mało zużyte.
        pozdro
        • jagiel500 Re: Układ chłodzenia 21.12.04, 21:13
          -po pierwsze to wymien ten akumulator!!
          -po drugie tak jak kolega juz wspominal radze wymienic uszczelke pod glowica
          -zsynchronizowac gazniki
          -zobacz jak tam zapolon
          -moze juz pora zobaczyc jak tam zawory ale przy takim malym przebiegu to chyba
          malo prawdopodobne zeby byly jakies wypalone itp.
          -co do chlodzenia to jesli pompa jest ok. to moze po prostu cieknie ci przy
          wezykach doprowadzajacych ciecz?
          -mozesz wymienic plyn na nowy i zobaczyc co bedzie, wylej stary a jak wlejesz
          nowy to zakrec korek od chlodnicy i zapal silnik; jak bedzie pracowal to przez
          jakas minute posciskaj troche wezyk (od chlodnicy) przy cylindrze (zrobisz cos
          w rodzaju pompki) i cale powietrze wyleci z ukladu chlodzenia
          - jesli wszystko to zrobisz nie powinien strzelac baa nawet nie moze:))
          aa warto olej wymienic... no to juz chyba wszystko serwis full wypas:))

powodzenia

pozdro
          jagiel
      • tomekzxr Re: Układ chłodzenia 21.12.04, 23:18
        No jesli cieknie z akumulatora to niw idze problemu z chlodzeniem. Najlepiej
        sie dobrze przyjrzec temu co wycieklo bo plyn chlodniczy ma jakis kolor z
        rególy a elektrolic jest bialy i robi dziury w szmatachjak sie je zamoczy.
        Oleju w plynie chloniczym nie ma bo nie ma skad-to sa odseparowane uklady i
        nawet jak uszczelka puszcza. Bulgotanie w ukl chlodzenia i tak wskazuje na
        uszczelke. gdzyby tak sie rzeczywiscie u Ciebie dzialo to plyn jest
        wydmuchiwany z plascza wodego wokol cylindrow do chlodnicy a zniej do
        zbiorniczka wyrownawczego i z niego dopiero wylatuje przez rurke
        odpowietrzajaca.Bulgocze w zbiorniczku wyrownawczym i to najczesciej zaraz po
        zgaszeniu silnika(u mnie tak bylo). Jesli chodzi o strzelanie z wydechu przy
        odpalaniu to na pewno swiece sie konczą a problemy ze swiecami jescze bardziej
        sie ujawaniaja przy slabym pradzie(akumulator). Na probe mnozesz swiece
        wyczyscic i na krotki czas moze to pomóc ale potem wroci-jesli tak to po
        wymianie na nowe bedzie ok. Nie pisales jescze jaki przebieg. U mnie to sie
        dzialo po przekroczeniu 30tys(o ile to prawdziwy przebieg) w zxr400.
    • tomekzxr Re: Układ chłodzenia 21.12.04, 23:27
      Aha teraz doczytalem dokladniej twoj tekst- jesli w zbioniczku jest pelno a w
      chlodnicy ponizej wlasciwego poziomu to na 100% usczelka. Poziom w chlodnicy
      powinien siegac tej rurki ktora doprowadza do zbiorniczka wyrownawczego(zaraz
      pod korkiem chlodnicy).Mi uszczelka padla do konca akurat na trasie 60km od
      domu wiec lepiej zrob to za wczasu gdy juz wiesz o co chodzi-ja wtedy tez
      mialem zludzenia czemu mi czasem bulgocze a nie wiedzialem nic na pewno az do
      konca. Ja sobie z tym wszystkim poradzilem sam i nie bylo tak strasznie-ale
      warsztaty tez musza na kims zarabiac skoro istnieja.Powodzenia
      • motowicher Re: Układ chłodzenia 22.12.04, 06:23
        "Trudno sprzęta się odpala i strzela z wydechu niemiłosiernie, a jak już zapali
        to idzie przez chwilę nierówno a potem już O.K."

Sorki,że tak wyrwane, ale miałem taką samą historię w GSXR 750 W'1994.

Po pierwsze, wymień świece na nowe.Po drugie wyczysć,wyreguluj i zsynchronizuj
        gaźniki. Masz zapewne za bogaty skład mieszanki i stąd te strzelanie z wydechu
        i nierównomierna praca na ssaniu.
        Jak ktoś już wcześniej pisał, zajrzyj do zaworów. Motocyklowi nie zaszkodzi, a
        z pewnością pomoże ;-)

Życzę powodzenia i udanego sezonu ;-)
        • Gość: Marko Re: Układ chłodzenia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.12.04, 09:36
          Chłopaki dzięki serdeczne za tak wyczerpujące i cenne rady. Zrobie tak jak
          radzicie. Trzeba o ten silniczek zadbać trochę. Załuję tylko że nie zrobiłem
          tego wszystkiego zaraz po kupnie to teraz miałbym spokój. No ale jak wiadomo
          człowiek najlepiej uczy się na błędach. Co do zaworów to racja że trzeba się im
          przyjrzeć bo już terkoczą dość fest nawet przy ciepłym silniku. Jeśli chodzi o
          uszczelkę pod głowicą to jeśli to się potwierdzi na 100% wtedy robię we własnym
          zakresie (znajomy jest mechanikiem to pod jego okiem damy radę i na przyszłość
          już będę wiedział).
          Może na jakimś zlocie się kiedyś spotkamy i jakąś bibę się zorganizuje.
          Pozdro i jeszcze raz dzięki!
            • hun660 Re: Układ chłodzenia 22.12.04, 13:53
              Dziwne to jest, ale jeżeli z jakichś przyczyn było za mało płynu w układzie
              chłodzenia to bardzo prawdopodobne. Np awaria wentylatora i ugotowany silnik w
              czasie jazdy w korku. Pozdr.
              • Gość: Marko Re: Układ chłodzenia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.12.04, 16:22
                wentylator chodzi jak należy. Jeszcze tylko jedna rzecz przychodzi mi do głowy.
                Może czujnik temperatury nie działa jak należy i wentylator włącza się za późno.
                Jeszcze się temu przyjrzę na spokojnie. Może nie ma takiego problemu i jest O.K.
                Acha wentylator włącza się gdy wskazówka na zegarach jest w połowie skali więc
                chyba dobrze zawsze tak było.
                Pozdro
                • Gość: Lysout Re: Układ chłodzenia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.12.04, 18:01
                  Tak przy okazji, jak motocykl stał przez dwa lata (może nawet pod gołym niebem)
                  to niezapomnij o filtrze powietrza, bo zawigociałe filtry powodują, ze sprzęty
                  chodzą jak stare ku....... a po wymiane (czy nawet wyjęciu na chwilę celem
                  sprawdzenia) jak ręką odjął. Zrób to zanim zaczniesz grzebać przy gaźnikach -
                  możesz saoszczędzić sobie kupe roboty. Kiedyś regulowałem znajomkowi gaźniki
                  przy GS 500, namęczyłem się niemiłosiernie, a efekty jakieś kiepskie, dopiero
                  potem mi się przyznał, ze wymienił 1 świecę a drugą zostawił starą (jak
                  wymieniać to komplet:) i że motocykl stał 5 lat nieużywany w Reichu. Jak
                  wyjeliśmy na chwilę flterek powietrza przestał kichać, prychać i zaczął chodzić
                  tak jak powinien - wniosi narzuciły się same :)
                  Zawsze zaczynajcie od banałów - są szanse, ze zaoszczędzicie se roboty.
                  Pozdrawiam, Wasz Łysoń :D:D

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka